Połącz się z nami

Kościół

Rok 2021 w Polsce rokiem obrońcy praw człowieka – kardynała Stefana Wyszyńskiego

Opublikowano

dnia

Sejm ustanowił rok 2021 rokiem obrońcy praw człowieka, Kościoła i narodu, jednego z największych Polaków XX wieku, kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Upamiętnimy 40. rocznicę śmierci duchownego oraz 120. rocznicę jego urodzin. W uzasadnieniu wyboru wskazano, że „Kapłan głosił uniwersalne wartości chrześcijańskie, twardo bronił i wymagał poszanowania wolności religijnej od komunistycznych władz”.

Proboszcz Parafii Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, gdzie znajduje się kaplica z sarkofagiem Prymasa Tysiąclecia, ks. prałat Bogdan Bartołd podkreśla, że hierarcha był człowiekiem danym nam na czasy wyjątkowe:

Kardynał Stefan Wyszyński swoje nauczanie opierał na człowieku, którego dobro powinno być centrum życia społecznego i gospodarczego. Ksiądz prałat Bogdan Bartołd dodaje, że wybitny mąż stanu, kardynał Wyszyński był symbolem niezłomnej postawy wobec zła:

W nawiązaniu do daty rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia 28 dzień miesiąca to od lat dzień modlitwy przy grobie kard. Stefana Wyszyńskiego w stołecznej Archikatedrze. Najpierw modlono się o jego beatyfikację, a od listopada 2019 roku trwa przygotowanie pastoralne i modlitwa o owoce beatyfikacji.

Prymas Stefan Wyszyński kierował Kościołem katolickim w Polsce w latach 1948-1981. Z jego inicjatywy w 1965 roku Episkopat wystosował orędzie do biskupów niemieckich, zawierające przebaczenie i prośbę o pojednanie obu narodów. Pośmiertnie w 1994 roku prymas został uhonorowany Orderem Orła Białego. Rozpoczęty w 1989 roku proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego zakończył się jesienią 2019 roku. Uroczystość beatyfikacji zaplanowana na 7 czerwca, została zawieszona ze względu na pandemię koronawirusa.

Krystyna Szajer z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, która towarzyszyła kardynałowi Wyszyńskiemu przez dwadzieścia dwa lata – do jego śmierci – podkreśla, że miała szczęście spotkać wielkiego Polaka, który zawsze myślał o drugich:

Sekretarz prymasa Wyszyńskiego, zmarły w ubiegłym roku ksiądz prałat Bronisław Piasecki, zadedykował kardynałowi książkę „Ostatnie dni Prymasa Tysiąclecia”. Publikacja wydana z okazji beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego jest wyrazem hołdu dla świętości Wielkiego Prymasa, który powtarzał, że „radości w życiu nie są dla niego”- mówił autor, ksiądz prałat Bronisław Piasecki:

Wicepostulator w Trybunale Beatyfikacyjnym sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, ksiądz prałat Bronisław Piasecki, dodał, że Prymasa Tysiąclecia łączyła z Matką Bożą szczególna więź:

Prymas Stefan Wyszyński w swoich działaniach kierował się dobrem Kościoła i polską racją stanu. Wypowiadając się w imieniu narodu bronił również praw osób innych wyznań i niewierzących. W okresie komunistycznych represji skierował do władz memoriał, w którym mówił, że Kościół nie może pójść na ustępstwa, w obliczu krzywd jakich doznają zarówno hierarchowie, jak i społeczeństwo. Znalazły się w nim słynne słowa: “Rzeczy Bożych na ołtarzach cesarza składać nie wolno. Non possumus. (Nie możemy.)”. Był to wyraźny sprzeciw prymasa, występującego w imieniu narodu. Prymas Stefan Wyszyński zmarł w 1981 roku. Miał 79 lat.

źródło: IAR
foto: wikipedia.pl

Kościół

Narodowa Pielgrzymka Eucharystyczna 2025 rozpoczęta – tysiące idą z wiarą i nadzieją w sercu

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę, 18 maja, w kościele św. Jana Ewangelisty w centrum Indianapolis zainaugurowano Narodową Pielgrzymkę Eucharystyczną 2025. W uroczystej Mszy świętej otwierającej tegoroczną trasę udział wzięło około 1000 wiernych, w tym wiele młodych rodzin. Liturgii przewodniczył arcybiskup Charles C. Thompson, który przypomniał, że wiara nie kończy się w murach świątyni.

„Nasza wiara nie jest czymś, co przeżywa się tylko w kościele. Msza kończy się posłaniem. Eucharystia nas przemienia – i przez nas przemienia świat” – powiedział arcybiskup.

Wyruszyli z Chrystusem w sercu

Pielgrzymka 2025 jest kontynuacją czterech równoległych tras z ubiegłego roku, które zakończyły się w Indianapolis podczas Narodowego Kongresu Eucharystycznego w lipcu 2024 roku. Wszystkie te wydarzenia są częścią szerszej inicjatywy Narodowego Odrodzenia Eucharystycznego, zapoczątkowanej przez Konferencję Episkopatu USA w celu pogłębienia wiary w realną obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii.

W tym roku trasa została nazwana Szlakiem św. Katarzyny Drexel (1858–1955) i obejmuje ponad 3300 mil (ok. 5300 km), prowadząc przez 10 stanów, 20 diecezji i 4 katolickie eparchie wschodnie. Zwieńczeniem pielgrzymki będzie uroczysta Msza w Los Angeles, zaplanowana na 22 czerwca – Uroczystość Bożego Ciała.

Pielgrzymi z misją

Najświętszemu Sakramentowi w podróży towarzyszy ośmioosobowa grupa młodych dorosłych, określanych jako „Wieczni Pielgrzymi”. To oni codziennie uczestniczą we Mszy świętej, prowadzą adoracje i niosą świadectwo wiary – nie tylko w parafiach, ale również w więzieniach, domach opieki i podczas eucharystycznych procesji ulicznych.

Nadzieja w czasach zamętu

„Ta pielgrzymka niesie nadzieję i uzdrowienie – i to nie tylko dla katolików” – podkreśla arcybiskup Thompson. – „To Jezus Chrystus, droga, prawda i życie, który idzie przez Amerykę. On jednoczy i prowadzi”.

Hasło tegorocznej trasy Drexel brzmi „Nadzieja i uzdrowienie” – co wpisuje się w trwający w Kościele Katolickim Jubileuszowy Rok Nadziei. Pielgrzymka jest duchową odpowiedzią na niepokoje społeczne, kryzysy tożsamości i duchową pustkę, z którą boryka się wielu ludzi we współczesnym świecie.

Pielgrzymi odwiedzą nie tylko parafie, ale także miejsca zapomniane – zakłady karne, hospicja, ośrodki pomocy. W programie są również świadectwa wiary, konferencje, adoracje eucharystyczne i wspólne posiłki z lokalnymi wspólnotami.

Kalendarium pielgrzymki Drexel:

  • Start: Indianapolis, 18 maja 2025
  • Trasa: 10 stanów, 20 diecezji
  • Motyw przewodni: „Nadzieja i uzdrowienie”
  • Finał: Los Angeles, 22 czerwca (Boże Ciało)
  • Punkty szczególne: codzienna Eucharystia, adoracja, procesje, spotkania z ludźmi na marginesie społeczeństwa

Narodowe Odrodzenie Eucharystyczne to nie tylko wydarzenie. To duchowa droga Ameryki, która – jak podkreślają organizatorzy – zaczyna się na ołtarzu, ale nie kończy na kościelnych ławkach. Jezus w Najświętszym Sakramencie idzie przez kraj – a Kościół idzie razem z Nim.

Źródło: cna
Foto: National Eucharistic Revival
Czytaj dalej

News USA

J.D. Vance u Leona XIV

Opublikowano

dnia

Autor:

Dziś rano Leon XIV przyjął na audiencji wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, Jamesa Davida Vance’a, który następnie spotkał się z szefem papieskiej dyplomacji abp. Paulem Richardem Gallagherem.

Jak informuje oficjalny komunikat prasowy, podczas serdecznych rozmów w Sekretariacie Stanu ponownie wyrażono zadowolenie z dobrych stosunków dwustronnych i skupiono się na współpracy między Kościołem a państwem, a także na niektórych kwestiach o szczególnym znaczeniu dla życia kościelnego i wolności religijnej.

Wymieniono również opinie na temat niektórych kwestii dotyczących aktualnej sytuacji międzynarodowej, podkreślając potrzebę poszanowanie prawa humanitarnego i międzynarodowego w obszarach objętych konfliktami. Wyrażono też nadzieje na pozytywny rezultat negocjacji między stronami konfliktu.

J.D. Vance przyjechał do Rzymu na wczorajszą uroczystość. Przy tej okazji nie omieszkał zaznaczyć, że na inauguracji pontyfikatu pierwszego amerykańskiego Papieża Stany Zjednoczone reprezentuje pierwszy w historii katolik konwertyta, który pełni urząd wiceprezydenta USA.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych po raz ostatni był w Watykanie z okazji świąt wielkanocnych. W Wielki Piątek wziął udział w Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice św. Piotra, a w Wielkanoc spotkał się z Franciszkiem, w przeddzień jego śmierci.

Krzysztof Bronk – Watykan

 

Foto: Vatican Media
Czytaj dalej

News USA

Demokraci w Senacie zablokowali nominację ambasadora USA przy Watykanie

Opublikowano

dnia

Autor:

Demokraci w Senacie USA zablokowali przyspieszone zatwierdzenie Briana Burcha, kandydata prezydenta Donalda Trumpa na ambasadora Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej. Do opóźnienia doszło we wtorek, gdy Senator Brian Schatz z Hawajów — zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami — nałożył blokadę proceduralną na wszystkie nominacje do Departamentu Stanu.

Senator Schatz zapowiedział ten ruch już w lutym, protestując przeciwko próbom administracji Trumpa ograniczenia niezależności USAID (Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego).

W efekcie Senat nie będzie mógł zatwierdzić Burcha oraz kilkudziesięciu innych kandydatów w drodze jednomyślnej zgody — uproszczonej procedury często stosowanej przy nominacjach dyplomatycznych. Zamiast tego, każda kandydatura będzie musiała być rozpatrywana indywidualnie, co znacznie wydłuży cały proces.

Spór polityczny wokół nominacji

Brian Burch, katolik i znany działacz konserwatywny, został zatwierdzony przez Senacką Komisję Spraw Zagranicznych stosunkiem głosów 12:10 — wszyscy Republikanie byli za, wszyscy Demokraci przeciw.

Senator Eric Schmitt z Missouri skrytykował blokadę jako motywowaną politycznie:

„Nigdy nie sądziłem, że nadejdzie dzień, w którym Demokraci zablokują nominację ambasadora przy Stolicy Apostolskiej tylko po to, by przypodobać się skrajnej lewicy. To pokazuje, jak głęboko polityka zdominowała działania Senatu” — powiedział Schmitt w rozmowie z Catholic News Agency.

Senator Schmitt zaznaczył również, że ponad 50 kandydatów administracji Trumpa oczekuje obecnie na zatwierdzenie przez Senat.

Konsekwencje opóźnienia

Opóźnienie spowodowało, że USA nie miało oficjalnego przedstawiciela w Watykanie podczas ceremonii objęcia urzędu przez nowego papieża — wydarzenia o dużym znaczeniu dyplomatycznym i symbolicznym.

Republikanie twierdzą, że brak ambasadora w tak kluczowym momencie to cios dla relacji dwustronnych z Watykanem.

Źródło: cna
Foto: CRC Advisors
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

styczeń 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu