Połącz się z nami

News Chicago

Polscy politycy nie chcą siedzieć “w oślej ławce”. Michał Szułdrzyński komentuje aktualne wydarzenia

Opublikowano

dnia

W każdy piątek oraz wtorek o godzinie 7.45 rano na antenie Radia Deon aktualne wydarzenia polityczne na świecie i w Polsce komentuje Michał Szułdrzyński. Porusza między innymi tematy dochodzenia ws. impeachmentu Donalda Trumpa, operacji amerykańskich sił specjalnych w północnej Syrii oraz sporu polityków dotyczącego miejsc w polskim Sejmie.

Oficjalnie rusza kongresowe dochodzenie w sprawie ewentualnego odsunięcia prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa od władzy. Izba Reprezentantów USA przegłosowała wniesiony przez Demokratów projekt rezolucji dotyczącej formalizacji dochodzenia. Biały Dom nie będzie już mógł unikać pytań ze strony Kongresu. Rezolucja upoważnia m.in. przewodniczącego komisji wywiadu Izby do przeprowadzania otwartych przesłuchań i przedłożenia raportu. Biały Dom dotąd nie chciał współpracować z kongresowymi komisjami. Jak zaznacza Michał Szułdrzyński, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”, szanse na impeachment są małe, ale wszystko zależy od tego, jak będą zeznawali politycy pod przysięgą

W operacji amerykańskich sił specjalnych w północnej Syrii zginął przywódca tak zwanego Państwa Islamskiego – Abu Bakr al-Baghdadi. Został osaczony i wysadził się w powietrze. W wystąpieniu po śmierci terrorysty Donald Trump podziękował za współpracę Rosji, Turcji, Syrii i Irakowi, a także syryjskim Kurdom. Michał Szułdrzyński podkreśla, że jest to niewątpliwie duży sukces Ameryki

Podział miejsc na sali obrad w polskim Sejmie był jednym z tematów spotkania kierownictwa Kancelarii Sejmu z przedstawicielami wszystkich klubów politycznych i koła Konfederacja. Niektóre kluby nie zaakceptowały propozycji Kancelarii Sejmu. Komentator polityczny, Michał Szułdrzyński tłumaczy, dlaczego Konfederacja nie zgadza się ze wstępną propozycję podziału miejsc na sali obrad w polskim Sejmie

Michał Szułdrzyński– urodził się 9 stycznia 1980 w Krakowie. Jest polskim dziennikarzem i publicystą. W 2003 ukończył studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, po czym podjął pracę w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera. Prowadził programy „Tygodnik Polski” i „Minęła 20” w TVP Info oraz „Kalkulator Polityczny ‚Rzeczpospolitej’” w Polsat News, był również do czerwca 2008 redaktorem naczelnym kwartalnika „Nowe Państwo” oraz członkiem redakcji kwartalnika „Pressje”. Jego teksty ukazywały się w „Rzeczpospolitej”, której najpierw był współpracownikiem, od 2013 kierownikiem działu krajowego, a od kwietnia 2016 zastępcą redaktora naczelnego.

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: www.rp.pl, Flickr.com/Gage skidmore, Twitter.com/SejmRP

 

 

News Chicago

Rada Edukacji Chicago odracza głosowanie nad kontrowersyjną poprawką budżetową

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek Rada Edukacji Chicago niespodziewanie odroczyła głosowanie nad poprawką do budżetu, forsowaną przez Burmistrza Brandona Johnsona, co przedłuża niepewność dotyczącą źródeł finansowania nowego kontraktu nauczycielskiego oraz 175-milionowej płatności emerytalnej dla miasta. Opóźnienie oznacza, że koszt tej ostatniej nadal spoczywa na barkach miasta, które ma czas do końca miesiąca na rozwiązanie luki budżetowej lub zakończenie roku fiskalnego 2024 z deficytem.

Nieoczekiwane odroczenie głosowania

Na kilka minut przed rozpoczęciem posiedzenia Rada Edukacji Chicago wycofała z porządku obrad głosowanie nad poprawką budżetową. Głosowanie to miało utorować drogę do emisji lub ponownego wykorzystania 242 milionów dolarów długu oraz przeniesienia odpowiedzialności za zobowiązania emerytalne na Chicago Public Schools (CPS).

Przewodniczący rady, Sean Harden, uzasadnił odroczenie trwającymi negocjacjami kontraktowymi. „Jesteśmy niezwykle, niezwykle blisko zawarcia umowy związkowej nauczycieli” – powiedział Harden na początku posiedzenia, nie precyzując jednak, kiedy poprawka budżetowa trafi ponownie pod głosowanie.

Według źródeł bliskich negocjacjom, przewodnicząca Związku Nauczycieli Chicago (CTU) Stacy Davis Gates prowadziła intensywne działania na rzecz przyjęcia nowej czteroletniej umowy jeszcze przed czwartkowym posiedzeniem rady. Do zatwierdzenia poprawki potrzeba było 14 głosów.

Budżetowe napięcia i polityczna walka

Ostatnie tygodnie przyniosły intensywną debatę na temat finansów chicagowskich szkół publicznych CPS, czwartego co do wielkości okręgu szkolnego w USA. Anulowanie głosowania jest kolejnym zwrotem akcji w długotrwałej walce o kontrolę nad finansami między Burmistrzem Johnsonem a dyrektorem generalnym CPS Pedro Martinezem.

Martinez, który stracił stanowisko w trakcie tego procesu, sprzeciwił się naciskom Brandona Johnsona na restrukturyzację budżetu okręgu.

Jeśli Rada Edukacji Chicago nie zagłosuje nad poprawką w najbliższym czasie, Johnson będzie musiał ponownie szukać sposobu na sfinansowanie kontraktu nauczycieli, jednocześnie próbując załatać 175-milionową lukę budżetową.

Tuż po odroczeniu głosowania burmistrz wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że opóźnienie było spowodowane „znaczącym postępem” w negocjacjach i oczekiwaniem na decyzję Prezydenta Donalda Trumpa dotyczącą likwidacji Departamentu Edukacji USA.

Spór o fundusze emerytalne i dług CPS

Administracja Johnsona argumentowała, że system emerytalny dla pracowników CPS niebędących nauczycielami, znany jako Municipal Employees’ Annuity and Benefit Fund (MEABF), powinien zostać przejęty przez okręg, gdy ten przejdzie do systemu w pełni wybranej rady szkolnej w ciągu najbliższych dwóch lat.

Obecnie ponad 60% uczestników MEABF to pracownicy CPS.

Plan Johnsona zakłada pożyczkę w wysokości 242 milionów dolarów jako tymczasowe rozwiązanie finansowe, które pokryłoby zarówno płatności emerytalne, jak i koszty nowych kontraktów dla nauczycieli oraz dyrektorów szkół. Burmistrz liczy na to, że przyszłe przychody z podatku od nieruchomości i rosnące wpływy podatkowe pomogą w zrównoważeniu zadłużenia.

Pedro Martinez

Jednak zespół Martineza sprzeciwia się temu planowi, twierdząc, że CPS nie może stabilizować finansów, zaciągając nowe długi. Dodatkowe koszty emerytalne mogą wymusić cięcia budżetowe w roku szkolnym 2025-2026.

Na zlecenie Hardena sporządzono zewnętrzny raport finansowy, który wskazuje, że refinansowanie długu wymaga zatwierdzenia przez analityków prawnych i będzie długotrwałym procesem.

Kwestia nowego dyrektora generalnego CPS

Niepewność budżetowa nie jest jedyną kwestią sporną w szkołach publicznych CPS. Uchwała przyjęta jednogłośnie w czwartek, wprowadzona przez członka zarządu Che „Rhymefesta” Smitha, zmienia wymagania dotyczące przyszłego dyrektora generalnego CPS.

Posiedzenie Rady Edukacji Chicago 20 marca

Nowy lider Chicago Public Schools będzie musiał posiadać Illinois Professional Educator License z rekomendacją superintendenta.

Wymóg ten może wpłynąć na decyzję o wyborze nowego dyrektora, szczególnie biorąc pod uwagę spekulacje na temat potencjalnej roli Seana Hardena. Zapytany przez dziennikarzy, czy rozważyłby objęcie stanowiska, Harden stanowczo zaprzeczył.


Opóźnienie głosowania nad poprawką budżetową i brak porozumienia w sprawie finansowania CPS oznacza, że Chicago Public Schools nadal boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Jeśli kompromis nie zostanie osiągnięty w najbliższym czasie, miasto może stanąć przed koniecznością cięć budżetowych, a nauczyciele i pracownicy szkół pozostaną w zawieszeniu.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Od niedzieli korzystamy w Chicago z nowej sieci autobusowej CTA: „Frequent Network”

Opublikowano

dnia

Autor:

Już w tą niedzielę, 23 marca, Chicago Transit Authority (CTA) uruchomi nową usługę autobusową „Frequent Network”, która zapewni przejazdy co 10 minut lub częściej. Nowa sieć docelowo obejmie 20 tras autobusowych, poprawiając komfort i niezawodność transportu publicznego.

Od 23 marca autobusy CTA będą kursować co 10 minut lub częściej w dni robocze od godziny 6.00AM do 9.00PM, oraz w weekendy od 9.00AM do 9.00PM, na trasach:

  • J14 Jeffery Jump
  • 34 South Michigan
  • 47 47th Street
  • 54 Cicero
  • 60 Blue Island/26th
  • 63 63rd Street
  • 79 79th Street
  • 95 95th Street

Przedstawiciele CTA przewidują, że nowa usługa zwiększy częstotliwość kursowania autobusów o co najmniej 25%. Według założeń programu, sieć zostanie rozszerzona o kolejne 12 tras i do końca 2025 roku 70% mieszkańców Chicago będzie mieszkać w odległości do pół mili od trasy objętej programem.

Burmistrz Chicago, Brandon Johnson, podkreślił znaczenie tej inwestycji: Niezawodny i sprawiedliwy system transportu publicznego to klucz do budowania silnych społeczności. Dzięki ‘Frequent Network’ zwiększamy dostępność CTA, szczególnie dla tych, którzy najbardziej tego potrzebują.”

To największe usprawnienie połączeń autobusowych w Chicago od 2010 roku. Jak zaznacza pełniąca obowiązki prezesa CTA, Nora Leerhsen: “To transformacyjna inwestycja, która zapewni lepszy dostęp do transportu dla 2,3 miliona mieszkańców Chicago każdego dnia.”

Źródło: WBEZ
Foto: Chicago Transit Authority (CTA)
Czytaj dalej

News Chicago

Nowa restauracja Moretti’s w Wheeling otwarta – wielki sukces od pierwszego dnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeśli czwartkowy debiut restauracji Moretti’s w Wheeling miał być zapowiedzią jej przyszłości, to można wróżyć jej spektakularny sukces. Pierwsi goście pojawili się 15 minut przed oficjalnym otwarciem lokalu przy 365 W. Dundee Road, a w porze lunchu niemal wszystkie stoliki były już zajęte.

Nowy lokal Moretti’s powstało w kompleksie Wheeling Town Center, w miejscu, gdzie do grudnia 2023 roku działała restauracja City Works. Po jej zamknięciu właściciele Moretti’s podjęli decyzję o przejęciu i renowacji przestrzeni o powierzchni 8 400 stóp kwadratowych.

Ich plany zostały publicznie ogłoszone około dziewięć miesięcy temu i od tego czasu lokalna społeczność nie mogła doczekać się otwarcia.

Kompleks Wheeling Town Center jest kluczową częścią planu rewitalizacji centrum miejscowości, a władze gminy mocno wspierają rozwój nowych lokali gastronomicznych.

W ramach zachęty do przejęcia dawnej przestrzeni City Works, Moretti’s otrzymało dotację miejską w wysokości 225 000 dolarów na pokrycie kosztów remontu. Ponadto władze wsi zobowiązały się nie budować niczego na dwóch pobliskich działkach, aby restauracja pozostała dobrze widoczna dla przechodniów.

Prezydent miasteczka Wheeling, Pat Horcher, określił otwarcie Moretti’s jako „wielkie wydarzenie” dla społeczności. Restauracja już pierwszego dnia zdobyła serca klientów, a jej sukces wydaje się być tylko kwestią czasu.

Źródło: dailyherald
Foto: Moretti’s
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

listopad 2019
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu