Połącz się z nami

Sport

Nie żyje kajakarz i podróżnik Aleksander Doba. Zginął w Afryce pod Kilimandżaro. Miał 74 lata

Opublikowano

dnia

Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent – z Afryki do Ameryki Południowej – wyłącznie dzięki sile własnych mięśni.

Aleksander Doba opłynął też kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał. Również jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia.

W 2015 roku otrzymał tytuł „podróżnika roku” w internetowym głosowaniu magazynu „National Geographic”. Rodzina Aleksandra Doby poinformowała, że zmarł śmiercią podróżnika, spełniając swoje kolejne marzenie – zdobywając najwyższy szczyt Afryki Kilimandżaro. Miał 74 lata.

Ocean Atlantycki kajakiem przepłynął trzykrotnie. Po raz pierwszy wyruszył w rejs 26 października 2010 roku z Senegalu. W ciągu 99 dni siłą własnych mięśni pokonał niemal 5400 kilometrów. 2 lutego 2011 roku dotarł do Brazylii. Wówczas pokonał Atlantyk w najwęższym miejscu.

Kolejną wyprawę zorganizował tak, by przepłynąć ocean tam, gdzie jest on najszerszy – między najbardziej oddalonymi od siebie punktami położonymi w Europie i Ameryce Północnej.

Zrealizował ten plan między 5 października 2013 a 19 kwietnia 2014 roku. Tym razem płynął od portu w Lizbonie do portu New Smyrna Beach na Florydzie w Stanach Zjednoczonych.

Na oceanie spędził 167 dni, pokonał trasę długości ponad 12 tysięcy 400 kilometrów w dwóch etapach. Niekorzystne wiatry na zachodnim Atlantyku wymusiły bowiem na kajakarzu zawinięcie na Bermudy.

Trzecią wyprawę zorganizował w odwrotnym kierunku niż drugą – z Ameryki do Europy. Wypłynął w ten rejs 16 maja 2017 roku z Nowego Jorku, by po 110 dniach – 3 września – dopłynąć do wybrzeży Francji.

Aleksander Doba urodził się w 1946 roku. Był dwukrotnym złotym, srebrnym i brązowym medalistą Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim.

W latach 80. zaczął uprawiać turystykę kajakową. Zdobył odznaki kajakowe wszystkich stopni krajowych organizacji oraz najwyższe przyznawane przez organizacje międzynarodowe.

Latał na szybowcach różnych typów, był skoczkiem spadochronowym, sternikiem jachtowym z uprawnieniami na rejsy morskie, uzyskał też złotą odznakę turystyki kolarskiej.

Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2015) oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2018).

źródło: IAR
foto: Flickr/Marco Verch, BrownZelip, youtube, Flickr/Prachatai

News USA

Uwaga! Nie wyrzuć listu z IRS 6419 Urzędu Skarbowego. Dzięki niemu otrzymasz pieniądze na dzieci

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeszcze w styczniu możesz otrzymać list z Urzędu Skarbowego IRS oznaczający…. pieniądze! Urząd Skarbowy wysyła listy z oznaczeniem 6419 tym, którzy w zeszłym roku otrzymali zaliczki na poczet ulgi podatkowej na dzieci. Ważne jest, aby zwracać uwagę na te informacje i nie przegapić możliwości otrzymania wsparcia, więc pamiętaj – nie wyrzucaj!

Urząd Skarbowy IRS poinformował na początku stycznia, że zaczął już wysyłać w grudniu listy 6419, w związku z zaliczką na poczet ulgi podatkowej na dzieci.

Jeśli dostaniesz od Urzędu Skarbowego IRS list 6419, nie wyrzucaj go.

Przechowuj go ze wszystkimi innymi ważnymi dokumentami podatkowymi, w tym z dokumentami W-2.

Urząd Skarbowy IRS rozpoczął sezon podatkowy dzisiaj, 24 stycznia, kiedy to zaczął przyjmować i przetwarzać zeznania podatkowe.

Niektóre rodziny mogą chcieć trochę się wstrzymać, jeśli chodzi o składanie zeznań podatkowych, dopóki nie dostaną listu, który może pomóc im złożyć dokładne zeznanie. Inni, którzy nie chcą czekać, będą musieli przejrzeć własne dane i sprawdzić swoje szczegółowe informacje w witrynie IRS „Witryna aktualizująca ulgę podatkową dla dzieci”.

Osoby nie zarabiające wystarczająco dużo pieniędzy, aby były zobowiązane do złożenia zeznania podatkowego, nadal będą musiały zatrzymać ten list, aby ubiegać się o dodatkowe pieniądze, które mogą być należne za ulgę podatkową na dziecko.

„Nawet jeśli miałeś 0 dolarów dochodu”, zauważa IRS, „mogłeś otrzymać zaliczkę Child Tax Credit, jeśli byłeś uprawniony”.

Kiedy dotarła zaawansowana ulga podatkowa na dziecko?

Rodziny, które otrzymały zaliczkową ulgę podatkową na dzieci w 2021 r. – pieniądze były wypłacane od lipca do grudnia – muszą uzgodnić to, co otrzymały w zeszłym roku, z ich rozliczeniem finansowym w tym roku i złożyć Załącznik 8812.

Miesięczne zaliczki, będące częścią tymczasowego rozszerzonego programu wsparcia, zostały zaprojektowane tak, aby połowa całkowitej kwoty kredytu była wypłacana w formie miesięcznych rat w ciągu tych sześciu miesięcy 2021 r.

O drugą połowę trzeba się postarać, składając zeznanie podatkowe za 2021 r.

Jak wygląda pismo 6419?

Przykładowa kopia listu 6419 zamieszczona jest w Internecie na irs.gov, na stronie zatytułowanej „Zrozumienie twojego listu 6419”.

List 6419 to czarno-biały jednostronicowy list z logo IRS w lewym górnym rogu. Wydawany jest przez Departament Skarbu i Urząd Skarbowy.

Na górze listu znajduje się duże pole z informacją: „2021 Total Advance Child Tax Credit Payments (AdvCTC)”. W liście pogrubiono: „Zachowaj te ważne informacje podatkowe. Potrzebujesz ich do przygotowania zeznania podatkowego za 2021 r.”.

List jest oznaczony jako „List 6419” w prawym dolnym rogu. Termin „List 6419” znajduje się również w ramce 1 na górze listu w zdaniu odnoszącym się do małżeństw składających wspólne zeznanie za rok podatkowy 2021.

Czy otrzymam jeden lub dwa z tych listów IRS?

IRS wyśle dwa listy – i będziesz musiał zatrzymać oba – do par małżeńskich składających wspólne zeznanie, według April Walker, głównego kierownika ds. praktyki podatkowej i etyki w Amerykańskim Instytucie CPA.

Zgodnie z instrukcjami zawartymi w przykładzie zamieszczonym na stronie IRS.gov:

„Jeśli składasz wspólne zeznanie za rok podatkowy 2021, musisz dodać kwoty w polu 1 z obu listów 6419 i wpisać całkowitą kwotę w załączniku 8812”.

Zachowaj oba listy. Nie zakładaj, że dostałeś zduplikowany list i nie wyrzuć go.

Jakie kluczowe informacje znajdują się w piśmie IRS 6419?

Sam list wymienia dwa kluczowe elementy, które zostały użyte do obliczenia zaliczki na poczet ulgi podatkowej na dzieci w 2021 roku.

W ramce 1, która znajduje się na samym początku tego listu, dowiesz się o łącznej kwocie pieniędzy, jaką otrzymałeś na zaliczki na poczet ulgi podatkowej na dzieci w ciągu sześciu miesięcy w 2021 r. Musisz wpisać tę kwotę w Załączniku 8812 o nazwie „Kredyty na kwalifikujące się dzieci i inne osoby pozostające na utrzymaniu” w wierszu 14f lub wierszu 15e, w zależności od tego, co ma zastosowanie.

W ramce 2, która znajduje się tuż pod ramką 1, wymieniono liczbę kwalifikujących się dzieci, które zostały wzięte pod uwagę przy ustalaniu zaliczek na 2021 r. (Uwaga: Rodzice, którzy mieli dziecko urodzone w 2021 r., nie otrzymali zaliczek w zeszłym roku, ale teraz mogą ubiegać się o pieniądze na to dziecko w zeznaniach podatkowych za 2021 r.)

IRS zauważa, że ​​„rodziny, które otrzymały zaliczki, muszą złożyć zeznanie podatkowe za 2021 r. i porównać otrzymane zaliczki w 2021 r. z kwotą ulgi podatkowej na dzieci, o którą mogą się ubiegać w zeznaniu podatkowym za 2021 r.”

Dlaczego cokolwiek z tego ma znaczenie?

Jeśli zgubisz list – i nie znajdziesz numeru, który dokładnie pasuje do plików IRS – prawdopodobnie napotkasz długie opóźnienia w przetwarzaniu zeznania podatkowego. W konsekwencji będziesz długo czekać na zwrot federalnego podatku dochodowego.

Załącznik 8812 zwraca szczególną uwagę na wiersz 14f: „Uwaga: Jeśli kwota w tym wierszu nie zgadza się z sumą łączną zgłoszoną przez Ciebie (i Twojego małżonka, jeśli składacie je wspólnie) na Twoim liście (listach) 6419, przetwarzanie Twojego zeznania będzie opóźnione.”

Możliwe jest, złożenie zeznania podatkowego bez pisma 6419, ale trzeba dokładnie wiedzieć, ile zaliczkowej ulgi podatkowej na dziecko otrzymałeś i ilu podopiecznych zostało objętych w 2021 r.

Zapoznanie się z listem 6419 jest ważne ponieważ w niektórych przypadkach podatnik mógł otrzymać inną kwotę na jedno dziecko w wieku poniżej 5 lat i inną kwotę na osobę w wieku od 6 do 17 lat. W efekcie rodziny mogą być zdezorientowane co do tego, ile pomocy otrzymali.

W ramach miesięcznych płatności rodziny otrzymywały do ​​300 USD na każde dziecko w wieku do 5 lat lub do 250 USD na każde dziecko w wieku od 6 do 17 lat.

List zawiera informacje zarówno na temat wysokości otrzymanej kwoty jak i liczby osób pozostających na utrzymaniu.

Co to jest portal aktualizacji ulg podatkowych dla dzieci IRS?

Jeśli podatnicy nie otrzymali pisma, mogą sprawdzić kwoty na stronie IRS w „Portalu aktualizacji ulgi podatkowej dla dzieci”. Ale będziesz musiał utworzyć konto użytkownika w IRS.

Czy mogę uzyskać więcej pieniędzy z ulgi podatkowej na dziecko?

Całkiem możliwe. Musisz złożyć Załącznik 8812, aby ubiegać się o pozostałe pieniądze na ulgę podatkową na dziecko.

„Jeśli kwalifikujesz się do ulgi podatkowej na dzieci, ale nie otrzymałeś zaliczki na poczet ulgi podatkowej na dzieci, możesz ubiegać się o pełną kwotę kredytu podczas składania zeznania podatkowego za 2021 w sezonie rozliczeniowym 2022”, zgodnie z komunikatem IRS.

Zachowaj list 6419, aby pomógł Ci zgłosić dokładną, całkowitą kwotę w dolarach, którą już otrzymałeś z góry w 2021 r.

Całkowita ulga podatkowa na dzieci na rok 2021 wynosi do 3600 USD na dziecko w wieku do 5 lat oraz do 3000 USD na każde kwalifikujące się dziecko w wieku od 6 do 17 lat.

Jeśli masz np. jedno dziecko w wieku 3 lat, prawdopodobnie mogłeś otrzymać 300 USD miesięcznie od lipca do grudnia, co daje łącznie do 1800 USD. Teraz, kiedy składasz federalne zeznanie podatkowe za 2021 r., możesz odzyskać resztę pieniędzy, do 1800 USD.

Przepisy podatkowe są jednak skomplikowane, a rzeczywista kwota, jaką otrzymasz teraz za ulgę podatkową na dziecko, jest oparta na dochodach z 2021 r.

Jeśli Twoje dochody znacznie wzrosły w 2021 r., możesz nie kwalifikować się do otrzymania większej ilości gotówki kredytowej.

Te miesięczne płatności w 2021 r. , w formie bezpośredniego przelewu na konto bankowe lub papierowego czeku  wysyłanego pocztą — były oparte na informacjach z już złożonego zeznania podatkowego lub informacji wprowadzonych do narzędzia rejestracji IRS non-filer w 2020 lub 2021 r.

Oczywiście wiele mogło się zmienić w 2021 roku. Może zarobiłeś więcej pieniędzy w zeszłym roku i kwalifikujesz się do mniejszej kwoty ulgi podatkowej na dziecko niż pierwotnie obliczono.

IRS sugeruje, aby sprawdzić każdą miesięczną płatność, w tym wszelkie zmiany, na IRS.gov/ctcportal, a następnie kliknąć „Zarządzaj zaliczkami”.

Jeśli nie otrzymałeś jednej lub więcej płatności za zaliczkową ulgę podatkową na dziecko, powinieneś skontaktować się z IRS pod numerem 800-908-4184 przed złożeniem zeznania.

 

Źródło: usatoday

Foto: You Tube, pixabay/RJA1988Pexels/ sallyjermain/1138694 

Czytaj dalej

News USA

Jak „Być Polakiem” w USA? Warto wystartować w XIII edycji tego konkursu

Opublikowano

dnia

Autor:

Przypominamy o konkursie dedykowanym zarówno do nauczycieli polonijnych, jak i do uczniów i studentów w wieku 6-22 lat. Jego  celem jest pogłębianie świadomości i umacnianie tożsamości narodowej oraz rozwój postaw patriotycznych i społecznych dzieci i młodzieży mieszkających poza granicami Polski. Weź udział, czekają nagrody!

Organizatorem konkursu jest fundacja „Świat na tak”, działająca od 1998 roku na rzecz młodzieży i angażująca się w wiele akcji niosących wszechstronną pomoc młodzieży oraz promujących wolontariat. Konkurs „Być Polakiem” organizuje razem ze stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”.

Konkurs skierowany do dzieci dotyczy zarówno prac plastycznych, literackich, jak i filmów, w zależności od kategorii wiekowej. Konkurs dla nauczycieli dotyczy konspektu z lekcji na zadany temat.

Ostateczny termin nadesłania prac to 22.03.2022. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 15.05.2022. Natomiast uroczysta gala wręczenia nagród planowana jest na 2 sierpnia, o godzinie 14.00 w Zamku Królewskim w Warszawie, Pl. Zamkowy 4.

Regulamin konkursu, szczegółowe informacje dotyczące kryteriów oceniania i sposobów nadsyłania prac oraz przewidziane nagrody dla laureatów dostępne są na stronie bycpolakiem. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie formularza również tam dostępnego.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w konkursie, zarówno dzieci i młodzież, jak i nauczycieli.

Źródło: bycpolakiem, gov.pl

Foto: pixabay/kaboompics

Czytaj dalej

Newsroom

Zniżki i ulgi dla osób starszych. Znasz je wszystkie? Koniecznie skorzystaj!

Opublikowano

dnia

Autor:

Czy znasz wszystkie zniżki i ulgi które Ci przysługują? Większość osób wie o zniżkach w restauracjach czy w transporcie publicznym dla osób starszych. Jednak nie wszyscy orientują się w szeregu ulg i programów specjalnych, które pomagają obniżyć wydatki. Wykorzystaj możliwości, które Ci przysługują a w Twoim portfelu nie zaświeci pustka.

Wielu Amerykanów dużo traci tylko dlatego, że nie wie o istnieniu przysługujących ulg i programów. Dlatego przygotowaliśmy listę najprostszych rzeczy, które każdy może teraz zrobić, aby zaoszczędzić małą fortunę w tym roku.

Uwaga: wiele z tych programów jest dostępnych tylko w trybie online i może wygasnąć już w styczniu tego roku .

1. Ulgi podatkowe dla seniorów.

Planowanie podatkowe może być dość żmudnym procesem, ale seniorzy mogą czerpać korzyści z obniżenia podatków:

  • Bezpłatna porada: wolontariusze z certyfikatem IRS pomogą starszym podatnikom w przygotowaniu zeznań podatkowych i wypełnieniu drogą elektroniczną od 1 stycznia do 15 kwietnia każdego roku.
  • Brak kar za wypłatę: Każdy, kto ukończył 59 lat, może wypłacić pieniądze z konta IRA bez ponoszenia zwykłego 10% podatku.
  • Składki wyrównawcze: Pracownicy w wieku 50 lat lub starsi mogą odroczyć podatek dochodowy na dodatkowe 6500 USD lub łącznie 26 000 USD, jeśli zostaną wniesione na plan 401 (k), co skutkuje oszczędnościami podatkowymi w wysokości 6 240 USD dla starszego pracownika w przedziale podatkowym 24% .
  • Dodatkowa składka IRA: Pracownicy w wieku 50 lat i starsi mogą wpłacić dodatkowe 1000 USD na IRA lub łącznie 7000 USD w 2020 roku.

2. Zwrot z polisy ubezpieczeniowej samochodu

Powszechnie wiadomo, że wielu seniorów płaci zdecydowanie za dużo za ubezpieczenie samochodu. Ogólnie rzecz biorąc, w zależności od wieku i historii jazdy, seniorzy mogą być uprawnieni do ogromnych zniżek i oszczędności na swoich polisach. Problem polega na tym, że większość nie porównuje i po prostu pozwala na odnawianie istniejących polis rok po roku…

W większości przypadków, jeśli masz więcej niż 45 lat i płacisz więcej niż 30 USD miesięcznie za ubezpieczenie samochodu, najprawdopodobniej przepłacasz za swoją polisę.

Dzięki tej innowacyjnej nowej stronie internetowej większość z nich może skorzystać z oszczędności do 620 USD, które są dostępne, ale większość nawet o tym nie wie! Strona jest bardzo łatwa w użyciu i pozwala od razu zobaczyć, o ile niższa jest Twoja nowa stawka.

Kliknij tutaj, aby sprawdzić, czy kwalifikujesz się do odzyskania 610 USD rocznie na ubezpieczenie samochodu

 

3. Seniorzy z zadłużeniem na karcie w wysokości 24tys USD, mogą skorzystać z planu spłaty zadłużenia

Wraz z gwałtownie rosnącymi kosztami życia w Stanach Zjednoczonych coraz więcej dorosłych zmaga się z długiem finansowym. A przy stopach procentowych rosnących w tempie lawinowym kwoty należnej, spłata salda karty może wydawać się pułapką, z której nigdy nie można uciec. Oto, o czym banki nie chcą, żebyś wiedział…

Dla każdego w wieku powyżej 40 lat, który ma dług na karcie w wysokości 24 000 USD lub więcej, ten program redukcji zadłużenia może znacznie zmniejszyć kwotę należnych pieniędzy. Program może rozwiązać dług bez pożyczki – pozwalając wielu osobom stać się całkowicie wolnymi od długów w ciągu zaledwie 24-48 miesięcy.

Więc jeśli masz zadłużenie na karcie w wysokości 24 000 USD lub więcej, kliknij tutaj, aby sprawdzić, czy kwalifikujesz się do zmniejszenia płatności!

4. Nie płać za prąd, program federalny dofinansowuje właścicielom domów przejście na energię elektryczną

Oto coś, czego firma energetyczna nie chce, żebyś wiedział. Mało znany program rządowy daje właścicielom domów, którzy mieszkają na niektórych obszarach, dużą zachętę płatniczą do przejścia na energię słoneczną.

Program nosi nazwę Federal Residential Renewable Energy Taxive, który zapewnia dotacje i rabaty, które mogą pokryć koszty zakupu energii słonecznej i raz na zawsze pozbyć się firmy elektrycznej. W rzeczywistości średnia ulga podatkowa daje 4860 USD za instalację paneli słonecznych.

Połącz się z instalatorami energii słonecznej i bądź na dobrej drodze do wyeliminowania rachunków za prąd.

5. Specjalny program zapewnia seniorem polisę ubezpieczeniową o wysokości 250tys USD, przy wpłatach 15 dolarów na miesiąc

Jeśli masz rodzinę, ubezpieczenie na życie jest koniecznością. Większość ludzi nie ma wystarczająco dużych oszczędności, aby ich rodzina mogła spłacić kredyt hipoteczny, pokryć koszty utrzymania i pogrzebu. Ważne jest by Twoi bliscy nie odziedziczyli Twoich długów.

Dzięki nowemu specjalnemu programowi istnieje teraz sposób na uzyskanie solidnej, ale bardzo niedrogiej polisy ubezpieczeniowej na życie od najlepszych ubezpieczycieli. Po prostu korzystając z tej nowej strony porównującej ubezpieczenia na życie, każdy może łatwo zobaczyć, jak tanie mogą być plany, niezależnie od wieku lub historii medycznej.

Witryna przeanalizuje Twoje opcje za pomocą swojej technologii, aby automatycznie znaleźć najlepsze polisy ubezpieczeniowe na życie dostępne w najniższej możliwej cenie. Nawet jeśli masz już polisę, możesz znaleźć porównywalne plany w znacznie niższej cenie. Możesz łatwo zaoszczędzić do 70% na ubezpieczeniu na życie.

 

Źródło: thewalletwatcher

Foto: You Tube, pixabay/ 13107714

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

luty 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Popularne