Połącz się z nami

News Chicago

Razem przeciwko wojnie. Marsz w Palatine wzywał do zakończenia inwazji rosyjskiej

Opublikowano

dnia

Mieszkańcy Palatine zjednoczyli się we wspólnym celu. Grupy  z dwóch kościołów zorganizowały marsz długości około dwóch mil między kościołem rzymskokatolickim św. Teresy a ukraińskim kościołem katolickim Niepokalanego Poczęcia. Lekarze prowadzą zbiórkę lekarstw i środków medycznych.

Duża grupa parafian, księży i ​​mieszkańców północno-zachodnich przedmieść rozpoczęła pielgrzymkę krótko przed godziną 3:30 popołudniu.

Maszerujący wzywali do zakończenia wojny, która rozpoczęła się osiem dni temu, kiedy Rosja najechała Ukrainę, i kryzysu humanitarnego, który się z tym wiązał.

Jeden z księży powiedział, że w marszu chodzi o pokój; nie ma znaczenia, z jakiej jesteś religii ani z jakiej części świata pochodzisz.

Siły rosyjskie rozpoczęły wojnę w zeszły czwartek z Ukrainą, zdobywając strategiczny port morski i grożąc przejęciem dużego węzła energetycznego. Wczoraj obie strony negocjowały bezpieczne korytarze, aby ewakuować obywateli.

W przemówieniu wideo do narodu ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał Ukraińców do kontynuowania oporu, gdy wojna trwała już ósmy dzień.

Rosyjskie wojsko podało, że kontroluje Chersoń, a lokalni ukraińscy urzędnicy potwierdzili, że siły rosyjskie przejęły siedzibę władz lokalnych w tym porcie nad Morzem Czarnym liczącym 280 000 osób – pierwszym dużym mieście, które upadło od początku wojny.

Rosyjskie wojska podobno wkroczyły również do południowego miasta Enerhodar, głównego węzła energetycznego nad Dnieprem, który odpowiada za około jedną czwartą produkcji energii na Ukrainie.

Jest to miejsce największej w Europie elektrowni atomowej.

Burmistrz Enerhodaru powiedział, że siły ukraińskie na obrzeżach miasta walczą z wojskami rosyjskimi.

Na obrzeżach innego strategicznego miasta portowego na Morzu Azowskim, Mariupolu, trwają ciężkie walki. Przedstawiciel władz miasta, Pavlo Kyrylenko, poinformował w czwartek wieczorem, że dostawy prądu, wody, ogrzewania i żywności do miasta zostały ograniczone. Opisał rosyjskie oblężenie jako „wzorową karę” dla miasta.

Więcej ostrzałów odnotowano w północnym mieście Czernihów, gdzie urzędnicy poinformowali, że co najmniej 33 cywilów zginęło, a 18 zostało rannych w rosyjskim bombardowaniu dzielnicy mieszkalnej. Ekipy ratownicze zostały zmuszone do zawieszenia poszukiwań we wraku z powodu ponownego ostrzału.

Według burmistrza miasta, nocne eksplozje słyszane w stolicy, Kijowie, były pociskami zestrzelonymi przez ukraińskie systemy obrony przeciwlotniczej. Rosyjski 40-milowy (64-kilometrowy) konwój pojazdów stoi w miejscu pod Kijowem, który znajduje się pod śmiertelnym ostrzałem.

Siły rosyjskie bombardują również Charków, drugie co do wielkości miasto w kraju.

Doradca Zełenskiego wezwał rodaków do stosowania taktyki partyzanckiej przeciwko siłom rosyjskim, ścinania drzew i niszczenia tylnych kolumn wojsk rosyjskich.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła, że ​​od początku ataku z Ukrainy uciekło milion osób.

Agencja ONZ do spraw uchodźców przewiduje, że do 4 milionów ludzi może w końcu opuścić Ukrainę, kraj o populacji 44 milionów.

Komisja Europejska twierdzi, że wyda zezwolenia na pobyt czasowy uchodźcom uciekającym przed przemocą i pozwoli im studiować i pracować w bloku 27 państw. Posunięcie to wymagałoby aprobaty państw członkowskich, które wyraziły poparcie.

Rosja przyznała, że ​​do tej pory zginęło prawie 500 rosyjskich żołnierzy, a około 1600 zostało rannych. Ukraina nie opublikowała podobnych danych dotyczących strat w swoich siłach zbrojnych.

Biuro Praw Człowieka ONZ twierdzi, że od rozpoczęcia inwazji 24 lutego na Ukrainie zginęło co najmniej 227 cywilów, a 525 zostało rannych. Ukraińska Państwowa Służba Ratunkowa poinformowała, że ​​zginęło ponad 2000 cywilów, choć nie można zweryfikować tego twierdzenia.

Dr Sophia Korovaichuk spędziła ostatnie dwa lata na leczeniu pacjentów z COVID w Northwestern Memorial Hospital. Teraz 32-latka koncentruje się na pomocy ojczyźnie.

„Myślę, że będzie bardzo wiele ofiar zwykłych cywilów i jest to absolutnie bolesne i myślę, że potrzebują wsparcia i pomocy” – powiedziała.

Korovaichuk  miała pięć lat, kiedy jej rodzice przywieźli ją do Stanów Zjednoczonych, ale cała jej dalsza rodzina pozostaje na Ukrainie. Wielki marsz w Chicago dla pokoju na Ukrainie, który odbył się w miniony w miniony weekend zainspirował ją do zebrania swoich kolegów z Northwestern, aby pomogli w zbiórce pieniądzy i lekarstw.

„W ciągu 36 godzin zebraliśmy ponad 10 000 dolarów” – powiedziała.

Ale Korovaichuk uważa, że potrzeba o wiele więcej, zwłaszcza leków. „Rozmawiałam dziś rano z moją ciotką, nawet farmaceuci nie mają podstawowych leków, takich jak Ibuprofen” – tłumaczy.

Chirurg z Northwestern, dr Witalij Poylin, bardzo martwi się o ukraińskich lekarzy, którym pomagał szkolić się przez kilka lat. Podczas gdy ich rodziny uciekły, Poylin powiedział, że jego przyjaciele mieszkają w kijowskim szpitalu, który znajduje się w dzielnicą, w której zbombardowano stację telewizyjną.

„W rzeczywistości bomby i pociski spadają wszędzie, to nie jest tak, że w szpitalu jest bezpiecznie” – powiedział.

Poylin rozmawia ze swoimi ukraińskimi kolegami dwa razy dziennie. Chociaż ukraiński system medyczny przeszedł długą drogę, powiedział, że brakuje mu wiedzy i zasobów na dłuższą metę.

Korovaichuk i Poylin powiedzieli, że najlepszym sposobem, w jaki Amerykanie mogą pomóc w zdobyciu lekarstw i zaopatrzenia medycznego na Ukrainę, jest przekazanie darowizny na rzecz Ukraińskiego Stowarzyszenia Medycznego Ameryki Północnej poprzez Umana.org.

 

 

Źródło: abc7
Foto: You Tube

 

 

 

 

 

News Chicago

Ciało Brittany Battaglia z prawie odciętą głową, było schowane w worku marynarskim jej chłopaka

Opublikowano

dnia

Autor:

34-letni Genesis Silva został oskarżony o ukrywanie zabójczej śmierci 33-letniej Brittany Battaglia. Jest również oskarżony o przestępstwo bezprawnego użycia broni przez przestępcę i utrudnianie pracy funkcjonariuszowi. Do czwartkowego popołudnia nie został oskarżony o jej morderstwo. Prokuratorzy ustalili, że spotykali się od wiosny 2022 roku.

Kobieta została znaleziona martwa a jej ciało zostało wepchnięte do worka marynarskiego, z prawie odciętą głową, w mieszkaniu zarejestrowanego przestępcy seksualnego, teraz oskarżonego o ukrycie jej śmierci, według prokuratorów powiatu Cook.

Brittany Battaglia zaginęła w zeszły piątek. Poszukiwała jej policja. Jej ciało znaleziono w poniedziałek wieczorem w domu jej chłopaka Silvy przy 2000 North Kimball Avenue.

W piątek kobieta powiedziała swojej współlokatorce, że jedzie do mieszkania Silvy około przecznicy od miejsca, w którym mieszkała ona i jej współlokatorka, a potem na imprezę, ale na nią nie dotarła i kontakt z nią się urwał. Zaginięcie zgłosił policji brat Brittany.

Policja udała się do mieszkania Silvy w poniedziałek i zobaczyła, jak wychodził i wsiadał do samochodu z plecakiem. Funkcjonariusze poszli za nim i zatrzymali go, aby go przesłuchać, a następnie zabrali go z powrotem do jego mieszkania, gdzie zobaczyli dużą torbę podróżną w jego sypialni.

Funkcjonariusze kazali mężczyźnie pozostać na zewnątrz i zabezpieczyli mieszkanie jako miejsce zbrodni, a kiedy Silva próbował wkraść się z powrotem tylną klatką schodową, został zatrzymany. Po uzyskaniu nakazu przeszukania policja znalazła Battaglię w worku marynarskim.

Kobieta miała wiele cięć, a jej głowa była prawie odcięta.

W tym czasie Silva miał przy sobie dwa telefony komórkowe, dwa małe scyzoryki i szpikulec do lodu. W jego kuchni policja znalazła plandekę zawierającą dwa worki na śmieci, w tym buty, wiadro, kombinezon do malowania, rękawiczki, wybielacz i Swiffer.

Przedmioty nie miały widocznej krwi, ale testy kryminalistyczne ujawniły krew na kilku przedmiotach.

W torbach znajdowały się również trzy pogniecione kawałki papieru z listą środków czyszczących i chemikaliów, kombinezony i buty do malowania oraz spryskiwacz. Na jednej kartce było napisane „czy możesz zapytać o średni czas do wyczucia zapachu itp.”

W plecaku Silvy policja znalazła maczetę, na której wykryto ślady krwi. W jego samochodzie znaleziono drugą maczetę. Trwają testy DNA maczet i innych przedmiotów znalezionych w mieszkaniu.

Według prokuratury i dokumentów sądowych Silva jest zarejestrowanym przestępcą seksualnym.

Wcześniej został oskarżony o usiłowanie zabójstwa i wykorzystywanie seksualne w 2009 roku. Prokuratorzy powiedzieli, że on i jego żona w tym czasie wdali się w kłótnię na przyjęciu, po czym wrócili do domu, gdzie ją dusił. Następnie wyjął nóż sprężynowy, wepchnął ją na łóżko i zgwałcił.

Silva przyznał się do przestępstwa seksualnego i został skazany na 2 lata w zawieszeniu, zgodnie z aktami sądowymi.

Na rozprawie, która odbyła się w czwartek o 6.30PM, mężczyźnie odmówiono kaucji. Genesis Silva ma wrócić do sądu 20 czerwca.

 

Źródło: cbs
Foto: Police Department, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Wisłoka Chicago liczy na wsparcie w czasie sobotniego meczu. Kibicujmy biało-zielonym!

Opublikowano

dnia

Autor:

Najlepszy polonijny klub, Wisłoka Chicago, zagra w sobotę, 10 czerwca, mecz z Panathinaikos Chicago. Spotkanie odbędzie się na boisku naszej drużyny w Bensenville o godzinie 6.00PM. Biało-zieloni liczą na nasz doping!

Ostatni mecz Wisłoka Chicago zremisowała w stanie Indiana 1:1 z Goshen City FC. Bramkę na wagę jednego punktu po asyście Brahadona Ramireza zdobył w doliczonym czasie gry Maciej Rzadkosz.

A już w najbliższą sobotę o 6:00PM w meczu domowym w Bensenville biało-zieloni zmierzą się z Panathinaikos Chicago. Będzie to spotkanie 9-tej, przedostatniej już kolejki tej rundy United Premier Soccer League, Midwest Central Division.

Wisłoka Chicago zajmuje w tabeli drugie miejsce po ośmiu meczach, za National Chicago, który będzie ostatnim przeciwnikiem biało-zielonych w tej rundzie spotkań. Nasz klub ma za sobą 6 zwycięstw i 2 remisy i zagwarantowany udział w play-offach.

Sobotni przeciwnik Wisłoki, Panathinaikos Chicago, jest teoretycznie słabszym zespołem i zajmuje w tej chwili ósme miejsce w tabeli.

Jednak w czasie niedawnej rozmowy w studiu Radia Deon vice prezes klubu, Rafał Nowicki, podkreślał, że liga jest bardzo wyrównana i „nie można zagrać na pół gwizdka, trzeba walczyć do końca”.

Mecz Wisłoka Chicago – Panathinaikos Chicago, sobota 10 czerwca, godzina 6.00PM, Bensenville, 700 John St.

Przyjdźcie kibicować!

Przypominamy także o czekającym nas super rodzinnym pikniku z biało-zielonym klubem, który zaplanowany jest na niedzielę, 11 czerwca.

Foto: Wisłoka Chicago
Czytaj dalej

News Chicago

Nauczycielki w Chicago nie będą musiały wybierać między wypłatą a założeniem rodziny

Opublikowano

dnia

Autor:

Nauczyciele i personel pomocniczy szkół publicznych w Chicago otrzymają takie same 12 tygodni płatnego urlopu rodzicielskiego, jakie zostały już przyznane wszystkim 32 000 pracownikom miasta. Burmistrz Brandon Johnson zawarł w tej sprawie porozumienie z Chicago Teachers Union, któremu kiedyś służył.

Związek nauczycieli CTU toczył wcześniej nieudaną walkę o urlop rodzicielski z byłą burmistrz Lori Lightfoot.

Podczas konferencji prasowej w ratuszu Brandon Johnson nazwał nową politykę „bardzo odważnym krokiem” i „ogromną wygraną dla pracowników CPS”. Burmistrz powiedział, że nauczyciele nie będą już musieli „wybierać między wypłatą a założeniem rodziny”.

Rozszerzenie Chicago Public Schools CPS do 12 tygodni płatnego urlopu będzie dotyczyć osób powiększających rodzinę przez urodzenie, adopcję lub opiekę zastępczą, a także tych, którzy działają jako surogatki.

Aby kwalifikować się do pełnego wynagrodzenia za 12 tygodni urlopu, pracownicy CPS muszą pracować w systemie szkolnym przez co najmniej rok przed rozpoczęciem urlopu rodzicielskiego i przepracować co najmniej 1250 godzin w ciągu tych 12 miesięcy. Federalna ustawa o urlopie zdrowotnym w rodzinie ma podobne wymagania kwalifikacyjne.

Prezydent Chicago Teachers Union CTU, Stacy Davis Gates, przemawiająca na czwartkowej konferencji prasowej w ratuszu, wspominała trudności, jakie musiała przejść by być mamą. Będąc matką trójki dzieci, powiedziała, że musiała błagać rodziców o pomoc w opłaceniu rachunków.

Urlop rodzicielski jest głęboko emocjonalną kwestią dla Stacy Davis Gates.

W swoim styczniowym liście zaapelowała ona do Lightfoot „jako matki, kobiety i edukatorki” w tej sprawie, „bliskiej sercom tysięcy kobiet”, które stanowią „80 procent” edukatorów CPS.

Davis Gates wspomniała w liście o trudach swojej pierwszej ciąży z powodu nieodpowiedniej polityki urlopowej, która obecnie zapewnia rodzicom od jednego do dwóch tygodni płatnego urlopu, chyba że kwalifikują się do krótkotrwałej niepełnosprawności.

Wg prezydent CTU nauczycielki planują ciąże zgodnie z kalendarzami szkolnymi i przychodzą do pracy gdy są chore, bo nie mogą sobie pozwolić na zmarnowanie dni potrzebnych na urlop rodzicielski.

Posunięcie Brandona Johnsona zrówna teraz nauczycieli i pracowników dystryktu CPS z innymi pracownikami miejskimi, którzy już otrzymują 12 tygodni płatnego urlopu.

Obecnie rodzący rodzice otrzymują od 6 do 8 tygodni krótkoterminowego urlopu z tytułu niezdolności do pracy, podczas gdy rodzice niebędący rodzicami otrzymują 2 tygodnie płatnego urlopu.

Surogatki również będą uprawnione do 8 tygodni płatnego urlopu w celu rekonwalescencji.

Polityka nie została jeszcze sfinalizowana, ale burmistrz Johnson spodziewa się, że zostanie wprowadzona przed rozpoczęciem roku szkolnego 2023-24 jesienią. Urzędnicy CPS i CTU powołali grupę roboczą w celu dopracowania szczegółów przed przedstawieniem projektu Kuratorium Oświaty do zatwierdzenia, latem tego roku.

Zmiana może kosztować około 10 milionów dolarów.

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu