Połącz się z nami

News USA

Puste półki w sklepach. Co będziemy jeść, panie prezydencie Biden?

Opublikowano

dnia

Półki w sklepach spożywczych w całym kraju świecą pustkami. Po raz kolejny mamy poważny problem w związku gwałtownym wzrostem zachorowań na koronawirusa i przerwami w łańcuchu dostaw. Do pandemii dołożył się wzrost cen paliw. Co z tego wyniknie?

Powtarza się sytuacja z początku pandemii COVID-19 – sklepy mają problem z zaopatrzeniem w produkty.

Według Reutera wzrosło zapotrzebowanie na artykuły spożywcze, ponieważ coraz więcej Amerykanów zostało zmuszonych do poddania się kwarantannie podczas fali omicron – albo dlatego, że zarazili się wirusem, albo zostali zmuszeni do samoizolacji przez pięć dni.

Jednak dostawy pozostają na niskim poziomie, ponieważ pracownicy w całym kraju zgłaszają choroby związane z omicronem, a koszty transportu rosną.

Kwestia ta jest najbardziej widoczna na północnym wschodzie i na zachodnim wybrzeżu USA, ponieważ sroga zimowa pogoda wpłynęła na ważne linie zaopatrzenia.

W rezultacie amerykańscy detaliści zgłaszają, że

12% ich normalnych zapasów żywności, napojów, środków czystości i higieny osobistej jest całkowicie niedostępnych.

Problem jest bardziej dotkliwy w przypadku produktów spożywczych, gdzie sprzedawcy nie mają 15 procent swoich normalnych zapasów.

A kiedy konsumenci mają szczęście znaleźć potrzebne im produkty, ich ceny mogą być wygórowane.

W zeszłym miesiącu Bureau of Labor Statistics poinformowało, że wskaźnik cen wzrósł o 7 procent w 2021 r.  i był to największy wzrost od 1982 r. Przy czym np. cena płatków zbożowych wzrosła o 6 procent, bekonu o 19 procent, steków o 21 procent, a jajek o 11 procent.

Fala omicron doprowadziła do wielu problemów w branży, ponieważ coraz więcej pracowników z różnych dziedzin zgłasza choroby lub musi poddać się kwarantannie.

 

Według agencji Reuters w branży towarów konsumpcyjnych brakuje obecnie około 120 000 pracowników, z których w 1500 ubyło tylko w zeszłym miesiącu.

A National Grocers Association poinformowało, że wielu członków jego sklepów spożywczych pracowało z mniej niż połową siły roboczej, a wielu z nich odchodziło z pracy.

Sieci sklepów spożywczych oferują teraz wyższe płace, lepsze świadczenia i lepsze zabezpieczenia, aby zachęcić ludzi do pracy, ale nadal będą braki w kolejnym miesiącu.

 

Problem potęgują ciągłe zakłócenia w łańcuchu dostaw. Wiele statków towarowych wciąż zacumowanych poza największymi portami w kraju, Los Angeles i Long Beach, czeka na rozładunek. Sytuacja może się jeszcze pogorszyć w kolejnych tygodniach.

Analitycy i amerykańskie korporacje wcześniej szacowali, że kłopoty w łańcuchu dostaw osłabną w połowie roku, ale pełne ożywienie może teraz zostać opóźnione z powodu omicronu powodującego niedobory siły roboczej.

Pete Buttigieg, sekretarz ds. transportu, poinformował, że administracja Bidena pracuje nad zminimalizowaniem dalszych zakłóceń łańcucha dostaw podczas konferencji prasowej w Port of Long Beach w Kalifornii, drugi najbardziej ruchliwym porcie kontenerowym w USA i miejscu znacznych opóźnień w dostawach towarów i rozładunku statków na początku tego roku.

W październiku Biden ogłosił,

że port Los Angeles zacznie działać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, tak jak zarządzono wcześniej w porcie Long Beach.

W tym czasie 70 statków czekało na wpłynięcie i rozładunek w jednym z portów.

Aktualnie porty rozważają rozbudowę systemu związanego z rozładunkiem a także wprowadzenie kar za pozostawianie kontenerów przez firmy transportowe, by usprawnić swoją pracę.

 

Wzrost zużycia paliw spowodował, że koszty transportu supermarketów, aby zaopatrzyć się w potrzebne towary, wzrosły gwałtownie. Wytwórcy łatwo psujących się produktów na Zachodnim Wybrzeżu płacili prawie trzykrotne stawki za transport ciężarówkami za wysyłkę rzeczy takich jak jagody czy sałata, w porównaniu z cenami sprzed pandemii.

Zakłócenia w transporcie w ciągu ostatnich trzech tygodni spowodowane brakiem kierowców ciężarówek i niedawnymi zimowymi burzami blokującymi autostrady, a także pożarami, doprowadziły do ​​podwojenia kosztów transportu owoców i warzyw.

W Internecie krążą memy, obwiniające Bidena za powszechne niedobory z hashtagiem #BareShelvesBiden.

Konserwatyści także wykorzystują okazję do zaatakowania prezydenta Joe Bidena.

Kongresman Ronny Jackson z Teksasu napisał na Twitterze: „Statki pełne towarów, których rozpaczliwie potrzebują Amerykanie, piętrzą się na wybrzeżu Kalifornii, a półki w sklepach spożywczych są puste. Jednak jedyną rzeczą, o którą martwią się Demokraci, jest przeforsowanie ustawy, która da im PEŁNĄ KONTROLĘ nad naszymi wyborami. Ci ludzie to ŻART!”

A były prezydent Donald Trump podczas sobotniego wiecu powiedział: „Półki w sklepie spożywczym, półki w domu towarowym – są puste”. „Nigdy nawet nie słyszeliśmy terminu „łańcuch dostaw” [pod moją administracją]”.

Dyrektor generalny Gristedes, John Catsimatidis, wyjaśnił, dlaczego półki w sklepach spożywczych są puste podczas poniedziałkowego występu w programie FOX Business „Mornings with Maria”. Wskazał na pandemię, pogodę i cenę ropy, przewidując, że Rosja atakująca Ukrainę może obniżyć ceny ropy naftowej do 100 dolarów za baryłkę.

„To wynik działania wielu czynników”, powiedział Catsimatidis.

Podczas niedawnego wywiadu dyrektor – miliarder przewidywał, że skupienie się na obniżeniu ceny ropy poprzez otwarcie Kanady i Alaski może być rozwiązaniem na niebotycznie wysoką inflację.

Catsimatidis oświadczył, że chociaż jego sklepy na północnym wschodzie nie doświadczają żadnych problemów z dostawami z powodu korzystania z alternatywnych dostawców, inni dostawcy są odcinani na poziomie produkcyjnym.

„Jesteśmy w pełni zaopatrzeni” – powiedział. „Ale sklepy w pozostałej części kraju są w poważnych tarapatach, ponieważ jeździsz po okolicy i widzisz, że połowa półek jest pusta.”

Catsimatidis przewidział, że ceny żywności będą nadal rosły i uznał wysoką inflację za podatek dla niższej klasy średniej, ponieważ „to oni płacą cenę”.

 

Źródło: foxbussiness, dailymail

Foto: You Tube, pixabay/Viki_B 

News USA

5 razy szybsze niż dźwięk. Udały się testy Sił Powietrznych USA dotyczące hipersonicznych pocisków

Opublikowano

dnia

Autor:

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych przeprowadziły pomyślny test swojego pocisku hipersonicznego w ten weekend. Program dotyczący produkcji pocisków opóźnił się po wykryciu „anomalii”  w locie w czasie kwietniowych testów.

Broń szybkiego reagowania została z powodzeniem wystrzelona z bombowca B-52H u wybrzeży Południowej Kalifornii w sobotę i osiągnęła prędkości naddźwiękowe, ogłosiły w poniedziałek Siły Powietrzne.

Nie ujawniono więcej szczegółów na temat samego testu, takich jak czas trwania lotu lub jego wysokości.

ARRW jest bronią hipersoniczną, która wykorzystuje rakietę wspomagającą do przyspieszenia pocisku do prędkości przekraczających 5 Machów, czyli pięciokrotności prędkości dźwięku.

Hiperdźwiękowy pocisk następnie oddziela się od rakiety i szybuje z dużą prędkością w kierunku celu.

Siły Powietrzne borykały się z testowaniem AGM-183A ARRW w przeszłości, a przed ostatnim sukcesem program doznał trzech niepowodzeń w testach w locie.

W zeszłym miesiącu Siły Powietrzne poinformowały, że anomalie, które wystąpiły podczas testów w locie przesunęły harmonogram ukończenia broni. Pierwszy pełny test rakiety i rakiety startowej został przełożony na jakiś czas w następnym roku podatkowym, który rozpoczyna się w październiku.

Pentagon położył większy nacisk na rozwój broni naddźwiękowej po tym, jak ustawodawcy zaniepokoili się, że Stany Zjednoczone pozostają w tyle za chińskimi i rosyjskimi programami.

W zeszłym roku Chiny z powodzeniem przetestowały broń hipersoniczną, która okrążyła kulę ziemską, zanim dotarła do celu.

Niedawno Rosja stała się pierwszym krajem, który użył broni hipersonicznej podczas wojny, kiedy wystrzeliła na Ukrainę pociski Iskander i Kinzhal.

Pentagon podał, że Rosja użyła od 10 do 12 broni naddźwiękowych od początku inwazji na Ukrainę.

W połowie marca Stany Zjednoczone pomyślnie przetestowały koncepcję hipersonicznej broni HAWC, ale zachowały spokój, aby uniknąć eskalacji napięć z Rosją, gdy prezydent Joe Biden miał odwiedzić Europę.

Mimo skupienia się wojska na tego typu broni Sekretarz Sił Powietrznych, Frank Kendall, ostrzega przed nadawaniem jej nadmiernego znaczenia. Przede wszystkim chce przyjrzeć się jaki zestaw broni jest najbardziej opłacalny.

 

 

Źródło: cnn
Foto: You Tube, istock/Mike Cassidy

Czytaj dalej

News USA

Denver walczy ze strzelaninami. Zakazuje ukrytego noszenia broni w budynkach miejskich i parkach

Opublikowano

dnia

Autor:

Rada Miejska Denver przegłosowała projekt ustawy i w najbliższym czasie uda się do biura burmistrza w celu jej podpisania lub zawetowania, poinformował rzecznik rady. Rozporządzenie zostało uchwalone podczas fali przemocy z użyciem broni i masowych strzelanin w całych Stanach Zjednoczonych.

Wyjątki od zakazu noszenia broni w ukryciu dotyczą organów ścigania i personelu wojskowego. Zwolnieni są również licencjonowani ochroniarze działający w ramach swoich obowiązków, dozwolone są czynności na strzelnicach policyjnych w Denver oraz legalna aktywność sportowa.

Zakaz podlega karze cywilnej do 50 $ za pierwsze wykroczenie i do 999 $ za kolejne wykroczenia, bez kary więzienia.

Adwokat miejski Kristin Bronson powiedziała, że ​​rozporządzenie zapewni bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej i nie naruszy praw do posiadania broni.

Jednak zarządzenie spotkało się z oporem ze strony niektórych członków rady.

Członek Rady Candi CdeBaca zaproponowała poprawkę, aby usunąć parki z rozporządzenia, argumentując, że ​​zakaz może prowadzić do nadmiernego użycia siły przez organy ścigania. Dwóch innych radnych poparło tą poprawkę.

Biuro prokuratora miejskiego poinformowało, że rozporządzenie nie będzie egzekwowane, dopóki nie zostaną umieszczone znaki przy wejściach do publicznych budynków i parków.

Miasto Denver wcześniej prowadziło politykę zakazującą noszenia ukrytej broni w niektórych budynkach i obszarach, ale stan nakazał, aby miejsca, w których obowiązują takie przepisy, miały wykrywacze metalu, powiedział prokurator miejski.

Ta zasada zmieniła się w zeszłym roku, kiedy władza ustawodawcza stanu Kolorado uchwaliła ustawę zezwalającą gminom na ustalanie własnych ograniczeń dotyczących broni.

 

 

Źródło: nbc
Foto: You Tube, istock/nortonrsx

Czytaj dalej

News USA

Pentagon donosi Kongresowi o 400 spotkaniach z UFO: „Chcemy wiedzieć, co tam jest”

Opublikowano

dnia

Autor:

Czołowi urzędnicy Pentagonu poinformowali we wtorek Izbę, że obecnie istnieje blisko 400 raportów personelu wojskowego o możliwych spotkaniach z UFO. Jest to znaczący wzrost w porównaniu do 144 odnotowanych w głównym raporcie opublikowanym w zeszłym roku przez społeczność wywiadowczą USA.

Urzędnik marynarki wojennej stwierdził również na wtorkowym przesłuchaniu, że śledczy są pewni, że pływające obiekty w kształcie piramidy uchwycone na jednym z szeroko obserwowanych wojskowych nagrań wideo były prawdopodobnie dronami.

Ten materiał filmowy, który wojsko potwierdziło w zeszłym roku jako autentyczny, pomógł w rozbudzeniu zainteresowania rzekomymi UFO, określanymi również jako „niezidentyfikowane zjawiska lotnicze” czyli UAP- Unidentified Aerial Phenomena.

Reprezentant z Indiany, André Carson, przewodniczący Podkomisji ds. Zwalczania Terroryzmu, Kontrwywiadu i Kontrproliferacji w Izbie Wywiadu, zwołał wtorkowe przesłuchanie, pierwsze od ponad 50 lat, które dotyczyło incydentów lotniczych.

UAP, powiedział Carson, „są potencjalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego i muszą być traktowane w ten sposób”.

Według Scotta Braya, zastępcy dyrektora Naval Intelligence, liczba raportów UAP wzrosła do „około 400”, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu ze 144 dotyczącymi  lat 2004–2021, które odnotowano w zeszłorocznym raporcie.

Wg Braya ten skok był spowodowany zmniejszeniem piętna związanego z zgłaszaniem takich incydentów, które nastąpiło po ogłoszeniu raportu z 2021 roku.

Na wtorkowym przesłuchaniu Bray powtórzył zeszłoroczny wniosek, że większość zjawisk to prawdopodobnie obiekty fizyczne i zauważył, że grupa zadaniowa UAP nie posiada żadnego szczątku, który nie jest zgodny z pochodzeniem ziemskim.

Mimo to, wg Braya, pytania pozostają a kilka przykładów pozostaje niewyjaśnione.

Ronald Moultrie, najwyższy urzędnik wywiadu Pentagonu, przekazał, że Pentagon tworzy biuro, aby przyspieszyć identyfikację wcześniej nieznanych lub niezidentyfikowanych obiektów powietrznych w metodyczny, logiczny i znormalizowany sposób.

Coraz większe zainteresowanie UFO i UAP zostało wywołane w ostatnich latach przez wycieki nagrań wideo oraz publikacja przez Marynarkę Wojenną materiałów z własnych spotkań pilotów.

Na wtorkowym przesłuchaniu odtworzono trzy klipy, aby wyjaśnić, jak krótkie mogą być incydenty lotnicze, co sprawia, że bardzo trudne jest do ustalenia, co jest widoczne na filmach.

Wreszcie zaczynamy prowadzić rozmowę bez ośmieszania i napiętnowania, co tak bardzo zaszkodziło poszukiwaniu prawdy naukowej na temat obserwacji niezidentyfikowanych obiektów, zgodzili się urzędnicy.

 

 

Źródło: abc
Foto: You Tube, istock/ursatii

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne