Połącz się z nami

News Chicago

Która z dziewczyn zostanie Królową Parady 3 Maja? Polki z Chicago prezentują się przed wyborami 2020

Opublikowano

dnia

W sobotę 14 marca w salach bankietowych Lone Tree Manor w Chicago odbędzie się uroczysta gala wyboru Królowej Parady 3 Maja. To prestiżowe wydarzenie cieszy się wieloletnią tradycją i ogromnym zainteresowaniem wśród chicagowskiej Polonii. W tym roku zgłosiło się dziewięć dziewczyn, które powalczą o nagrody warte tysiące dolarów. Dwie z kandydatek pojawiły się w studio Radia Deon, aby powiedzieć więcej o sobie.

Gościem w studio Radia Deon była przewodnicząca komitetu organizacyjnego Wyborów Królowej Parady. Ewa Rumiński zapewnia, że zwyciężczyni zostanie ukoronowana i zajmie ważne miejsce w paradzie trzeciomajowej. Jak mówi, bycie Królową to jednak, oprócz prestiżu i nagród, wiele obowiązków

Jedna z kandydatek, Monika Lebensztejn na co dzień studiuje politykę i historię na wydziale prawa oraz udziela się charytatywnie. Jak podkreśla, jest dumna ze swoich polskich korzeni. Teraz zajmuje się głównie przygotowaniem do zaprezentowania swojego talentu i nie może doczekać się już sobotniej gali

Agnieszka Daniłowska ma 21 lat i urodziła się w Chicago. Studiuje pielęgniarstwo, uczy się języka hiszpańskiego i wspiera fundację Dar Serca. Bardzo chciałaby reprezentować Polonię i zachęcić polską młodzież do działania w polskich klubach i fundacjach. Na antenie Radia Deon tłumaczy, dlaczego podjęła decyzję o wzięciu udziału w wyborach

REKLAMA REKLAMA

Tegoroczne kandydatki to: Nicole Pudlo, Kaja Romanowska, Gabriella Piechota,  Monica Lebensztejn, Katarzyna Giba, Barbara Makowski,  Paulina Kosinska, Olivia Nawrot, Agnieszka Daniłowska.
Zwyciężczyni nie tylko zostanie ukoronowana, ale też otrzyma wiele cennych nagród, w tym stypendia na studia.

Królowa Parady otrzymuje $2,000 ufundowanie przez właścicieli Montrose Food Mart Deli państwa Halinę i Stanisława Urbaniaków.
Pierwsza Dama Dworu otrzymuje $1,500 ufundowane przez Polish Slavic Federal Credit Union.
Druga Dama Dworu otrzymuje $1,000 ufundowane przez właścicielkę Forum Mortgage Bancorp panią Joannę Piątek.
Miss Publiczności otrzymuje $500 ufundowane przez Polsko-Amerykański Klub Łowiecki Ostoja oraz $500 od Polish Roman Catholic Union of America
Miss Foto otrzymuje $500 ufundowane przez właścicieli firmy Napa Auto Parts państwa Paul Bobak i Zofię Bobak oraz $500 od firmy Sling i jej przedstawiciela Rafała Stykowskiego.

Dodatkowe informacje i rezerwacja biletów kontakt z Przewodnicząca Wyborów Królowej Parady Ewą Rumiński – 773-742-1477 lub mail: 3maj@usa.com

Organizatorem jest Komitet Parady 3 maja działajacy przy Związku Klubów Polskich

Lone Tree Manor Banquet Hall & Catering

7730 N Milwaukee Ave
Niles, IL 60714

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto:Marta Kędzior, Facebook.com/Królowa Parady 3 Maja

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Odmówili szczepionki COVID-19 i starcili pracę. Szpital NorthShore wypłaci im 10 mln odszkodowania

Opublikowano

dnia

Autor:

Chrześcijańska organizacja non-profit zajmująca się rozprawą sądową ogłosiła w piątek, że rozstrzygnęła „pierwszy pozew dla pracowników służby zdrowia w sprawie nakazu szczepienia przeciwko COVID” w Stanach Zjednoczonych. O ugodzie, która przyznaje tym pracownikom ponad 10,3 miliona dolarów odszkodowania, mówi Jezuita Ojciec Paweł Kosiński.

Liberty Counsel wniósł pozew przeciwko NorthShore University HealthSystem, zlokalizowanemu na przedmieściach Chicago, w imieniu ponad 500 obecnych i byłych pracowników, którzy sprzeciwili się obowiązkowi szczepienia przeciwko COVID-19 z powodów religijnych.

Według Liberty Counsel pracownicy ci odmówili szczepienia ze względu na jego związek z abortowanymi komórkami płodowymi.

Ugoda została złożona w federalnym sądzie okręgowym stanu Illinois, gdzie czeka na zatwierdzenie. W ugodzie NorthShore zgadza się na zmianę swojej polityki i rozważenie ponownego zatrudnienia pracowników, którzy odeszli, ponieważ ich prośby o zwolnienie z powodów religijnych ze szczepienia zostały odrzucone.

NorthShore szacuje, że 523 pracownikom odmówiono zwolnienia religijnego między 1 lipca 2021 a 1 stycznia 2022, zgodnie z ugodą. Spośród nich, 204 spełniło ten nakaz, podczas gdy 269 zostało zwolnionych lub zrezygnowało z pracy. Northshore zatwierdziło religijne zwolnienie na prośbę jednej osoby..

REKLAMA REKLAMA

NorthShore, podobnie jak inne systemy szpitalne, nadal będzie wymagać szczepienia swoich pracowników przeciwko COVID-19, ale w ramach ugody zmienia swoją politykę zwolnień.

W przyszłości przeanalizuje wnioski poszczególnych pracowników o zwolnienia z powodów religijnych, a jeśli zwolnienia te zostaną zatwierdzone, NorthShore będzie pracować nad dostosowaniem pracowników, niezależnie od ich stanowiska.

Stanowisko Kościoła katolickiego

Papież Franciszek i Watykan zdecydowanie zachęcali katolików do rozważenia przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19.

Kongregacja Nauki Wiary wydała również notę ​​na temat moralności szczepionek w odpowiedzi na obawy dotyczące ich związku z aborcją.

„Kiedy nienaganne etycznie szczepionki przeciw Covid-19 nie są dostępne… moralnie dopuszczalne jest otrzymywanie szczepionek przeciw Covid-19, które wykorzystują linie komórkowe z abortowanych płodów w procesie badawczym i produkcyjnym”.

Notatka ostrzegała również przed nie przestrzeganiem przepisów, podkreślając jednocześnie, że katolicy w swoich decyzjach muszą brać pod uwagę dobro wspólne.

„Jednocześnie rozum praktyczny pokazuje, że szczepienia z reguły nie są obowiązkiem moralnym i dlatego muszą być dobrowolne”

– czytamy w notatce.

 

 

Źródło: cna
Foto: You Tube, istock/Tirachard

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

W Illinois powstanie największa w historii elektrownia słoneczna. Z energii skorzystają setki tysięcy mieszkańców Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek urzędnicy stanowi ogłosili plany budowy największej w historii elektrowni słonecznej w Illinois. Obiekt powstanie w centralnej części stanu, prawie 200 mil na południe od Chicago. Z energii skorzystają mieszkańcy Chicago a także lotniska – Midway i O’Hare.

„Do 2025 roku setki tysięcy mieszkańców Chicago zaspokoi swoje potrzeby energetyczne z całkowicie odnawialnego źródła energii”

– zapowiedział gubernator JB Pritzker.

Władze zgodziły się kupić część energii także do zasilania miejsc użyteczności publicznej, w tym lotnisk O’Hare i Midway.

Gubernator Pritzker poinformował, że budowa 593-megawatowej farmy słonecznej w powiatach Morgan i Sangamon, rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych miesięcy a obiekt da prawie tysiąc nowych miejsc pracy.

REKLAMA REKLAMA

Realizacja większej liczby takich projektów związanych z produkcją energii odnawialnej jest prawdopodobna, jeśli zgodnie z oczekiwaniami Izba Stanów Zjednoczonych zatwierdzi ustawę przyjętą przez Senat w niedzielę.

Choć nazywa się „Ustawą o redukcji inflacji”, dotyczy inicjatyw związanych ze zmianą klimatu.

Jeśli Izba przyjmie propozycję do piątku, zgodnie z oczekiwaniami, prezydent Joe Biden prawdopodobnie podpisze ją w przyszłym tygodniu.

Gubernator Pritzker zauważył, że wcześniej ustawodawstwo stanowe stawiało sobie za cel wprowadzenie miliona nowych pojazdów elektrycznych na drogach Illinois do 2030 roku.

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube, istock/CandyRetriever

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

marzec 2020
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu