Połącz się z nami

News Polska

Gdzie leży święty bohater Polski generał Fieldorf „Nil”? Mija rocznica jego egzekucji

Opublikowano

dnia

Mija 68. rocznica egzekucji generała Augusta Fieldorfa „Nila” w więzieniu na warszawskim Mokotowie.

Był organizatorem i szefem Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, jednym z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego, a także żołnierzem Legionów Józefa Piłsudskiego.

Jarosław Wróblewski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL podkreśla, że generał Fieldorf był charyzmatycznym dowódcą Kedywu. Historyk wyjaśnia, że ten zbrojny oddział Armii Krajowej walczył bezpośrednio z Niemcami, między innymi wykonując wyroki.

Generał Fieldorf odpowiadał za brawurową akcję – zabicia kata Warszawy Frantza Kutschery.

Jarosław Wróblewski podkreśla, że egzekucja generała Fieldorfa właśnie w mokotowskim więzieniu miała zastraszyć innych żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Komuniści chcieli pokazać więzionym tam żołnierzom z batalionu „Zośka” i „Parasol”, że mogą zginąć podobnie, jak generał Fieldorf.

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL – na terenie dawnego mokotowskiego więzienia – znajdują się pamiątki po generale Fieldorfie „Nilu” przekazane przez jego rodzinę. Dwa lata temu odnaleziono również fragmenty szubienicy, na której wykonano wyrok na generale.

Mimo wieloletnich poszukiwań, ciało generała „Nila” nie zostało dotąd odnalezione. Przy murze muzeum, na którym znajduje się wizerunek generała Fieldorfa, zapalane są dziś znicze i składane kwiaty.

 

źródło: IAR
foto: wikipedia.pl,

News Chicago

Paweł Zyzak najprawdopodobniej nowym Konsulem Generalnym RP w Chicago

Opublikowano

dnia

Paweł Zyzak otrzymał nominację specjalnej komisji Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W praktyce oznacza to, że po kilku formalnościach dotychczasowy historyk i publicysta przyleci do Wietrznego Miasta i obejmie prestiżowe stanowisko Konsula Generalnego RP.

Ostatnim konsulem był Piotr Janicki. Jego czteroletni kontrakt wygasł 31 sierpnia 2020 roku. Od tego momentu obowiązki Konsula Generalnego RP w Chicago sprawuje Małgorzata Bąk-Guzik.

Prawdopodobny nowy Konsul Generalny RP w Chicago ma 38 lat. Urodził się w Żywcu. Jest historykiem, dziennikarzem, publicystą, amerykanistą i przedsiębiorca. W 2009 roku napisał biografię Lecha Wałęsy, po czym stracił stanowisko historyka w Instytucie Pamięci Narodowej. Od tamtego momentu w polskich mediach zrobiło się bardzo głośno o Pawle Zyzaku.

Studiował w Stanach Zjednoczonych w Austrii i w Polsce. Doktoryzował się na Uniwersytecie w Poznaniu. Chicago zna bardzo dobrze. Był publicystą Kuriera Chicago i przez lata komentował wydarzenia polityczno-społeczne na antenie stacji 1490AM oraz 1080AM.

Czekamy na ostateczną decyzje w sprawie mianowania Konsula Generalnego RP w Chicago. W najbliższym czasie decyzje podejmie Minister Spraw Zagranicznych Polski prof. Zbigniew Rau.
Źródło: informacja własna
Foto: wikipedia, Radio Deon/Andrzej Baraniak
Czytaj dalej

News Chicago

Nie żyje major Maria Loryś. Legenda polskiej i chicagowskiej historii. Miała 106 lat.

Opublikowano

dnia

„Całe życie poświęciła walce o wolną i suwerenną Polskę. Pozostanie wzorem dla kolejnych pokoleń. Cześć Jej Pamięci” – napisał o zmarłej na  Twitterze wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Maria Loryś nie miała sobie równych w Chicago. Jej syn Jan Loryś był przez 18 lat dyrektorem Polskiego Muzeum W Ameryce.

Maria Mirecka Loryś była mentorką i członkinią wieczystą Polskiego Muzeum w Ameryce z siedzibą w Chicago.

Jest autorką 2. tomu „Historii Związku Polek w Ameryce” i książki „Odszukane w pamięci. Zapiski o rodzinie, pracy, przyjaźni”.

W 2014 roku Ewa Szakalicka zrealizowała film dokumentalny o Marii Mireckiej-Loryś. Film można znaleźć pod tytułem „Szkic do życiorysu”.

W Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszkała od 1952 roku znana była z aktywnej działalności w dwóch organizacjach: Kongresie Polonii Amerykańskiej oraz Związku Polek w Ameryce.

Przez wiele lat ciekawie redagowała „Głos Polek” w Ameryce.

Za swoją działalność w Polsce i w USA była wielokrotnie odznaczona m.in.: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej i Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Przed sześcioma laty w dniu setnych urodzin Maria Loryś otrzymała od Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczenie „Pro Patria” oraz oficerską szablę. Wyryto na niej hasło wedle którego żyła Maria Loryś: „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

„Jest Pani niedoścignionym wzorem miłości do Boga i Ojczyzny oraz drugiego człowieka. Dziękujemy Pani za wszelkie dobro, jakie Pani czyniła i czyni.” – powiedział wręczając to wyróżnienie Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Tego dnia Maria Loryś otrzymała także tytuł honorowy obywatel Miasta Stalowa Wola na Podkarpaciu. Urodziła się 7 lutego 1916 roku w miejscowości Ulanów, ale od piątego roku życia wraz z rodzicami i siedmiorga rodzeństwa mieszkała właśnie w Racławicach koło Stalowej Woli blisko Niska.

Studiowała prawo na lwowskim uniwersytecie Jana Kazimierza. Po wybuchu II Wojny Światowej była niezwykle aktywna w działalności konspiracyjnej Armii Krajowej. W maju 1943 roku polska młodzież na Jasnej Górze potajemnie odnowiła śluby. W tym dniu Maria Loryś reprezentowała region lwowski, a Karol Wojtyła krakowski.    

Po wojnie wróciła na uniwersytet tym razem Jagieloński, aby dokończyć prawo. Pierwszego dnia sierpnia 1945 r. została aresztowana w Nisku. Na mocy amnestii wyszła po miesiącu na wolność. Po czterech miesiącach ukrywania się przed polskimi komunistami wyjechała z Polski. Jej wędrówka do Stanów Zjednoczonych biegła przez Włochy i obóz II Korpusu gen. Władysława Andersa oraz Anglię. Wyemigrowała do USA w 1952 roku, a w Chicago zamieszkała w 1954 roku.

Ostatnie lata życia spędziła w Polsce w Warszawie.

 

Źródło: informacja własna
Foto: MPA, You Tube
Czytaj dalej

News USA

Uciekajcie z Ukrainy. Władze USA apelują o natychmiastowe opuszczenie tego kraju

Opublikowano

dnia

USA wezwały swoich obywateli przebywających na Ukrainie do natychmiastowego opuszczenia tego kraju. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział, że w razie ataku Rosji amerykańska armia nie zostanie wysłana na Ukrainę, aby wspomóc ewakuację obywateli USA.

Z kolei amerykański Departament Stanu poinformował, że wzrosło ryzyko ataku armii rosyjskiej. Strona rosyjska zaprzecza, jakoby miała zaatakować Ukrainę. Jednak od jesieni zeszłego roku zgromadziła przy granicą z Ukraina około 120 tysięcy żołnierzy.

W wywiadzie udzielonym telewizji NBC Joe Biden powiedział, że na Ukrainie „niespodziewanie może zapanować szaleństwo”.

Z kolei amerykański Departament Stanu poinformował, że wzrosło ryzyko ataku armii rosyjskiej. Strona rosyjska zaprzecza, jakoby miała zaatakować Ukrainę. Jednak od jesieni zeszłego roku zgromadziła przy granicą z Ukraina około 120 tysięcy żołnierzy.

Moscow Region – July 21, 2017: The S-400 Triumf russian anti-aircraft weapon system at the International Aviation and Space Salon (MAKS).

Na Białorusi trwają natomiast manewry wojskowe z udziałem wojsk rosyjskich. Zdaniem NATO rosyjsko-białoruskie manewry na poligonach na terenie Białorusi to kolejny etap zwiększania presji militarnej na rząd w Kijowie.

Zgodnie z zapowiedzią ćwiczenia mają potrwać do 20 lutego.

źródło: IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Reuter
foto: Istock/Artyom_Anikeev, scaliger, istock/xbrchx

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Popularne w tym miesiącu