Połącz się z nami

News USA

Dzieci ocalone. Senat USA odrzucił skrajnie proaborcyjną ustawę Women’s Health Protection Act

Opublikowano

dnia

Senat USA nie poczynił w poniedziałek postępów w uchwaleniu Women’s Health Protection Act (WHPA). Odrzucił ustawę określaną jako najbardziej radykalny projekt prawa aborcyjnego w historii Stanów Zjednoczonych. To dobra wiadomość przed decyzją w sprawie Dobbs przeciwko Jackson. O decyzji mówi Jezuita Ojciec Paweł Kosiński.

Women’s Health Protection Act WHPA

„zapisałaby w prawie federalnym aborcję na żądanie do momentu narodzin i unieważniłaby prawa stanowe – nowe i istniejące – które chronią nienarodzone dzieci i ich matki”

– ostrzegała Jeanne Mancini, przewodnicząca Marszu dla Życia.

REKLAMA REKLAMA

Głosowanie 28 lutego, zablokowało WHPA przy 46 głosach za i 48. Wymagało ono 60 głosów, aby nowe prawo przeszło dalej.

Senatorzy głosowali w większości zgodnie z liniami partyjnymi, i tylko jeden Demokrata (sen. Joe Manchin z Wirginii Zachodniej) głosował przeciwko kontynuowaniu projektu ustawy, która miałaby unieważnić prawa stanowe w obronie życia i usunąć ograniczenia dotyczące aborcji aż do momentu narodzin w niektórych przypadkach. Żaden republikanin nie głosował za WHPA.

Dlaczego Senat głosuje teraz nad WHPA?

Chociaż ustawa nie przeszła, samo głosowanie było historyczne.

Przed poniedziałkowym głosowaniem przywódca większości w Senacie Chuck Schumer (D-NY) powiedział na posiedzeniu Senatu:

„To będzie pierwszy raz, kiedy Senat podejmie głosowanie nad samodzielną ustawą, aby proaktywnie skodyfikować Roe”.

Głos Senatu ma miejsce, gdy Sąd Najwyższy przygotowuje się do wydania orzeczenia jeszcze w tym roku w sprawie Dobbs przeciwko Jackson Women’s Health Organization, sprawie zagrażającej sprawie Roe przeciwko Wade, która zalegalizowała aborcję w całym kraju w 1973 roku.

Sprawa Dobbs koncentruje się na kwestii „ Czy wszystkie zakazy dotyczące aborcji dobrowolnych przed przeżyciem są niezgodne z konstytucją”, czy też stany mogą zakazać aborcji, zanim płód będzie w stanie przeżyć poza macicą, co wcześniej sąd określił jako zajście w ciążę od 24 do 28 tygodni.

Jeśli Sąd Najwyższy nie poprze Roe, gdy orzeka w sprawie Dobbs, aborcja może zostać pozostawiona poszczególnym stanom. WHPA zagraża tym prawom stanowym.

Podczas konferencji prasowej prowadzonej przez senatorów Steve’a Dainesa, założyciela i przewodniczącego Senackiego Klubu Obrony Życia oraz Jamesa Lankforda, przewodniczącego Zespołu ds. Wartości, republikańscy senatorowie skrytykowali termin głosowania podczas inwazji na Ukrainę i nazwali WHPA bardziej ekstremalną niż Roe.

Daines (R-Mont.) uznał WHPA za:

„najbardziej ekstremalne prawodawstwo dotyczące aborcji, jakie kiedykolwiek rozważano w historii tego ciała”.

Na posiedzeniu Senatu Lankford (R-Okla) dodał, że WHPA „nie będzie tylko kodyfikować Roe”.

„To mówi o odebraniu wszelkiej ochrony każdemu dziecku w łonie matki z dowolnego stanu w kraju”.

Później dodał: „To prawo jest o włos od dzieciobójstwa. pozwala na aborcję w każdym stanie aż do momentu narodzin”.

Co to jest WHPA?

WHPA zabroniłaby ograniczeń lub zakazów aborcji „które są bardziej uciążliwe niż ograniczenia nałożone na procedury porównywalne z medycznego punktu widzenia, nie przyczyniają się znacząco do poprawy zdrowia reprodukcyjnego lub bezpieczeństwa usług aborcyjnych i utrudniają dostęp do usług aborcyjnych”.

Tekst ustawy wymienia szereg konkretnych ograniczeń, które miałaby znieść, od ograniczeń dotyczących telemedycyny po ograniczenia dotyczące żywotności, które ustawa definiuje jako moment, w którym płód może przetrwać poza macicą.

WHPA zabroniłaby wszelkiego rodzaju ograniczania aborcji przed osiągnięciem przez płód samodzielnego życia.

Wprowadzona WHPA zabroniłaby ograniczania aborcji, „gdy w dobrej wierze lekarza prowadzącego leczenie, kontynuacja ciąży stanowiłaby zagrożenie dla życia lub zdrowia ciężarnej pacjentki”.

Krajowe grupy pro-life, takie jak SBA List, wyraziły zaniepokojenie tym zapisem, ponieważ Sąd Najwyższy w sprawie Doe przeciwko Bolton szeroko zdefiniował, co „może mieć związek ze zdrowiem”, w tym „wszystkie czynniki — fizyczne, emocjonalne, psychologiczne, rodzinne i wiek kobiety — istotne dla dobrego samopoczucia pacjenta”.

We wrześniu ubiegłego roku Izba uchwaliła WHPA w głosowaniu, które odbyło się zgodnie z liniami partyjnymi, a jeden z demokratów, choć reprezentant Teksasu Henry Cuellar, dołączył do republikanów, by głosować przeciwko niemu. W międzyczasie administracja Bidena wielokrotnie wyrażała poparcie dla projektu ustawy.

 

 

 

Źródło: cna
Foto: You Tube, istock/Liliboas/ jovannig

News USA

Śledztwo w sprawie działań rządu i FBI skierowanych przeciwko działaczom pro-life

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek Kongres rozpocznie śledztwo w sprawie tego, co republikanie nazywają „uzbrojeniem” rządu federalnego przeciwko zwolennikom obrony życia i chrześcijanom, zgodnie z zapowiedziami czołowych członków Izby. Dochodzeniu będzie przewodniczył Jim Jordan.

Głosowanie w Izbie Reprezentantów zatwierdziło utworzenie Podkomisji ds. Uzbrojenia Rządu Federalnego. Republikanie oświadczyli, że są zobowiązani do zapewnienia „nadzoru” i „rozliczenia” agencji federalnych, które biorą na cel rodziców i chrześcijan, protestujących przeciwko aborcji.

Dochodzenie będzie prowadzone w ramach Komisji Sądownictwa Izby Reprezentantów, a przewodniczyć mu będzie Republikański Kongresmen z Ohio, Jim Jordan.

W 2022 r. Departament Sprawiedliwości Bidena oskarżył rekordową liczbę 26 obrońców życia na mocy ustawy FACE. Tymczasem w ubiegłym roku doszło do prawie 100 ataków na centra pomocy dla kobiet w ciąży i kościoły, które w dużej mierze pozostały bezkarne.

REKLAMA REKLAMA

Być może najbardziej kontrowersyjnym zastosowaniem ustawy FACE było aresztowanie ojca katolika i działacza pro-life Marka Houcka, o którym pisaliśmy wielokrotnie. Mieszkaniec Pensylwanii został oskarżony o popychanie wolontariusza Planned Parenthood.

We wrześniu 2022 roku Houck został zatrzymany przez uzbrojonych agentów FBI, gdy był w domu z żoną i dziećmi.

Houck został uniewinniony od wszystkich zarzutów w zeszły poniedziałek. Mimo to przywódcy republikańscy, tacy jak Chip Roy z Teksasu, potępili użycie przez FBI ustawy FACE jako „bezczelnego ćwiczenia zastraszania”, które „nigdy nie powinno się wydarzyć”.

Jako jeden z 12 republikanów w 21-osobowej podkomisji, Roy powiedział, że „podkomisja nie będzie się bała podążać za prawdą, gdziekolwiek może ona prowadzić”.

W piątek Jim Jordan wystosował również wezwania sądowe do Departamentu Sprawiedliwości, FBI i Departamentu Edukacji w związku z rządową grupą zadaniową utworzoną w celu zbadania rodziców, którzy zabierali głos na zebraniach rady szkolnej.

Do tej pory przywódcy kluczowych agencji federalnych ignorowali zapytania Kongresu.

Opowiadając się za utworzeniem podkomisji w styczniu, Jordan stwierdził, że celem śledztwa jest utrzymanie Pierwszej Poprawki.

„Pięć praw, którymi cieszymy się jako Amerykanie na mocy Pierwszej Poprawki, prawo do praktykowania swojej wiary, prawo do gromadzenia się, prawo do składania petycji do rządu, wolność prasy, wolność słowa, każde z nich zostało zaatakowane w ciągu ostatnich dwóch lat” – powiedział Jordan.

 

Źródło: cna
Foto: Rodzina Houck, YouTube
Czytaj dalej

News USA

Szczyt Wolności Religijnej: na całym świecie ludzie nadal giną za wiarę

Opublikowano

dnia

Autor:

Przywódcy religijni z całego świata — w tym katolicy, muzułmanie, żydzi, hindusi i inni — zebrali się na szczycie, aby zająć się trwającymi prześladowaniami ludzi wiary, które nasilają się w wielu krajach i doprowadziły do śmierci milionów ludzi. Spotkanie miało miejsce w dniach 31 stycznia do 1 lutego w Waszyngtonie.

Wolność religijna jest coraz bardziej atakowana na całym świecie, powiedział kongresman Michael McCaul rozpoczynając szczyt. Republikanin i katolik z Teksasu, powołał się na nauczanie zarówno papieża Franciszka, jak i św. Jana Pawła II w obronie wolności religijnej jako „kamienia węgielnego” praw człowieka.

Niektórzy przywódcy obecni na szczycie, w tym Naomi Kikoler z Muzeum Pamięci o Holokauście, ostrzegli, że prześladowania osób wierzących w niektórych krajach już są równoznaczne z ludobójstwem i mogą prowadzić do ludobójstwa w innych państwach, jeśli nie zostaną podjęte natychmiastowe działania.

„Z badań nad Holokaustem wiemy, że ludobójstwo i związane z nim zbrodnie przeciwko ludzkości, prześladowania, nigdy nie są spontaniczne” – powiedziała Kikoler. „Istnieje szeroki zakres wczesnych znaków ostrzegawczych, i jeśli zostaną one wykryte, a ich przyczyny rozwiązane, możliwe jest zapobieżenie katastrofalnej utracie życia”.

REKLAMA REKLAMA

Gdzie występują prześladowania?

„Prawo do praktykowania wybranej religii jest często łamane przez rządy na całym świecie” – stwierdził podczas szczytu kongresmen Jim McGovern, katolicki Demokrata z Massachusetts.

„Ujgurzy i Tybetańczycy w Chinach, muzułmanie i sikhowie w Indiach, koptyjscy chrześcijanie w Egipcie… szyiccy muzułmanie w krajach rządzonych przez sunnitów, katolicy w Nikaragui, Żydzi we Francji, mógłbym wymieniać w nieskończoność, lista jest o wiele za długa”.

„Jako praktykujący katolik wiem, jak ważne i osobiste jest prawo do wolności wyznania” – dodał McGovern.

Historia katolików w Ameryce sama w sobie jest naznaczona walką o wolność religijną, przypomniał Robert Destro, starszy pracownik Instytutu Wolności Religijnej, profesor prawa na Katolickim Uniwersytecie Ameryki.

Destro zwrócił uwagę, że nawet katolicy w USA musieli w przeszłości mierzyć się z prześladowaniami religijnymi.

Przykład: antykatolickie zamieszki w Filadelfii w latach czterdziestych XIX wieku, kiedy wysadzono ścianę kościoła strzelając z armaty i podpalono, powiedział Destro. Teraz także widzimy ataki na kościoły.

Chociaż katolicy w Ameryce nie spotykają się z powszechnymi brutalnymi prześladowaniami, katolicy są zabijani, prześladowani i aresztowani przez tysiące w innych krajach, takich jak Nikaragua, Chiny i Nigeria.

Wg Open Doors International, organu nadzorującego wolność religijną, w samej Nigerii w 2022 r. zginęło 5014 chrześcijan.

Nieco wcześniej w tym miesiącu katolicki ksiądz z Nigerii, ojciec Isaac Achi, został spalony żywcem na swojej plebanii przez uzbrojonych bandytów.

„Zgromadziliśmy się tutaj i walczymy w obronie maltretowanych i bitych, a nawet zabijanych mniejszości religijnych, które nawet teraz stłoczone są w tajemnych miejscach i całym sercem tęsknią za oddawaniem czci Bogu, tak jak wierzą, że powinny. I czy to zbyt wiele, by prosić? Nie.” – powiedział na szczycie ambasador Sam Brownback.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/Rawpixel
Czytaj dalej

Kościół

Siostra prof. Zarzycka w „L’Osservatore Romano” o relacjach w życiu zakonnym

Opublikowano

dnia

Autor:

Wartość naszej posługi zależy od tego, jak bardzo ufamy Bogu i czy potrafimy być blisko ludzi tam, gdzie stawia nas Bóg, oddając siebie dzień po dniu. Nie możemy czekać na idealne warunki, lepsze czasy i przemianę trudnych sióstr i braci – pisze siostra prof. Beata Zarzycka, psycholog religii i prorektor KUL. O wartości relacji w życiu zakonnym powiedziała Siostra Prorektor KUL do watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Relacje z ludźmi – jak pisze siostra Zarzycka – rodzą się z relacji z Bogiem, a ich budowanie powinno zacząć się od modlitwy.

„Bliskość we wspólnocie ma swoje źródło w Bogu, a uprzywilejowanym miejscem Jego spotykania jest modlitwa” – podkreśla Siostra Prorektor i dodaje, że przez modlitwę Bóg kształtuje w nas otwartość na innych i postawę gotowości do służby.

Siostra Profesor zwraca uwagę, że dojrzałe relacje międzyludzkie są świadomymi wyborami, które prowadzą do oddania siebie. „Zdolność do budowania bliskich relacji wiąże się z osobistym rozwojem duchowym” – pisze siostra Zarzycka.

REKLAMA REKLAMA

„W pogłębianiu więzi we wspólnocie zakonnej ważną rolę odgrywają znaczenia nadawane relacjom” – stwierdza Siostra Psycholog podkreślając, że w życiu wspólnotowym ważna jest stała troska o budowanie relacji w oparciu o naukę płynącą z Ewangelii.

Prorektor KUL podkreśla, że przyjęcie drugiej osoby zależy od zaufania Bogu: “To On kształtuje w nas ewangeliczną kulturę relacji”.

Siostra Profesor przestrzega przed redukowaniem życia wspólnoty konsekrowanych tylko do wymiaru zewnętrznego.

„Gdy we wspólnocie brakuje sensów ewangelicznych, wspólnota wprowadza je z zewnątrz, np. ustalając prawa i regulacje. Nadmierne skodyfikowanie reguł życia wspólnoty, świadczy o słabości wzajemnych relacji. Zasady są potrzebne, ale nie mogą zabierać przestrzeni do swobodnego życia” – podkreśla s. Zarzycka.

„Wspólnota zakonna jest miejscem misji, ale posługi nie można sprowadzić jedynie do tego, co robimy” – pisze siostra Zarzycka. „Posługa opiera się na zaufaniu Bogu i poleganiu na Nim, a później na wykonywaniu zadań.

Wartość naszej posługi nie zależy od stopnia skomplikowania zadań. Ale od tego, jak bardzo ufamy Bogu i czy potrafimy być blisko ludzi na tym odcinku życia, na którym stawia nas Bóg, oddając siebie dzień po dniu”.

Tekst powstał z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego, który jest obchodzony 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego. Kościół modli się wtedy za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom. Dzień ten ustanowił św. Jan Paweł II w 1997 r.

Family News Service

 

Foto: Family News Service
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu