Połącz się z nami

NEWS Florida

Na Florydzie nie zabijesz dziecka powyżej 15 tygodnia ciąży. Zwycięstwo Republikanów

Opublikowano

dnia

Senat Florydy uchwalił ustawę zakazującą lekarzom wykonywania aborcji po 15 -tym tygodniu ciąży, jednej z najbardziej spornych kwestii sesji ustawodawczej w 2022 r, w której Republikanie przepychali się z Demokratami. Jedynym wyjątkiem od tego prawa będzie „śmiertelna nieprawidłowość płodu”. Ustawę musi jeszcze podpisać gubernator Ron DeSantis.

Izba przyjęła ten środek w zeszłym miesiącu w głosowaniu 78-39, praktycznie zgodnie ze swoimi liniami partyjnymi.

W tą środę senatorowie republikańscy odrzucili szereg poprawek, które Demokraci zaproponowali podczas godzinnej debaty.

„To są dzieci. To jednostka w tej kobiecie, która ma oddzielne DNA, oddzielne ciało, odrębną osobę”

– broniła ustawy senator Kelli Stargel, R-Lakeland.

„A pytanie, które sobie zadajemy, brzmi – kiedy to dziecko w łonie matki ma takie same prawa, jak matka, która je nosi, z tym prawem, by móc żyć, prosperować i rosnąć?”

Ustawa trafiła do gubernatora Rona DeSantisa, który popiera 15-tygodniowy limit w wykonywaniu aborcji.

Prawodawcy i inne osoby po obu stronach dyskutowanej kwestii również uważnie obserwują sprawę w Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych dotyczącą konstytucyjności prawa stanu Mississippi, które podobnie ogranicza aborcje do 15 tygodni.

Sprawa ta jest powszechnie postrzegana jako wyzwanie dla przełomowego orzeczenia Roe przeciwko Wade w sprawie prawa do aborcji. Sędziowie z zdominowanego przez konserwatystów Sądu Najwyższego wysłuchali argumentów w grudniu.

W Izbie i Senacie Demokraci spierali się, czy płody mogą odczuwać ból w 15 tygodniu. Argumentowali również, że projekt ustawy jest niezgodny z konstytucją, zwłaszcza wobec braku orzeczenia Sądu Najwyższego.

W środę nie został także przyjęty wyjątek od 15-tygodniowego limitu dla ofiar gwałtu lub kazirodztwa.

Przywódczyni mniejszości w Senacie, Lauren Book, D-Plantation, złożyła proponowaną zmianę i powiedziała, że ​​odwołuje się do „podstawowej ludzkiej godności” senatorów.

„Jeśli ta ustawa przejdzie w obecnej formie, jestem głęboko zaniepokojona tym, co będzie oznaczać dla kobiet i dziewcząt w całym stanie, które mogą zajść w ciążę w wyniku gwałtu, kazirodztwa lub handlu ludźmi.”– oświadczyła Book.

Opowiadając się za proponowaną poprawką, Book płakała, opowiadając członkom, że została odurzona narkotykami i zgwałcona przez wielu mężczyzn, gdy była dzieckiem. Book była również wykorzystywana seksualnie przez nianię jako dziecko.

Stargel również podzieliła się osobistą historią. Mówiła o tym, jak była namawiana do aborcji, gdy była nastolatką.

„Kiedy zaszłam w ciążę w wieku 17 lat i poszłam do Planned Parenthood, powiedzieli, że będę nikim” – wspomina Stargel.

„Więc wszyscy możemy stać tutaj i płakać, opowiadając nasze historie. I nie próbuję być dramatyczna, ale (Planned Parenthood) to biznes. Ale to nie jest biznes, to są dzieci. I to nie jest wybór, to dziecko”.

Prawie kilkanaście innych proponowanych zmian w ustawie zostało zablokowanych przez senatorów GOP.

Projekt przewiduje wyjątek od 15-tygodniowego limitu w przypadkach „śmiertelnej nieprawidłowości płodu”.

Ustawa definiuje takie anomalie jako „stan terminalny, który w rozsądnej ocenie medycznej, niezależnie od zapewnienia ratującego życie leczenia medycznego, jest nie do pogodzenia z” przeżyciem poza macicą.

Dwóch lekarzy musiałoby poświadczyć, że taka nieprawidłowość istnieje w ramach ustawy. Demokraci skrytykowali ten proponowany wymóg jako „uciążliwy” i argumentowali, że może to nałożyć nadmierne obciążenie, szczególnie na mieszkańców Florydy mieszkających na obszarach wiejskich.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, istock/Ridofranz/ Liudmila_Fadzeyeva

 

News USA

Gdzie przeprowadzają się milenialsi – najbardziej mobilne pokolenie Amerykanów?

Opublikowano

dnia

Autor:

Z analizy danych amerykańskiego spisu ludności wynika, że milenialsi przemieszczają się mniej niż robili to wcześniej, ale nadal w 2023 r. osoby urodzone w latach 1980-2000 stanowili 18% wszystkich przeprowadzających się poza granice stanu. Najczęstszym kierunkiem był obszar Tampa-St. Petersburg-Clearwater, na Florydzie.

Nowe badanie przeprowadzone przez firmę przeprowadzkową Hire A Helper wykazało, że wielu millenialsów przeprowadza się do cieplejszych miast i obszarów metropolitalnych, podobnie jak robią to emeryci. W 2023 r. najwyższy w kraju zysk netto wśród milenialsów odnotowały Tampa i Jacksonville na Florydzie.

Pomiędzy tymi dwoma miastami znajdowało się Las Vegas w stanie Nevada, do którego w zeszłym roku wprowadziło się o 52% więcej millenialsów, niż je opuściło.

Austin w Teksasie, magnes dla młodszego pokolenia, zwanym generacją Z, również znalazł się wysoko na tablicy wyników w 2023 r. o 47% więcej milenialsów przeprowadziło się do miasta w porównaniu z wyprowadzającymi się.

Najlepsze metro dla millenialsów (zysk netto):

  1. Tampa-St. Petersburg-Clearwater, Floryda: 95%
  2. Las Vegas-Henderson-Paradise, Nevada: 56%
  3. Jacksonville, Floryda: 54%
  4. Nashville-Davidson-Franklin, Tennessee: 53%
  5. Austin-Round Rock, Teksas: 47%
  6. Bridgeport-Stamford-Norwalk, Connecticut: 40%
  7. Phoenix-Mesa-Scottsdale, Arizona: 39%
  8. Oklahoma City, Oklahoma: 38%
  9. Richmond, Wirginia: 38%
  10. Raleigh, Karolina Północna: 37%

Tampa

Według ustaleń na poziomie stanowym, najwięcej osób z pokolenia millenialsów traciły obszary miejskie w Nowym Jorku i Kalifornii. Zarówno w Nowym Jorku, jak i w San Jose w Kalifornii o ponad 50% więcej millenialsów wyjeżdża niż się wprowadza.

Chociaż dane wykazały, że milenialsi przenieśli się do metra w okolicach Tampy, Jacksonville i Austin, z ustaleń wynika także, że wyprowadzali się również z El Paso w Teksasie i Miami na Florydzie.

Las Vegas

Millenialsi szukają lepszych warunków mieszkaniowych i pracy

Badanie wykazało, że wśród millenialsów, którzy przenieśli się w 2023 r., trzy główne czynniki, które wpłynęły na ich decyzję to „Potrzeba nowego lub lepszego mieszkania”, „Nowa praca lub przeniesienie pracy” oraz „Założenie własnego gospodarstwa domowego”.

Jednak według nowej analizy przeprowadzonej przez Zillow najlepsze w tym roku rynki dla osób kupujących dom po raz pierwszy znajdują się głównie na Środkowym Zachodzie.

Dwa czołowe rynki w rankingu Zillow, St. Louis i Detroit, uzyskały dobre wyniki pod względem przystępności cenowej i liczby niedrogich domów dostępnych do zakupu. Na liście znalazły się też inne miasta, w tym Minneapolis, Indianapolis i Austin.

St. Louis

W obliczu utrzymującej się inflacji i wysokich stóp procentowych niektóre stany oferują nawet pakiety relokacyjne dla nowych mieszkańców, a niektóre miasta oferują nowym mieszkańcom zachęty o wartości nawet 20 000 dolarów.

„Nowi mieszkańcy oznaczają rozwój gospodarczy i kulturowy. Liderzy dostrzegają tę szansę i opracowują programy relokacji, które nieco ułatwiają przeprowadzki i integrują nowych mieszkańców ze społecznością” – jak podaje firma MakeMyMove.

Według firmy, pracownicy powinni zajrzeć do takich miejsc, jak Tulsa w Oklahomie; Indiana; Topeka w Kansas; Wirginia Zachodnia; Columbus w Georgii; i Mayfield w Kentucky.

 

Źródło: fox32
Foto: istock/f11photo/ lucky-photographer/ViewApart/
Czytaj dalej

News Chicago

Pijany kierowca oskarżony o zabicie weterana piechoty morskiej, który zmieniał oponę na I-55

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkaniec Chicago został oskarżony o to, że jechał pod wpływem alkoholu, kiedy w niedzielę potrącił i zabił weterana piechoty morskiej, który zmieniał oponę na autostradzie międzystanowej nr 55. Nikolas Hutto z Tampy mieszkał w Tinley Park od listopada zeszłego roku.

40-letni Octavio Lara Chavez został oskarżony o jazdę pod wpływem alkoholu ze skutkiem śmiertelnym i poważnymi obrażeniami ciała w wypadku, który miał miejsce około 6:40PM na prawym poboczu pasów w kierunku południowym I-55 w pobliżu Cicero Avenue w Garfield Ridge.

28-letni Nikolas Hutto, były żołnierz piechoty morskiej, opuścił w niedzielę mecz Chicago Blackhawks z przyjaciółmi i musiał zatrzymać się, aby zmienić oponę w Garfield Ridge.

Hutto i jego przyjaciele wysiedli z samochodu, aby zmienić przednią oponę po stronie pasażera, kiedy Lara Chavez wjechał w nich swoim pickupem. Nikolas Hutto zginął od uderzenia, a jego przyjaciel, 28-letni mężczyzna, doznał złamania nogi i był leczony w szpitalu Stroger.

Octavio Lara Chavez trafił do szpitala z obrażeniami, które nie zagrażają życiu. Z protokołu aresztowania wynika, że podczas badania półtorej godziny po wypadku jego poziom alkoholu we krwi wynosił 0,162%, czyli ponad dwukrotnie więcej niż dopuszczalny limit.

Nikolas Hutto z dziewczyną, Monicą Czajkowski

Hutto przeprowadził się z Tampa na Florydzie do Tinley Park w listopadzie po zakupie domu ze swoją dziewczyną.

Dołączył do piechoty morskiej w 2015 roku po ukończeniu szkoły średniej i służył przez kilka miesięcy na Bliskim Wschodzie. W 2020 roku został honorowo zwolniony w stopniu sierżanta. Trójka z sześciorga jego młodszego rodzeństwa również służyła w wojsku.

W środę sędzia nakazał aresztowanie Lary Chaveza w oczekiwaniu na proces. Następną datę rozprawy wyznaczył na 30 kwietnia.

Octavio Lara Chavez

Przyjaciel Nikolasa Hutto, Matthew Kahl, założył GoFundMe, aby pomóc rodzinie pokryć koszty podróży i pogrzebu.

Zródło: suntimes
Foto: Hutto family
Czytaj dalej

NEWS Florida

Największa na świecie stacja ładowania Tesli powstanie w powiecie Osceola

Opublikowano

dnia

Autor:

Wkrótce kierowcy Tesli, którzy będą chcieli jechać ze środkowej Florydy na południową Florydę, będą mieli możliwość zatrzymania się i naładowania baterii. Tesla planuje budowę ogromnej stacji doładowania wzdłuż autostrady Turnpike na Florydzie w powiecie Osceola.

Nowa stacja ładowania Tesli jest zapowiadana jako największa na świecie. Grupa GPD, firma inżynieryjna, opublikowała wizualizację projektu. Tesla zbuduje 200 stanowisk do ładowania przy zjeździe 193, czyli zjeździe Yeehaw Junction.

Obecnie wzdłuż autostrady znajduje się tylko 7 punktów ładowania Tesli z 64 stanowiskami ładowania.

Yeehaw Junction położony jest wzdłuż 3 autostrad łączących południową i środkową Florydę, a także wybrzeże. Dzięki temu miejsce jest strategicznie zlokalizowane pod kątem stacji ładowania, a Tesla inwestuje w projekt dużą sumę.

Obecnie w tej lokalizacji znajduje się jedynie przystanek dla ciężarówek ze sklepem Dunkin i Metro. Prawdopodobnie ogromna stacja ładowania pomoże w zapewnieniu większej liczby udogodnień w tym miejscu dla kierowców i pasażerów oczekujących na pełne baterie.

Ale nowa stacja przyniesie korzyści nie tylko kierowcom Tesli. Niedawno firma Elona Muska zaczął udostępniać swoje stacje innym markom pojazdów elektrycznych, takim jak Ford i Rivian.

Nieco ponad miesiąc temu Tesla ogłosiła plan budowę nowej stacji ładowania ze 164 stanowiskami w Kalifornii.

Źródło: fox35, electrek
Foto: Tesla
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu