Połącz się z nami

News Chicago

Chicagowscy Ukraińcy chcą by Stany Zjednoczone podjęły działania które zapobiegną wojnie w ich ojczyźnie

Opublikowano

dnia

Aktywiści ze społeczności ukraińskiej w Chicago uważają, że inwazja Rosji na Ukrainę jest nieuchronna. W związku z tym chcą by Stany Zjednoczone podjęły zdecydowane działania by rozwiązać zaistniały kryzys i zapobiec wojnie. Boją się zarówno o swych bliskich jak i demokrację na świecie.

Prezydent Joe Biden poinformował we wtorek, że rosyjska inwazja na Ukrainie stała się faktem i ogłosił nowe sankcje wobec Rosji jako odpowiedź na działania podjęte przez prezydenta Władimira Putina.

„To początek rosyjskiej inwazji na Ukrainę, … więc zamierzam zacząć nakładać sankcje w odpowiedzi” – oświadczył Biden w Białym Domu, gdy Putin podjął decyzję o wysłaniu sił „pokojowych” na wschodnią Ukrainę.

Rosyjskie oddziały weszły do separatystycznych regionów kilka godzin po tym, jak w poniedziałek Putin formalnie uznał Ługańsk i Donieck za niezależne od Ukrainy.

Biden oznajmił, że sankcje, ściśle skoordynowane z sojusznikami i partnerami, wymierzą w dwa duże banki w Rosji i jej dług państwowy.

„Oznacza to, że odcinamy rząd Rosji od zachodniego finansowania” – powiedział prezydent.

Aktywiści z ukraińskiej społeczności Chicago uważają, że zbliża się pełna rosyjska inwazja na wschodnią Ukrainę i poza nią, i chcą by Stany szybko wkroczyły, mówiąc, że konflikt dotyczy także ludności ukraińskiej w USA.

Chrystya Wereszczak z Ukraińskiej Wioski w Chicago przygląda się rozwojowi wydarzeń na Ukrainie bliżej niż większość.

„Moi rówieśnicy, moje dzieci, wnuki – wszyscy jesteśmy związani z Ukrainą w sposób, który prawdopodobnie jest trudny do zrozumienia dla innych ludzi” – mówi Wereszczak.

Wśród około 50 000 Ukraińców, z których wielu nieustannie modli się w swoich parafiach, panuje strach, ale także odporność i wiara. Wg Wereszczak wraz z ogłoszeniem przez rosyjskiego prezydenta Putina niepodległości dla dwóch separatystycznych regionów, całościowa inwazja jest pewna.

„To całkiem oczywiste, że doszliśmy do punktu, w którym nie ma teraz odwrotu” – mówi Wereszczak. „Wojna jest nieunikniona”.

Mimo, że prezydent Biden zapowiedział nadchodzące sankcje wobec Rosji, zdaniem Wereszczak potrzeba ich więcej – i to także z innych krajów. „Nie możemy czekać – to musi się stać teraz” – twierdzi.

„Nie możemy czekać, aż na ulicach pojawi się krew” – dodaje Marta Farion.

Farion, również z Ukraińskiej Wioski, była na Ukrainie, aby zobaczyć skutki rewolucji z 2014 roku, kiedy tysiące ludzi zginęło w walce o swój kraj.

„I to wszystko to wspaniali, utalentowani, wykształceni, oddani ideałom ludzie” – mówi.

Farion widzi, że najskuteczniejsze sankcje w tym ostatnim nacisku i pociągnięciu będą dotkliwe z ekonomicznego punktu widzenia. Uważa, że skutki konfliktu przekraczają granice Ukrainy i dotyczą Stanów Zjednoczonych oraz całego świata.

„Nie tylko cen ropy, ale także ataku na demokrację na świecie” – mówi Farion.

Farion i Wereszczak mówią, że na razie utrzymują kontakt z bliskimi w swojej ojczyźnie, ale jeśli napięcia eskalują, media społecznościowe mogą ucierpieć w wyniku ataków i  kontakt może się urwać.

 

Źródło: cbs

Foto: You Tube, istock/ablokhin

News Chicago

Nie masz czasu w dzień? Zanurkuj w Shedd Aquarium za darmo w czerwcowe wieczory

Opublikowano

dnia

Autor:

Akwarium Shedd oferuje nową letnią ucztę dla mieszkańców Illinois, którzy chcą zwiedzić popularne muzeum – szczególnie dla tych, którzy są zajęci w ciągu dnia. Night Dives to najnowsza okazja dla odwiedzających, chcących cieszyć się życiem oceanu, ale w późniejszych godzinach niż zwykle.

Wydarzenie nie tylko zapewnia zniżki na bilety dla mieszkańców Illinois, ale także zwiększa dostępność dla tych, którzy mają zobowiązania w typowych godzinach pracy w dni powszednie.

Night Dives będą oferować wstęp od 5:00PM do 9:00PM, z ostatnim wejściem nocnym o godz. 7.00 wieczorem, we wtorki i czwartki czerwca. Oferta rozpoczyna się 13 czerwca i kończy 27 czerwca.

Bezpłatny wstęp ogólny obejmuje możliwość obejrzenia zwierząt o 5:30PM i 6:30PM w Oceanarium Abbotta. Są tu takie gatunki jak delfiny białoboczne, bieługi, pingwiny, a nawet kalifornijskie lwy morskie. Sezonowa wystawa dotykowa na świeżym powietrzu, Stingray Touch, będzie również otwarta do godziny 7:00PM, jeśli tylko pozwoli na to pogoda.

Mieszkańcy stanu Illinois z ważnym dowodem tożsamości są uprawnieni do bezpłatnego wstępu ogólnego w godzinach wieczornych po wcześniejszej rezerwacji biletów. Rezerwacje są wymagane, a wszystkie bilety – choć bezpłatne – wiążą się z opłatą transakcyjną w wysokości 3 USD, przypomina muzeum.

Odwiedzający mogą dokonać rejestracji z wyprzedzeniem na stronie Shedd Aquarium. Wszystkie osoby dorosłe muszą okazać dowód zamieszkania w stanie Illinois, przy wejściu do akwarium.

 

Źródło: nbc
Foto: Shedd Aquarium
Czytaj dalej

News Chicago

JB Pritzker podpisał swój piąty budżet dla stanu, wspierając wczesną edukację

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę gubernator JB Pritzker podpisał swój piąty budżet – plan wydatków w wysokości 50,4 miliarda dolarów, który Demokraci nazwali „zrównoważonym pod każdym względem”. Centralnym jego punktem jest inicjatywa Smart Start, dotycząca edukacji wczesnoszkolnej.

JB Pritzker podpisał akt w Christopher House, centrum wczesnej edukacji w dzielnicy Belmont-Cragin, otoczony przez Demokratów, w tym marszałka Izby Reprezentantów stanu Illinois, Emanuela „Chrisa” Welcha i przewodniczącego Senatu stanu Illinois, Dona Harmona.

Gubernator podróżował w tym tygodniu po stanie – od Freeport do Moline, Peorii i Quincy – aby reklamować finansowanie z budżetu jego inicjatywy Smart Start, czyli inwestowania w placówki wczesnoszkolne. Jej budżet obejmuje 250 milionów dolarów na pierwszy rok planu wieloletniego.

Pritzker powiedział, że budżet, który przeszedł przez obie izby bez poparcia Republikanów, jest dowodem na to, że dotrzymał obietnicy wyborczej z 2018 r., dotyczącej przywrócenia odpowiedzialności fiskalnej stanu po latach złego zarządzania.

Gubernator zachwalał spłatę 10,5 miliarda dolarów długu, w tym długu emerytalnego, wzrost Funduszu Rainy Day do 2 miliardów dolarów, przekroczenie 1 biliona dolarów PKB i wzrost liczby miejsc pracy.

Przegląd wykazał, że podwyżki kosztów utrzymania przyznane w budżecie urzędnikom konstytucyjnym, ustawodawcom i mianowanym funkcjonariuszom władzy wykonawczej przekroczyły 5%, co było niezgodne z konstytucją. Dlatego dokonano ich redukcji.

Budżet zwiększy wynagrodzenie ustawodawców za rok podatkowy rozpoczynający się 1 lipca do prawie 90 000 USD.

Opieka zdrowotna dla osób nieposiadających dokumentów otrzymała 550 milionów dolarów w ramach większych środków Medicaid za pośrednictwem Department of Human Services Illinois. Kolejne 45 milionów dolarów zostało przeznaczone na pomoc miastu Chicago w kryzysie migracyjnym w mieście.

Budżet obejmuje również 350 milionów dolarów na stanową formułę finansowania szkół K-12, 100 milionów dolarów na dodatkowe dotacje MAP dla szkolnictwa wyższego oraz wzrost o 100 milionów dolarów dla uniwersytetów publicznych. Dodatkowe fundusze na program stypendialny MAP pozwolą każdemu, kto osiąga średni dochód lub poniżej niego, bezpłatnie uczęszczać do college’u społecznego.

Fundusze na kolegia społeczne również zostały zwiększone o 19,4 miliona dolarów.

Republikanie ostatecznie głosowali przeciwko planowi wydatków z różnych powodów.

Niektórzy twierdzili, że nie mogą poprzeć budżetu, ponieważ obejmuje on podwyżkę płac o tylko 2,50 USD za godzinę dla usługodawców dla osób z niepełnosprawnością rozwojową – pomimo Illinois Association of Rehabilitation Facilities proszą o podwyżkę płac o 4 dolary za godzinę.

Republikański przywódca Senatu Illinois, John Curran, R-Downers Grove, skrytykował włączenie opieki zdrowotnej dla osób nieposiadających dokumentów.

Inni republikanie byli zbulwersowani, że nie uwzględniono Invest in Kids, programu stypendialnego i ulgi podatkowej dla szkół prywatnych. Na tą chwilę, bez żadnych działań legislacyjnych, program wygaśnie pod koniec roku, ale JB Pritzker zapowiedział dziennikarzom, że jest jeszcze czas na jego rozważenie podczas jesiennej sesji weta.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Od 1 lipca możemy spodziewać się wyższego rachunku za zakupy spożywcze

Opublikowano

dnia

Autor:

W zeszłym roku, podatek od artykułów spożywczych w stanie został zawieszony w ramach planu budżetu stanowego o wartości 46,5 miliarda dolarów na 2022 rok, mającego na celu zapewnienie ulgi rodzinom zmagającym się z rosnącymi kosztami towarów i inflacją. Urzędnicy poinformowali, że podatek powraca 1 lipca 2023 r. – od tego dnia zapłacimy więcej za zakupy spożywcze.

Przewiduje się, że zawieszenie podatku zaoszczędziło mieszkańcom Illinois nawet 400 milionów dolarów w ciągu roku podatkowego.

Zawieszony podatek dotyczył „żywności przeznaczonej do spożycia przez ludzi, która ma być spożywana poza lokalem, w którym jest sprzedawana”, w tym wyrobów piekarniczych i delikatesowych, tacek z serem i owocami, paczkowanych przekąsek i preparatów dla niemowląt.

Inne produkty, takie jak napoje alkoholowe, żywność zawierająca marihuanę dla dorosłych, napoje bezalkoholowe, słodycze i żywność przygotowana do bezpośredniego spożycia, były wyłączone z zawieszenia, podobnie jak leki.

Zgodnie z dokumentami państwowymi ostatnim dniem wakacji podatkowych jest 30 czerwca 2023 r.

Jaki wpływ będzie miał powrót podatku od artykułów spożywczych na kieszeń mieszkańców Illinois?

Według Departamentu Skarbowego stanu Illinois, rachunek za zakupy spożywcze w wysokości 145,29 USD, podatek w wysokości 1% dodałby 1,45 USD.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/anyaberkut
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  

Popularne w tym miesiącu