Połącz się z nami

News Chicago

Czarnoskóry przestępca zastrzelił policjantkę w Bradley. Drugi oficer walczy w szpitalu o życie

Opublikowano

dnia

Fatalny koniec roku dla policji w Illinois. W strzelaninie, która miała miejsce w środę wieczorem w hotelu na południowych przedmieściach Bradley, zginęła funkcjonariuszka. Drugi policjant jest w stanie krytycznym. Sprawca wciąż pozostaje na wolności.

Do zdarzenia doszło w hotelu Comfort Inn przy North State Highway 50, w powiecie Kankakee w Illinois. Jak informuje biuro szeryfa powiatu sierżant Marlene Rittmanic zmarła w szpitalu a funkcjonariusz Tyler J. Bailey przeszedł operację i znajduje się w stanie krytycznym.

Władze poszukują dwóch osób, które prawdopodobnie brały udział w strzelaninie. Wydano nakaz aresztowania 25-letniego Dariusa D. Sullivana z Bourbonnais, a biuro szeryfa opublikowało na Facebooku prośbę o pomoc w znalezieniu przestępcy. Został uznany za uzbrojonego i niebezpiecznego. Sullivan ma przeszłość kryminalną, a obecnie toczą się przeciw niemu sprawy w powiecie Kankakee, od włamań po pobicie.

Policja uzyskała również nakaz aresztowania dla Xandrii A. Harris, lat 26 z Bradley, ale jej rola w strzelaninie nie jest jasna.

Departament Policji poinformował w komunikacie prasowym, że szuka również osoby, która prawdopodobnie była zaangażowana w tragiczne wydarzenie, chociaż nie ujawnił żadnych informacji identyfikujących tę osobę.

Funkcjonariusze Rittmanic (49) i Bailey(27) przyjechali do hotelu, odpowiadając na wezwanie w sprawie szczekających psów w  pojeździe pozostawionym na parkingu, poinformowało biuro szeryfa. Znaleźli pokój, w którym przebywał potencjalny właściciel pojazdu, i podczas rozmowy zostali zaatakowani i postrzeleni.

Ciało Rittmanic zostało przewiezione w czwartek rano w procesji policyjnej z Riverside Medical Center do kostnicy w powiecie Kankakee, urzędnicy opuścili flagę w Bradley Village Hall, na znak żałoby. Popołudniu obyła się procesja z kostnicy do domu pogrzebowego w pobliskim Bourbonnais.

„To bardzo smutny i tragiczny dzień dla rodziny z Bradley. Kierujemy nasze serca i modlitwy do wszystkich członków dotkniętych rodzin” – powiedział Mike Watson, burmistrz Bradley.

Marlene Rittmanic, mieszkanka powiatu Kankakee, dołączyła do Departamentu Policji w Bradley w 2007 r., a w 2014 r. została awansowana na sierżanta, powiedział porucznik Philip Trudeau, rzecznik departamentu. Wcześniej spędziła siedem lat jako zastępca szeryfa w departamencie powiatu Iroquois. Pozostało jej zaledwie5 lat do przejścia na emeryturę.

„Szaloną rzeczą jest to, że prawdopodobnie musieliby ją wyrzucić, tak bardzo kochała swoją pracę” – powiedziała siostrzenica Rittmanic, Ashlee Johnson. „Nie była osobą, która chciała cię zatrzymać, żeby dać ci mandat, chyba że uważała, że ​​to absolutnie jedyna rzecz, którą musi zrobić, ale nie była tego rodzaju policjantką”.

Entuzjazm z jakim podchodziła do swojej pracy zainspirował siostrzenicę Rittmanic do pójścia w jej ślady.

Strzelanina w hotelu miała miejsce kilka godzin po tym, jak zastępca szeryfa został śmiertelnie postrzelony, gdy odpowiadał na wezwanie pomocy kierowcy na autostradzie w pobliżu Mill Shoals, w południowo-wschodnim Illinois, około 200 mil na południe od Bradley.

Biuro szeryfa powiatu Wayne poinformowało, że zastępca Sean Riley odpowiedział na to wezwanie około 5 rano w środę. Następnie został znaleziony martwy przez drugiego oficera, który także przybył na miejsce zdarzenia, a jego radiowóz  porzucony na I-64, podała policja. Władze aresztowały mężczyznę z Kentucky podejrzanego o ten atak i kradzież samochodu w Missouri.

„Bezsensowne ranienie i zabicie dwóch kolejnych funkcjonariuszy policji z Illinois przynoszą wielki smutek naszej agencji i rodzinie, przyjaciołom oraz braciom i siostrom z Departamentu Policji w Bradley – powiedział dyrektor ISP Brendan F. Kelly. „Policja stanowa Illinois wykorzysta wszelkie dostępne środki, aby zapewnić, że osoby odpowiedzialne zostaną postawione przed wymiarem sprawiedliwości”.

Gubernator JB Pritzker w czwartkowym poście na Facebooku napisał m.in.: „Sgt. Marlene Rittmanic i oficer Tyler J. Bailey to definicja bohaterów. Wykazali się niezachwianą odwagą i gotowością do poświęcenia się, by chronić nas wszystkich. To poświęcenie, którego nikt nie powinien ponosić”.

Dwoje policjantów którzy zginęli na służbie tego samego dnia, znacznie powiększyło statystyki z ostatnich lat. W strzelaninie z 7 sierpnia tego roku, zginęła Ella French, o procesie sprawców zabójstwa pisaliśmy 3 grudnia. Była ona pierwszą od 2018 policjantką Chicago, która zginęła pełniąc obowiązki na służbie.

Za informacje prowadzące do aresztowania Sullivana oferowano nagrodę w wysokości 25 000 USD. Jeśli masz jakiekolwiek informacje, skontaktuj się z infolinią policji stanu Illinois pod numerem (815) 698-2315 lub z Kankakee County Crime Stoppers pod numerem 815-93-CRIME. Dzwoniący mogą pozostać anonimowi.

 

Źródło: chicagotribune, fox32

Foto: You Tube

 

News Chicago

Konsul Generalny RP w Chicago zaprasza na spotkanie w tą niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Konsulat Generalny RP w Chicago zaprasza na otwarte spotkanie Konsula Generalnego Pawła Zyzaka oraz konsula Michała Arciszewskiego z Polonią.

W czasie spotkania odbędzie się rozmowa o wyborach, dokumentach i wszystkim, co ważne dla Polonii.

Spotkanie odbędzie się już 26 marca w Parafii św. Ferdynanda, przy 5936 W Barry Ave, Chicago, IL 60634.

Źródło: Konsulat Generalny RP w Chicago
Foto: Konsulat Generalny RP w Chicago
Czytaj dalej

News Chicago

UWAGA: Poszukiwani sędziowie elekcyjni na dzień Wyborów 4 kwietnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Czy jesteś obywatelem Stanów Zjednoczonych zarejestrowanym w Powiecie Cook? Czy mówisz i piszesz biegle zarówno w języku angielskim jak i polskim? Jeśli tak, zgłoś się do pracy przy drugiej turze Wyborów Miejskich w Chicago 4 kwietnia. Płaca wynosi 230 dolarów.

Komisja Wyborcza miasta Chicago poszukuje dwujęzycznych osób do pracy w obwodowych komisjach wyborczych, w charakterze sędziego elekcyjnego, w drugiej turze wyborów miejskich, które odbędą się 4 kwietnia (wtorek) 2023 r.

Członkami obwodowych komisji wyborczych mogą być obywatele Stanów Zjednoczonych, zarejestrowani do głosowania w Powiecie Cook.

Osoby te powinny być biegłe w języku angielskim i polskim oraz posiadać podstawowe umiejętności matematyczne.

Wynagrodzenie sędziego elekcyjnego wynosi 230 dolarów.

Obowiązki i wymagania członków komisji wyborczej są dokładnie opisane na stronie internetowej Komisji Wyborczej pod adresem www.chicagowybory.com na stronie „Zostań członkiem obwodowej komisji”.

Aplikacje można też wydrukować, wypełnić i odesłać na adres:

Chicago Board of Election Commissioners
69 W Washington Street, Suite 600
Chicago IL 60602
Attn: Monika

Aplikacje można również złożyć przez internet na stronie pollworker.chicagoelections.gov.

Po więcej informacji prosimy o kontakt z Moniką Myśliwiec-Gałuszką pod numerem telefonu 312-269-5702 lub polishvote@chicagoelections.gov.

 

Foto: istock/ Anastasiia Makarevich
Czytaj dalej

News Chicago

Harcerska droga krzyżowa w Jezuickim Ośrodku Milenijnym

Opublikowano

dnia

Autor:

23 marca w Jezuickim Ośrodku Milenijnym odbyła się harcerska droga krzyżowa z bł. Stefanem Wincentym Frelichowskim, zuchami, harcerkami i harcerzami Chorągwi Harcerek USA.

„W ramach obchodów 20-tej rocznicy ogłoszenia ‚druha Wicka’ patronem Harcerstwa, zebraliśmy się na dorocznym nabożeństwie wielkopostnym w Jezuickim Ośrodku Milenijnym. Droga Krzyżowa z nim przypomniała nam jego życie, ofiarność i poświęcenie, jego do końca harcerską postawę”, czytamy na profilu fb Chorągwi Harcerek USA.

Chorągiew Harcerek stanowi żeńską gałąź Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami Kraju, która wspiera wszechstronny rozwój młodzieży w kierunku określonym przez Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie.

Organizacja tworzy jednostki młodzieżowe w lokalnych ośrodkach. Program kształcenia jest prowadzony na różnych szczeblach zgodnie z metodą i zasadami harcerskimi. Grupy dzieci i młodzieży wyjeżdżają na coroczne na kolonie zuchowe i obozy harcerskie.

​Związek Harcerstwa Polskiego ma na celu wychowanie dzielnych, prawych i zdolnych do poświęceń ludzi; a także przygotowanie młodzieży do świadomej, czynnej i ofiarnej służby dla Polski oraz narodu osiedlenia Polaków.

Jego celem jest utrzymanie więzi z narodem polskim i pielęgnowanie dorobku kulturalnego Polski; oraz wprowadzenie zasad ideologii harcerskiej do życia publicznego.

Bł. Stefan Wincenty Frelichowski, urodził się 22 stycznia 1913 r. w Chełmży, w rodzinie rzemieślniczej. W czwartej klasie gimnazjalnej, został przyjęty do Sodalicji Mariańskiej. Był też bardzo aktywny w działalności harcerskiej. W czerwcu 1931 r. zdał maturę, a jesienią wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

Dnia 14 marca 1937 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

11 września 1939 r. został aresztowany przez Niemców jako jeden z zakładników. Uważano go za szczególnie „podejrzanego” ze względu na jego wielki wpływ na młodzież. Uwięzionych osadzono w Forcie VII w Toruniu.

W styczniu 1940 r. przewieziono go do Stutthofu pod Gdańskiem, a w grudniu 1940 r. do obozu w Dachau, który stanowił główne skupisko duchowieństwa z całej Europy, szczególnie z Polski.

Pomimo ekstremalnych warunków ks. Frelichowski pełnił nadal posługę kapłańską. Organizował wspólne modlitwy, spowiadał, sprawował potajemnie Msze św. i rozdzielał Komunię św.

Na przełomie 1944/45 w obozie wybuchła epidemia tyfusu. Ks. Frelichowski zaangażował się w pomoc chorym, udało mu się także zachęcić do tego 32 innych kapłanów. Podczas tej pracy sam zaraził się tyfusem plamistym, który w połączeniu z zapaleniem płuc, doprowadził w dniu 23 lutego 1945 r. do jego śmierci.

Władze obozowe, łamiąc obowiązującą praktykę, zgodziły się na wystawienie zwłok ks. Frelichowskiego na widok publiczny, w wyłożonej białym prześcieradłem i udekorowanej kwiatami trumnie przed kremacją.

7 czerwca 1999 r. podczas pobytu w Toruniu, Jan Paweł II dokonał beatyfikacji ks. Frelichowskiego.

 

Źródło: fb, czuwaj, wikipedia
Foto: YouTube, fb

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

grudzień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu