Połącz się z nami

News Polska

W Tatrach akcja ratunkowa po przejściu lawiny. W wyższych partiach górskich warunki są beznadziejne

Opublikowano

dnia

W Tatrach ratownicy ewakuowali śmigłowcem turystkę poszkodowaną po zejściu lawiny pod Wrotami Chałubińskiego. Kobieta porwana przez lawinę zsunęła się stromym zboczem i doznała urazów miednicy i uda.

Akcja trwała w sobotę 2 stcyznia do godziny 1.00pm. Sprowadzenie turystki utrudniał silny wiatr – powiedział ratownik dyżurny TOPR-u Jacek Broński. Późnym popołudniem wiatr osłabł i ratownikom udało się przetransportować kobietę do szpitala w Zakopanem.

Towarzyszący jej turyści zdołali wcześniej zejść o własnych siłach do schroniska nad Morskim Okiem.

W Tatrach, powyżej 1800 metrów obowiązuje, ogłoszony przez TOPR, drugi stopień zagrożenia lawinowego. Śnieg obecnie zalega w zagłębieniach skalnych. Nawiał go tam silny wiatr.

Jak informował wcześniej w komunikacie pogodowym Tatrzański Park Narodowy, silny wiatr może utrudniać poruszanie się, zwłaszcza w wyższych partiach górskich. TPN apelował, by nie wchodzić na tafle stawów. Lód w wielu miejscach jest bardzo cienki i może się załamać.

źródło: IAR
foto: Flickr/magro_kr
Youtube/screenshot/ Lawinowe ABC: TOPR

 

 

News Polska

Polski paszport jest w cenie. W najnowszym rankingu jest na piątym miejscu

Opublikowano

dnia

W rankingu – Global Passport Index – polski paszport zajął wysoką piąta pozycję. Jest to lista państw, których obywatele mogą wjechać do innego kraju bez wizy albo wiza jest wydawana po przekroczeniu granicy.

Na pierwszym miejscu znalazły się Niemcy – z paszportem tego kraju można wjechać bez wizy do 134 krajów na świecie. Na drugiej pozycji znalazły się ex aequo Szwecja, Finlandia i Hiszpaniaich obywatele mogą wjechać do 133 krajów.

Na trzecim miejscu uplasowały się Dania, Norwegia, Szwajcaria oraz Nowa Zelandia. Z paszportami tych krajów można wjechać bez wiz do 132 państw. Czwarta pozycja przypadła Hiszpanii, Francji, Portugalii, Austrii, Luksemburgowi, Włochom, Grecji, Irlandii, Wielkiej Brytanii – z liczbą 131 krajów.

Na piątej pozycji obok Polski znalazły się Belgia, Litwa, Węgry, Japonia i Korea Południowa.

źródło: IAR
foot: Flickr/Mr. Tom Tramwajowy

Czytaj dalej

News Polska

Związki Zawodowe wściekle atakują, a LOT zwalnia powoli pracowników

Opublikowano

dnia

Związkowcy działający w PLL LOT protestują przeciwko planowanym zwolnieniom w spółce. W myśl przedstawionych przez zarząd spółki planów, pracę miałoby stracić 300 osób, z czego większość do personel pokładowy. Spółka argumentuje konieczność zwolnień trudną sytuacją w branży lotniczej po wybuchu pandemii koronawirusa.

Agnieszka Szelągowska ze Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego LOT mówi, że dotychczas nie podano jednak wiarygodnego argumentu, który przemawiałby za zwolnieniami:
Zaznaczyła, że cały czas odbywają się rozkładowe rejsy obsługiwane przez PLL LOT.

Dziennie jest ich od 40 do 50. Podkreśliła też, że pracownicy etatowi są dyskryminowani i na jednego etatowego członka załogi pokładowej przypadają dwie lub trzy osoby zatrudnione przez zewnętrzne firmy. Dodała też, że w jej odczuciu zarząd PLL LOT chce docelowo wymienić droższych pracowników etatowych na tańszych, pracujących na umowach B2B.

Agnieszka Szelągowska zaapelowała do zarządu spółki, by ten powstrzymał się ze zwolnieniami dlatego, że podczas sezonu letniego będzie konieczność zwiększenia liczby rejsów, a co za tym idzie, konieczność skompletowania większej liczby załóg pokładowych. Zaznaczyła też, że zwolnieniu mają podlegać pracownicy z wieloletnim doświadczeniem, które jest bardzo cenne w lotnictwie.

Biuro prasowe spółki nie chce komentować zarówno wypowiedzi związkowców, jak i toczących się negocjacji w sprawie zwolnień.

W komunikacie podkreślono, że ustalono jasne kryteria redukcji etatów, a zwolnieni otrzymają pakiet wsparcia. Zaznaczono, że zaproponowano związkom zawodowym kryteria, którymi zarząd będzie się w procesie zwolnień kierować. Wśród nich są między innymi kryterium związane ze stosunkiem do obowiązków pracowniczych, kompetencyjne czy dyscyplinarne.

Zapowiedziano także, że pracownicy opuszczający PLL LOT otrzymają też odpowiednie pakiety wsparcia obejmujące odprawy, wsparcie doradcze, a ci którzy ze względu na pandemię mieli zmniejszony wymiar czasu pracy, otrzymają świadczenie finansowe w takim wymiarze, jakby pracowali na cały etat.

źródło: IAR
foot: Flickr/Mr. Tom Tramwajowy

Czytaj dalej

News Polska

Zamiast Orszaku Trzech Króli będzie spacer. Trzej Królowie samotnie przejdą tradycyjną trasę

Opublikowano

dnia

Bez tłumu w papierowych koronach, barwnego orszaku i orkiestr – Trzech Króli w samotności przejdzie jutro ulicami Krakowa. Większość orszaków została odwołana, również chicagowski Orszak Trzech Króli został odwołany ze względy na sytuację epidemiologiczną.

Zobacz Orszak Trzech Króli w Chicago z roku 2016 z parafii św. Ferdynanda do parafii św. Władysława.

Organizatorzy krakowskiego Orszaku dopasowali przebieg wydarzenia do zasad reżimu sanitarnego. Trzej królowie samotnie przejdą tradycyjnymi trasami orszaku czerwonego, niebieskiego i zielonego – mówi Paweł Czerenko – jeden z organizatorów orszaku w Krakowie.

Trzej Królowie dotrą na Rynek Główny, gdzie nie zabraknie oddania pokłonu Świętej Rodzinie – dodaje Paweł Czerenko:

Jutro 50-ciu w krakowskich parafiach wolontariusze będą rozdawać korony wiernym, a także zbierać datki do puszek. Będzie można wesprzeć między innymi Dzieło Pomocy Świętego Ojca Pio oraz Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.

W Krakowie Orszak Trzech Króli organizowany jest po raz jedenasty.

Czytaj dalej
Reklama

Facebook

Styczeń 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne