Połącz się z nami

Medicare po Polsku

Jak ustawa Obamacare zmieniła rynek ubezpieczeń zdrowotnych w USA

Opublikowano

dnia

Ustawa Affordable Care Act, potocznie nazywana Obamacare, jest aktem prawnym dotyczącym zasad opieki zdrowotnej i ma wpływ na różne rodzaje ubezpieczeń, od prywatnych po grupowe i rządowe.

Oryginalny dokument ustawy zawierał 2700 stron, na których zostały spisane zasady działania rynków ubezpieczeń zdrowotnych, wymagań odnośnie firm ubezpieczeniowych, pokryć usług medycznych oraz świadczeń Medicare i Medicaid.

Zamierzeniem i celem tej ustawy z 2010 roku było zapewnienie niedrogiej, dostępnej i rzetelnej opieki zdrowotnej dla jak największej grupy społeczeństwa.

Oto najważniejsze zmiany wprowadzone w życie dzięki Obamacare, które niepomiernie zmieniły system ubezpieczeń zdrowotnych w USA:

 • Pozwala osobom do lat 26 być dopisanym do planu rodziców, czyli posiadać ubezpieczenie zdrowotne razem z rodzicami
 • Powstrzymuje firmy ubezpieczeniowe przed odmową ubezpieczenia lub naliczeniem wyższych opłat w zależności od stanu zdrowia ubezpieczonego
 • Powstrzymuje firmy ubezpieczeniowe przed anulowaniem ubezpieczenie kiedy ubezpieczony jest chory lub popełnił “niezamierzony” błąd we wniosku
 • Zabrania dyskryminacji pod względem pokrycia i ceny ze względu na płeć
 • Powstrzymuje firmy ubezpieczeniowe przed nieuzasadnionymi podwyżkami składek
 • Eliminuje roczne i dożywotnie finansowe limity pokrycia – wysokość kwoty, do której firma ubezpieczeniowa pokrywa koszty leczenia
 • Daje prawo do szybkiego odwołania się od decyzji firmy ubezpieczeniowej
 • Daje możliwość milionom osób otrzymania ubezpieczenia poprzez dotowanie kosztów ubezpieczenia zdrowotnego za pośrednictwem rynków ubezpieczeń zdrowotnych (HealthCare.Gov i Marketplace)
 • Udziela ulg podatkowych małym firmom za oferowanie ubezpieczenia zdrowotnego swoim pracownikom
 • Wymaga od dużych firm ubezpieczenia ich pracowników
 • Wymaga od wszystkich firm ubezpieczeniowych ochrony osób z wcześniej istniejącymi schorzeniami, tzw. pre-existing conditions
 • Ułatwia otrzymanie ubezpieczenia dla dzieci CHIP – Children’s Health Insurance Program
 • Rozszerza Medicaid dla osób, które nie kwalifikują się na Medicare
 • Wymaga, aby wszystkie plany ubezpieczeniowe zgodne z Obamacare obejmowały 10 podstawowych świadczeń zdrowotnych
 • Zawiera postanowienia mające na celu poprawę świadczeń Medicare poprzez zapewnienie bezpłatnego pokrycia niektórych świadczeń profilaktycznych, takich jak badania przesiewowe w kierunku raka piersi i jelita grubego, chorób układu krążenia i cukrzycy, a także zlikwidowanie luki w pokryciu w ramach Medicare Part D
 • Oferuje szereg badań i usług profilaktycznych dla kobiet

 

foto: Flickr/Shawn Campbell, Flick/Mark Mozart, Flickr/Images Money, Flickr/EpicTop10.com, Flickr/agilemktg1

REKLAMA REKLAMA

REKLAMA REKLAMA

Medicare po Polsku

Czy przejście na emeryturę wiąże się z wejściem w Medicare?

Opublikowano

dnia

Powyższe pytanie pada w naszym biurze przeciętnie parę razy w tygodniu. Po przekroczeniu 60 roku życia wielu z nas zastanawia się jak w rozsądny sposób zaplanować przyszłość dotyczącą świadczeń federalnych.

Tym bardziej mylnym jest fakt, że większość świadczeń dotyczących emerytury i Medicare załatwia się w tym samym biurze – Social Security Administration.

W poniższym artykule postanowiliśmy usystematyzować daty dotyczące wejścia w Medicare w porównaniu z datami przejścia na emeryturę.

Medicare – daty dotyczące tego tematu są bardziej stabilne i nie podlegają zmianom w zależności od rocznika beneficjentów. Przypominamy ponownie, że wiek osiągnięcia wieku emerytalnego nie ma nic wspólnego z wiekiem otrzymania świadczeń Medicare.

Medicare należy się osobom wchodzącym w 65–ty rok życia z legalnym statusem lub osobom z rentą inwalidzką (disability) posiadającym ją przez co najmniej 24 miesiące. Wyjątkiem są tu:

REKLAMA REKLAMA

• osoby w końcowym stadium niewydolności nerek (ESRD), podlegające dializom, które otrzymują Medicare zazwyczaj już po 4-ech miesiącach od rozpoczęcia dializ erek, niezależnie od ich wieku.

• osoby zdiagnozowane na stwardnienie zanikowe boczne (ALS), otrzymują Medicare w momencie rozpoczęcia świadczeń z Social Security.

PLANY EMERYTALNE MEDICARE

Osoby otrzymujące Medicare, w związku z wejściem w 65-ty rok życia rozpoczynają swoje świadczenia Medicare zazwyczaj w pierwszym dniu miesiąca, w którym obchodzą 65-te urodziny. Wyjątek stanowią osoby urodzone 1-go dnia miesiąca, które wchodzą w Medicare pierwszego dnia miesiąca poprzedzającego ich 65-te urodziny. Brzmi to skomplikowanie, ale zasady są tu relatywnie przejrzyste.

Niestety nie można tego powiedzieć o zasadach osiągniecia wieku emerytalnego.

Większość z nas zdaje sobie sprawę z możliwości rozpoczęcia wcześniejszej emerytury już w 62-tym roku życia, ale czy jesteśmy pewni, ile stracimy ze stawki pełnego świadczenia rozpoczynając je wcześniej? Tu wszystko zależy od naszego wieku. Poniżej prezentujemy wiek wymagany do osiągniecia pełnego świadczenia emerytalnego.                                                                                                                        

Rok urodzenia:      Pełny wiek emerytalny:

1943-1954              66 lat
1955                        66 lat i 2 miesiące
1956                        66 lat i 4 miesiące
1957                        66 lat i 6 miesiące
1958                        66 lat i 8 miesiące
1959                        66 lat i 10 miesiące
1960                        67

Jak sami Państwo widzicie, różnica osiągnięcia pełnego wieku emerytalnego między osoba z rocznika 1954, a osobą z rocznika 1960 będzie wynosiła cały rok. Na dodatek należy podkreślić fakt, że osoby urodzone w roku 1960, startujące emeryturę w wieku 62 lat będą traciły o 10% więcej ze swojego pełnego świadczenia, niż osoby z rocznika 1954.

W związku z kryzysem związanym ze środkami na Social Security należy się poważnie zastanowić, kiedy zacząć korzystać z emerytury, bo skutki złej decyzji mogą być bardzo poważne finansowo i ciągnąć się za nami do końca życia.

foto: Flickr/Shawn Campbell, Flick/Mark Mozart, Flickr/Images Money

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Medicare po Polsku

Zapisy i usługi Medicare w czasach koronawirusa COVID-19

Opublikowano

dnia

W czasach, gdy pandemia COVID-19 dezorganizuje nasze życie utrudniając dostep do urzędów, sklepów, aptek, szkół i restauracji stresującymi stają się wydawałoby się proste sytuacje takie jak na przykład wypełnienie formalności związanych z wejściem w federalny program opieki medycznej Medicare.

W wielu stanach wszystkie biura Social Security Administration oraz biura Departmentu of Health and Human Services są zamknięte dla petentów. Nadal obowiązuje nakaz pozostawania w domu i dystans społeczny (social dystansing).

Na zakażenie wirusem jesteśmy narażeni wszyscy, ale osoby o obniżonej odporności i osoby starsze są najbardziej zagrożone poważnymi komplikacjami i mogą wymagać hospitalizacji. Leczenie może być długotrwałe, bolesne i kosztowne. Jak działa i co pokrywa w takim przypadku ubezpieczenie Medicare?

Jak Medicare pokrywa testy na koronawirusa i leczenie COVID-19?

REKLAMA REKLAMA

Medicare wydało wytyczne odnośnie pokrycia testów, badań diagnostycznych i leczenia COVID-19.

Według nich pokrycia Medicare są następujące:

• Oryginalne Medicare pokrywa testy laboratoryjne na koronawirusa. Pacjent nie ponosi dodatkowych kosztów;
• Oryginalne Medicare pokrywa medycznie uzasadniony pobyt w szpitalu. Pokryty jest również koszt kwarantanny w szpitalu, jeżeli pacjent jest zdiagnozowany z koronawirusem i w normalnych okolicznościach byłby wypisany ze szpitala;
• Na dzień dzisiejszy nie ma szczepionki na COVID-19. Jeżeli takie szczepionki będą zatwierdzone przez FDA (Food and Drug Administration) to będą one pokryte przez część D Medicare – plan zniżkowy na leki na receptę (PDP);
• Oryginalne Medicare pokrywa również koszty teleserwisów (wirtualnych wizyt lekarskich przez telefon, tablet lub komputer);
 Osoby posiadające część C Medicare, czyli plany typu Medicare Advantage, mają dostęp do tych samych benefitów. Test na koronawirusa jest pokryty w całości. Wiele z tych planów również oferuje także teleserwisy, czyli wirtualne konsultacje lekarskie;
Medicare ostrzega przed falą oszustów, którzy wykorzystują pandemię koronawirusa. Dlatego, zaleca zachowanie szczególnej ostrożności przy podawaniu danych osobistych.

Kto się kwalifikuje i co pokrywa Medicare?

Medicare jest programem ubezpieczeniowym na zdrowie dedykowanym osobom z uregulowanym statusem emigracyjnym, spełniających określone warunki historii zawodowej oraz osobom, które:
Ukończyły 65 lat lub więcej
• Poniżej 65 roku życia Medicare przysługuje osobom przebywającym na rencie inwalidzkiej (disability) przez okres co najmniej 24 miesięcy
Osobom w końcowym stadium choroby nerek (ESRD)

Jak się zapisać na Medicare, kiedy urzędy są zamknięte?

Inaczej zapisują się osoby, które są nowe w systemie Medicare, a inaczej osoby, które już posiadają część A Medicare. Poniżej przedstawiamy obydwie metody:

Osoby bez Części A
Osoby, które w tym roku kończą 65 i nie posiadają ubezpieczenia w pracy powinny zapisać się na część A i B Medicare. Najprostszą metodą jest udanie się do jednego z lokalnych biur Medicare wraz z oryginałem dokumentów potwierdzających Państwa status emigracyjny, np.:
– amerykańskie obywatelstwo – certyfikat naturalizacji lub US paszport;
– legalny rezydent czyli zielona karta i polskie świadectwo urodzenia wraz z notarialnym tłumaczeniem.

Niestety w związku z panującą epidemią, wszystkie urzędy Social Security Administration są zamknięte dla petentów. Dlatego radzimy załatwiać sprawy związane z Medicare 3-4 miesiące przed 65-tymi urodzinami.

Co możemy to zrobić?
• Dzwonić do głównego biura Social Security: (800) 772-1213 – czas oczekiwania może dojść nawet do kilku godzin
Dzwonić do lokalnego biura Social Security Administration;
• Samodzielnie zarejestrować się i wypełnić aplikację na stronie www.ssa.gov. W takim przypadku, biuro Social Security Administation powiadomi Was jakie formalności potrzebne są do zakończenia rejestracji;
Skontaktować się z biurem Medicare po polsku (844) 654 5185. Bezpłatnie pomożemy w wypełnieniu aplikacji na stronie rządowej, poinformujemy o wszystkich formalnościach, które będą wymagane do zakończenia rejestracji i dostarczymy Państwu kopie wszystkich wypełnionych aplikacji.

Aplikacja tylko o Część B

Osoby, posiadające tylko Medicare część A i ubezpieczenie w pracy, mają 8 miesięcy od jego zakończenia o wystąpienie o część B Medicare. Niestety im dłużej zwlekamy z zapisem, tym później otrzymamy ubezpieczenie. Tym z Państwa, którym zależy na płynnym przejściu ze świadczeń ubezpieczenia grupowego na Oryginalne Medicare zalecamy zapisanie się na część B Medicare, zanim się skończy ubezpieczenie w pracy. Pamiętajmy, że czas na wykupienie części D Medicare, czyli planu na leki na receprę lub planu typu Medicare Adventage, czyli części C Medicare, zawierającego plan na leki na receptę, mamy tylko 60 dni od zakończenia ubezpieczenia z pracy.

Aby starać o część B należy wypełnić formy CMS-40B i CMS-L564. Obie formy możecie Państwo znaleźć na stronie www.ssa.gov lub skontaktować się z biurem Medicare po polsku.

Formę CMS-40B i sekcję A formy CMS-L564 wypełniamy sami, natomiast Sekcję B formy CMS-L564 uzupełnia pracodawca lub osoba odpowiedzialna za ubezpieczenie z pracy. Po podpisaniu obu form możecie dostarczyć je Państwo do lokalnego biura Social Security Administration. Większość z nich posiada specjalne skrzynki korespondencyjne.

Możecie również skontaktować się z Medicare po polsku, dostarczyć tam (email, fax lub pocztą) podpisane formy i kopie dokumentów tożsamości, a my zajmiemy się dostarczeniem ich bezpośrednio do urzędników Social Security Administation zajmujących się reaktywacją części B Medicare.

foto: Flickr/Shawn Campbell, Flick/Mark Mozart, Flickr/Images Money, Flickr/EpicTop10.com, Flickr/agilemktg1

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

listopad 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu