Połącz się z nami

News Chicago

Afera wisi nad Lightfoot. Pieniądze pod lupą i fotel burmistrza Chicago zaczyna skrzypieć

Opublikowano

dnia

Burmistrz Chicago Lori Lightfoot wydawała pieniądze pochodzące z kampanii szybciej niż je zbierała, co spowodowało że ma teraz mniej pieniędzy na cele polityczne niż miała krótko po objęciu urzędu dwa i pół roku temu. To chwiejna podstawa jeśliby miała ponownie startować w wyborach.

Według analizy danych finansowych, przeprowadzonej przez Chicago Tribune burmistrz Lori Lightfoot zebrała 2,67 miliona dolarów w czasie kampanii, ale wydała 2,88 miliona dolarów.

W rezultacie 1,78 miliona dolarów, którymi Lightfoot dysponowała w czerwcu 2019 roku, skurczyło się do 1,56 miliona dolarów, co jest liczbą, która raczej nie odstraszy potencjalnych pretendentów w wyborach w lutym 2023 roku.

Powszechnie oczekuje się, że Lightfoot będzie ubiegać się o drugą kadencję, ale jeszcze nie złożyła wniosku o reelekcję.

Swoje zamiary ogłosi prawdopodobnie wiosną lub wczesnym latem.

Zazwyczaj urzędujący gromadzą pieniądze na kampanie w latach, w których nie odbywają się wybory, oszczędzając pieniądze na drogie reklamy telewizyjne, pocztę bezpośrednią i starania o zdobycie głosów bliżej dnia wyborów.
Ale Lightfoot prześcignęła swoje zbieranie funduszy, stale wydając na pracowników kampanii, konsultantów, ankiety, reklamy cyfrowe, wydarzenia, podróże i inne, średnio prawie 100 000 USD miesięcznie, jak pokazują dane.

Finansowa podstawa Lightfoot jest przeciwieństwem jej dwóch poprzedników, byłych burmistrzów Richarda M. Daleya i Rahma Emanuela, którzy wykorzystali przewagę władzy, by zbudować ogromne zaplecze finansowe.

„Jestem naprawdę zaskoczony, ponieważ myślałem, że kiedy burmistrz obejmie urząd, jej strategią będzie zgromadzenie jak największej ilości pieniędzy, zgodnie z tradycją Rahma i Daley, aby pokazać swoją waleczność” – oświadczył doświadczony strateg polityczny z Chicago, Delmarie Cobb.

Kadencja Lightfoot jako burmistrz była przyspieszonym kursem zarządzania kryzysowego, od pandemii COVID-19 i destrukcyjnych niepokojów społecznych po strajk nauczycieli i gwałtowne wzrosty przestępczości.

W rezultacie Lightfoot powiedziała w wywiadzie, że nie koncentruje się na pozycjonowaniu politycznym, ale na „pracy na rzecz naszych mieszkańców, którzy przeszli przez piekło i z powrotem przez ostatnie dwa lata”. Mimo to wyraziła przekonanie, że jej zbiórka będzie wystarczająca.

„Będziemy mieć więcej niż wystarczająco dużo zasobów, aby móc wykonać pracę, gdy nadejdzie ten czas. Wcale się tym nie martwię”– powiedziała Lightfoot.

Burmistrz poinformowała, że pandemia wpłynęła na jej plany zbierania funduszy i wydatków na kampanię.

„Jak bym wyglądała, robiąc masową zbiórkę pieniędzy w środku pandemii, kiedy ludzie martwią się, czy utrzymają swoją pracę, martwią się, czy będą w stanie zaspokoić swoje codzienne potrzeby?” zapytała. „Pieniądze, na których się skupiam, to pieniądze, które muszą znajdować się w kieszeniach ludzi w tym mieście, którzy naprawdę cierpią i są w potrzebie”.

Zbieranie funduszy nie było mocną stroną Lightfoot, kiedy startowała w wyborach w lutym 2019 r. jako jedna z 14 kandydatów. Na te wybory w pierwszej turze zebrała 1,6 miliona dolarów, mniej niż pięciu innych kandydatów.

Były prokurator federalny dostrzegł możliwość wykorzystania aktu oskarżenia najpotężniejszego i najdłużej urzędującego radnego w mieście, Eda Burke’a, który miał powiązania z czterema faworytami wyścigu. Gdy składki darczyńców malały na trzy tygodnie przed wyborami, Lightfoot pożyczyła swojej kampanii 200 000 dolarów i nagrała spot telewizyjny, w którym pokazała, jak zapala światło w przysłowiowym ciemnym zapleczu, przysięgając niezależność od historii politycznej korupcji miasta.

Polityczna nowicjuszka zaskoczyła miasto, kiedy znalazła się w kwietniowej drugiej turze wyborów z prezesem zarządu powiatu Cook Toni Preckwinkle.

Pieniądze szybko popłynęły dla Lightfoot. Szereg biznesmenów wagi ciężkiej i związków zawodowych wypełniło skarbiec jej kampanii.

W drugiej turze zebrała 4,8 miliona dolarów, ponad dwukrotnie więcej niż 1,9 miliona Preckwinkle.

Po tym, jak Lightfoot wygrała wpłynęło jeszcze więcej gotówki. Bogaci darczyńcy, złożyli gratulacje, dodając kolejne 1,7 miliona dolarów na konta kampanii nowego burmistrza.

Od tego czasu fundusz kampanii Lightfoot i komitet ds. działań politycznych wydały razem więcej pieniędzy, niż zebrała burmistrz.

Jej fundusz kampanii, Lightfoot for Chicago, zebrał 365 000 dolarów i wydał 929 000 dolarów, jak pokazują dane. Jej Light PAC, z którego burmistrz pokrywa większość jej wydatków politycznych, zebrał 2,3 miliona dolarów i wydał 1,95 miliona dolarów.

Dokumenty pokazują, że burmistrz wydała ponad 500 000 dolarów na konsultantów zbierających fundusze w tym cyklu wyborczym, około 20% zebranych przez nią pieniędzy. Lightfoot wydała kolejne 350 000 dolarów na ankietowanie w firmie z Waszyngtonu. 562 000 dolarów, by zapłacić konsultantowi politycznemu w Chicago oraz dyrektorowi politycznemu jej kampanii i zastępcy dyrektora politycznego, jak wynika z dokumentacji finansowej kampanii stanowej.

Lightfoot zarobiła również 25 000 USD w ramach datków politycznych od swojego Light PAC, przekazała mniej więcej taką samą kwotę na cele charytatywne i wydała kolejne 17 000 USD na prezenty, takie jak kwiaty i popcorn Garretta. Kampania burmistrza wydała również ponad 17 000 USD na pokrycie 1038 wspólnych przejazdów po mieście dla pracowników, jak pokazują dane.

W ciągu ostatnich dwóch i pół roku Lightfoot wydała 270 000 dolarów na wydarzenia polityczne, co stanowi około 10% pieniędzy, które zebrała w tym okresie.

Dane pokazują, że większość wydatków Lightfoot na imprezy, w większości związane ze zbiórką pieniędzy, miała miejsce w 2019 r., przed pandemią, i w 2021 r., po udostępnieniu szczepionek. Pozyskiwanie funduszy przez burmistrza również znacznie spadło na początku 2020 roku, gdy pojawiła się pandemia.

Raporty finansowe kampanii obejmujące ostatnie trzy miesiące zeszłego roku pokazują wzrost podróży i pozyskiwania funduszy przez Lightfoot.

Jej fundusz kampanii Lightfoot for Chicago, w dużej mierze uśpiony od czasu jej wygranej w wyborach, zgłosił pozyskanie 231 000 dolarów w czwartym kwartale 2021 r., wydając 153 000 dolarów. Jej Light PAC zebrał 306 000 USD, ale wydał 322 000 USD w tym samym okresie.

Z danych wynika, że ​​w listopadzie firma Lightfoot przeprowadziła zbiórkę w Nowym Jorku, jednocześnie organizując grudniowe zbiórki w Waszyngtonie, San Francisco, Los Angeles i Chicago. Zbiórki funduszy z Kalifornii  przyniosły 69 000 dolarów w postaci datków, ale burmistrz wydała także 9 000 dolarów na hotele na podróż i kolejne 6 000 dolarów na przelot i wynajem samochodów, aby pokryć koszty podróży dla jej personelu politycznego i ochrony.

Lightfoot zaczęła spieniężać kolejne czeki z kampanii. Jej największy wkład pochodzi z branży budowlanej — związków reprezentujących inżynierów operacyjnych, stolarzy, elektryków, robotników, hydraulików i kierowców ciężarówek. Otrzymała również szereg darowizn od bogatych biznesmenów, w tym niektórych, którzy byli wybitnymi darczyńcami na rzecz Emanuela.

Zaledwie 10 miesięcy do momentu, gdy kandydaci na burmistrza muszą złożyć petycje, aby dostać się do głosowania, Lightfoot powiedziała, że ​​przygotowuje się na wiele potencjalnych wyzwań.

„Kiedy nadejdzie ten czas, lepiej bądźcie gotowi, ponieważ moja praca nie jest skończona i nikomu się nie poddaję”- zapowiedziała.

Najwybitniejszym potencjalnym pretendentem, o którym do tej pory dyskutowano, jest Arne Duncan, były amerykański sekretarz edukacji i były dyrektor generalny Chicago Public Schools, którego ostatnie wysiłki koncentrowały się na zwalczaniu przemocy w mieście.

Burmistrz porównała nacisk Duncana, by wydawać więcej na środki przeciwdziałania przemocy w społeczności, do „defundacji policji.”

„Jeśli on jest tam, gdzie jest, ja jestem po jego drugiej stronie” – powiedziała Lightfoot na niepowiązanej konferencji prasowej na początku tego miesiąca. O czym burmistrz nie wspomniała: zlikwidowała setki wolnych stanowisk policyjnych podczas swojej kadencji, podczas gdy setki kolejnych funkcjonariuszy zostało zwolnionych z powodu emerytury i wyczerpania.

Lightfoot ma własne zobowiązania polityczne wobec policji.

Zyskała rozgłos jako zwolennik reformy policji po strzelaninie przez policję w Laquan McDonald, ale jako burmistrz, Lightfoot był wielokrotnie krytykowana przez aktywistów za niedotrzymanie terminów wyznaczonych przez federalny sąd monitorujący w celu zapewnienia reform, co zmusiło przywódcę policji w Chicago, który pracował nad wdrożeniem zmian, do rezygnacji zeszłego lata.

Polityczne zawirowania, z jakimi boryka się Lightfoot, wykraczają poza typowe przeciwności związane z pandemią, z którymi borykali się inni burmistrzowie i gubernatorzy w całym kraju.

Ona i Chicago Teachers Union właśnie rozwiązali problem trzeciej przerwy w pracy w czasie jej kadencji, ostatnie dwa problemy były związane z protokołami COVID-19 w miejskich szkołach.

Ponad 800 zabójstw w mieście w zeszłym roku to najwięcej, jakie Chicago widziało od dziesięcioleci, co podsyciło waśnie z sędzią naczelnym powiatu Cook, Timem Evansem i prokuratorem stanowym z Cook Kim Foxx, ponieważ Lightfoot twierdzi, że należy zrobić więcej, aby przetrzymywać agresywnych przestępców za kratkami.

Lightfoot ma też czasami trudności z utrzymaniem silnych relacji roboczych z radnymi, ustawodawcami stanowymi i gubernatorem J.B. Pritzkerem, ze względu na swój wojowniczy styl.

 

Źródło: chicagotribune

Foto: You Tube

 

 

 

 

Reklama

News Chicago

Mężczyzna z St. Louistracił nogi idąc chodnikiem w Chicago. Sprawca wypadku jest nadal na wolności

Opublikowano

dnia

Autor:

Mężczyzna stracił obie nogi po uderzeniu przez samochód, w wypadku w centrum Chicago. Życie pary z St. Louis nieoczekiwanie się zmieniło, gdy zwyczajnie szli chodnikiem na North Michigan Avenue.

Bryce Summary przyjechał do Chicago na początku tego miesiąca ze swoją żoną na konferencję.

Wieczorem 12 maja para szła chodnikiem na North Michigan Avenue zmierzając na kolację, kiedy Bryce został potrącony przez nieznanego kierowcę.

Chociaż przeżył, jego nogi zostały poważnie uszkodzone.

Jego żona, Amy nagle poczuła pchnięcie i zobaczyła nadjeżdżającego białego SUV-a. Udało jej się uniknąć uderzenia.

Policja poinformowała, że Mercedes Benz 2015 jechał na wschód po Ohio Street, kiedy przejechał na czerwonym świetle i uderzył w Chevy Equinox z 2013 roku, który również jechał ulicą w kierunku wschodnim.

Po tej kolizji Mercedes Benz zderzył się z Bryce’em i skrzynką na narzędzia umieszczoną na chodniku.

Następnie kierowca mercedesa wysiadł z pojazdu i pobiegł w kierunku wschodnim na Ohio Street i pozostaje na wolności prawie dwa tygodnie po wypadku.

Bryce doznał poważnych obrażeń obu nóg. Pracownicy medyczni, którzy widzieli katastrofę i rzucili się do akcji.

Udało im się założyć ratujące życie opaskę uciskową na nogi mężczyzny. Były pielęgniarkami z Northwestern w drodze do domu.

Bryce został zabrany do szpitala Northwestern, gdzie lekarze starali się jak najlepiej ratować jego obie nogi.

W szpitalu lekarze musieli amputować najpierw jedną, potem drugą nogę mężczyzny. Od wypadku Bryce przeszedł sześć operacji.

W obliczu rosnących wydatków rodzina mówi, że będzie potrzebować pomocy z rachunkami za leczenie, rehabilitację i przystosowanie domu do poruszania się na wózku inwalidzkim. Rozpoczęli w tym celu zbiórkę pieniędzy online. Para ma 2 synów: 2 i 5- letniego.

Rodzina prosi również każdego, kto ma nagranie wideo z katastrofy, aby udostępnił je policji w Chicago w miarę postępu śledztwa.

 

 

Źródło: nbc
Foto: You Tube

Czytaj dalej

News Chicago

14,25 mln dolarów za ponad 20 lat życia. Miasto płaci niesłusznie skazanemu za podwójne morderstwo

Opublikowano

dnia

Autor:

Rada Miejska Chicago przegłosowała w poniedziałek jednogłośnie przyznanie odszkodowania w wysokości 14,25 miliona dolarów dla Daniela Taylora. Mężczyzna spędził ponad 20 lat w więzieniu za podwójne morderstwo z 1992r, za które został skazany a którego nie popełnił.

Taylor miał 17 lat, kiedy został aresztowany za podwójne morderstwo. Zeznał, że został zmuszony do przyznania się do zbrodni i  skazany.

Ale w czasie zarzucanych mu zabójstw Taylor był w areszcie policyjnym, zatrzymany za spowodowanie zamieszek. Adwokaci Taylora powiedzieli, że policja ukryła te dowody, które oczyściłyby go z zarzutów.

Taylor został zwolniony z więzienia w 2013 roku po tym, jak jego wyrok został unieważniony i pozwał miasto. Od tego czasu ponownie przyzwyczaja się do życia poza więzieniem i stara się utrzymywać pozytywne nastawienie.

„Nie mogę się doczekać reszty mojego życia. Mam 7-latka, którego kocham” – powiedział Taylor.

Rada miasta przyznała również ugodę o wartości prawie 2 milionów dolarów rodzinie Jose Nieves, który został śmiertelnie postrzelony przez policjanta po służbie w Chicago w 2017 roku.

 

 

Źródło: abc7
Foto: You Tube

Czytaj dalej

News Chicago

Leah Marlene z Illinois szturmem wzięła American Idol zajmując trzecie miejsce w finale. Co o niej wiecie?

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę wieczorem Leah Marlene, piosenkarka z Normal, Illinois zajęła trzecie miejsce w finale programu American Idol, obok HunterGirl i Noaha Thompsona. Po tygodniach niesamowitych występów Leah równie dobrze mogłaby zostać kolejnym amerykańskim idolem.

„Jestem wyczerpana, ale czuję się po prostu taka wdzięczna i podekscytowana tym, co ma nadejść” – powiedziała Marlene.

Kim jest Leah Marlene? Ta 20-letnia superfanka American Idol był ulubienicą fanów od samego początku.

Leah wykonała oryginalną piosenkę na przesłuchanie „Idol”.

Leah rozpoczęła przesłuchanie wyjątkowym coverem przeboju One Direction „Steal My Girl”. Katy Perry chciała usłyszeć więcej i zapytała Leah, czy ma jakieś oryginalne piosenki. Zaśpiewała wtedy wspaniałą oryginalną piosenkę zatytułowaną „Wisher To The Well”, która podkreśliła jej wokal.

„Przypomina mi Catie Turner” – powiedziała Katy Perry, odnosząc się do ulubionej przez fanów uczestniczki sezonu 16. Lionel Richie powiedział Leah, że uwielbia to, że jest tak pewna tego, kim jest. „Myślę, że jesteś niesamowita” – zachwycał się Luke Bryan.

Od tego czasu Leah nadal zachwycałą jurorów swoimi piosenkami, takimi jak „Make You Feel My Love”, „When She Loved Me”, „Wisher to the Well” i nie tylko.

Leah pochodzi z Illinois.

Leah pochodzi z Normal w stanie Illinois. W rzeczywistości urodziła się w Toronto i przeniosła się do Illinois z rodziną jako dziecko, zgodnie z jej stroną internetową.

Leah właśnie wydała nowy album.

Zaledwie dwa dni przed wyemitowaniem przesłuchania do American Idol, Leah wydała swój album Many Colours. Album zawiera 8 utworów, w tym singiel „Noise”. Piosenka, którą śpiewa na przesłuchaniu do Idola, jest również zawarta na albumie.

Album jest dostępny w Apple Music, Spotify, Tidal i innych. Leah wcześniej wydała dwa inne albumy: The Space Between i Arrow. Podczas swojego udziału w Idolu Leah wypuściła również singiel „Flowers”.

Leah porzuciła studia.

Podczas przesłuchania do American Idol Leah ujawniła sędziom, że „właśnie” porzuciła studia. Uczęszczała na Uniwersytet Belmont przez 2 lata, zanim zrezygnowała. Studiowała pisanie piosenek i wróciła do Illinois, aby pracować nad albumem.

Jej tata gra w zespole.

Leah pochodzi z bardzo muzycznej rodziny. Jej ojcem jest Derry Grehan, autor piosenek i gitarzysta prowadzący zespołu Honeymoon Suite. Tata Leah nauczył ją grać na gitarze i pianinie.

„Ten program zmienił moje życie pod każdym względem” powiedziała Leach Marlene.

Powiedziała także, że ​​jest gotowa na porażkę na dużej scenie, prosząc fanów by trzymali za nią kciuki. Marlene chce wyruszyć w trasę koncertową, w tym do Chicago. Przeprowadzi się także z Normal do Nashville lub Los Angeles.

 

 

Źródło: abc7, hollywoodlife
Foto: You Tube

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne