Połącz się z nami

Ciekawostki

Pracuj w wieży kontroli lotów. Musisz mieć mocne nerwy i dużo oliwy w głowie

Opublikowano

dnia

Pracownicy kontroli ruchu lotniczego każdego dnia odpowiadają za sprawny i bezpieczny ruch samolotów. Jest to bardzo stresująca praca, wymagająca specjalnego szkolenia, w której popełniony błąd może kosztować życie setek ludzi. Przeczytaj jakie są wymagania i charakter tej pracy, zwłaszcza jeśli myślisz o zostaniu pracownikiem Air Traffic Control.

Federal Aviation Administation FAA  zatrudnia ponad 14 000 kontrolerów, pracujących w około 700 obiektach w Stanach Zjednoczonych. Pracownicy ci zajmują się organizacją ruchu zarówno dużych samolotów pasażerskich jak i małych samolotów prywatnych.

Dla wielu osób zostanie kontrolerem to wymarzona praca, ale zdobycie jej nie jest łatwe.

Zdobycie stanowiska w kontroli ruchu musi odbywać się za pośrednictwem określonych kanałów, takich jak aplikowanie na okresowe oferty pracy w FAA lub wstąpienie do wojska.

Ci, którzy aplikują za pośrednictwem FAA i zostaną wstępnie wybrani, muszą przejść miesiące intensywnego szkolenia i zdać obowiązkowe testy przed oficjalnym zatrudnieniem, takie jak test umiejętności, ocena umiejętności oraz egzaminy fizyczne i psychologiczne.

REKLAMA REKLAMA

Szkolenie jest tak wymagające, że około 50% aspirujących kontrolerów Sił Powietrznych nie kończy go pozytywnie.

Rzecznik FAA, Tammy Jones, informuje, że agencja publikuje oferty pracy w Air Traffic Control ATC przez cały rok, między innymi w oparciu o cel rekrutacyjny organizacji i liczbę kandydatów, którzy są obecnie w trakcie przygotowania.

Chociaż wynagrodzenie i korzyści płynące z pracy dla rządu federalnego mogą być kuszące, zostanie kontrolerem ruchu lotniczego może być bardzo stresującą i ciężką pracą, więc zainteresowani kandydaci powinni wiedzieć, czego się spodziewać zanim podejmą decyzję o aplikowaniu.

Oto dziewięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed złożeniem wniosku o zostanie kontrolerem ruchu lotniczego:

Nie potrzebujesz dyplomu z college’u.

Aby się kwalifikować, kandydaci muszą jedynie spełnić minimalne wymagania, takie jak umiejętność mówienia po angielsku, mieć mniej niż 31 lat  i mieć trzyletnie doświadczenie zawodowe. Zaakceptowani kandydaci spędzą do pięciu miesięcy w Akademii FAA w Oklahoma City, gdzie odbywają się szkolenia i testy. Nie dotyczy to byłych wojskowych.

Kiedy zaczynasz, musisz mieć mniej niż 31 lat.

Wszyscy kandydaci ATC muszą mieć ukończone maksymalnie 30 lat w dniu zamknięcia okresu składania wniosków, aby zakwalifikować się na stanowisko. Starszym osobom trudniej jest ukończyć rygorystyczne szkolenie. Jednak według agencji osoby, które mają już doświadczenie w kontroli ruchu lotniczego, mogą być zatrudniane do 35 roku życia.

Musisz przejść wiele testów i szkoleń.

Będziesz musiał przejść wielomiesięczne szkolenie i zdać testy sprawnościowe, fizyczne, fizjologiczne oraz test umiejętności. Egzaminy te oceniają stan zdrowia kandydatów oraz ich zdolność do szkolenia i wykonywania pracy. Niezaliczenie niektórych egzaminów eliminuje kandydatów z procesu rekrutacji.

Niekoniecznie będziesz pracował w wieży.

Kontrolerzy ruchu lotniczego pracują nie tylko w wieży kontroli lotów, ale mogą również pracować na wielu stacjach wokół głównych lotnisk i między nimi. Pracownicy mogą również pracować w jednym z 21 centrów kontroli ruchu lotniczego w całych Stanach Zjednoczonych, które kierują samoloty w drodze do miejsca przeznaczenia.

Praca może być stresująca i czasami nudna.

Bycie kontrolerem ruchu lotniczego może być stresujące ze względu na duże obciążenie pracą i świadomość konsekwencji w razie błędu, jednak praca może być również nudna w zależności od panującego na niebie ruchu. Zwłaszcza może być cicha w nocy, ale kontrolerzy muszą być zawsze czujni i gotowi do pracy o każdej godzinie na zmianie.

Bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem.

Kontrolerzy ruchu lotniczego są odpowiedzialni za tysiące istnień ludzkich każdego dnia, dlatego bezpieczeństwo jest najważniejszym aspektem pracy. Jest kilka rzeczy, które pracownicy robią, aby nie stracić koncentracji i niczego nie pominąć. Kontrolerzy robią przerwę po okresie dwóch godzin patrzenia w monitor, nie pracują więcej niż 10 godzin na dzień, a później przysługuje im odpowiedni do regeneracji okres wolnego.

Zarabiasz dobrą pensję z świadczeniami, ale harmonogram pracy nie jest regularny.

Praca dla rządu federalnego wiąże się z dobrą pensją i świadczeniami, takimi jak płatny urlop i ubezpieczenie zdrowotne. Według FAA średnia roczna pensja kontrolera w 2021 r. wyniosła 138 556 USD. Jednak trzeba wziąć pod uwagę harmonogram zawiera godziny nocne, a zmiany podlegają ciągłej rotacji.

Znasz swój harmonogram na cały rok.

Kontrolerzy ruchu lotniczego znają swój harmonogram pracy z rocznym wyprzedzeniem. Pomaga to ustalić terminy urlopów. W kolejnym roku harmonogram ulega zmianie.

Możesz przejść na emeryturę w wieku 56 lat.

Wszyscy kontrolerzy ruchu lotniczego muszą przejść na emeryturę w wieku 56 lat ze względu na większe prawdopodobieństwo utraty pamięci lub utraty słuchu, nieuwagi lub osłabienia wzroku u osób starszych. Jednak granica wieku 56 lat dotyczy tylko osób aktywnie działających w ruchu, więc kontrolerzy, którzy nie są jeszcze gotowi na emeryturę, mogą zamiast tego przejść do pracy biurowej.

 

Źródło: businessinsider

Foto: You Tube, pixabay/gunthersimmermacherRitaE/ Holgi

 

 

 

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Enej na scenie to mega energia i radość! Lider zespołu, Piotr Sołoducha zaprasza na koncert w Chicago!

Opublikowano

dnia

Autor:

Już 15 października fani polskiej muzyki w Chicago będą mogli na żywo doświadczyć mega pozytywnej energii – na scenie Centrum Kopernika zagra Enej! W Radiu Deon Chicago, lider zespołu, Piotr Sołoducha, mówi o muzyce i popularności „chłopców z Olsztyna”, którzy obchodzą już XX-lecie działalności.

„Nie możemy jednoznacznie sklasyfikować gatunku naszej muzyki” – mówi Piotr Sołoducha z zespołu Enej, tłumacząc, że muzyka nie ma barier ani granic. Grupę „chłopców z Olsztyna” tworzy 8 muzyków o silnych, niezależnych charakterach, które łączą się w swojej twórczości scenicznej.

„Gramy to co mamy w swojej duszy”

Swój wielokulturowy i eklektyczny charakter zespół zawdzięcza niezwykle zróżnicowanej grupie muzyków, którzy go tworzą, pochodzą oni bowiem z przeróżnych środowisk muzycznych, od jazzu, czy klasyki po muzykę stricte etniczną.

W twórczości zespołu przeplatają się styl folkowy, rock, elementy bałkańskie i ukraińskie. Muzycy zespołu używają wielu różnorodnych instrumentów, a wszystko razem daje świetną mieszankę o niepowtarzalnym stylu i zawsze nieposkromionej energii.

REKLAMA REKLAMA

Karierze grupy Enej impet nadała wygrana programu „Must be the music” w 2011 r. 

Przetarła szlaki do szerszej publiczności i sprawiła, że zespół stał się rozpoznawany i sławny, choć Piotr Sołoducha twierdzi, że ich „największym atutem była jednak zgrana paczka kumpli”.

Na popularność zespołu z pewnością wpływ mają bijące wszelkie rekordy single, takie jak “Radio Hello”, “Skrzydlate Ręce’, “Tak smakuje Życie”, “Lili”, “Symetryczno Liryczna”, “Zbudujemy Dom”, “Nie chcę spać” czy “Kamień z napisem LOVE”.

Lider grupy Enej twierdzi jednak, że nie ma jednego przepisu na przebój.

Niezwykły styl, różnorodność, energia i niepowtarzalność przedostają się również poza granice Polski, zespół koncertował w USA, Wielkiej Brytanii, na Litwie, Ukrainie, we Włoszech, w Belgii, Czechach, Niemczech, czy Irlandii, wszędzie spotykając się z żywiołowym przyjęciem publiczności.

Piotr Sołoducha mówi, że Enej jest w 100% zespołem scenicznym. Koncerty na żywo to jest zdecydowanie jego żywioł, a energia i radość jaką przekazuje ze sceny są uwielbiane przez publiczność.

„To jest siła zespołu Enej”

W Chicago na pewno usłyszymy największe przeboje grupy ale też nowe piosenki. A przede wszystkim, ci którzy przyjdą dostaną ogromną dawkę mega energii!!

„Ten wieczór będzie na pewno magiczny i mamy nadzieję na spotkanie z liczną publicznością w Chicago” – zaprasza Piotr Sołoducha

Koncert Enej odbędzie się 15 października o godzinie 8.00 wieczorem w Centrum Kopernika przy 5216 W. Lawrence Ave. Chicago, IL 60630.

Bilety w cenie 60-75 USD można kupić na stronie Centrum Kopernika.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: You Tube

 

 

 

 

 

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Ed Sheeran w Chicago! Gwiazda muzyki rusza w nową trasę koncertową i zawita na Soldier Field

Opublikowano

dnia

Autor:

Ed Sheeran rusza w trasę ze swoją trasą „+-=÷x” (matematyka). Trasa po Ameryce Północnej rozpoczyna się w maju 2023 roku i jest pierwszą trasą artysty od 2018 roku.

Pierwszy występ piosenkarza odbędzie się 6 maja na AT&T Stadium w Arlington w Teksasie, a zakończy się 23 września na SoFi Stadium w Inglewood w Kalifornii.

Ostatnia trasa Eda Sheerana – „Divide Tour” miała miejsce w 2018 roku i była najbardziej dochodowa w historii.

Sheeran wydał swój najnowszy album „=” w 2021 roku, który zawiera utwory „Shivers”, „Bad Habits” i „Tides”. Swój najnowszy singiel „Celestial” wydał w 2022 roku.

W Chicago koncert odbędzie się 29 lipca. W Detroit, w stanie Michigan 15 lipca.

Artyści towarzyszący, którzy pojawią się na różnych przystankach, to Khalid, Russ, Dylan, Rosa Linn, Cat Burns i Maisie Peters.

REKLAMA REKLAMA

Przedsprzedaż biletów Verified Fan rozpocznie się 12 października i potrwa do 13 października. Bilety trafią do publicznej sprzedaży 14 października.

 

 

Źródło: fox 32
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

CTA świętuje 75. rocznicę powstania. Z tej okazji po Chicago jeżdżą zabytkowe wagony kolejowe

Opublikowano

dnia

Autor:

Od 75 lat Chicago Transit Authority odgrywa integralną rolę w dowożeniu mieszkańców Wietrznego Miasta do pracy. Ponieważ w minioną sobotę, 1 października, CTA świętowało swoje urodziny, uświetniło tę okazję doczepiając do składów specjalne wagony kolejowe, sponsorowane przez Muzeum Nauki i Przemysłu. Można je teraz zobaczyć w całym Chicago.

Chicago Transit Authority CTA stworzyło kilka wagonów, które wyglądają, jakby pochodziły z lat 50., 60., 70. i 80., aby uczcić doniosły jubileusz.

Ta zabawna podróż przez historię upamiętnia 75 lat pracy agencji.

Pasażerowie Red Line, mogą wskoczyć na pokład zielonego, kremowego i pomarańczowego wagonu, który przypomina wagon z serii 6000 w stylu lat 50 -tych. Inne linie CTA są udekorowane w miętowo-białe wagony nawiązujące do stylu lat 60. i 80., sponsorowane przez Butcher Boy Cooking Oils.

REKLAMA REKLAMA

1 października odbyła się uroczystość w Daley Plaza zorganizowana przez CTA z okazji 75. urodzin.

 

 

Źródło: secretchicago
Foto: You Tube, cta

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu