Połącz się z nami

News USA

Lotniska z technologią 5G zmorą dla pilotów. Samoloty nie będą tutaj lądować w burzy czy we mgle

Opublikowano

dnia

Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) poinformowała w niedzielę, że od środy około 45% amerykańskiej floty samolotów komercyjnych nie będzie lądowało w warunkach słabej widoczności na wielu lotniskach. Sprawa związana jest z wdrożeniem w tych miejscach pasma 5G, które może zakłócać pracę przyrządów nawigacyjnych w samolotach. Sprawdź prognozę pogody zanim wylecisz.

Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA)  ostrzegła, że potencjalne zakłócenia mogą wpływać na wrażliwe przyrządy samolotu, takie jak wysokościomierze, i mieć wpływ na operacje lądowania przy ograniczonej widzialności.

FAA zatwierdziła dwa modele radiowysokościomierzy stosowane w wielu samolotach Boeinga i Airbusa, w tym w niektórych modelach Boeing 737, 747, 757, 767, MD-10/-11 oraz Airbus A310, A319, A320, A321, A330 i A350.

Ogłoszenie pojawiło się zaledwie kilka dni przed uruchomieniem przez AT&T (T.N) i Verizon (VZ.N) nowej usługi 5G w środę.

FAA informuje, że planuje się wydać więcej zezwoleń w nadchodzących dniach.

FAA podała, że ​​zatwierdzenia dla samolotów i wysokościomierzy otwierają „pasy startowe aż na 48 z 88 lotnisk najbardziej bezpośrednio dotkniętych zakłóceniami pasma C 5G”. Agencja ostrzegła jednak, że „nawet nowe zezwolenia mogą mieć wpływ na loty na niektórych lotniskach”.

AT&T i Verizon, które wygrały wprowadzenie prawie całego widma pasma C na aukcji wartej 80 miliardów dolarów w zeszłym roku, 3 stycznia zgodziły się na utworzenie

stref buforowych wokół 50 lotnisk w celu zmniejszenia ryzyka zakłóceń i podjęcia innych kroków w celu zmniejszenia potencjalnych zakłóceń przez sześć miesięcy.

Zgodzili się również na opóźnienie wprowadzania pasma o dwa tygodnie, unikając impasu w zakresie bezpieczeństwa lotniczego.

FAA w czwartek wydała prawie 1500 zawiadomień szczegółowo opisujących zakres potencjalnego wpływu usług 5G.

FAA kontynuuje również współpracę z producentami, aby dowiedzieć się, w jaki sposób dane radarowego wysokościomierza są wykorzystywane w innych systemach kontroli lotu. Pasażerowie powinni sprawdzić w swoich liniach lotniczych, jaka pogoda jest prognozowana w miejscu docelowym, w którym możliwe są zakłócenia 5G” – poinformował w niedzielę FAA.

7 stycznia FAA ogłosiła listę 50 amerykańskich lotnisk, które będą miały strefy buforowe 5G, w tym w Nowym Jorku, Los Angeles, Chicago, Las Vegas, Minneapolis, Detroit, Dallas, Filadelfii, Seattle i Miami.

W czwartek Airports Council International – North America wezwał do opóźnienia wdrożenia 5G, aby uniknąć powszechnych zakłóceń w amerykańskim systemie transportu lotniczego.

W piątek FAA poinformowało, że będzie wymagało od operatorów Boeingów 787 podjęcia dodatkowych środków ostrożności podczas lądowania na niektórych mokrych lub zaśnieżonych pasach startowych. FAA uważa, że zakłócenia 5G mogą uniemożliwić przejście silnika i układów hamulcowych do trybu lądowania, co może uniemożliwić zatrzymanie się samolotu na pasie startowym.

 

Źródło: foxbussiness

Foto; You Tube, pixabay/skipp604 

Reklama

News USA

5 razy szybsze niż dźwięk. Udały się testy Sił Powietrznych USA dotyczące hipersonicznych pocisków

Opublikowano

dnia

Autor:

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych przeprowadziły pomyślny test swojego pocisku hipersonicznego w ten weekend. Program dotyczący produkcji pocisków opóźnił się po wykryciu „anomalii”  w locie w czasie kwietniowych testów.

Broń szybkiego reagowania została z powodzeniem wystrzelona z bombowca B-52H u wybrzeży Południowej Kalifornii w sobotę i osiągnęła prędkości naddźwiękowe, ogłosiły w poniedziałek Siły Powietrzne.

Nie ujawniono więcej szczegółów na temat samego testu, takich jak czas trwania lotu lub jego wysokości.

ARRW jest bronią hipersoniczną, która wykorzystuje rakietę wspomagającą do przyspieszenia pocisku do prędkości przekraczających 5 Machów, czyli pięciokrotności prędkości dźwięku.

Hiperdźwiękowy pocisk następnie oddziela się od rakiety i szybuje z dużą prędkością w kierunku celu.

Siły Powietrzne borykały się z testowaniem AGM-183A ARRW w przeszłości, a przed ostatnim sukcesem program doznał trzech niepowodzeń w testach w locie.

W zeszłym miesiącu Siły Powietrzne poinformowały, że anomalie, które wystąpiły podczas testów w locie przesunęły harmonogram ukończenia broni. Pierwszy pełny test rakiety i rakiety startowej został przełożony na jakiś czas w następnym roku podatkowym, który rozpoczyna się w październiku.

Pentagon położył większy nacisk na rozwój broni naddźwiękowej po tym, jak ustawodawcy zaniepokoili się, że Stany Zjednoczone pozostają w tyle za chińskimi i rosyjskimi programami.

W zeszłym roku Chiny z powodzeniem przetestowały broń hipersoniczną, która okrążyła kulę ziemską, zanim dotarła do celu.

Niedawno Rosja stała się pierwszym krajem, który użył broni hipersonicznej podczas wojny, kiedy wystrzeliła na Ukrainę pociski Iskander i Kinzhal.

Pentagon podał, że Rosja użyła od 10 do 12 broni naddźwiękowych od początku inwazji na Ukrainę.

W połowie marca Stany Zjednoczone pomyślnie przetestowały koncepcję hipersonicznej broni HAWC, ale zachowały spokój, aby uniknąć eskalacji napięć z Rosją, gdy prezydent Joe Biden miał odwiedzić Europę.

Mimo skupienia się wojska na tego typu broni Sekretarz Sił Powietrznych, Frank Kendall, ostrzega przed nadawaniem jej nadmiernego znaczenia. Przede wszystkim chce przyjrzeć się jaki zestaw broni jest najbardziej opłacalny.

 

 

Źródło: cnn
Foto: You Tube, istock/Mike Cassidy

Czytaj dalej

News USA

Denver walczy ze strzelaninami. Zakazuje ukrytego noszenia broni w budynkach miejskich i parkach

Opublikowano

dnia

Autor:

Rada Miejska Denver przegłosowała projekt ustawy i w najbliższym czasie uda się do biura burmistrza w celu jej podpisania lub zawetowania, poinformował rzecznik rady. Rozporządzenie zostało uchwalone podczas fali przemocy z użyciem broni i masowych strzelanin w całych Stanach Zjednoczonych.

Wyjątki od zakazu noszenia broni w ukryciu dotyczą organów ścigania i personelu wojskowego. Zwolnieni są również licencjonowani ochroniarze działający w ramach swoich obowiązków, dozwolone są czynności na strzelnicach policyjnych w Denver oraz legalna aktywność sportowa.

Zakaz podlega karze cywilnej do 50 $ za pierwsze wykroczenie i do 999 $ za kolejne wykroczenia, bez kary więzienia.

Adwokat miejski Kristin Bronson powiedziała, że ​​rozporządzenie zapewni bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej i nie naruszy praw do posiadania broni.

Jednak zarządzenie spotkało się z oporem ze strony niektórych członków rady.

Członek Rady Candi CdeBaca zaproponowała poprawkę, aby usunąć parki z rozporządzenia, argumentując, że ​​zakaz może prowadzić do nadmiernego użycia siły przez organy ścigania. Dwóch innych radnych poparło tą poprawkę.

Biuro prokuratora miejskiego poinformowało, że rozporządzenie nie będzie egzekwowane, dopóki nie zostaną umieszczone znaki przy wejściach do publicznych budynków i parków.

Miasto Denver wcześniej prowadziło politykę zakazującą noszenia ukrytej broni w niektórych budynkach i obszarach, ale stan nakazał, aby miejsca, w których obowiązują takie przepisy, miały wykrywacze metalu, powiedział prokurator miejski.

Ta zasada zmieniła się w zeszłym roku, kiedy władza ustawodawcza stanu Kolorado uchwaliła ustawę zezwalającą gminom na ustalanie własnych ograniczeń dotyczących broni.

 

 

Źródło: nbc
Foto: You Tube, istock/nortonrsx

Czytaj dalej

News USA

Pentagon donosi Kongresowi o 400 spotkaniach z UFO: „Chcemy wiedzieć, co tam jest”

Opublikowano

dnia

Autor:

Czołowi urzędnicy Pentagonu poinformowali we wtorek Izbę, że obecnie istnieje blisko 400 raportów personelu wojskowego o możliwych spotkaniach z UFO. Jest to znaczący wzrost w porównaniu do 144 odnotowanych w głównym raporcie opublikowanym w zeszłym roku przez społeczność wywiadowczą USA.

Urzędnik marynarki wojennej stwierdził również na wtorkowym przesłuchaniu, że śledczy są pewni, że pływające obiekty w kształcie piramidy uchwycone na jednym z szeroko obserwowanych wojskowych nagrań wideo były prawdopodobnie dronami.

Ten materiał filmowy, który wojsko potwierdziło w zeszłym roku jako autentyczny, pomógł w rozbudzeniu zainteresowania rzekomymi UFO, określanymi również jako „niezidentyfikowane zjawiska lotnicze” czyli UAP- Unidentified Aerial Phenomena.

Reprezentant z Indiany, André Carson, przewodniczący Podkomisji ds. Zwalczania Terroryzmu, Kontrwywiadu i Kontrproliferacji w Izbie Wywiadu, zwołał wtorkowe przesłuchanie, pierwsze od ponad 50 lat, które dotyczyło incydentów lotniczych.

UAP, powiedział Carson, „są potencjalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego i muszą być traktowane w ten sposób”.

Według Scotta Braya, zastępcy dyrektora Naval Intelligence, liczba raportów UAP wzrosła do „około 400”, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu ze 144 dotyczącymi  lat 2004–2021, które odnotowano w zeszłorocznym raporcie.

Wg Braya ten skok był spowodowany zmniejszeniem piętna związanego z zgłaszaniem takich incydentów, które nastąpiło po ogłoszeniu raportu z 2021 roku.

Na wtorkowym przesłuchaniu Bray powtórzył zeszłoroczny wniosek, że większość zjawisk to prawdopodobnie obiekty fizyczne i zauważył, że grupa zadaniowa UAP nie posiada żadnego szczątku, który nie jest zgodny z pochodzeniem ziemskim.

Mimo to, wg Braya, pytania pozostają a kilka przykładów pozostaje niewyjaśnione.

Ronald Moultrie, najwyższy urzędnik wywiadu Pentagonu, przekazał, że Pentagon tworzy biuro, aby przyspieszyć identyfikację wcześniej nieznanych lub niezidentyfikowanych obiektów powietrznych w metodyczny, logiczny i znormalizowany sposób.

Coraz większe zainteresowanie UFO i UAP zostało wywołane w ostatnich latach przez wycieki nagrań wideo oraz publikacja przez Marynarkę Wojenną materiałów z własnych spotkań pilotów.

Na wtorkowym przesłuchaniu odtworzono trzy klipy, aby wyjaśnić, jak krótkie mogą być incydenty lotnicze, co sprawia, że bardzo trudne jest do ustalenia, co jest widoczne na filmach.

Wreszcie zaczynamy prowadzić rozmowę bez ośmieszania i napiętnowania, co tak bardzo zaszkodziło poszukiwaniu prawdy naukowej na temat obserwacji niezidentyfikowanych obiektów, zgodzili się urzędnicy.

 

 

Źródło: abc
Foto: You Tube, istock/ursatii

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne