Połącz się z nami

News Chicago

Minister Spraw Zagranicznych Polski w Chicago. Jacek Czaputowicz spotyka się z liderami środowisk polonijnych

Opublikowano

dnia

W środę 21 sierpnia 2019 roku w Chicago będzie przebywał Minister Spraw Zagranicznych RP, Jacek Czaputowicz. W programie wizyty zaplanowano złożenie wieńca pod Pomnikiem Katyńskim oraz wiązanki kwiatów pod Tablicą Smoleńską na Cmentarzu św. Wojciecha w Niles, odwiedziny Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej w Chicago, pobyt w Muzeum Polskim w Ameryce oraz śniadanie robocze z liderami organizacji polonijnych w Konsulacie Generalnym RP w Chicago.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz trzydniową wizytę w Stanach Zjednoczonych rozpoczął od spotkania z sekretarzem stanu Mikem Pompeo. Poprowadził też debatę na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Na antenie Radia Deon Konsul Generalny RP Piotr Janicki wyjaśnia, z jakiej inicjatywy doszło do spotkania polityka z chicagowską Polonią

Konsul Generalny RP w Chicago na antenie Radia Deon przedstawia poszczególne punkty w planie pobytu ministra Jacka Czaputowicza w Wietrznym Mieście. Piotr Janicki mówi także o głównym celu wizyty polityka w Chicago

O przygotowaniach do wizyty Jacka Czaputowicza mówi na antenie Radia Deon proboszcz parafii św. Trójcy. Jak podkreśla ks. Andrzej Totzke, przedstawiciele Polonii przede wszystkim będą chcieli zaprezentować ministrowi, jak działają chicagowskie ośrodki duszpasterskie

Spotkanie w Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej w Chicago rozpocznie się o godzinie 10 przed południem. Ksiądz proboszcz Andrzej Totzke zaznacza, że będzie to z powodu ograniczeń czasowych, spotkanie zamknięte

Ks. proboszcz podkreśla, że spotkanie z ministrem Jackiem Czaputowiczem właśnie w parafii św. Trójcy jest dla chicagowskiej Polonii bardzo istotne. Według niego jest to zaznaczenie wyjątkowości tego miejsca

W trakcie wizyty ministra Czaputowicza w Chicago zaplanowano jeszcze kilka innych spotkań z liderami środowisk i organizacji polonijnych. Konsul Generalny RP Piotr Janicki przewiduje, jakie tematy zostaną podczas nich poruszone

Szczegółowy program wizyty ministra Jacka Czaputowicza w Chicago:

– 7.40 am – wyjazd spod Konsulatu Generalnego RP (1530 N. Lake Shore Dr., Chicago, IL 60610)

– 9.00 am- odwiedziny Cmentarza św. Wojciecha w Niles- złożenie wieńca pod Pomnikiem Katyńskim oraz wiązanki kwiatów pod Tablicą Smoleńską, (St. Adalbert Catholic Cemetery&Mausoleums, 6800 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714)

– 10.00 am – Wizyta w Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej w Chicago (Holy Trinity Polish Mission, 1118 N Noble Street, Chicago, IL 60642)

-10.40 am – Wizyta w Muzeum Polskim w Ameryce (Polish Museum of America, 984 North Milwaukee Avenue, Chicago, IL 60642) – Wypowiedź Ministra Spraw Zagranicznych RP Pana Jacka Czaputowicza dla mediów

– 11.45am – śniadanie robocze z liderami organizacji polonijnych w Konsulacie Generalnym RP w Chicago (1530 N. Lake Shore Drive, Chicago, IL 60610).

W czwartek szef polskiej dyplomacji będzie w Nowym Jorku. Spotkanie Rady Bezpieczeństwa pod przewodnictwem ministra Jacka Czaputowicza zbiega się, z obchodzonym po raz pierwszy Międzynarodowym Dniem upamiętniającym ofiary aktów przemocy ze względu na religię lub wyznanie. Dzień ten ustanowiono w tym roku z inicjatywy Polski.

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Twitter.pl/Ministry of Foreign Affairs, www.trojcowo.com, Rafał Muskała, Flickr,com/Kancelaria Prezydenta

 

News Chicago

Konsul Generalny RP w Chicago zaprasza na spotkanie w tą niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Konsulat Generalny RP w Chicago zaprasza na otwarte spotkanie Konsula Generalnego Pawła Zyzaka oraz konsula Michała Arciszewskiego z Polonią.

W czasie spotkania odbędzie się rozmowa o wyborach, dokumentach i wszystkim, co ważne dla Polonii.

Spotkanie odbędzie się już 26 marca w Parafii św. Ferdynanda, przy 5936 W Barry Ave, Chicago, IL 60634.

Źródło: Konsulat Generalny RP w Chicago
Foto: Konsulat Generalny RP w Chicago
Czytaj dalej

News Chicago

UWAGA: Poszukiwani sędziowie elekcyjni na dzień Wyborów 4 kwietnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Czy jesteś obywatelem Stanów Zjednoczonych zarejestrowanym w Powiecie Cook? Czy mówisz i piszesz biegle zarówno w języku angielskim jak i polskim? Jeśli tak, zgłoś się do pracy przy drugiej turze Wyborów Miejskich w Chicago 4 kwietnia. Płaca wynosi 230 dolarów.

Komisja Wyborcza miasta Chicago poszukuje dwujęzycznych osób do pracy w obwodowych komisjach wyborczych, w charakterze sędziego elekcyjnego, w drugiej turze wyborów miejskich, które odbędą się 4 kwietnia (wtorek) 2023 r.

Członkami obwodowych komisji wyborczych mogą być obywatele Stanów Zjednoczonych, zarejestrowani do głosowania w Powiecie Cook.

Osoby te powinny być biegłe w języku angielskim i polskim oraz posiadać podstawowe umiejętności matematyczne.

Wynagrodzenie sędziego elekcyjnego wynosi 230 dolarów.

Obowiązki i wymagania członków komisji wyborczej są dokładnie opisane na stronie internetowej Komisji Wyborczej pod adresem www.chicagowybory.com na stronie „Zostań członkiem obwodowej komisji”.

Aplikacje można też wydrukować, wypełnić i odesłać na adres:

Chicago Board of Election Commissioners
69 W Washington Street, Suite 600
Chicago IL 60602
Attn: Monika

Aplikacje można również złożyć przez internet na stronie pollworker.chicagoelections.gov.

Po więcej informacji prosimy o kontakt z Moniką Myśliwiec-Gałuszką pod numerem telefonu 312-269-5702 lub polishvote@chicagoelections.gov.

 

Foto: istock/ Anastasiia Makarevich
Czytaj dalej

News Chicago

Harcerska droga krzyżowa w Jezuickim Ośrodku Milenijnym

Opublikowano

dnia

Autor:

23 marca w Jezuickim Ośrodku Milenijnym odbyła się harcerska droga krzyżowa z bł. Stefanem Wincentym Frelichowskim, zuchami, harcerkami i harcerzami Chorągwi Harcerek USA.

„W ramach obchodów 20-tej rocznicy ogłoszenia ‚druha Wicka’ patronem Harcerstwa, zebraliśmy się na dorocznym nabożeństwie wielkopostnym w Jezuickim Ośrodku Milenijnym. Droga Krzyżowa z nim przypomniała nam jego życie, ofiarność i poświęcenie, jego do końca harcerską postawę”, czytamy na profilu fb Chorągwi Harcerek USA.

Chorągiew Harcerek stanowi żeńską gałąź Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami Kraju, która wspiera wszechstronny rozwój młodzieży w kierunku określonym przez Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie.

Organizacja tworzy jednostki młodzieżowe w lokalnych ośrodkach. Program kształcenia jest prowadzony na różnych szczeblach zgodnie z metodą i zasadami harcerskimi. Grupy dzieci i młodzieży wyjeżdżają na coroczne na kolonie zuchowe i obozy harcerskie.

​Związek Harcerstwa Polskiego ma na celu wychowanie dzielnych, prawych i zdolnych do poświęceń ludzi; a także przygotowanie młodzieży do świadomej, czynnej i ofiarnej służby dla Polski oraz narodu osiedlenia Polaków.

Jego celem jest utrzymanie więzi z narodem polskim i pielęgnowanie dorobku kulturalnego Polski; oraz wprowadzenie zasad ideologii harcerskiej do życia publicznego.

Bł. Stefan Wincenty Frelichowski, urodził się 22 stycznia 1913 r. w Chełmży, w rodzinie rzemieślniczej. W czwartej klasie gimnazjalnej, został przyjęty do Sodalicji Mariańskiej. Był też bardzo aktywny w działalności harcerskiej. W czerwcu 1931 r. zdał maturę, a jesienią wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

Dnia 14 marca 1937 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

11 września 1939 r. został aresztowany przez Niemców jako jeden z zakładników. Uważano go za szczególnie „podejrzanego” ze względu na jego wielki wpływ na młodzież. Uwięzionych osadzono w Forcie VII w Toruniu.

W styczniu 1940 r. przewieziono go do Stutthofu pod Gdańskiem, a w grudniu 1940 r. do obozu w Dachau, który stanowił główne skupisko duchowieństwa z całej Europy, szczególnie z Polski.

Pomimo ekstremalnych warunków ks. Frelichowski pełnił nadal posługę kapłańską. Organizował wspólne modlitwy, spowiadał, sprawował potajemnie Msze św. i rozdzielał Komunię św.

Na przełomie 1944/45 w obozie wybuchła epidemia tyfusu. Ks. Frelichowski zaangażował się w pomoc chorym, udało mu się także zachęcić do tego 32 innych kapłanów. Podczas tej pracy sam zaraził się tyfusem plamistym, który w połączeniu z zapaleniem płuc, doprowadził w dniu 23 lutego 1945 r. do jego śmierci.

Władze obozowe, łamiąc obowiązującą praktykę, zgodziły się na wystawienie zwłok ks. Frelichowskiego na widok publiczny, w wyłożonej białym prześcieradłem i udekorowanej kwiatami trumnie przed kremacją.

7 czerwca 1999 r. podczas pobytu w Toruniu, Jan Paweł II dokonał beatyfikacji ks. Frelichowskiego.

 

Źródło: fb, czuwaj, wikipedia
Foto: YouTube, fb

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

sierpień 2019
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu