News Chicago
Przystanek Chicago. Kulturalne podsumowanie 2019 roku w Wietrznym Mieście

Festiwal “Chopin in the City”, „Koncert przyjaciół dla Włodka Wandera”, wieczór z jednym z najlepszych polskich kabareciarzy Cezarym Pazurą czy debiut Bartka Szymańskiego w serialu Chicago PD – to tylko niektóre z ciekawych wydarzeń kulturalnych, które miały miejsce w Wietrznym Mieście w 2019 roku. Redakcja Radia Deon wybrała te, o których w środowisku polonijnym było najgłośniej.
Od dwudziestego drugiego lutego do pierwszego marca 2019 roku odbywał się po raz trzeci w Chicago festiwal muzyki Chopina „Chopin in the City”. Mieszkańców Wietrznego Miasta zaprosiła na niego Fundacja Sounds and Notes wraz ze znaną polonijną jazzmanką Grażyną Auguścik. Kilkanaście wyjątkowych koncertów przybliżyło nam nie tylko ogromny dorobek polskiego kompozytora, ale pokazało jego utwory w nowym świetle.
Na antenie Radia Deon Grażyna Auguścik wyjaśniała, że celem festiwalu „Chopin in the City” jest celebracja urodzin Fryderyka Chopina. Wydarzenie ma przybliżyć postać polskiego kompozytora i sprawić, że jego muzyka będzie bardziej rozpoznawalna w środowisku także amerykańskim
Ceremonia otwarcia festiwalu „Chopin in the City” miała miejsce w Konsulacie Generalnym RP w Chicago 22 lutego.
16 marca służąca Polonii od prawie 80-ciu lat organizacja charytatywno-społeczno-kulturowa Legion Młodych Polek zaprosiła już po raz osiemdziesiąty na doroczny Bal Amarantowy z tradycyjną prezentacją debiutantek. Impreza odbyła się w najpiękniejszej i zarazem historycznej Sali balowej Hotelu Hilton.
Lucie Bucki, była prezes Legionu Młodych Polak, a także przewodnicząca komitetu mediów tej właśnie organizacji podkreślała, że na balu co roku spotykają się osoby, które doceniają dorobek pracy Legionu i chcą stać się częścią jego działalności
Doroczny Bal amarantowy, znany również jako The White and Red Ball jest jedną z największych imprez charytatywnych. Co roku dochód z balu jest przeznaczony na szeroką branżę celów charytatywnych, społecznych i kulturowych, w ramach istniejących lub powstających potrzeb.
23 marca w salach bankietowych Long Tree Manor w Chicago odbyła się gala wyboru Królowej Parady 3 Maja. Koronę otrzymała 21-letnia Żaneta Marcinik, studentka trzeciego roku inżynierii lądowej na UIC w Chicago. Damami Dworu zostały Matylda Sojko i Natalia Salamon. Ulubienica Publiczności i Miss Foto to Alina Bosak.
Na antenie Radia Deon królowa opowiadała o kulisach wyborów oraz planach na najbliższą przyszłość. Mówiąc o atmosferze, jaka panowała za kulisami, Żaneta nie kryła ogromnych emocji
Parada Konstytucji 3 Maja z udziałem królowej odbyła się 4 maja w centrum Chicago.
Po latach poszukiwań inwestorów i wielu próbach uratowania kościoła Św. Wojciecha w dzielnicy Pilsen, 14 lipca 2019 roku świątynia została ostatecznie zamknięta.
Archidiecezja próbowała sprzedać kościół, którego początki sięgają 1914 roku, odkąd okoliczne parafie zostały skonsolidowane w roku 2016.
Kardynał Cupich ogłosił, że po 14 lipca kościół Św.Wojciecha stracił swoją rangę i nie jest już miejscem kultu dla wiernych. Władze Archidiecezji podkreślły, że rozumieją i szanują znaczenie tego miejsca dla mieszkańców, parafian i miłośników kościoła, ale biorąc pod uwagę brak funduszy na konieczne naprawy i renowację kościoła, decyzja o zamknięciu była konieczna.
20 lipca w Michella Terrace odbył się wyjątkowy charytatywny „Koncert Przyjaciół dla Włodka Wandera”. Wzięli w nim udział muzycy i wokaliści, których chicagowska Polonia pamięta z klubu Cardinal. Dawne lata przypomniały zespoły: Wanderband, Odnowa, Dixie Kings, Night Beats Chicago, Julia i My. Po koncercie odbył się jam session.
Podczas koncertu kilkakrotnie na scenie pojawił się Włodek Zuterek, znakomity trębacz jazzowy, nazywany także polskim Louisem Armstrongiem. Jak mówił na antenie Radia Deon muzyk, wszyscy byli zaskoczeni ogromną ilością osób, które wzięły udział w przedsięwzięciu
„Koncert przyjaciół dla Włodka Wandera” był charytatywną akcją ludzi dobrej woli, którzy pragnęli pomóc swemu przyjacielowi. Muzyk od wielu lat zmaga się z chorobą Alzheimera i przebywa pod stałą opieką medyczną.
W niedzielę, 6 października o godzinie 1.00 po południu w kościele Pięciu Braci Męczenników została odprawiona uroczysta Msza Święta. Tego dnia chicagowska Polonia wspominała 40. Rocznicę wizyty papieża Jana Pawła II w tej parafii.
Uroczysta msza święta była sprawowana przy Ołtarzu Papieskim na parkingu parafialnym. Za pośrednictwem Jana Pawła II wierni polecali Bogu parafię Pięciu Braci Męczenników, archidiecezję i miasto Chicago.
Jak mówił Marek Dobrzycki, dzień, w którym papież Jan Paweł II odprawił mszę świętą dla Polonii w Chicago, to jeden z najważniejszych momentów w historii miasta. Dyrektor poradni prawniczej Amicus Poloniae podkreślał, że w wydarzeniu wzięły udział tysiące osób
Po uroczystej mszy świętej, w Domu Podhalan o godzinie 4 po południu odbył się bankiet. W trakcie jego trwania nie zabrakło wielu chwil wspomnień dotyczących wizyty Jana Pawła II w Chicago.
W sobotę 19 października odbyło się wielkie otwarcie nowego sklepu sieci Montrose. Na gości czekał wspaniały poczęstunek oraz wiele atrakcyjnych niespodzianek. Punktem kulminacyjnym było losowanie głównych nagród: 2000 $ oraz 4×500 dolarów w gotówce.
Radości z wylosowanej nagrody nie krył stały klient, Wacław Barnak
Stu pierwszych klientów otrzymało także prezenty od firmy.
W środę, 23 października w stacji NBC został wyemitowany piąty odcinek siódmego sezonu serialu Chicago P.D. Zagrał w nim polsko-amerykański aktor Bartek Szymański. Pochodzi on z Nowego Jorku, ale specjalnie przyleciał po raz pierwszy do Chicago, żeby nagrać rolę w jednym z najpopularniejszych serialu o policji w naszym mieście. Była to jego debiutancka rola serialowa.
Bartek Szymański dostał angaż do roli już po pierwszym przesłuchaniu. O tym jak przygotowywał się do castingu i jakie emocje mu towarzyszyły w trakcie przesłuchań, opowiadał na antenie Radia Deon
Bartek zagrał do tej pory już w kilku filmach i sztukach teatralnych. Ostatnio był widziany w filmie The Farthest Apple from the Tree, który był nominowany w Cannes Film Festival w 2017 roku. W serialu Chicago P.D. wcielił się w rolę Bułgara z Wietrznego Miasta.
W sobotę 26 października odbył się koncert zatytułowany Moniuszko SUPERSTAR. W Copernicus Center zabrzmiały moniuszkowskie przeboje: pieśni, arie, tańce, fragmenty oper i orkiestrę symfoniczną. Gościem specjalnym wydarzenia był wybitny pianista i kompozytor, Włodek Pawlik.
Jedyny polski laureat najważniejszej muzycznej nagrody na świecie – Grammy Award na scenie zaprezentował melodie Stanisława Moniuszki nie tylko w oryginale, ale także w niepowtarzalnych aranżacjach jazzowych. Jak sam powiedział na antenie Radia Deon, jego zadaniem, jako muzyka, jest przypominanie Polakom o ich tożsamości narodowej
Do artystycznych kreacji moniuszkowskich Włodek Pawlik zaprosił najwybitniejszych muzyków jazzowych naszych czasów: Paula Wertico (perkusja, 7 Grammy Awards) oraz Toma Knifica (bass).
W październiku 2019 roku utalentowana 15-letnia wokalistka z Chicago, Natalia Kawalec została uznana za Wschodzącą Gwiazdę Naszej Unii. Tym samym Natalia została czwartą osobą, młodym wiekiem i utalentowanym Członkiem Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, która otrzymała ten zaszczytny tytuł.
Ceremonia wręczenia stypendium miejsce miała w piątek, 4 października. Natalia pojawiła się na niej wraz z rodzicami oraz braćmi. Jak relacjonowała z Nowego Jorku dziennikarka Radia Rampa, podczas uroczystości w siedzibie PSFCU na Greenpoincie, Natalia Kawalec odebrała specjalny certyfikat oraz czek na pięć tysięcy dolarów
Już jako Wschodząca Gwiazda Naszej Unii 2019, Natalia Kawalec zaśpiewała na tegorocznej nowojorskiej Paradzie Pułaskiego, występując na platformie, która towarzyszyła kontyngentowi Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.
27 października w Copernicus Center miał miejsce wspaniały wieczór z jednym z najlepszych polskich kabareciarzy, wyśmienitym aktorem Cezarym Pazurą. Artysta bawił chicagowską publiczność po raz pierwszy od 6 lat. Podczas spotkania gwarantowane były dwie godziny śmiechu, relaks i świetna atmosfera.
„Wujek Czarek na żywo” bawił chicagowską publiczność dowcipem, trafną oceną spraw damsko -męskich z przymrużeniem oka, ciętą ripostą i humorystyczną oceną współczesnego świata.
9 listopada odbyło się otwarcie kolejnego, szóstego już oddziału, który mieści się na terenie kompleksu handlowego przy 15108 S. La Grange Rd. w Orland Park na południowo-zachodnich przedmieściach, niedaleko delikatesów „Górka Deli”. Od momentu założenia Unii w 1976 roku jest to już dwudziesty oddział tej instytucji finansowej działającej w polonijnym środowisku na terenie trzech stanów USA.
Radości z tytułu otwarcia oddziału nie krył dyrektor wykonawczy firmy Bogdan Chmielewski
Blisko 25 tysięcy członków, ponad 230 milionów dolarów depozytów oraz 300 milionów dolarów pożyczek zaciągniętych przez naszych rodaków. To efekty finansowe działalności Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w aglomeracji chicagowskiej.
Redakcja Radia Deon
Źródło: inf. własna
Foto: Marta Kędzior, Andrzej Baraniak, Facebook.com, www.copernicuscenter.com, www.bartekszymanski.com
News Chicago
Nowe przepisy i zmiany podatkowe w Illinois, które weszły z dniem 1 lipca

Od 1 lipca w Illinois weszło w życie szereg nowych przepisów i zmian podatkowych, które wpłyną zarówno na codzienne wydatki mieszkańców, jak i działalność wielu firm. Oto najważniejsze z nich — i jak mogą przełożyć się na Twój portfel.
1. Wyższy podatek od paliwa
Mieszkańcy Illinois zapłacą więcej na stacjach benzynowych. Od 1 lipca podatek od paliwa silnikowego wzrasta z 47 centów do 48,3 centów za galon, zgodnie z informacją stanowego urzędu skarbowego. Podobnie rośnie stawka podatku od oleju napędowego — z 54,5 centów do 55,8 centów za galon.
Podwyżki te są częścią automatycznego mechanizmu indeksacji inflacyjnej, który stan Illinois wdrożył kilka lat temu.
2. Wyższa płaca minimalna w Chicago
W Chicago od 1 lipca obowiązują nowe stawki płacy minimalnej:
- 16,60 USD za godzinę dla większości pracowników,
- 12,62 USD za godzinę dla pracowników otrzymujących napiwki.
Podwyżki są zgodne z miejskim rozporządzeniem, które zakłada coroczną korektę płacy minimalnej w oparciu o inflację (wskaźnik CPI) lub o 2,5% — w zależności od tego, która wartość jest niższa.
3. Zakaz jednorazowych plastikowych butelek w hotelach
Na mocy Senackiej Ustawy nr 2960, hotele w Illinois posiadające 50 pokoi lub więcej nie mogą już dostarczać jednorazowych plastikowych butelek (np. szamponów i mydełek) w pokojach gościnnych. Hotele z mniej niż 50 pokojami będą musiały zastosować się do przepisów od 1 stycznia 2026 roku.
Zmiana ma na celu ograniczenie odpadów z tworzyw sztucznych i wpisuje się w szersze działania proekologiczne stanu.
4. Nowe zasady opodatkowania wynajmu i dzierżawy
Od 1 lipca zmienia się sposób poboru podatku od sprzedaży w przypadku dzierżawy i wynajmu nieruchomości oraz towarów (z wyłączeniem pojazdów, łodzi, samolotów i naczep).
Zgodnie z nową Ustawą HR 4951, wynajmujący mogą teraz kupować nieruchomości bez podatku, korzystając z tzw. wyłączenia odsprzedaży. Podatek od sprzedaży zostanie pobrany przy każdej płatności najmu lub dzierżawy, a nie z góry przy zakupie.
Co to oznacza dla mieszkańców?
Nowe przepisy oznaczają wzrost kosztów w codziennych obszarach — zwłaszcza dla kierowców i konsumentów korzystających z usług hotelarskich i wynajmu. Z drugiej strony, wzrost płacy minimalnej w Chicago to dobra wiadomość dla pracowników niskoopłacanych, choć może przełożyć się na wyższe koszty pracy dla przedsiębiorców.
Źródło: secretchicago
Foto: istock/raybon009/Sean Pavone/
News Chicago
Władze Dolton przejmują dom z dzieciństwa Leona XIV, planując stworzyć obiekt historyczny

Rada miasteczka Dolton jednogłośnie przegłosowała zakup domu z dzieciństwa papieża Leona XIV podczas specjalnego posiedzenia we wtorkowy wieczór. Decyzja ta otwiera drogę do przekształcenia skromnej nieruchomości przy 212 East 141st Place w miejsce o historycznym i duchowym znaczeniu.
Teraz, gdy uchwała została przyjęta, urzędnicy liczą na sfinalizowanie zakupu w ciągu najbliższego tygodnia lub dwóch. Jak zapowiadają, niezwłocznie po tym rozpoczną prace nad przekształceniem budynku w obiekt upamiętniający dzieciństwo papieża.
“To wyjątkowa okazja. Możemy wykorzystać ten moment dla dobra społeczności, albo pozwolić, by dom przeszedł w ręce inwestora i został zapomniany” – podkreślił Burmistrz Dolton, Jason House.
Inwestycja w historię czy ryzyko finansowe?
Choć decyzja rady zapadła jednogłośnie, nie wszyscy mieszkańcy podzielają entuzjazm władz. Miasto od dłuższego czasu boryka się z problemami finansowymi – w tym z długami i trwającymi postępowaniami sądowymi – co budzi obawy części społeczności.
Przejęcie w ostatniej chwili
Dom był już niemal wystawiony na licytację, gdy w maju władze Dolton wkroczyły do akcji, by powstrzymać sprzedaż. Po tygodniach negocjacji z właścicielem, Pawłem Radzikiem, rada zdecydowała się na formalne działanie, które mogło również zakończyć się użyciem prawa wywłaszczenia.
Umożliwiłoby to wsi nabycie posesji za tzw. uczciwą cenę rynkową i rozpoczęcie prac nad jej przekształceniem.
Dom jako miejsce modlitwy
Jeszcze przed oficjalną decyzją, dom zyskał symboliczne znaczenie wśród mieszkańców. Nieruchomość przeszła drobny remont zewnętrzny, a sąsiedzi relacjonują, że miejsce to już teraz pełni rolę swoistego sanktuarium – ludzie przybywają tu by się pomodlić.
Ile kosztuje historia?
Władze Dolton na razie nie ujawniają, ile planują wydać na zakup nieruchomości, podkreślając, że szczegóły finansowe zostaną ogłoszone po sfinalizowaniu transakcji.
Choć decyzja budzi mieszane emocje, dla wielu mieszkańców jest to szansa na zapisanie Dolton na kartach historii – jako miejsca, w którym dorastał papież, który później zmienił świat.
Źródło: abc7
Foto: YouTube, Google Maps
News Chicago
Plaże północnego Illinois: idealne miejsca na letni relaks z dala od zgiełku Chicago

Lato w pełni, a to oznacza tylko jedno — czas schłodzić się nad wodą! Czy marzysz o orzeźwiającej kąpieli w jeziorze, opalaniu na miękkim piasku czy rodzinnym dniu pełnym wodnych atrakcji, północne Illinois oferuje szeroki wybór plaż, które pozwolą Ci uciec od miejskiego upału bez konieczności przedzierania się przez korki w Chicago.
Three Oaks Recreation Area – Crystal Lake
📍 5517 Northwest Hwy., Crystal Lake
🌐 crystallake.org/three-oaks-recreation
Nowoczesny kompleks z plażą do pływania, nurkowaniem, paddleboardami, kajakami, placem zabaw i ścieżkami przyrodniczymi. Mieszkańcy Crystal Lake wchodzą za darmo, pozostali – 12 USD (dorośli) lub 7 USD (dzieci).
Dodatkowe atrakcje: nurkowanie z certyfikatem, Lake House z jedzeniem i napojami oraz wspaniałe widoki na jeziorne wyspy.
Illinois Beach State Park – Zion
📍 1 Lake Front Drive, Zion
🌐 dnr.illinois.gov
Ukryty klejnot tuż przy granicy z Wisconsin. Prawie 11 kilometrów dziewiczych plaż, wydm i dzikiej przyrody. Brak ratowników, więc pływanie na własną odpowiedzialność. Na miejscu: kemping, trasy rowerowe, ryby i wspaniały resort nad brzegiem jeziora Michigan.
Harold Hall Quarry Beach – Batavia
📍 400 S. Water St., Batavia
🌐 bataviaparks.org
Idealna dla rodzin z dziećmi. Zjeżdżalnie wodne, trampoliny, place zabaw, piaskownice i boiska do siatkówki. Wstęp: 10 USD (mieszkańcy), 15 USD (pozostali). Sprawdź godziny otwarcia online.
Petersen Park Beach – McHenry
📍 4300 Petersen Park Road, McHenry
🌐 cityofmchenry.org
Położona nad jeziorem McCullom plaża z piaszczystą strefą, sprzętem wodnym, boiskami, kortami i dużą przestrzenią do piknikowania. W sam raz na aktywny dzień na świeżym powietrzu.
Rosewood Beach – Highland Park
📍 833 Sheridan Road, Highland Park
🌐 pdhp.org
Malownicza plaża nad jeziorem Michigan z promenadą, toaletami i zajęciami fitness na piasku (joga, bootcamp). Ratownicy od 10:00 do 18:00. Wstęp dzienny: 10 USD dla osób spoza miasta.
Centennial Beach – Naperville
📍 500 W. Jackson Ave., Naperville
🌐 napervilleparks.org
Historyczny kamieniołom przekształcony w kąpielisko z naturalnym dnem i głębokością do 15 stóp. Dmuchane tratwy, strefa dla dzieci, zjeżdżalnie i boiska. Wstęp: 16 USD (dorośli spoza miasta), 14 USD (dzieci).
Glencoe Beach – Glencoe
📍 55 Hazel Ave., Glencoe
🌐 glencoeparkdistrict.com
Plaża z szeroką ofertą rekreacyjną: paddleboardy, kajaki, żaglówki, plac zabaw wodny i boiska do siatkówki. Ratownicy w godz. 10:00–19:00. Wstęp dzienny: 24 USD (spoza miejscowości).
Lake Park/Main Beach – Crystal Lake
📍 300 Lakeshore Drive, Crystal Lake
🌐 crystallakeparks.org
Rozległa plaża z przystanią, pomostem, wypożyczalnią łodzi, boiskami i placem zabaw. Wstęp: 12 USD (dorośli), 9 USD (dzieci 4–15 lat).
Forest Park Beach – Lake Forest
📍 801 N. Lake Road, Lake Forest
🌐 lfparksandrec.com
Plaża w malowniczym 29-akrowym parku nad jeziorem Michigan. Znajdziesz tu pawilony, rampę dla łodzi, ścieżki spacerowe i stoisko z przekąskami serwujące również piwo i wino. Wstęp: 25 USD dziennie dla osób spoza miasta.
Źródło: dailyherald
Foto: Supracoriolis, Batavia Park District
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Polonia ma wielkie serca: Pomagamy pani Ewie spod Jarosławia, cioci Moniki Doroty
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
W wieku 53 lat zmarł Marcin Więcław były wiceprezes oraz działacz Wisłoki Chicago
-
News USA4 tygodnie temu
Administracja Trumpa wycofuje federalne wytyczne dla aborcji ratujących życie
-
News USA4 tygodnie temu
ICE przekroczył 100 tys. aresztowań nielegalnych imigrantów w czasie drugiej kadencji Trumpa
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News USA3 tygodnie temu
Polowanie na ojca oskarżonego o zamordowanie trzech córek przejęły władze federalne
-
News Chicago4 tygodnie temu
Uwaga: Chicago ma obecnie jedną z najgorszych jakości powietrza na świecie
-
Kościół2 tygodnie temu
Kościół św. Wojciecha oficjalnie zabytkiem. Obrońcy historycznej świątyni zwyciężyli