News USA
Kierowcy zablokowali najbardziej ruchliwe przejście graniczne Kanady ze Stanami Zjednoczonymi

Kanadyjscy kierowcy ciężarówek zajęli pasy prowadzące na przejście Detroit-Windsor w ramach protestu przeciw obowiązkowym szczepieniom przeciw Covid-19. Tymczasem Biały Dom ostrzega przed gospodarczymi konsekwencjami blokad na granicy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Kanadą.
Ciężarówki zablokowały ruch na Ambassador Bridge, położonym między jeziorami Erie i Huron. Kanadyjska Agencja Służb Granicznych poinformowała, że most jest zamknięty, choć pasy ruchu do USA są teraz otwarte. Właściciel mostu, Detroit International Bridge, wezwał do wznowienia ruchu i międzynarodowego handlu.
“Zachęcamy odpowiednich urzędników do podjęcia szybkich działań w celu jak najszybszego złagodzenia sytuacji w sposób odzwierciedlający wzajemny szacunek” – oświadczył prezes firmy Matt Moroun.
Także prezydent Kanadyjskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów wezwał do natychmiastowego zakończenia blokady, twierdząc, że opóźnienia mogą zakłócić pracę sektora, który zatrudnia dziesiątki tysięcy Kanadyjczyków. Kanada wysyła 75 procent swojego eksportu towarów do Stanów Zjednoczonych, a most zwykle obsługuje około 8 tysięcy ciężarówek dziennie.
Protestujący kierowcy domagają się uchylenia federalnych nakazów szczepień przeciwko Covid-19 w ruchu transgranicznym. Ich protest rozpoczął się pod koniec stycznia, gdy z całego kraju zjechali do stolicy – Ottawy. Od tamtej pory blokują miasto, a ich Konwój Wolności jest wspierany przez miliony Kanadyjczyków oraz ludzi na całym świecie. Protest przerodził się w manifestację przeciw rygorom epidemicznym i rządowi. Kierowców skrytykował premier Justin Trudeau, który nie myśli o zmianie przepisów covidowych.
Tymczasem Biały Dom ostrzega przed gospodarczymi konsekwencjami blokad na granicy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Kanadą.
“Wszyscy w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych powinni uzmysłowić sobie potencjalny wpływ tych blokad na pracowników i łańcuchy dostaw” – powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.
Dodała, że Waszyngton obawia się również zakłóceń w eksporcie amerykańskich płodów rolnych do północnego sąsiada. Przed możliwymi negatywnymi skutkami blokad ostrzegają również kanadyjskie ministerstwo do spraw nadzwyczajnych oraz Bank Kanady, które wzywają do ich zakończenia przed wystąpieniem gospodarczych szkód.
Od kilku tygodni ponad 50 milowy konwój kierowców ciężarówek sprzeciwiających się nakazom szczepień przeciwko COVID-19 przemierza wszerz Kanadę, znacznie utrudniając ruch na drodze. Protest “Freedom convoy”, popierany przez masę gromadzących się na poboczach ludzi, dotarł do Ottawy.
“Freedom Convoy 2022” wyruszył z Vancouver.
Kierowcy jadący w gigantycznym konwoju ciężarówek protestują przeciwko obowiązkowemu szczepieniu, który wszedł dla nich w życie 15 stycznia. Wymaga on pełnych szczepień dla kanadyjskich kierowców aut ciężarowych przekraczających granicę gdy wracają do Kanady, aby uniknąć obowiązku przeprowadzenia testów i dwutygodniowej kwarantanny.
Tymczasem nieszczepieni amerykańscy kierowcy również nie będą mogli wjechać do kraju. Stany Zjednoczone wymagają również szczepienia kierowców ciężarówek, którzy wjeżdżają do USA.
Według Canadian Trucking Alliance (CTA) około 12 000 kanadyjskich kierowców ciężarówek i tysiące innych z USA nie będzie w stanie obsługiwać transgranicznych tras ze względu na wprowadzony przepis wymagający pełnego zaszczepienia. CTA szacuje, że około 15% kierowców ciężarówek w kraju nie jest w pełni zaszczepionych, to jest około 16 000 osób.
Kanadyjski protest zyskał wiele uwagi, mimo to CTA poinformował, że:
nie popiera i zdecydowanie potępia jakiekolwiek protesty na drogach publicznych, autostradach i mostach.
„CTA uważa, że takie działania – zwłaszcza te, które zakłócają bezpieczeństwo publiczne – nie są sposobem wyrażania niezgody na politykę rządu” – czytamy w oświadczeniu na stronie internetowej CTA.
„Członkowie branży transportowej, którzy chcą publicznie wyrazić niezadowolenie z polityki rządu, mogą zdecydować się na zorganizowanie zgodnej z prawem imprezy na Parliament Hill i nie zakłócać ruchu drogowego”.
Przeciwko protestowi opowiedział się także Ontario Trucking Association (OTA).
„Rząd Kanady i Stanów Zjednoczonych wprowadził obowiązek zaszczepienia się w celu przekroczenia granicy. Ta regulacja się nie zmienia, więc jako branża musimy dostosować się i przestrzegać tego mandatu” – poinformował prezes OTA Stephen Laskowski.
„Jedynym sposobem na przekroczenie granicy w ciężarówce handlowej lub jakimkolwiek innym pojeździe jest zaszczepienie się.”
Ciężarówki miały przejechać przez Chatham-Kent 27 stycznia około 6 rano, jadąc do Ottawy. Post w mediach społecznościowych sugerował, że mieszkańcy Chatham-Kent „zaleją wiadukty i jezdnie”, aby wesprzeć kierowców ciężarówek.
Setki ludzi zgromadziło się też w Londynie na lokalnym postoju dla ciężarówek i na wiadukcie w poprzek autostrady 401, czekając na przybycie konwoju z rejonu Windsor i Sarnia, dwóch punktów granicznych ze Stanami Zjednoczonymi.
Ludzie wymachiwali flagami i pili kawę, ponieważ przyjazd konwoju był opóźniony, częściowo z powodu poważnej kolizji wczesnym rankiem, która spowodowała zamknięcie wschodnich pasów autostrady w pobliżu Tilbury.
„Pracowałam przez dwa lata, aby dostarczyć towary i usługi, papier toaletowy i inne rzeczy potrzebne ludziom. Przeszliśmy przez to, nie mając pryszniców, łazienek, jedzenia – czasami głodowaliśmy całymi dniami w drodze – i wtedy nikt się o nas nie troszczył , a teraz nagle ich to obchodzi” – powiedziała kierowca ciężarówki Bridgette Belton z Wallaceburga, która jest właścicielem i operatorem własnej platformy obsługującej produkty spożywcze i kontenery między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi.
„Mój mąż i ja spędzamy 269 dni w roku z dala od siebie, z dala od domu, pracując dla Kanady, aby dostarczać swoje towary i usługi na rynek oraz dostarczać towary i usługi Kanadyjczykom”.
Protest kierowców ciężarówek jest organizowany przez Canada Unity, grupę, która sprzeciwia się środkom związanym z COVID-19.
Jego organizatorzy chcą, aby premier Justin Trudeau i jego rząd zrezygnowali z nałożonego obowiązku szczepienia dla kierowców ciężarówek przekraczających granicę kanadyjsko-amerykańską i zlikwidowali inne środki ochrony zdrowia publicznego.
Konwój miał spotkać się z innymi z całej Kanady w sobotę w Ottawie na dużej demonstracji.
Policja prowincji Ontario twierdzi, że zdaje sobie sprawę z protestu i planuje zapewnić bezpieczeństwo kierowcom ciężarówek, ich kibicom i innym kierowcom na drodze.
„Rola OPP w takiej sytuacji polega po prostu na utrzymaniu spokoju publicznego” – oświadczył rzecznik policji Derek Rogers.
„Chcemy zapewnić bezpieczeństwo demonstrantom. Chcemy zapewnić bezpieczeństwo kierowcom, którzy dzielą drogę z demonstrantami, a jeśli ktokolwiek gromadzi się, aby obserwować przejeżdżający konwój, chcemy zapewnić, również im bezpieczeństwo”.
Odkąd konwój ciężarówek i innych pojazdów opuścił Kolumbię Brytyjską kierując się do Ottawy, ekstremiści i marginalne grupy zaczęły korzystać z mediów społecznościowych, aby zachęcać zwolenników protestu do zjazdu do stolicy i niszczenia mienia oraz grożenia wybranym urzędnikom, co zostało potępione przez organizatorów.
Protest ” Freedom Convoy 2022″ może pobić światowe rekordy.
„Ma 50 mil długości” – poinformował Benjamin Dichter, rzecznik konwoju „Widziałem nagranie z samolotu. Robi wrażenie”.
Z Księgi Rekordów Guinnessa wynika, że najdłuższy odnotowany do tej pory konwój miał miejsce w Egipcie w 2020 roku i osiągnął prawie 8 km długości.
„Największa parada ciężarówek składała się z 480 ciężarówek i została zorganizowana przez Tahya Misr Fund w Kairze w Egipcie 20 listopada 2020 r.”, stwierdza Księga Guinnessa na swojej stronie internetowej. Konwój ten pobił poprzedni rekord świata, który został ustanowiony 16 lat temu w Holandii i mierzył 416 ciężarówek.
Kanadyjski konwój może być nawet 10 razy większy od dotychczasowego rekordu świata.
Szacuje się, że 50 000 ciężarówek bierze udział w Freedom Convoy 2022.
Kanada ma jedne z najbardziej rygorystycznych przepisów dotyczących koronawirusa na świecie. Prowincja Ontario została zamknięta na początku tego miesiąca i ponownie otworzy swoje restauracje, sale gimnastyczne i kina dopiero pod koniec miesiąca.
Szczepienia stały się obowiązkowe w miejscach pracy podlegających regulacjom federalnym w zeszłym roku, a premier prowincji Quebec ogłosił w tym miesiącu plany karania mieszkańców, którzy pozostają nieszczepieni z powodów niemedycznych.
Premier Kanady Justin Trudeau stwierdził, że uczestnicy protestu Freedom Convoy 2022 to:
„mała, marginalna mniejszość, która jest w drodze do Ottawy i ma nie do przyjęcia poglądy”.
„To, co słyszymy od niektórych osób związanych z tym konwojem, jest całkowicie nie do przyjęcia” – dodał.
Niezaszczepionych jest od 10 do 20 procent ze 120 tysięcy kanadyjskich kierowców ciężarówek. Szczepień przeciwko COVID-19 nie przyjęło również około 40 procent, czyli 16 tysięcy amerykańskich kierowców, którzy regularnie podróżują do Kanady. Ponad 80 procent wszystkich obywateli Kanady jest zaszczepionych.
Źródło: cbc, foxnews, IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Reuters/d Pilecki
Foto: You Tube
News USA
Trump: Rosja i Ukraina rozpoczną rozmowy pokojowe, a Watykan może być ich gospodarzem

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił w poniedziałek, po dwugodzinnej rozmowie telefonicznej z Prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że Rosja i Ukraina mają „natychmiast” rozpocząć negocjacje w sprawie zawieszenia broni. Trump zasugerował, że rozmowy mogą odbyć się w Watykanie. “Czy Watykan – miejsce wielu historycznych rozejmów- ponownie zapisze się na kartach historii jako dom pokoju? Miejmy nadzieję” mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.
“Negocjacje między Rosją a Ukrainą rozpoczną się natychmiast. Poinformowałem o tym Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, Prezydenta Francji Emmanuela Macrona, Premier Włoch Giorgię Meloni, Kanclerza Niemiec Friedricha Merza oraz Prezydenta Finlandii Alexandra Stubba” – napisał Donald Trump w mediach społecznościowych.
Prezydent dodał, że Watykan, reprezentowany przez papieża, wyraził gotowość do organizacji spotkania, a „ton i ducha rozmowy” z Putinem opisał jako „doskonałe”.
Watykan nie komentuje, ale wyraża gotowość
Choć Stolica Apostolska nie odniosła się bezpośrednio do słów Trumpa, już w zeszłym tygodniu kardynał Pietro Parolin, watykański sekretarz stanu, zadeklarował, że papież Leon XIV planuje udostępnić Watykan jako neutralne miejsce do spotkania stron konfliktu.
Papież Leon XIV: Zmiana tonu Stolicy Apostolskiej
Nowy papież, wybrany 8 maja, zdaje się przyjmować bardziej proukraińskie stanowisko niż jego poprzednik, papież Franciszek. W dniu inauguracji pontyfikatu rozmawiał telefonicznie z Zełenskim, a kilka godzin później przyjął go na prywatnej audiencji.
W dwóch pierwszych przemówieniach niedzielnych Regina Caeli, Leon XIV wezwał do rozpoczęcia negocjacji na rzecz „sprawiedliwego i trwałego pokoju” na Ukrainie. Jednym z jego pierwszych spotkań po wyborze była również audiencja dla arcybiskupa Światosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
W przeciwieństwie do Franciszka, który często unikał bezpośredniego potępienia Rosji, Leon XIV kontynuuje linię krytyczną wobec inwazji. Jako biskup w Peru w 2022 roku, obecny papież – wówczas biskup Robert Prevost – określił rosyjską agresję jako „imperialistyczną z natury”.
Kontekst: Franciszek a misja pokojowa
Poprzedni papież, Franciszek, mianował kardynała Matteo Zuppiego swoim specjalnym wysłannikiem do spraw pokoju na Ukrainie. Mimo to jego wypowiedzi, w tym apel o „podniesienie białej flagi” przez Ukrainę, spotkały się z krytyką i zostały odebrane jako próba nacisku na Kijów, by zgodził się na ustępstwa terytorialne.
Źródło: cna
Foto: Vatican Media, YouTube
News USA
Kolejna fala niebezpiecznych burz przetacza się przez Środkowy Zachód

Kolejna seria gwałtownych burz nawiedziła w poniedziałek region Środkowego Zachodu Stanów Zjednoczonych, a już we wtorek ma dotrzeć na południowy wschód kraju. Dzieje się to w czasie, gdy mieszkańcy dotkniętych obszarów wciąż zmagają się ze skutkami tragicznej w skutkach fali ekstremalnych zjawisk pogodowych z minionego weekendu, które spowodowały śmierć co najmniej 27 osób.
Narodowa Służba Pogodowa (NWS) ostrzegła, że rozwijający się w centrum kraju układ burzowy generuje niebezpieczne zjawiska pogodowe, które mogą utrzymywać się do późnych godzin wieczornych.
We wtorek ryzyko wystąpienia ekstremalnych burz oraz gwałtownych powodzi przeniesie się do doliny Missisipi i na południe USA, a w środę – na południowy wschód i do regionu środkowoatlantyckiego.
Miliony zagrożone burzami i tornadami
W poniedziałek szczególnie narażone były obszary środkowej i wschodniej Oklahomy oraz północno-zachodniego Arkansas. NWS oceniła poziom zagrożenia burzowego dla tych regionów na 4 w pięciostopniowej skali, ostrzegając przed szybkim nasileniem się burz, niszczycielskimi podmuchami wiatru, dużym gradem i możliwością wystąpienia silnych tornad.
Wciąż trwają prace ratunkowe po weekendzie grozy
Nowa fala burz następuje zaledwie kilka dni po tym, jak silne tornada i intensywne burze przetoczyły się przez Południe i Środkowy Zachód w nocy z piątku na sobotę.
Szczególnie ucierpiało Kentucky – według danych NWS, tornado z wiatrem osiągającym prędkość 150 mil na godzinę zniszczyło tam wiele budynków. Jak poinformował Gubernator stanu Andy Beshear, liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 19 po potwierdzeniu śmierci kolejnej osoby. 1o osób nadal przebywa w szpitalach z powodu obrażeń odniesionych w czasie burz.
Mieszkańcy dotkniętych rejonów próbują obecnie uprzątnąć gruzowiska i rozpocząć naprawy, jednocześnie przygotowując się na nadchodzące zagrożenia pogodowe.
We wtorek kolejne obszary zagrożone
W miarę jak burze opuszczą Oklahomę i Kansas, przesuną się dalej na wschód – w stronę dolin Missisipi, Ohio i Tennessee. We wtorek szczególne zagrożenie będą stanowić dla zachodniego Kentucky, zachodniego Tennessee, a także północnych rejonów Missisipi i Alabamy. Przewiduje się tam wystąpienie silnych burz z intensywnymi opadami deszczu, co może prowadzić do lokalnych powodzi.
Narodowa Służba Meteorologiczna apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności, śledzenie komunikatów pogodowych i przygotowanie się na ewentualne ewakuacje.
Źródło: npr
Foto: YouTube
News USA
Pierwszy samolot z samodeportującymi się nielegalnymi imigrantami wziął na pokład 64 osoby

W poniedziałek Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA (DHS) poinformował o przeprowadzeniu pierwszego lotu w ramach nowego programu samodeportacji nielegalnych imigrantów. Czarterowy samolot przewiózł łącznie 64 osoby – 38 do Hondurasu i 26 do Kolumbii.
Jak podkreślono w oficjalnym komunikacie, lot nie był częścią operacji egzekucyjnej prowadzonej przez służby Imigracji i Kontroli Celnej (ICE), lecz odbył się całkowicie dobrowolnie. Osoby uczestniczące w programie zgłosiły chęć powrotu do swoich ojczyzn poprzez nową aplikację CBP Home, będącą następcą zamkniętej przez administrację Trumpa aplikacji CBP One.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez DHS, uczestnicy programu otrzymali jednorazowe wsparcie finansowe w wysokości 1000 dolarów oraz pomoc logistyczną przy organizacji podróży. Co istotne, zachowali także możliwość ubiegania się w przyszłości o legalny powrót do Stanów Zjednoczonych.
Sekretarz DHS Kristi Noem podkreśliła, że program Homecoming, o którym informowaliśmy 12 maja, stwarza realną szansę dla przebywających nielegalnie imigrantów na bezpieczny i godny powrót do kraju pochodzenia, bez konieczności narażania się na działania organów ścigania.
“Osoby, które zdecydują się skorzystać z programu CBP Home, mogą liczyć na wsparcie i zachować możliwość legalnego powrotu do USA w przyszłości” – powiedziała Noem. “Jeśli jednak zdecydują się pozostać nielegalnie, grożą im surowe konsekwencje: grzywny, aresztowanie, przymusowa deportacja i trwały zakaz wjazdu” – dodała.
Na miejscu w Hondurasie i Kolumbii powracający zostali przyjęci przez rodziny oraz przedstawicieli lokalnych władz. W Hondurasie wsparcia udzielił rząd kraju, a w Kolumbii – Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz służby migracyjne.
Program został ogłoszony na początku maja i ma być odpowiedzią na rosnącą liczbę nielegalnych imigrantów oraz ograniczenia w działaniu dotychczasowych mechanizmów egzekucji prawa imigracyjnego.
Po zamknięciu aplikacji CBP One 20 stycznia – zaledwie kilka godzin po objęciu urzędu przez Donalda Trumpa – tysiące planowanych wizyt granicznych zostały odwołane, a nielegalni imigranci stracili możliwość planowania postępowań imigracyjnych.
W ciągu niespełna półtora roku działania aplikacji CBP One, od stycznia 2023 r., ponad 900 000 osób uzyskało tymczasowy wjazd na teren USA na okres do dwóch lat.
W ostatnich miesiącach administracja Trumpa zaostrzyła działania wobec nielegalnych imigrantów. Wczoraj Sąd Najwyższy USA, stosunkiem głosów 6 do 3, orzekł na korzyść rządu, umożliwiając zakończenie ochrony przed deportacją dla setek tysięcy obywateli Wenezueli.
Wcześniej Kristi Noem wystąpiła o zniesienie tymczasowego statusu ochronnego dla tej grupy.
Jednocześnie, sąd ten zablokował próbę szybkiej deportacji członków wenezuelskiego gangu do Salwadoru, opierającą się na przepisach ustawy o wrogich cudzoziemcach (Alien Enemies Act), co wskazuje na napięcia między władzą wykonawczą a sądownictwem w kwestii polityki imigracyjnej.
Źródło: The Epoch Times
Foto: YouTube, istock/Chalabala/
-
News Chicago3 tygodnie temu
Wypadek w Chatham IL, w którym zginęły 4 dziewczynki, spowodowała kobieta, pracująca wcześniej dla ISP
-
Prawo imigracyjne4 tygodnie temu
Czy legalny status imigrantów zostanie odwołany? Zmiany w prawie wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Refluks czy choroba refluksowa? Dr n. med. Marzena Konopko radzi jak dbać o przełyk
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temu
Kogo dotyczy obowiązkowa rejestracja w Urzędzie Imigracyjnym? Czy powinniśmy ją robić?
-
News Chicago4 tygodnie temu
Sprawca masakry w Highland Park dostał to na co zasłużył: Nigdy nie wyjdzie na wolność
-
News Chicago3 tygodnie temu
Społeczność Hinsdale jest pogrążona w żałobie po tragicznej śmierci Bretta i Melissy Lane
-
News Chicago3 tygodnie temu
W piątkowym wypadku w La Grange zginęła para z Hinsdale, rodzice pięciorga dzieci
-
News USA3 tygodnie temu
Prezydent Donald Trump poważnie bierze się za miasta-sanktuaria