Połącz się z nami

News Chicago

Jutro uroczystości pogrzebowe zastrzelonej policjantki Marlene Rittmanic

Opublikowano

dnia

Ogłoszono sprawy organizacyjne związane z pogrzebem policjantki sierżant Marlene Rittmanic. Funkcjonariuszka została postrzelona 29 grudnia i zmarła po przewiezieniu do szpitala. Jej partner jest ciężko ranny.

O strzelaninie, w wyniku której zginęła Rittmanic pisaliśmy 31 grudniaFunkcjonariusze Rittmanic (49) i Bailey(27) przyjechali do hotelu, odpowiadając na wezwanie w sprawie szczekających psów w pojeździe pozostawionym na parkingu. Znaleźli pokój, w którym przebywał potencjalny właściciel pojazdu, i podczas rozmowy zostali zaatakowani i postrzeleni.

Dwoje podejrzanych zostało ostatecznie zatrzymanych po ucieczce z miejsca zdarzenia. Według władz Darius D. Sullivan został aresztowany w North Manchester w stanie Indiana w piątek rano. Później tego samego dnia Xandria Harris zgłosiła się na policję w Bradley.

Nawiedzenie Rittmanic odbędzie się w godzinach od 2.00 do 7.00 P.M. w czwartek 6 stycznia w Olivet Nazarene University, Hawkins Centennial Chapel. Tam też odbędzie się nabożeństwo pogrzebowe w piątek, 7 stycznia o 10:00 A.M.

Od godziny 5:00 P.M w piątek będzie można zajmować miejsce w kondukcie pogrzebowym, przejście odbędzie o godzinie 6:00 P.M.

Zachęca się społeczność do ustawienia się na trasie procesji, aby okazać wsparcie.

Prywatny pochówek nastąpi na Narodowym Cmentarzu Abrahama Lincolna w Elwood.

Policja Stanowa Illinois wydała w poniedziałek rano oświadczenie w imieniu swoim i Departamentu Policji w Bradley, mówiąc o poświęceniu Rittmanic pracy i dziękując społeczności za jej wsparcie.

„Marlene wierzyła w ludzi, miała wielką zdolność do życia ze społecznością; spotykania się z nimi tam, gdzie są w życiu; próbowania zrozumienia ich prawdziwych potrzeb; i wspólnej pracy nad znalezieniem rozwiązania, które wywołałoby jak najmniej zakłóceń dla ludzi” — stwierdza oświadczenie. „Dla niej praca polegała na tym, by jej społeczność była bezpieczna dla wszystkich, mówiła: „tylko dlatego, że możesz, nie oznacza, że powinieneś”.

Rittmanic została nagrodzona tytułem Law Enforcement Officer of the Year in 2020. Była także miłośniczką psów, publikowała poezję, była fotografem amatorem i producentem filmowy na imprezach rodzinnych, w czasie rekrutacji do policji w Bradley i w czasie wydarzeń społecznych.

Departament Policji w Bradley ostrzega ludzi przed fałszywymi zbiórkami pieniędzy, które twierdzą, że są dla rodziny Rittmanic.

Zamiast kwiatów przyniesionych na pogrzeb, można upamiętnić jej cześć poprzez Marlene Rittmanic Memorial Fund w Federated Bank w Bradley.

Rittmanic po raz pierwszy została oficerem w 2000 roku w departamencie szeryfa powiatu Iroquez. Pracowała w Departamencie Policji w Bradley od 14 lat i miała tylko pięć lat do przejścia na emeryturę. Pozostawiła swoją żonę, Lynette Stua.

„Nasz świat został wywrócony do góry nogami, zniszczony i beznadziejnie złamany” – mówi jej rodzina i koledzy policjanci.

 

Źródło: abc7

Foto: You Tube

 

News Chicago

Dr Piotr Brukasz: Ktoś naszą Polonię musi leczyć. Kolejni studenci medycyny dostaną stypendia

Opublikowano

dnia

Autor:

Komisja Stypendialna Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego przyznała dwanaście stypendiów dla osób uczących się na kierunkach medycznych, na rok 2023. Uroczystość ich rozdania, która zaplanowana jest na 11 czerwca, zapowiada w Radiu Deon Chicago Piotr Brukasz, lekarz medycyny i prezydent tej organizacji.

„To już odbywa się od lat, każdego roku młodzi ludzie otrzymują od nas pieniądze” mówi dr. Piotr Brukasz. Przyznawana przez Komisję Stypendialną kwota zależy od zaawansowania w naukę danej osoby.

Osoby składające wniosek o stypendium muszą spełniać określone wymagania. Po pierwsze muszą być studentami kierunków medycznych.

Po drugie, starający się o pomoc muszą być związani z Polską, wyjaśnia dr. Piotr Brukasz. Przynajmniej jeden z rodziców musi być Polakiem, a kandydat jest zobowiązany ten fakt udokumentować.

Trzecim podstawowym kryterium branym pod uwagę przez Komisję Stypendialną Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego są dobre wyniki w nauce kandydata.

W tym roku Komisja przyznała 12 stypendiów.

Pieniądze są przekazywane bezpośrednio dla studentów. Związek Lekarzy wspiera także dwa fundusze prowadzone przez Fundację Kościuszkowską, ogromną organizację dobroczynną, tłumaczy Piotr Brukasz. Z tych funduszy pieniądze także trafiają na kształcenie polskich lekarzy.

„Mamy nadzieję, że te osoby będą potem lekarzami, tutaj, w Stanach Zjednoczonych” mówi prezydent Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego. Ci lekarze potrzebni są by służyć swoją pracą Polonii.

Ponieważ stypendia są przyznawane już od wielu lat, już teraz w Polsko-Amerykańskim Towarzystwie Lekarskim działają osoby, które kiedyś skorzystały z tej pomocy finansowej w czasie swojej nauki.

Młodych ludzi, którzy dostali w tym roku stypendia Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego będzie można poznać już niebawem. Doroczna uroczystość wręczenia stypendium odbędzie się 11 czerwca 2023 r. o godzinie 1:00PM w Muzeum Polskim w Ameryce, przy 984 N Milwaukee Ave, Chicago, IL 60642.

Źródło: informacja własna
Foto: Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Lekarskie, istock/Andrei Orlov
Czytaj dalej

News Chicago

Johnson zapowiada bezpieczny Memorial Weekend. Czy sprosta temu zadaniu?

Opublikowano

dnia

Autor:

Weekend Dnia Pamięci będzie pierwszym poważnym sprawdzianem dla burmistrza Brandona Johnsona, który niedawno objął urząd, oraz jego tymczasowego komendanta policji, Freda Wallera. Podczas czwartkowej konferencji prasowej duet zobowiązał się do walki z przemocą, która często towarzyszy nieoficjalnemu początkowi lata.

Sposobem na przemoc ma być egzekwowania prawa, dodanie dodatkowych patroli i działań skierowanych do młodzieży w całym mieście.

Brandon Johnson nazwał kompleksową strategię rządową, która zapewni ludziom bezpieczeństwo – najwyższym priorytetem swojej administracji.

Plan publicznego bezpieczeństwa koncentruje się wokół serii działań i programów dla młodych ludzi, finansowanych przez 3,5 miliona dolarów pochodzących od firm i korporacji.

Partnerstwo na rzecz Bezpiecznych i Pokojowych Społeczności (PSPC) jest jednym z 250 beneficjentów. Dyrektor wykonawcza organizacji, Ester Franco-Payne, powiedziała, że jej grupa planuje zaoferować nastolatkom szansę na uprawianie sportu w słabo wykorzystywanych przestrzeniach Austin, które zazwyczaj przyciągają przemoc.

Tamar Manasseah założyła Mothers Against Senseless Killing (MASK). Jej grupa od 10 lat podnosi świadomość dotyczącą przestępczości młodocianych w pobliżu skrzyżowania 75th i Steward, w zbudowanym domu kultury.

Ale zadanie utrzymania miasta w bezpieczeństwie w czasie Memorial Weekend nie będzie łatwe. W ubiegłym roku 9 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych podczas najbardziej brutalnego weekendu Dnia Pamięci w ciągu ostatnich 5 lat.

Tymczasowy komendant policji Chicago, Fred Waller, przekazał, że każdy okręg ma plan, który obejmuje anulowanie jednego dnia wolnego dla wszystkich funkcjonariuszy. Policjanci będą również zwracać uwagę na wszelkie przyczepy kempingowe, przejęcia ulic i incydenty związane z wyścigami na ulicach.

Policja zwiększy swoją obecność w środkach transportu publicznego, korytarzach handlowych, parkach i innych obszarach o dużym natężeniu ruchu.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Ćwicz w Millennium Park w sobotnie poranki. Zajęcia są bezpłatne przez całe lato

Opublikowano

dnia

Autor:

Bezpłatne letnie treningi w Millennium Park rozpoczną się już w ten weekend. Sobotnie zajęcia obejmują ćwiczenia pilates, jogę, cardio kickboxing i zumbę. Weź przyjaciół, lub rodzinę i poruszajcie się razem.

Harmonogram treningowy w soboty w Millennium Park, przy E. Randolph St.:

 • 8:00AM-8:45AM pilates,
 • 9:00AM-09:45AM joga,
 • 10:00AM-10:45AM cardio kickboxing,
 • 11:00AM-11:45AM zumba

Po wykonanym dobrze treningu na poczęstunek zaprasza Double Clutch Plaza. Można tu otrzymać darmową mimozę przy zakupie przystawki.

Treningi są organizowane w okresie 27 maja-2 września.

Lato 2023 w Millennium Park to także bezpłatne koncerty, spektakle teatralne i taneczne. Są to m.in:

 • Chicago Gospel Music Festival, 3 czerwca.
 • Chicago Blues Festival, 8-11 czerwca.
 • Grant Park Music Festival, 19 czerwca-14 sierpnia.
 • Koncert Tribute to Ramsey Lewis, 22 czerwca.
 • Joffrey Ballet’s “Joffrey for All Celebration,” 25 czerwca.
 • Chicago Symphony Orchestra’s “Concert for Chicago,” 27 czerwca.
 • Letni koncert Broadway in Chicago, 14 sierpnia.
 • Bidi Bidi Boom Boom: The Selena Tribute Concert, 24 sierpnia.
 • Chicago Summer Dance Celebration, 27 sierpnia.
 • Chicago Jazz Festival, 31 sierpnia-3 września.

Źródło: wttw, choosechicago
Foto: YouTube,  Chicago Department of Cultural Affairs and Special Events
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu