Połącz się z nami

News USA

Chaos na Kapitolu w Waszyngtonie. Protestujący wdarli się na teren parlamentu

Opublikowano

dnia

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zaapelował do wszystkich przebywających w amerykańskim Kapitolu o zachowanie spokoju. Tymczasem na terenie kompleksu śmiertelnie postrzelono w klatkę piersiową kobietę. Po wprowadzeniu porządku jeszcze dziś będą wznowione obrady.

Po tym, jak kilkuset zwolenników Donalda Trumpa weszło na teren Kapitolu w Waszyngtonie, Kongres Stanów Zjednoczonych przerwał obrady. „Żadnej przemocy! Pamiętajcie, to my jesteśmy partią prawa i porządku – szanujcie prawo i naszych wspaniałych ludzi w niebieskich barwach” – wezwał prezydent USA we wpisie na Twitterze.

Już wcześniej prezydent Donald Trump apelował za pośrednictwem Twittera do swoich zwolenników o pokojowe zachowanie. „Współpracujcie ze służbami porządkowymi. Oni są po naszej stronie. Bądźcie spokojni” – napisał amerykański prezydent.

Jeden z kongresmenów poinformował, że służby wobec osób, które wdarły się do budynku użyły gazu łzawiącego. Jim Himes z Partii Demokratycznej napisał na Twitterze, że policja poleciła politykom założyć maski gazowe.
Wiceprezydent Mike Pence został ewakuowany „w bezpieczne miejsce”. Podobnie ewakuowano spikerkę Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi.

Dziś w amerykańskim Kongresie rozpoczęło się liczenie głosów elektorskich w wyborach prezydenckich, które powinno zakończyć się ogłoszeniem Joe Bidena nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Już na początku procedury część polityków republikańskich zgłosiła zastrzeżenia, co wywołało sprzeciw innych przedstawicieli tej partii.

W grudniu ubiegłego roku miało miejsce głosowanie elektorów z poszczególnych stanów. Joe Biden uzyskał w nim 306, a Donald Trump 232 głosy. Zgodnie z konstytucją wyniki głosowania muszą być jednak formalnie przeliczone przez Kongres.

 

źródło: IAR
foto: CNS photo/Sam Wolfe, Reuters, CNS photo/Peter Stevens, Team Trump
Flickr/Nick Olejniczak

News Chicago

Demokratka Marie Newman naciska na wprowadzenie nowej ustawy LGBTQ

Opublikowano

dnia

Przedstawicielka Izby Reprezentantów stanu Illinois z ramienia Demokratów, Marie Newman, naciska na wprowadzenie w życie nakazu, który zabroniłby dyskryminacji wobec środowisk LGBTQ.W ostatnich wyborach to właśnie Marie Newman zastąpiła Dana Lipińskiego, który przez dekady rządził w swoim okręgu i był konserwatywnym Demokratą.

Ta sprawa tym bardziej została nagłośniona, gdyż przeciwko temu, co proponuje Newman, występuje Republikańska kongresmanka z Georgii, Marjiorie Taylor Greene.

Reprezentująca Demokratów Newman we wtorkowym wystąpieniu naciskała na przegłosowanie tzw. ,, Equality Act” czyli aktu równości, który zabroniłby dyskryminacji w oparciu o płeć i orientację seksualną.

Posłanka z trudem powstrzymywała łzy podczas swojego wystąpienia, podkreślając ile ta ustawa znaczy dla jej transpłciowej córki. Jak podkreśliła:,,Odpowiednim czasem na zrobienie tego były dekady temu. Przegapiliśmy wtedy nasze okienko. Drugim najlepszym momentem na to jest dziś”.

We środę będąca w opozycji kongresmanka Taylor Greene miała swoje wystąpienie podczas którego zrobiła wszystko by prawo nie weszło w życie.

 

We czwartek Izba Reprezentantów przegłosowała ustawę. Teraz czeka na głosowanie w Senacie.

Źródło:chicagotribune.com

Źródło: IAR
foto: Flickr

Czytaj dalej

News USA

Covidowa ceremonia Złotych Globów zamknęła artystów w domach i hotelach. Główna nagroda dla „Nomadland”

Opublikowano

dnia

Złote Globy rozdane. Film Chloé Zhao „Nomadland” zdobył główną nagrodę za najlepszy dramat. W kategorii najlepsza komedia-musical statuetkę przyznano obrazowi Sachy Barona Cohena „Kolejny Film o Boracie”. Z powodu pandemii Covid-19 ceremonia odbyła się niemal w całości wirtualnie.

78. Złote Globy nie przypominały tradycyjnej ceremonii. Zabrakło czerwonego dywanu a nominowani łączyli się przez Zoom ze swoich domów albo pokoi hotelowych. Aktorki miały na sobie eleganckie kreacje ale prezentowały je na tle szafek z książkami, biurek, kominków, przydomowych ogródków i hotelowych mebli. Niektórym twórcom towarzyszyły dzieci albo zwierzęta domowe.

Tina Fey prowadziła ceremonię z restauracji Rainbow Room na 65 piętrze Rockefeller Center w Nowym Jorku a jej partnerka Amy Poehler z hotelu w Beverly Hills. W obu salach na żywo ceremonię obserwowała niewielka liczba przetestowanych na Covid gości.

Statuetki Złotych Globów zostaną dostarczone do zwycięzców przez firmy kurierskie. Podczas łączeń z filmowcami nie było poważniejszych wpadek poza sytuacją, w której jeden z aktorów dziękując za nagrodę zapomniał włączyć mikrofon.

Złote Globy przyznaje Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej przy Hollywood, które skupia około 80 dziennikarzy z całego świata.

Przed ceremonią organizacji wytknięto, że nie ma wśród nich żadnej czarnoskórej osoby. Szefowie Stowarzyszenia obiecali, że zadbają o większą reprezentatywność.

 

źródło: IAR
foto: youtube/shootscreen Entertainment Tonight

Czytaj dalej

News USA

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Stanach Zjednoczonych. Uroczystości w amerykańskiej Częstochowie

Opublikowano

dnia

Amerykańska Polonia uczciła Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Główne uroczystości odbyły się w amerykańskiej Częstochowie, czyli Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown w stanie Pensylwania.

Uroczystości rozpoczęły się apelu pamięci przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych, który znajduje się na przylegającym do świątyni cmentarzu. Uczestnicy ceremonii złożyli wieniec przy pomniku, a następnie wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej.

Ostatnim punktem uroczystości był pokaz filmu „Mam taką nadzieję” o żołnierzu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Stanisławie Konopce ps. „Desant”. Został on rozstrzelany 8 marca 1946 na terenie siedziby byłego Urzędu Bezpieczeństwa w Łomży.

Film poprzedziło wystąpienie twórcy obrazu Grzegorza Tymińskiego, który przypomniał skalę zbrodni komunistycznych w powojennej Polsce. „W czasie wprowadzania komunizmu w Polsce na karę śmierci skazano pięć tysięcy osób i wykonano trzy tysiące wyroków. Łącznie w latach 1944-1956 zmarło i zostało zamordowanych 50 tysięcy Polaków” – mówił Tymiński.

Głównym organizatorem uroczystości w amerykańskiej Częstochowie był Okręg 10 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

 

źródło: IAR
foto: Flickr/Ray

Czytaj dalej
Reklama

Facebook

Styczeń 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne