Połącz się z nami

Kościół

Świat nie dopuści do wojny nuklearnej. Biskupi USA z radością przyjęli oświadczenie 5 państw

Opublikowano

dnia

Biskupi katoliccy Stanów Zjednoczonych z zadowoleniem przyjęli niedawne wspólne oświadczenie pięciu supermocarstw nuklearnych w sprawie zapobiegania wojnie nuklearnej. Wyrazili także nadzieję, że Konferencja ONZ w sprawie Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Nuklearnej (Non-Proliferation of Nuclear Weapons) (NPT)  wkrótce się odbędzie. Konferencja została ponownie przełożona z powodu pandemii COVID-19. Komentarz – Jezuita o. Paweł Kosiński.

Biskupi USA pochwalili niedawne zobowiązanie pięciu światowych mocarstw nuklearnych do zapobiegania konfliktom nuklearnym, przyjmując rozbrojenie jądrowe jako kluczowe dla pokoju. W rzadkim wspólnym oświadczeniu wydanym 3 stycznia pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (Chiny, Francja, Rosja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone) stwierdziło, że

„mocno wierzą”, że należy zapobiec dalszemu rozprzestrzenianie broni jądrowej i że wojny nuklearnej „nie można wygrać i nigdy nie powinna się wydarzyć”.

 

Oświadczenie to nastąpiło po ogłoszeniu, że 10. Konferencja Przeglądowa Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej (NPT), która miała się rozpocząć 4 stycznia, została ponownie przełożona w związku z pandemią COVID-19.

Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Nuklearnej (NPT) jest przełomowym traktatem międzynarodowym, którego celem jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się broni jądrowej i technologii produkcji broni, promowanie współpracy na rzecz pokojowego wykorzystania energii jądrowej oraz wspieranie celów osiągnięcia rozbrojenia jądrowego. 191 państw przystąpiło do Traktatu, co czyni go najszerzej przestrzeganym wielostronnym porozumieniem rozbrojeniowym.

Korea Północna jest jedynym krajem, który wycofał się z NPT od czasu jego wejścia w życie w 1970 roku.

Biskup David Malloy z Rockford, przewodniczący Komisji ds. Międzynarodowej Sprawiedliwości i Pokoju Konferencji Biskupów USA (US Bishops’ Conference Committee on International Justice and Peace)  (USCCB), z zadowoleniem przyjął oświadczenie.

 

Powtórzył również nadzieje wyrażone przez biskupów amerykańskich, że negocjacje w sprawie NPT wkrótce się odbędą, przywołując prorocze słowa papieża Franciszka, który w swojej encyklice Fratelli tutti przypomina nam, że

„międzynarodowy pokój i stabilność nie mogą być oparte na groźbie wzajemnego zniszczenia lub całkowite zniszczenie”.

 

W swoim oświadczeniu biskup Malloy zaprosił „wszystkich Amerykanów do kontynuowania modlitwy i wspierania naszych przywódców w realizacji kluczowych celów rozbrojenia”.

 

Dziesiąta Konferencja Przeglądowa NPT została przełożona na późniejszy termin, maksymalnie do lutego 2022. W trakcie Konferencji od Państw-stron oczekuje się oceny realizacji postanowień Traktatu od 2015 r. oraz określenia obszarów i środków, za pomocą których można dokonać dalszego postępu w kwestii rozbrojenia.

Dyskusje skoncentrują się na kilku kwestiach, w tym: powszechności Traktatu; konkretnych środkach dotyczących rozbrojenia jądrowego; wzmocnienie zabezpieczeń nierozprzestrzeniania broni jądrowej; środków na rzecz pokojowego wykorzystania energii jądrowej, bezpieczeństwa i ochrony; rozwiązania problemu wycofania się z traktatu i dalsze wzmocnienie procesu przeglądu.

Ważna będzie także rozmowa na temat sposobów promowania zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego we wzmacnianie norm NPT i propagowanie edukacji w zakresie rozbrojenia.

Negocjacje wznawiają się w miarę narastania napięć między światowymi potęgami, zwłaszcza między NATO a Rosją w sprawie Ukrainy oraz między USA a Chinami w sprawie statusu Tajwanu i zwiększonej aktywności wojskowej na Pacyfiku. Ostatnie wydarzenia związane z kryzysem politycznym w Kazachstanie dodatkowo zwiększyły te międzynarodowe napięcia.

 

Źródło: vaticannews

Foto: You Tube, pixabay/WikiImages

News USA

Senat ponownie odrzucił ustawę o aborcji. Biskupi odetchnęli ale Biden nie spocznie

Opublikowano

dnia

Autor:

Poszerzona ustawa o aborcji, uznająca aborcję za prawo człowieka, która podważyłaby istniejące stanowe prawa pro-life i zmusiła sprzeciwiających się lekarzy do przeprowadzania zabiegów usuwania ciąży, ponownie nie została uchwalona w środę przez Senat USA.

Ustawa o nazwie „Women’s Health Protection Act” uzyskała 49 głosów za i 51 przeciw. Niemal identyczna wersja ustawy przegrała w lutowym głosowaniu identycznym stosunkiem głosów.

Podczas gdy czołowi katoliccy biskupi wezwali Kongres do zaprzestania forsowania aborcji, prezydent Joe Biden wprost przeciwnie –  wezwał wyborców do poparcia kandydatów będących za aborcją w nadchodzących wyborach do senatu i zobowiązał się do podpisania ustawy.

Arcybiskup William Lori z Baltimore, przewodniczący Komitetu Biskupów USA ds. Działań Pro-Life, oraz Kardynał Timothy Dolan z Nowego Jorku, przewodniczący Komitetu Biskupów Wolności Religijnej, powiedzieli 11 maja:

„Ponad 60 milionów nienarodzonych dzieci straciło już życie z powodu aborcji, a niezliczone kobiety cierpią z powodu fizycznej i emocjonalnej traumy aborcji. Ta radykalna ustawa doda miliony do tego tragicznego żniwa”.

Wyrazili ulgę, że głosowanie w sprawie przyjęcia ustawy nie powiodło się po raz drugi w ciągu mniej niż trzech miesięcy.

Chociaż jej zwolennicy twierdzą, że ustawa po prostu skodyfikowałaby obecny precedens Sądu Najwyższego dotyczący aborcji, w rzeczywistości wykraczałaby ona daleko poza i zagrażała istniejącym prawom, ograniczającym aborcję.

Ks. Lori i ks. Dolan podkreślili te szczegóły.

„Ta ustawa podkreśla, że ​​aborcja z wyboru, w tym aborcja z wyboru w późnym terminie, jest „prawem człowieka” i „opieką zdrowotną kobiet” – czymś, co powinno być promowane, finansowane i celebrowane” – powiedzieli. Ten projekt „jest o wiele bardziej ekstremalny niż Roe v. Wade.”

„Zmusiłby wszystkich Amerykanów do wspierania aborcji tutaj i za granicą swoimi dolarami podatkowymi i ma na celu zmuszenie szpitali religijnych i pracowników służby zdrowia do wykonywania aborcji wbrew ich przekonaniom ”, powiedzieli ks. Lori i ks. Dolan.

Ustawa zmusiłaby również ubezpieczycieli i pracodawców do pokrycia lub opłacenia aborcji.

Prezydent USA Joe Biden, katolik, który kiedyś publicznie krytykował legalną aborcję, oskarżył senackich republikanów o zablokowanie ustawy.

Jego oświadczenie mówiło, że „prawa podstawowe są zagrożone w Sądzie Najwyższym”.

„To zaniechanie działania ma miejsce w czasie, gdy konstytucyjne prawa kobiet są przedmiotem bezprecedensowego ataku – i jest to sprzeczne z wolą większości Amerykanów” – powiedział.

Chociaż sondaże wskazują, że wielu Amerykanów popiera decyzję Roe v. Wade, jednocześnie popierają ograniczenia aborcji, które obecnie nie są dozwolone.

Oczekuje się, że Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zagłosuje za przywróceniem debaty na temat aborcji stanom w czerwcu tego roku.

 

 

Źródło: cna
Foto: You Tube, istock/:rarrarorro

Czytaj dalej

Kościół

Pomódlmy się razem w intencji naszych powołań. Msza Św. dzisiaj w Holy Name Cathedral

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj Biuro Powołaniowe Archidiecezji Chicago zaprasza do wspólnej modlitwy. Będzie gospodarzem Mszy św. i Eucharystii dla powołań: małżeństwa, życia wolnego, powołań świeckich, święceń i życia konsekrowanego.

Msza Święta i Godzina Święta są otwarte dla wszystkich i będą odprawione w Holy Name Cathedral (735 N. State St.) o godzinie 5-6:30 p.m.

Biskup pomocniczy Robert Lombardo będzie głównym celebransem wraz z kapłanami, seminarzystami, zakonnikami i wszystkimi towarzyszącymi w modlitwie.

Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się jako rodziny i grupy społeczne.

 

Źródło: vocations.archchicago
Foto: holynamecathedrla.org

Czytaj dalej

News Chicago

„Ta chwila musi być wezwaniem do broni” Kontrowersyjny apel Lightfoot po wycieku projektu opinii w sprawie aborcji

Opublikowano

dnia

Autor:

Przywódcy katoliccy i pro-life potępiają „wezwanie do broni” burmistrz Chicago. Lori Lightfoot zamieściła kontrowersyjny wpis na Twitterze w odpowiedzi na ujawniony projekt opinii Sądu Najwyższego sugerujący, że sędziowie obalą sprawę Roe przeciwko Wade.

„Do moich przyjaciół ze społeczności LGBTQ+ — w następnej kolejności przyjdzie po nas Sąd Najwyższy.” napisała w poniedziałek na Twitterze burmistrz Lori Lightfoot, demokratka, która pozostaje w związku z osobą tej samej płci, .

„Ta chwila musi być wezwaniem do broni”

„Nie zrzekniemy się naszych praw bez walki — walki o zwycięstwo!”- dodała.

Liderzy katoliccy i pro-life wyrazili zaniepokojenie agresywnymi sformułowaniami użytymi w wypowiedzi Lightfoot, teraz, gdy aktywiści proaborcyjni grożą sędziom Sądu Najwyższego i atakują kościoły katolickie i ośrodki działające w obronie życia.

Marsz dla Życia Chicago – który co roku jednoczy tysiące mieszkańców Środkowego Zachodu w celu promowania życia – potępił wezwanie Lightfoot pośród trwającej przemocy, zwłaszcza po wrzuceniu koktajlu Mołotowa do biura organizacji pro-life zaledwie 150 mil od Chicago”

Marsz dla Życia Chicago wzywa burmistrz Lightfoot, przywódców obywatelskich i wszystkich mieszkańców Środkowego Zachodu do pokojowego budowania społeczeństwa, w którym nienarodzone dzieci i ich rodzice są chronieni przed przemocą aborcji”- oświadczyła grupa.

Amy Gehrke, dyrektor wykonawczy Illinois Right to Life, również potępiła apel burmistrz.

„Zadziwiające jest to, że przy gwałtownym wzroście przemocy wobec zwolenników obrony życia, burmistrz Lightfoot używa nieodpowiedzialnego i podżegającego języka, takiego jak „wezwanie do broni”.

Lightfoot zaprasza kobiety z innych stanów na aborcję do Illinois

W poniedziałek Lightfoot i Departament Zdrowia Publicznego w Chicago ogłosili przydział 500 000 dolarów na wspieranie:

„dostępu do opieki zdrowotnej reprodukcyjnej dla mieszkańców Chicago i pacjentów poszukujących bezpiecznej, legalnej opieki z sąsiednich stanów, które wprowadziły lub ostatecznie zabronią aborcji, jeśli Sąd Najwyższy zdecyduje się obalić Roe przeciwko Wade”.

„Dzięki tej inwestycji moja administracja potwierdza nasze zaangażowanie w zapewnienie bezpiecznego dostępu każdemu, kto szuka bezpiecznej opieki zdrowotnej w zakresie reprodukcji”, oznajmiła Lightfoot.

„Obejmuje to dostęp do transportu, zakwaterowania, opieki oraz, jeśli to konieczne, bezpieczny i legalny dostęp do procedury aborcji”.

W odpowiedzi na projekt opinii Sądu Najwyższego, niektórzy Demokraci, tacy jak prezydent Joe Biden, stwierdzili, że obalenie Roe zagraża „prawom” LGBTQ i antykoncepcji.

Projekt opinii, napisany przez sędziego Samuela Alito, stara się powiedzieć inaczej.

„Aby upewnić się, że nasza decyzja nie zostanie źle zrozumiana lub niewłaściwie scharakteryzowana, podkreślamy, że nasza decyzja dotyczy konstytucyjnego prawa do aborcji i żadnego innego prawa” – pisze Alito. „Nic w tej opinii nie powinno być rozumiane jako podważające precedens, który nie dotyczy aborcji”.

 

 

Źródło: cna
Foto: You Tube

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne