Połącz się z nami

News Chicago

Minister Spraw Zagranicznych Polski w Chicago. Jacek Czaputowicz spotyka się z liderami środowisk polonijnych

Opublikowano

dnia

W środę 21 sierpnia 2019 roku w Chicago będzie przebywał Minister Spraw Zagranicznych RP, Jacek Czaputowicz. W programie wizyty zaplanowano złożenie wieńca pod Pomnikiem Katyńskim oraz wiązanki kwiatów pod Tablicą Smoleńską na Cmentarzu św. Wojciecha w Niles, odwiedziny Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej w Chicago, pobyt w Muzeum Polskim w Ameryce oraz śniadanie robocze z liderami organizacji polonijnych w Konsulacie Generalnym RP w Chicago.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz trzydniową wizytę w Stanach Zjednoczonych rozpoczął od spotkania z sekretarzem stanu Mikem Pompeo. Poprowadził też debatę na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Na antenie Radia Deon Konsul Generalny RP Piotr Janicki wyjaśnia, z jakiej inicjatywy doszło do spotkania polityka z chicagowską Polonią

Konsul Generalny RP w Chicago na antenie Radia Deon przedstawia poszczególne punkty w planie pobytu ministra Jacka Czaputowicza w Wietrznym Mieście. Piotr Janicki mówi także o głównym celu wizyty polityka w Chicago

O przygotowaniach do wizyty Jacka Czaputowicza mówi na antenie Radia Deon proboszcz parafii św. Trójcy. Jak podkreśla ks. Andrzej Totzke, przedstawiciele Polonii przede wszystkim będą chcieli zaprezentować ministrowi, jak działają chicagowskie ośrodki duszpasterskie

Spotkanie w Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej w Chicago rozpocznie się o godzinie 10 przed południem. Ksiądz proboszcz Andrzej Totzke zaznacza, że będzie to z powodu ograniczeń czasowych, spotkanie zamknięte

Ks. proboszcz podkreśla, że spotkanie z ministrem Jackiem Czaputowiczem właśnie w parafii św. Trójcy jest dla chicagowskiej Polonii bardzo istotne. Według niego jest to zaznaczenie wyjątkowości tego miejsca

W trakcie wizyty ministra Czaputowicza w Chicago zaplanowano jeszcze kilka innych spotkań z liderami środowisk i organizacji polonijnych. Konsul Generalny RP Piotr Janicki przewiduje, jakie tematy zostaną podczas nich poruszone

Szczegółowy program wizyty ministra Jacka Czaputowicza w Chicago:

– 7.40 am – wyjazd spod Konsulatu Generalnego RP (1530 N. Lake Shore Dr., Chicago, IL 60610)

– 9.00 am- odwiedziny Cmentarza św. Wojciecha w Niles- złożenie wieńca pod Pomnikiem Katyńskim oraz wiązanki kwiatów pod Tablicą Smoleńską, (St. Adalbert Catholic Cemetery&Mausoleums, 6800 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714)

– 10.00 am – Wizyta w Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej w Chicago (Holy Trinity Polish Mission, 1118 N Noble Street, Chicago, IL 60642)

-10.40 am – Wizyta w Muzeum Polskim w Ameryce (Polish Museum of America, 984 North Milwaukee Avenue, Chicago, IL 60642) – Wypowiedź Ministra Spraw Zagranicznych RP Pana Jacka Czaputowicza dla mediów

– 11.45am – śniadanie robocze z liderami organizacji polonijnych w Konsulacie Generalnym RP w Chicago (1530 N. Lake Shore Drive, Chicago, IL 60610).

W czwartek szef polskiej dyplomacji będzie w Nowym Jorku. Spotkanie Rady Bezpieczeństwa pod przewodnictwem ministra Jacka Czaputowicza zbiega się, z obchodzonym po raz pierwszy Międzynarodowym Dniem upamiętniającym ofiary aktów przemocy ze względu na religię lub wyznanie. Dzień ten ustanowiono w tym roku z inicjatywy Polski.

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Twitter.pl/Ministry of Foreign Affairs, www.trojcowo.com, Rafał Muskała, Flickr,com/Kancelaria Prezydenta

 

News Chicago

Chicago Auto Show wraca z halowymi testami dla terenowych aut. Pamiętaj by zapiąć pasy!

Opublikowano

dnia

Autor:

Tegoroczne Chicago Auto Show zdecydowało się przywrócić tory testowe w hali. To olbrzymia szansa dla miłośników motoryzacji, by móc spróbować jazdy terenowej w samym środku dużego miasta. Wszystko odbywać się będzie pod okiem doświadczonych kierowców, dzięki którym przetestować będzie można najnowsze samochody marki Jeep, Bronco czy Toyota. Pozostaje zapiąć pasy i wdepnąć do dechy gaz!

Chicago Auto Show, który po raz pierwszy odbył w 1901 roku,  jest największym pokazem samochodowym w całej Ameryce Północnej i miał miejsce więcej razy niż jakakolwiek inna wystawa motoryzacyjna na kontynencie.

W tym roku przypada 114. edycja Chicago Auto Show.

Chicago Auto Show zajmuje ponad 1 milion stóp kwadratowych w północnych i południowych halach wystawowych kompleksu McCormick Place. Od 1935 organizatorem wystawy jest Chicago Automobile Trade Association (CATA), najstarsza i największa w kraju organizacja dealerska.

Wystawy Chicago Auto Show obejmują:

  • liczne prezentacje światowe i północnoamerykańskie;
  • pełną gamę samochodów osobowych i ciężarowych krajowych i importowanych;
  • pojazdy sportowo-użytkowe;
  • samochody eksperymentalne lub koncepcyjne.

W sumie na wystawie znajdzie się blisko 1000 różnych pojazdów. Ponadto uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć liczne akcesoria i eksponaty związane z motoryzacją, pojazdy konkursowe i projektowe, zabytkowe i kolekcjonerskie.

Codziennie w czasie trwania wystawy odbywać się będą specjalne występy i imprezy. Sprawdź nasz Harmonogram wydarzeń, aby uzyskać aktualne wykazy.

Profesjonalni kierowcy poprowadzą uczestników przez testowe jazdy off-road pokazujące możliwości samochodów. Menedżer Dave Sloan zapewnia, że nie tylko jazda jest tu wyjątkowym przeżyciem: „Powiem ci, że jedną z fajnych rzeczy do robienia jest nie tylko przejażdżka, ale też oglądanie jazdy, ponieważ –

zobaczysz niewiarygodne rzeczy, które potrafi zawieszenie Jeepa. To naprawdę niesamowite”

Pokazy testowe będą prezentowane także przez marki Bronco i Toyota.

Chicago Auto Show odbędzie się w dniach od 12 do 21 lutego w McCormick Place. Zalecane jest kupno biletów z wyprzedzeniem. Cena wstępu dla dorosłych to 15$, dla osób powyżej 62 lat i dzieci w wieku 4-12 10$. Dzieci do lat 3 nie płacą. Szczegółowe informacje na stronie wydarzenia.

 

Źródło: fox32

Foto: You Tube

Czytaj dalej

News Chicago

Hala Odeum w Villa Park sprzedana. Nie będzie już polskich turniejów i imprez

Opublikowano

dnia

Autor:

Centrum Expo Odeum w Villa Park sprzedano firmie transportowo – magazynowej. Ośrodek z końcem maja kończy swoją działalność i zostanie zamknięty. Hala impezowo-wystawiennicza było wystawiona na sprzedaż już od jakiegoś czasu. Mimo klamki która zapadła, centrum nadal ma w planach pracowitą wiosnę.

Od 1981 roku właścicielem Odeum jest rodzina Greco z siedzibą w Elmhurst. Potwierdziła ona, że ​​ich 12,9-hektarowa nieruchomość przy 1033 N. Villa Ave. została oficjalnie zakupiona pod koniec grudnia przez APK Holding LLC.

Arrow Trans Corp, firma transportowa i magazynowa z siedzibą w Elk Grove Village, planuje przenieść się do Villa Park i wydzierżawić teren. Budynek Odeum o powierzchni 130 000 stóp kwadratowych mógłby zostać przekształcony lub zburzony, aby zrobić miejsce dla nowego budynku.

Sprzedaż Odeum była w dużej mierze przesądzona. Lokalizacja była na rynku od jakiegoś czasu, a Greco uzyskali w zeszłym miesiącu zgodę na zmianę zagospodarowania przestrzennego od powierników Villa Park, aby pomóc w negocjacjach sprzedaży.

W ostatnich tygodniach Greco osobiście skontaktowali się z lokalnymi przywódcami miast, przedstawicielami biur gości i biur kongresowych oraz niektórymi kluczowymi klientami, aby ostrzec ich o sprzedaży.

„Będziemy cieszyć się ostatnią rundą”-

oświadczyła współwłaścicielka Odeum, Francine „Sis” Greco, która odmówiła podzielenia się informacją o cenie sprzedaży miejsca.

„Jesteśmy całkiem zajęci przez cały czas do 31 maja”.

Turnieje halowej piłki nożnej i lacrosse odbędą się w Odeum w marcu. W maju centrum będzie gospodarzem turnieju mistrzowskiego organizowanego przez Międzynarodową Federację Brazylijskiego Jiu-Jitsu oraz Amigos Chicago Guitar Show.

Odeum zostało początkowo zbudowane jako Hat Trick Ice Arena, aby być oficjalnym domem drużyny hokejowej Chicago Warriors. Jednak ze względu na rosnące koszty i słabą gospodarkę w tym czasie budynek został przebudowany i dostosowany do innych imprez i sportów halowych i ponownie ochrzczony jako Odeum Expo Center w 1981 roku.

Przez ostatnie cztery dekady Odeum gościło koncerty, takich wykonawców jak Kiss i Kenny Rogers, nawiedzone domy z Robem Zombie, rodeo, festiwale i wiele innych. Odeum służyło również jako miejsce przeprowadzania testów COVID-19 dla Departamentu Zdrowia Powiatu DuPage.

„(Odeum) było prawdziwym dobrodziejstwem dla Villa Park. Przykro nam, że to odchodzi”.

powiedział prezes Villa Park Village Nick Cuzzone.

Właściciele nie mają aktualnych planów na imprezę zamykającą działalność centrum. Zamiast tego szukają nabywców sprzętu i wyposażenia Odeum.

 

Źródło: dailyherald

Foto: You Tube

Czytaj dalej

News Chicago

55 lat temu Chicago znikło pod śniegiem. Wielu mieszkańców wciąż pamięta The Blizzard 1967

Opublikowano

dnia

Autor:

Dla starszych mieszkańców Chicago, środa była rocznicą Matki Wszystkich Burz Śnieżnych, która uderzyła 55 lat temu: The Blizzard of 1967. W ciągu dwóch dni spadło wtedy 23 cale śniegu. Miasto zginęło pod białym puchem a życie w nim zostało całkowicie sparaliżowane.

Chicagowska zamieć z 1967 r. uderzyła w północno-wschodnie Illinois i północno-zachodnią Indianę w dniach 26-27 stycznia 1967 r. W Chicago i na jego przedmieściach spadło rekordowe 23 cale (58 cm) śniegu, zanim burza ucichła następnego ranka. Wiatr w czasie zamieci osiągał prędkość 50 mil na godzinę, a zaspy sięgały 15 stóp.

Był to największym zanotowany opad śniegu podczas jednej burzy w historii Chicago.

Ponieważ zamieć była niespodzianką w ciągu dnia dla ludzi będących już w pracy lub szkole, sparaliżowała miasto na kilka dni. Ludzie musieli wykopać się spod śniegu.

„Na najbardziej ruchliwym odcinku północno-zachodniej Indiany nie było ruchu” –wspomina Phil Ponce, wieloletni gospodarz WTTW „Chicago Tonight”. „To było niesamowite.”

Ponce pamięta jazdę Chevy Corvair na Indianapolis Boulevard w nocy 26 stycznia 1967 roku. Była jeszcze wczesna zamieć, ale samochód już utknął.

Szacuje się, że 50 000 samochodów zostało porzuconych na ulicach Chicago, wraz z około 800 autobusami miejskimi – niezdolnymi do poruszania się w 23-calowym śniegu. Burzę śnieżną obwiniano za aż 60 zgonów.

Chris Pacelli, właściciel Al’s #1 Italian Beef, miał 19 lat, kiedy uderzyła zamieć.

„Nie mogłem iść na zakupy spożywcze, nie mogłem nic zrobić” – wspomina. „Jakiekolwiek ciężarówki się zepsuły i nie mogły wydostać się ze śniegu, ludzie tam jeździli i wyciągali z nich jedzenie”.

Pacelli doskonale pamięta siedmiu mężczyzn, którzy ukradli stół bilardowy z opuszczonej ciężarówki Marshalla Fielda w Little Italy. „Weszli tam i wzięli stół bilardowy, który miał zostać komuś dostarczony” – opowiada – „I szli z nim ulicą”.

 

 

Źródło: fox32, wikipedia

Foto: You Tube

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

sierpień 2019
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne