Połącz się z nami

News Chicago

Przystanek Chicago. Kulturalne podsumowanie 2019 roku w Wietrznym Mieście

Opublikowano

dnia

Festiwal “Chopin in the City”, „Koncert przyjaciół dla Włodka Wandera”, wieczór z jednym z najlepszych polskich kabareciarzy Cezarym Pazurą czy debiut Bartka Szymańskiego w serialu Chicago PD – to tylko niektóre z ciekawych wydarzeń kulturalnych, które miały miejsce w Wietrznym Mieście w 2019 roku. Redakcja Radia Deon wybrała te, o których w środowisku polonijnym było najgłośniej.

Od dwudziestego drugiego lutego do pierwszego marca 2019 roku odbywał się po raz trzeci w Chicago festiwal muzyki Chopina „Chopin in the City”. Mieszkańców Wietrznego Miasta zaprosiła na niego Fundacja Sounds and Notes wraz ze znaną polonijną jazzmanką Grażyną Auguścik. Kilkanaście wyjątkowych koncertów przybliżyło nam nie tylko ogromny dorobek polskiego kompozytora, ale pokazało jego utwory w nowym świetle.
Na antenie Radia Deon Grażyna Auguścik wyjaśniała, że celem festiwalu „Chopin in the City” jest celebracja urodzin Fryderyka Chopina. Wydarzenie ma przybliżyć postać polskiego kompozytora i sprawić, że jego muzyka będzie bardziej rozpoznawalna w środowisku także amerykańskim

Ceremonia otwarcia festiwalu „Chopin in the City” miała miejsce w Konsulacie Generalnym RP w Chicago 22 lutego.

16 marca służąca Polonii od prawie 80-ciu lat organizacja charytatywno-społeczno-kulturowa Legion Młodych Polek zaprosiła już po raz osiemdziesiąty na doroczny Bal Amarantowy z tradycyjną prezentacją debiutantek. Impreza odbyła się w najpiękniejszej i zarazem historycznej Sali balowej Hotelu Hilton.
Lucie Bucki, była prezes Legionu Młodych Polak, a także przewodnicząca komitetu mediów tej właśnie organizacji podkreślała, że na balu co roku spotykają się osoby, które doceniają dorobek pracy Legionu i chcą stać się częścią jego działalności

Doroczny Bal amarantowy, znany również jako The White and Red Ball jest jedną z największych imprez charytatywnych. Co roku dochód z balu jest przeznaczony na szeroką branżę celów charytatywnych, społecznych i kulturowych, w ramach istniejących lub powstających potrzeb.

23 marca w salach bankietowych Long Tree Manor w Chicago odbyła się gala wyboru Królowej Parady 3 Maja. Koronę otrzymała 21-letnia Żaneta Marcinik, studentka trzeciego roku inżynierii lądowej na UIC w Chicago. Damami Dworu zostały Matylda Sojko i Natalia Salamon. Ulubienica Publiczności i Miss Foto to Alina Bosak.
Na antenie Radia Deon królowa opowiadała o kulisach wyborów oraz planach na najbliższą przyszłość. Mówiąc o atmosferze, jaka panowała za kulisami, Żaneta nie kryła ogromnych emocji

Parada Konstytucji 3 Maja z udziałem królowej odbyła się 4 maja w centrum Chicago.

Po latach poszukiwań inwestorów i wielu próbach uratowania kościoła Św. Wojciecha w dzielnicy Pilsen, 14 lipca 2019 roku świątynia została ostatecznie zamknięta.
Archidiecezja próbowała sprzedać kościół, którego początki sięgają 1914 roku, odkąd okoliczne parafie zostały skonsolidowane w roku 2016.
Kardynał Cupich ogłosił, że po 14 lipca kościół Św.Wojciecha stracił swoją rangę i nie jest już miejscem kultu dla wiernych. Władze Archidiecezji podkreślły, że rozumieją i szanują znaczenie tego miejsca dla mieszkańców, parafian i miłośników kościoła, ale biorąc pod uwagę brak funduszy na konieczne naprawy i renowację kościoła, decyzja o zamknięciu była konieczna.

20 lipca w Michella Terrace odbył się wyjątkowy charytatywny „Koncert Przyjaciół dla Włodka Wandera”. Wzięli w nim udział muzycy i wokaliści, których chicagowska Polonia pamięta z klubu Cardinal. Dawne lata przypomniały zespoły: Wanderband, Odnowa, Dixie Kings, Night Beats Chicago, Julia i My. Po koncercie odbył się jam session.
Podczas koncertu kilkakrotnie na scenie pojawił się Włodek Zuterek, znakomity trębacz jazzowy, nazywany także polskim Louisem Armstrongiem. Jak mówił na antenie Radia Deon muzyk, wszyscy byli zaskoczeni ogromną ilością osób, które wzięły udział w przedsięwzięciu

„Koncert przyjaciół dla Włodka Wandera” był charytatywną akcją ludzi dobrej woli, którzy pragnęli pomóc swemu przyjacielowi. Muzyk od wielu lat zmaga się z chorobą Alzheimera i przebywa pod stałą opieką medyczną.

W niedzielę, 6 października o godzinie 1.00 po południu w kościele Pięciu Braci Męczenników została odprawiona uroczysta Msza Święta. Tego dnia chicagowska Polonia wspominała 40. Rocznicę wizyty papieża Jana Pawła II w tej parafii.

Uroczysta msza święta była sprawowana przy Ołtarzu Papieskim na parkingu parafialnym. Za pośrednictwem Jana Pawła II wierni polecali Bogu parafię Pięciu Braci Męczenników, archidiecezję i miasto Chicago.
Jak mówił Marek Dobrzycki, dzień, w którym papież Jan Paweł II odprawił mszę świętą dla Polonii w Chicago, to jeden z najważniejszych momentów w historii miasta. Dyrektor poradni prawniczej Amicus Poloniae podkreślał, że w wydarzeniu wzięły udział tysiące osób

Po uroczystej mszy świętej, w Domu Podhalan o godzinie 4 po południu odbył się bankiet. W trakcie jego trwania nie zabrakło wielu chwil wspomnień dotyczących wizyty Jana Pawła II w Chicago.

W sobotę 19 października odbyło się wielkie otwarcie nowego sklepu sieci Montrose.  Na gości czekał wspaniały poczęstunek oraz wiele atrakcyjnych niespodzianek. Punktem kulminacyjnym było losowanie głównych nagród: 2000 $ oraz 4×500 dolarów w gotówce.
Radości z wylosowanej nagrody nie krył stały klient, Wacław Barnak

Stu pierwszych klientów otrzymało także prezenty od firmy.

W środę, 23 października w stacji NBC został wyemitowany piąty odcinek siódmego sezonu serialu Chicago P.D.  Zagrał w nim polsko-amerykański aktor Bartek Szymański. Pochodzi on z Nowego Jorku, ale specjalnie przyleciał po raz pierwszy do Chicago, żeby nagrać rolę w jednym z najpopularniejszych serialu o policji w naszym mieście. Była to jego debiutancka rola serialowa.
Bartek Szymański dostał angaż do roli już po pierwszym przesłuchaniu. O tym jak przygotowywał się do castingu i jakie emocje mu towarzyszyły w trakcie przesłuchań, opowiadał na antenie Radia Deon

Bartek zagrał do tej pory już w kilku filmach i sztukach teatralnych. Ostatnio był widziany w filmie The Farthest Apple from the Tree, który był nominowany w Cannes Film Festival w 2017 roku. W serialu Chicago P.D. wcielił się w rolę Bułgara z Wietrznego Miasta.

W sobotę 26 października odbył się koncert zatytułowany Moniuszko SUPERSTAR. W Copernicus Center zabrzmiały moniuszkowskie przeboje: pieśni, arie, tańce, fragmenty oper i orkiestrę symfoniczną. Gościem specjalnym wydarzenia był wybitny pianista i kompozytor, Włodek Pawlik.
Jedyny polski laureat najważniejszej muzycznej nagrody na świecie – Grammy Award  na scenie zaprezentował melodie Stanisława Moniuszki nie tylko w oryginale, ale także w niepowtarzalnych aranżacjach jazzowych. Jak sam powiedział na antenie Radia Deon, jego zadaniem, jako muzyka, jest przypominanie Polakom o ich tożsamości narodowej

Do artystycznych kreacji moniuszkowskich Włodek Pawlik zaprosił najwybitniejszych muzyków jazzowych naszych czasów: Paula Wertico (perkusja, 7 Grammy Awards) oraz Toma Knifica (bass).

W październiku 2019 roku utalentowana 15-letnia wokalistka z Chicago, Natalia Kawalec została uznana za Wschodzącą Gwiazdę Naszej Unii. Tym samym Natalia została czwartą osobą, młodym wiekiem i utalentowanym Członkiem Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, która otrzymała ten zaszczytny tytuł.
Ceremonia wręczenia stypendium miejsce miała w piątek, 4 października. Natalia pojawiła się na niej wraz z rodzicami oraz braćmi. Jak relacjonowała z Nowego Jorku dziennikarka Radia Rampa, podczas uroczystości w siedzibie PSFCU na Greenpoincie, Natalia Kawalec odebrała specjalny certyfikat oraz czek na pięć tysięcy dolarów

Już jako Wschodząca Gwiazda Naszej Unii 2019, Natalia Kawalec zaśpiewała na tegorocznej nowojorskiej Paradzie Pułaskiego, występując na platformie, która towarzyszyła kontyngentowi Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.

27 października w Copernicus Center miał miejsce wspaniały wieczór z jednym z najlepszych polskich kabareciarzy, wyśmienitym aktorem Cezarym Pazurą. Artysta bawił chicagowską publiczność po raz pierwszy od 6 lat. Podczas spotkania gwarantowane były dwie godziny śmiechu, relaks i świetna atmosfera.
„Wujek Czarek na żywo” bawił chicagowską publiczność dowcipem, trafną oceną spraw damsko -męskich z przymrużeniem oka, ciętą ripostą i humorystyczną oceną współczesnego świata.

9 listopada odbyło się otwarcie kolejnego, szóstego już oddziału, który mieści się na terenie kompleksu handlowego przy 15108 S. La Grange Rd. w Orland Park na południowo-zachodnich przedmieściach, niedaleko delikatesów „Górka Deli”. Od momentu założenia Unii w 1976 roku jest to już dwudziesty oddział tej instytucji finansowej działającej w polonijnym środowisku na terenie trzech stanów USA.
Radości z tytułu otwarcia oddziału nie krył dyrektor wykonawczy firmy Bogdan Chmielewski

Blisko 25 tysięcy członków, ponad 230 milionów dolarów depozytów oraz 300 milionów dolarów pożyczek zaciągniętych przez naszych rodaków. To efekty finansowe działalności Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w aglomeracji chicagowskiej.

Redakcja Radia Deon
Źródło: inf. własna
Foto: Marta Kędzior, Andrzej Baraniak, Facebook.com, www.copernicuscenter.com, www.bartekszymanski.com

 

 

News Chicago

Chicago rośnie. Miasto zyskało ponad 22 tys. mieszkańców w rok – siódmy wynik w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Po latach spadków liczba mieszkańców Chicago znów rośnie – i to zauważalnie. Według najnowszych szacunków amerykańskiego Biura Spisu Ludności miasto zyskało 22 164 nowych mieszkańców w okresie od połowy 2023 do połowy 2024 roku. To siódmy najwyższy wzrost liczbowy wśród wszystkich miast w USA.

Choć 0,8-procentowy wzrost może wydawać się symboliczny, jest to już drugi rok z rzędu, w którym populacja Chicago się zwiększa. To wyraźna zmiana po wcześniejszym okresie stagnacji i spadków. Zdaniem demografów głównym źródłem napływu są migranci, którzy przybyli z Teksasu autobusami, ale także ci, którzy wybierają Chicago jako cel na własną rękę.

„To oznaka niezwykłej odporności miasta i dowód na to, że Chicago pozostaje światowej klasy miejscem do życia”

— stwierdził Burmistrz Brandon Johnson w oświadczeniu, podkreślając także skuteczność działań jego administracji, które doprowadziły do skorygowania zaniżonych danych spisowych z poprzednich lat.

Suburbanizacja trwa — i przyspiesza

Wzrost populacji nie ogranicza się jednak do granic miasta. Przedmieścia – szczególnie te najbardziej oddalone – również odnotowują boom demograficzny. Liderem wzrostu od 2020 roku pozostaje Plainfield, które przyjęło niemal 4000 nowych mieszkańców, z czego ponad 1200 tylko w ostatnim roku.

W ślad za Plainfield podążają takie miejscowości jak Naperville, Warrenville, Montgomery, McHenry i Joliet. Z kolei bliższe przedmieścia, m.in. Cicero, Berwyn, Evanston, Oak Park, Schaumburg i Oak Lawn, odnotowały od 2020 roku spadki.

Demograf Rob Paral z University of Illinois w Chicago ostrzega jednak, że dalszy wzrost miasta może być trudny do utrzymania, jeśli na szczeblu federalnym dojdzie do dalszych ograniczeń imigracji.

Większość dużych amerykańskich miast zależy od imigracji. Bez niej grozi im stagnacja, a nawet regres w zakresie siły roboczej, konsumpcji i wpływów podatkowych” — powiedział.

Na tle kraju: Chicago nadal w czołówce

W skali kraju od 2023 do 2024 roku wzrosty populacji odnotowało wiele miast, szczególnie w południowej i zachodniej części USA. Liderem był Princeton w Teksasie, którego populacja wzrosła aż o 30,6%. Największe wzrosty liczebne przypadły jednak Nowemu Jorkowi, Houston i Los Angeles.

Chicago utrzymało pozycję trzeciego największego miasta w kraju, z populacją sięgającą 2 721 308 osób. Nowy Jork pozostaje na czele z 8,47 miliona mieszkańców, a Los Angeles zajmuje drugie miejsce z wynikiem 3,88 miliona.

Źródło: chicagotribune
Foto: istock/Chalabala/Page Light Studios/
Czytaj dalej

News Chicago

Rekordową ugodę wysokości 11,5 mln USD zawarto po śmiertelnym wypadku 20-latka w Huntley

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek, w sprawie tragicznego wypadku, w którym zginął 20-letni Joseph Zephries, zapadło historyczne porozumienie: rodzina młodego pracownika służb komunalnych otrzyma rekordowe odszkodowanie w wysokości 11,5 miliona dolarów. Ugoda została zatwierdzona w środę przez sędziego powiatu McHenry, Joela Berga.

Do wypadku doszło 8 stycznia 2024 roku w Huntley, w rejonie Main Street i Coyne Station Road. Joseph Zephries, pracownik firmy USIC, prowadził prace związane z lokalizacją podziemnych instalacji, gdy został śmiertelnie potrącony przez sedana Kia Forte. Pojazdem kierował 27-letni mieszkaniec Chicago, Brandon L. Evans, który – według pozwu – zasnął za kierownicą i zjechał z jezdni.

Sekundy, które odebrały życie i wywołały lawinę konsekwencji

Zephries odniósł poważne obrażenia głowy. Mimo szybkiej interwencji służb ratunkowych, zmarł w szpitalu wkrótce po przewiezieniu z miejsca wypadku.

Policja ustaliła, że kierowca nie był pod wpływem alkoholu ani narkotyków. Pozostał na miejscu zdarzenia i współpracował z funkcjonariuszami. Mimo to, śledztwo wykazało poważne zaniedbania, których skutkiem była śmierć 20-latka.

Według pozwu cywilnego Evans był „zmęczony i senny”, co spowodowało wypadek. Adwokat rodziny Zephries, Brad Balke, powiedział, że ma nadzieję, że ugoda będzie stanowić ostrzeżenie dla sennych kierowców. „Chcemy, aby było to ostrzeżenie dla każdego, kto może czuć się senny podczas jazdy, aby zjechał z drogi i dał sobie spokój” — powiedział.

Pozew przeciwko Enterprise i kierowcy – i bezprecedensowa ugoda

W lipcu 2024 roku rodzina Zephriesa wniosła pozew o bezprawne spowodowanie śmierci przeciwko firmie Enterprise Rent-A-Car, właścicielowi pojazdu, oraz kierowcy. Prawnicy argumentowali, że wypożyczalnia nie dochowała należytej staranności, pozwalając Evansowi korzystać z auta, mimo potencjalnego ryzyka.

Tuż przed planowaną rozprawą, zaplanowaną na nadchodzący poniedziałek, 19 maja, strony osiągnęły ugodę.

Kwota 11,5 mln dolarów jest najwyższym znanym odszkodowaniem tego typu w historii powiatu McHenry – poprzedni rekord wynosił 7,5 mln dolarów.

„Joey był światłem dla ludzi wokół siebie” – głos rodziny i prawników

Rodzina Zephriesa reprezentowana była przez adwokatów Brada J. Balke (Balke & Williams) oraz Bena Crane’a (Coplan + Crane). Obaj podkreślali, że ogrom odszkodowania nie tylko uznaje tragiczny wymiar straty, ale też wskazuje na potrzebę zmian w polityce bezpieczeństwa firm wynajmujących pojazdy.

„To był młody człowiek pełen życia — zmotywowany, entuzjastyczny i napędzany jasną wizją przyszłości. Jego strata jest niemierzalna, ale mamy nadzieję, że ten wynik uhonoruje dziedzictwo, które już budował” – powiedział Brad Balke.

Joseph Zephries był absolwentem Huntley High School i część swojej edukacji spędził w Marian Central Catholic High School w Woodstock.

Joseph Zephries ze swoją dziewczyną

Nie tylko odszkodowanie – ale apel o odpowiedzialność

Pozew zarzucał firmie Enterprise brak rozsądnych środków zapobiegających przewidywalnemu ryzyku związanym z kierowcami wynajmowanych pojazdów. Wskazano, że systemy kontroli najemców powinny być bardziej rygorystyczne – zwłaszcza gdy stawką jest ludzkie życie.

Sprawa Josepha Zephriesa staje się symbolem nie tylko wielkiej straty osobistej, ale także wezwaniem do zmian systemowych. „Dziedzictwo Joeya wymaga, by nie doszło do kolejnych takich tragedii” – podkreślają jego prawnicy.

Enterprise Rent-A-Car to międzynarodowa wypożyczalnia samochodów, która w zeszłym roku osiągnęła przychód w wysokości 38 miliardów dolarów. Jest to siódma co do wielkości prywatna firma w USA pod względem przychodów, według strony internetowej Enterprise.

Źródło: lakemchenryscanner
Foto: GoFundMe
Czytaj dalej

News Chicago

Chicago policzy i oceni swoje drzewa. Parki przejdą szczegółową inwentaryzację

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicago Park District obejmuje ponad 600 parków, w których rosną dziesiątki tysięcy drzew. Jednak dokładna liczba pozostaje zagadką. Brakuje nie tylko danych liczbowych, ale też wiedzy o gatunkowym składzie drzewostanu i stanie zdrowotnym koron drzew. Dlatego zaplanowano przeprowadzenie pełnej inwentaryzacji drzew, której wykonawcą będzie firma Davey Resource Group.

Projekt zostanie sfinansowany z dotacji o wartości 1,3 miliona dolarów, przyznanej przez Morton Arboretum, znaną instytucję zajmującą się badaniami i ochroną drzew.

Zgromadzone dane posłużą do opracowania kompleksowego planu zarządzania drzewostanem, który pomoże w podejmowaniu decyzji dotyczących sadzenia, pielęgnacji i usuwania drzew w całym systemie parków miejskich.

Walka z czasem, szkodnikami i burzami

W ostatnich latach Chicago straciło dziesiątki tysięcy drzew na skutek gwałtownych burz i inwazji szkodników, w tym szmaragdowego kornika jesionowca. Park District postanowił nie szczepić jesionów, uznając, że różnorodność gatunkowa zapewnia większą odporność na tego typu zagrożenia niż nasadzenia monokulturowe.

Wiele obumarłych drzew zyskało nowe życie – zostały przekształcone w rzeźby, elementy placów zabaw lub naturalne instalacje edukacyjne.

Wszyscy mogą pomóc drzewom

Zarząd jednogłośnie zatwierdził projekt inwentaryzacji. Jednym z jego orędowników był komisarz Robert Castaneda, prywatnie zaangażowany w program TreeKeepers, prowadzony przez organizację Openlands.

„Musimy nie tylko sadzić więcej drzew, ale też lepiej się nimi opiekować” — apelował Castaneda. — „Zachęcam każdego mieszkańca Chicago do zaangażowania się w działania na rzecz zieleni publicznej. Każde drzewo się liczy.”

Źródło: wttw
Foto: istock/James Andrews/
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

grudzień 2019
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu