Połącz się z nami

PULS KOŚCIOŁA

Co mówi papież o Wielkim Poście? Jest Orędzie Franciszka na ten czas

Opublikowano

dnia

Papież zaapelował o przeżywanie Wielkiego Postu jako czasu wiary, nadziei i miłości. Biuro Prasowe Watykanu opublikowało tekst Wielkopostnego Orędzia Franciszka.

Papież zachęca, aby w czasie Wielkiego Postu odnowić wiarę i przyjąć miłość Boga, która przemienia nas w braci i siostry w Chrystusie. Napisał, że post przeżywany jako doświadczenie wyrzeczenia prowadzi do ponownego odkrycia Daru Bożego, a kto pości, czyni siebie ubogim z ubogimi.

Audiencja Generalna – środa 10 lutego, Watykan

W Orędziu czytamy, że „w obecnym kontekście niepokoju, w którym wszystko wydaje się kruche, mówienie o nadziei może wydawać się prowokacją”. Czas Wielkiego Postu – wyjaśnia papież – jest jednak po to, aby z nadzieją spojrzeć na cierpliwość Boga, przekazać Boże przebaczenie innym i nieść pociechę poranionym.

REKLAMA REKLAMA

Franciszek zaapelował, aby przeżywać Wielki Post jako drogę nawrócenia, modlitwy i dzielenia się naszymi dobrami.

 

źródło: IAR, informacja własna
foto: Flickr/LBJ Library

REKLAMA REKLAMA

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Wszystko drożeje. Nawet miejsce na cmentarzu. Marcin Ścigaj o lipcowych podwyżkach

Opublikowano

dnia

Autor:

Nie odkładajmy decyzji o naszej ostatniej drodze i nie zostawiajmy z tym problemem naszych bliskich. Gość Radio Deon, Marcin Ścigaj, doradza i załatwia wszystkich formalności związane z pochówkiem na cmentarzu w Archidiecezji Chicago, tak byśmy mieli wewnętrzny spokój jeśli chodzi o pogrzeb.

Nikt nie lubi o tym myśleć, ale prawda jest taka, że tematu śmierci nie da się uniknąć. Nasz gość, Marcin Ścigaj, służy nie tylko doradzaniem w sprawie pochówku, ale też stara się oswoić z tematem zwracające się do niego osoby.

Niestety śmierć czasem przychodzi niespodziewanie i przedwcześnie. Z problemem i kosztami pochówku zostają wtedy zrozpaczeni bliscy, często zbyt przygnębieni by ze wszystkimi sprawami dać sobie radę.

Nie róbmy im tego – sami wcześniej zadbajmy o swoje miejsce na cmentarzu i szczegóły dotyczące pogrzebu. W tym roku, jak mówi Marcin Ścigaj, jest na to ostatni dzwonek by nie przepłacić.

REKLAMA REKLAMA

Koszty pochówku w Stanach Zjednoczonych nie są małe i niestety trzeba się z nimi liczyć. Jeśli chcemy zaoszczędzić to sprawę trzeba załatwić przed 1 lipca, kiedy jak co roku znacznie rosną ceny. Jeśli chodzi o płatność to jest także możliwość skorzystania z nieoprocentowanych rat.

Jeśli my o tym nie pomyślimy, to nasze dzieci będą musiały – mówi nasz gość.

W dłuższej perspektywie czasu, jeśli załatwiamy sprawy pochówku teraz, nie czekając, oszczędzamy dziesiątki tysięcy dolarów – szacuje Marcin Ścigaj.

Tu, w Ameryce cmentarze wyglądają inaczej niż w Polsce, inne są także niektóre przepisy, np. obowiązuje zakaz palenia zniczy, nie buduje się też grobowców rodzinnych.

Jeżeli członkowie rodziny chcą kiedyś być pochowani blisko siebie, to trzeba to wcześniej ustalić i wykupić odpowiednio dużą działkę na kilka grobów. Naprawdę warto to wcześniej zaplanować, gdyż koszty przeniesienia ciała do innego grobu to dzisiaj min 6 tys dolarów.

Polacy mieszkający w Chicago mają tę możliwość by z naszym gościem, doradcą cmentarzy, porozmawiać po polsku i wszystko spokojnie ustalić.

Marcin Ścigaj pracuje dla wszystkich 45 cmentarzy katolickich w Archidiecezji, jako doradca spotyka się z zainteresowaną osobą w dowolnym czasie i miejscu, pomaga wybrać konkretne miejsce pochówku, ustala szczegóły, także dotyczące płatności i udziela informacji kim się skontaktować w razie śmierci bliskiej osoby.

Nowością jest oferta ubezpieczenia kosztów transportu ciała w razie śmierci w czasie wyjazdu i oddalenia od domu na min 75 mil. Kosztuje ona 495 dolarów.

Najbardziej korzystne jeśli się chodzi o koszty jest wykupienie pakietu. Kupując pakiet oszczędzamy 1100-1500 dolarów.

Jak mówi Marcin Ścigaj najszybciej i najtaniej jest załatwić wszystko właśnie w archidiecezji, bez płacenia pośrednikom. I naprawdę można w ten sposób załatwić wszystko z wyprzedzeniem, płacąc od razu lub rozkładając płatność na nieoprocentowane raty.

Szczególnie ważne nekropolie dla Polaków w Chicago to cmentarz Mary Hill i cmentarz św. Wojciecha w Niles, gdzie jest pochowanych wielu naszych rodaków. Na obu są jeszcze miejsca na groby.

Marcina Ścigaj zachęca do kontaktu w sprawie pochówku pod nr tel. 773 999 54 53, zapewniając, że można do niego dzwonić o każdej porze.

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: You Tube, spuścizna.org

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Tu jest skrawek Nieba na Ziemi – zapraszamy na festiwal rodzinny w Camp Vista

Opublikowano

dnia

Autor:

Pakujcie dzieci i wyruszajcie do Wisconsin 4 czerwca! W Radio Deon Chicago Marzena Sipiora i Justyna Jezewicz serdecznie zapraszają na poświęcenie nowego kościoła w polskim ośrodku Camp Vista i wielki festyn rodzinny. To dzięki Wam odbudowano spaloną kaplicę.

Ponad 3 lata temu chrześcijański ośrodek edukacyjno-rekreacyjny w Wisconsin stracił swoje serce – kaplicę. Została ona bardzo szybko odbudowana dzięki datkom i zaangażowaniu wielu ludzi, także naszych niezawodnych słuchaczy.

Podczas specjalnego Radiotonu na naszej antenie zebraliśmy ponad 80 tysięcy dolarów i mnóstwo ciepłych słów wsparcia i życzliwości.

Poświęcenie nowego kościoła i towarzyszący mu festiwal rodzinny odbędą się już 4 czerwca.

REKLAMA REKLAMA

Odbudowę wspierały nawet osoby nie znające Camp Vista, więc teraz jest najlepsza okazja by zapoznać się z tym ośrodkiem.

O godz. 12.00 w południe rozpocznie się wielki festiwal – koncerty i mnóstwo zabaw i atrakcji dla dzieci zarówno mniejszych i większych.

Będą również stoiska ze zdrową żywnością; miodem, mlekiem, serami, syropem klonowym, wspierające lokalnych farmerów, rzadka okazja dla osób mieszkających w Chicago w zaopatrzenie się w te produkty.

O 4.00 p.m. będzie miała miejsce inauguracyjna uroczysta Msza św. z przepiękną oprawą muzyczną. Kaplica Matki Bożej Nadziei zostanie pobłogosławiona przez arcybiskupa Milwaukee Jerome’a Listeckiego. 

Po mszy organizatorzy zapraszają występy zespołów muzycznych i ognisko, a o 8.00 wieczorem, jeśli ktoś może zostać, to odbędzie się czuwanie modlitewne.

Spodziewanych jest około tysiąca gości; lokalna społeczność, osoby ze wspólnot tu przyjeżdżających, także latynoskich, młodzież i dzieci, które uczestniczyły w obozach, przyjaciele i sympatycy Camp Vista.

Gospodarzem oczywiście będzie oczywiście Andrzej Fidziukiewicz, który od wielu lat troszczy się o to miejsce i jego wyjątkową atmosferę.

 

Będą także dodatkowe kapsuły, w których można złożyć swoje intencje, które będą umieszczone w fundamencie kaplicy. Modlitwa w kościele już zawsze będzie je obejmować.

Po latach zmagań związanych z budową nowej kaplicy i smutnych przeżyciach, które spowodował pożar, 4 czerwca będzie wspaniałym świętem radości – mówią nasi goście – Marzena Sipiora i Justyna Jezewicz.

 

Camp Vista, 3398 Chapel Heights Rd, Campbellsport, WI 53010 tel.: 920 533 4258 lub 920 602 1972
www.campvista.org e-mail: campvista@nconnect.net. Więcej informacji na stronie ośrodka Camp Vista.

Serdecznie zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie!

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: vistaretreat.org

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Jak mądrze zaplanować swój własny pochówek? W Radio Deon mądrze radzi Katarzyna Danek

Opublikowano

dnia

Autor:

Nasze planowanie powinno dotyczyć różnych dziedzin, nie tylko tych najprzyjemniejszych, skoro życie składa się nie tylko z wesołych spraw. O tym, że warto wcześniej ustalić szczegóły własnego pochówku i wybrać miejsce na grób mówi w Radio Deon Chicago Katarzyna Danek z Archidiecezji Chicagowskiej.

Katarzyna Danek doradza w kwestii wyboru miejsca wiecznego spoczynku na terenie Archidiecezji Chicago i załatwia potrzebne formalności.

Dobrze jest o tym pomyśleć zawczasu, żeby nie martwić się tym co będzie po naszej śmierci i nie zostawiać tego kłopotu rodzinie. Wcześniejsze plany dotyczące pochówku zaoszczędzą także nasze pieniądze.

Jak mówi nasz gość, większość Polaków nie ma w Ameryce grobowców rodzinnych, więc sprawy pogrzebu wymagają innej drogi załatwienia niż w Polsce.

REKLAMA REKLAMA

W powiecie Cook i Lake jest 45 cmentarzy, na 25 z nich są jeszcze wolne miejsca, np. na cmentarzach w Niles gdzie leży dużo Polaków – zarówno na cmentarzu Św. Wojciecha jak i Mary Hill.

Żeby wybrać miejsce dla siebie należy najpierw przyjść lub zadzwonić do Katarzyny Danek. Wskazane miejsce pochówku, po załatwieniu formalności, staje się wieczystą własnością.

Możemy się zająć tym wszystkim wcześniej, zwłaszcza, że z chwilą śmierci osoby bliskie w ciągu 48 – 72 godzin muszą podjąć aż 56 decyzji między domem pogrzebowym, kościołem i cmentarzem, jak podliczyła Katarzyna Danek.

Dochodzą nerwy, smutek, rozpacz a nawet konflikty w rodzinie, której członkowie mogą mieć całkowicie różne zdania na temat szczegółów pogrzebu osoby zmarłej.

Przy wczesnym planowaniu pogrzebu Gość Radio Deon Chicago zaopatruje osoby, które się do niej zwracają w książeczkę pt. Ostatnie życzenia, dotyczącą wszystkich szczegółów ostatniego pożegnania. Można ją wypełnić i mieć pewność, że nasz pochówek będzie właśnie taki jaki chcieliśmy żeby był.

Płatność można rozłożyć na raty a nawet może zostać wycofana, jeśli za parę lat zmienimy swoje decyzje – tłumaczy Katarzyna Danek. Wyjaśnia także, że nie jest agentem, czy pośrednikiem tylko jednym z pracowników cmentarzy.

Wszystkich mądrze planujących zdecydowanie zachęcamy do kontaktu z Katarzyną Danek pod nr tel. 708 738 67 79.

 

 

Źródło: inf. własna
Foto: spuścizna.org, mapio.net

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

luty 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Popularne w tym miesiącu