Połącz się z nami

Specjalne

Sprawdź nowe zasady jak teraz podróżować w czasie pandemii w USA

Opublikowano

dnia

W podróżowaniu do dwóch kolejnych stanów oraz Dystryktu Columbia będą obowiązywały zalecenia związane z kwarantanną COVID-19. W tej chwili lista obejmuje 40 stanów.

Stany są usuwane z listy dotyczącej zaleceń podróży Travel Advisory, gdy utrzymują dzienny wskaźnik nowych przypadków COVID poniżej 15 na 100 000 mieszkańców przez dwa kolejne tygodnie.

W tej chwili na liście nie ma tylko: Alabamy, Kalifornii, Florydy, Georgii, Guam, Hawajów, Luizjany, Missisipi, Portoryko, Karoliny Południowej, Teksasu i Wysp Dziewiczych.

Urzędnicy zalecają, aby niezaszczepieni podróżni poddali się testom na jeden do trzech dni przed wyjazdem, a także trzy do pięciu dni po powrocie. Nieszczepieni podróżni są proszeni o poddanie się kwarantannie przez siedem dni po powrocie z podróży, nawet jeśli ich wynik testu jest negatywny.

Osoby, które nie przeszły testu, powinny poddać się kwarantannie przez 10 dni po podróży i unikać osób z grupy wysokiego ryzyka COVID przez 14 dni po podróży.

The Chicago Department of Public Health przypomina nieszczepionym podróżnym, że zgodnie z zaleceniem powinni oni zostać przebadani na obecność COVID-19 przed i po podróży z dowolnego stanu znajdującego się na liście doradczej i powinni poddać się kwarantannie po przybyciu do Chicago.

Średnia dzienna liczba przypadków zachorowań w Stanach Zjednoczonych na 100 000 mieszkańców wynosi 31,3, czyli więcej niż w zeszłym tygodniu, kiedy wynosiła 21,7. Dzienny wskaźnik przypadków w Illinois wynosi obecnie 39,2 (23,7 w zeszłym tygodniu). Dzienna liczba stwierdzonych przypadków w Chicago wynosi 23,2.

Wskazówki CDPH Travel Advisory dla podróżnych są zgodne z zaleceniami Centers for Disease Control and Prevention.

Przed podróżą, osoby nieszczepione powinny:

  • Zrobić test na 1-3 dni przed odlotem.

Podczas podróży:

  • Wszystkie osoby, niezależnie od statusu szczepień, muszą nosić maskę w samolotach, autobusach, pociągach i innych środkach transportu publicznego w obrębie lub z USA oraz podczas przebywania w pomieszczeniach w amerykańskich węzłach komunikacyjnych, takich jak lotniska i dworce.
  • W Chicago noś maskę we wszystkich pomieszczeniach publicznych, niezależnie od statusu szczepień. Unikaj tłumów w miarę możliwości i często myj ręce lub używaj środków do dezynfekcji rąk (minimum 60% alkoholu).

Po podróży osoby nieszczepione powinny:

  • Zrobić test 3-5 dni po podróży oraz pozostać w domu i poddać się kwarantannie przez pełne 7 dni. Nawet jeśli wynik testu jest negatywny, należy pozostać w domu przez pełne 7 dni.
  • Jeśli twój test jest pozytywny, odizoluj się, aby chronić innych przed zarażeniem.
  • Jeśli nie przejdziesz testu, pozostań w domu i poddaj się kwarantannie przez 10 dni po podróży. Unikaj przebywania w pobliżu osób, które są narażone na zwiększone ryzyko ciężkiej choroby przez 14 dni, niezależnie od tego, czy zostaniesz przebadany, czy nie.
  • Wszystkim podróżnym zaleca się monitorowanie siebie pod kątem objawów COVID-19 po podróży oraz izolację i przebadanie, jeśli wystąpią objawy.

„Jeśli chcesz podróżować, jeśli chcesz spędzić Boże Narodzenie lub Nowy Rok z bliskimi, upewnij się, że jesteś w pełni zaszczepiony, a jeśli już się zaszczepiłeś, weź dawkę przypominającą tak szybko, jak to możliwe” mówi dr Allison Arwady, komisarz CDPH.

Źródło:abc7, The Chicago Department of Public Health

Foto:Flickr/Jirka Matousek,/ Katherine Johnson/Arend/ YouTube

Adwent

Niesamowita świąteczna akcja dla potrzebujących rodzin w Elgin. Oni także będą się cieszyć Bożym Narodzeniem

Opublikowano

dnia

Autor:

Społeczność Elgin jednoczy się w świątecznej akcji pomocy. Dzięki hojności darczyńców wiele potrzebujących wsparcia rodzin będzie mogło cieszyć się Bożym Narodzeniem.

Armia Zbawienia i Centrum Kryzysowe Społeczności Elgin połączyły swoje siły, aby zorganizować to wydarzenie.

„Dzięki połączeniu jesteśmy w stanie uzyskać wsparcie naszych wolontariuszy i darczyńców, co pomaga nam w zapewnieniu tej akcji sukcesu” – powiedziała Melissa Owens z Community Crisis Center.

Dla każdej, zarejestrowanej rodziny przygotowana została osobna paczka, a w niej zabawki dla dzieci, piżama i produkty na świąteczny obiad, łącznie z indykiem. W paczkach umieszczono 3-5 prezentów na dziecko, każdy oddzielnie zapakowany i gotowy do otwarcia w Boże Narodzenie.

Z pomocy korzysta prawie 800 rodzin. Każda z nich była umówiona tak, by przy odbiorze paczek mogła zachować dystans społeczny i nie dopuścić do zbytniego zatłoczenia placówki. Dla wielu, którzy zmagali się z pandemią przez ostatnie półtora roku, pomoc jest bardziej potrzebna niż kiedykolwiek.

„Chcemy tylko upewnić się, że dzieci dostaną zabawki na całym świecie. Wszyscy powinni cieszyć się świętami Bożego Narodzenia” – powiedziała kapitan Linnea Forney z Armii Zbawienia.

 

 

Źródło: abc7

Foto:pixabay/Bru-nO / Bob_Dmyt 

 

Czytaj dalej

Świeta i Nowy Rok

Największa atrakcja świąteczna dla dzieci w Naperville. Gigantyczny renifer dotyka prawie nieba

Opublikowano

dnia

Autor:

40 metrowy, świecący renifer jest widoczny z drogi I-88. Atrakcja drive-thru została otwarta w piątek na kampusie Highpoint Church, 1805 High Point Dr.

Ogromny, oświetlony renifer z charakterystycznym, świecącym czerwonym nosem  jest główną atrakcją świetlnej wystawy świątecznej. Na Reindeer Road  można podziwiać także migoczące rzeźby świetlne, które przedstawiają ozdoby, płatki śniegu, bałwanki i inne świąteczne sceny. 

Pomysłodawcami świątecznej atrakcji są Rich Janor, właściciel lokalnej firmy, i Matt Baker z Brookdale Lighting.

„Spodziewamy się, że popularność bożonarodzeniowych pokazów świetlnych będzie nadal rosła w tym roku i mamy nadzieję, że nasza jedyna w swoim rodzaju atrakcja przyniesie radość niezliczonym dzieciom i rodzinom w okresie świątecznym”- mówi Janor.

Przejazd przez Reindeer Road zajmuje około pięciu minut i obejmuje całą oświetloną wystawę. Oprócz olśniewających świateł Reindeer Road oferuje darmowe cukierki i gorącą czekoladę (do wyczerpania zapasów). Dzieci mogą również podrzucać listy do Świętego Mikołaja w skrzynce pocztowej, która znajduje się na miejscu.

10 i 13 grudnia goście robiący zakupy na kiermaszu Świętego Mikołaja przy Reindeer Road, będą mogli odebrać wyjątkowe prezenty i inne świąteczne gadżety. Dostępna będzie również ograniczonej ilość pamiątkowych kapeluszy i naszyjników z żarówkami LED. Dochód ze sprzedaży tych niezwykłych pamiątek trafi do organizacji The Alive Center i KidsMatter.

Reindeer Road jest otwarta od środy do niedzieli do 19 grudnia, pierwszy samochód jest wpuszczany o 18:30 a ostatni o 21:30. Atrakcja będzie również otwarta od poniedziałku 20 grudnia do czwartku 23 grudnia. W przygotowaniu są godziny otwarcia Reindeer Road w Wigilię i Boże Narodzenie.

Bilet do Reindeer Road kosztuje 10 dolarów za samochód.

 

Żródło:fox32, patch.com 

Foto:YouTube, Naperville Community Television NCTV17

Czytaj dalej

Adwent

Pod Chicago tłumy pielgrzymów oddało hołd Patronce Obu Ameryk. Wielkie świętowanie w Des Plaines

Opublikowano

dnia

Autor:

Sobotę i niedzielę w Des Plaines w stanie Illinois wypełniły uroczystości związane ze świętem Naszej Pani. Po rocznej przerwie związanej z pandemią, tysiące pielgrzymów wzięło w nich udział.

Obchody, które  rozpoczęły się w sobotę, przyciągnęły setki tysięcy pielgrzymów, w większości pochodzenia meksykańskiego, nie tylko z okolic Chicago. Wielu z nich przyszło pieszo. Wierni poza modlitwami ofiarowali Matce Bożej z Guadalupe kwiaty.

„Juan Diego nauczył się dzięki zaufaniu do Boga, także tego, żeby mieć bardziej pozytywne spojrzenie na przyszłość” – powiedział ojciec Esequiel Sanchez, z Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe.

Uroczystości odbyły się w związku z liturgicznym wspomnieniem Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe w Kościele Katolickim, które przypada 12 grudnia. Jest to największa tego typu uroczystość poza miastem Meksyk.

Matka Boża z Guadalupe to katolicki tytuł Maryi, która miała objawić się Aztekowi św. Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi na wzgórzu Tepeyac, obecnie w granicach miasta Meksyk. Jak głoszą przekazy, w ostatnim dniu objawień, 12 grudnia 1531 roku dojść miało do powstania obrazu Matki Bożej z Guadalupe.

Jest to najstarsze objawienie maryjne oficjalnie uznane przez Kościół Katolicki.

Niedzielne uroczystości zakończyły się inscenizacją objawień Juanowi Diego.

Obraz misyjny Matki Bożej z Guadalupe został przywieziony z Meksyku w 1986 roku do stałej ekspozycji na terenie Akademii Maryville.

 

Źródło:abc7,wgn, wikipedia
Foto: YT, wikipedia

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

grudzień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu