News Chicago
Prezydent Donald Trump postępuje książkowo. Doktor hab. Paweł Kowal komentuje aktualne światowe wydarzenia
W każdy piątek oraz wtorek o godzinie 7.45 rano na antenie Radia Deon aktualne wydarzenia polityczne na świecie i w Polsce komentuje Paweł Kowal. Porusza między innymi tematy zaostrzenia przepisów azylowych przez prezydenta Donalda Trumpa, wizyty Viktora Orbana w Waszyngtonie oraz zaostrzonej sytuacji w Wenezueli.
Donald Trump nakazał zaostrzenie przepisów azylowych. Zgodnie z wytycznymi amerykańskiego prezydenta, osoby ubiegające o schronienie w Stanach Zjednoczonych będą musiały wnosić opłaty, trudniej im będzie też uzyskać pozwolenia na pracę. Dr hab. Paweł Kowal uważa, że Donald Trump postępuje w tej kwestii książkowo. Przede wszystkim zwiększa i umacnia poparcie swojego elektoratu
Donald Trump zaprosił premiera Węgier Viktora Orbana do Waszyngtonu. Spotkanie robocze odbędzie się 13 maja, a jego głównym tematem będzie bezpieczeństwo energetyczne, współpraca obronna, stosunki bilateralne oraz kwestie bezpieczeństwa regionu. Jak twierdzi dr hab. Paweł Kowal, za zaproszeniem Viktora Orbana przez prezydenta Stanów Zjednoczonych wiele się kryje
Przywódca wenezuelskiej opozycji Juan Guaidó wzywa społeczeństwo do masowych strajków, które zmuszą prezydenta Nicolasa Maduro do oddania władzy w kraju. Biały Dom monitoruje sytuację w Wenezueli. Prezydent Donald Trump jest na bieżąco informowany o wydarzeniach w Caracas. Dr hab. Paweł Kowal uważa, że Wenezuela utkwiła w politycznym impasie
Paweł Kowal ma 43 lata. Wykładowca na Polskiej Akademii Nauk, doktor hab. nauk humanistycznych, historyk, publicysta, a także były polityk ugrupowań prawicowych w Polsce. Nagrodzony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”. Otrzymał wyróżnienie tygodnika „Polityka” w rankingu na najlepszych polskich europosłów, otrzymał również nagrodę „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia oraz nagrodę Pojednania Polsko-Ukraińskiego. Jest żonaty, ma czworo dzieci. Pochodzi z Rzeszowa.
Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com
Źródło: inf. własna
Foto: www.tvn24.pl, Twitter.com/taseenb/Defending Democracy
News Chicago
Oak Park i Chicago żegna detektywa Allana Reddinsa. Dzisiaj zostanie pochowany
Pomimo przenikliwego zimna i lodowatego wiatru, setki osób zebrały się w środę w domu pogrzebowym Leak & Sons na South Side w Chicago, aby pożegnać detektywa Allana Reddinsa. Rodzina, przyjaciele, współpracownicy oraz mieszkańcy Oak Park i okolic przyszli oddać hołd funkcjonariuszowi, którego tragiczna śmierć wstrząsnęła społecznością.
Dom pogrzebowy i jego okolice wypełniły tłumy – około 200 osób przeszło z głównej sali do udekorowanego na święta budynku po drugiej stronie ulicy. Ruch był tak intensywny, że momentami tworzyły się zatory przy wejściach. Parking szybko zapełnił się samochodami.
Na znak pamięci i solidarności ogrodzenia oraz drzewa w okolicy zdobiły niebieskie wstążki – symbol wsparcia dla funkcjonariuszy służb mundurowych.
W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele licznych departamentów policji z Illinois oraz innych stanów. Policjanci z Oak Park, Chicago, Palatine, Rosemont, Elgin, Woodridge, Sycamore i Elmwood przybyli, aby pożegnać swojego kolegę. Wśród obecnych znaleźli się również funkcjonariusze Szeryfa Powiatu Cook oraz strażacy z Oak Park.
O godzinie 6:00PM grupy służb ratunkowych rozpoczęły uroczysty marsz z domu pogrzebowego do głównego budynku ceremonii. Procesję otworzyli funkcjonariusze Departamentu Policji Oak Park, za nimi podążyła straż pożarna Oak Park, a następnie inne delegacje, w tym policjanci z Chicago. Marszowi towarzyszył dźwięk syren policyjnych, które wypełniły zimowe powietrze.
Tragiczna strata dla społeczności
Allan Reddins, 39-letni detektyw z Oak Park, zginął na służbie 29 listopada, co było pierwszym takim przypadkiem w historii tego departamentu od 1938 roku. Jego śmierć wywołała poruszenie w całym stanie. W związku z tragedią gubernator Illinois zarządził opuszczenie flag do połowy masztu do 12 grudnia.
O zabójstwie informowaliśmy tutaj. Podejrzany o morderstwo pierwszego stopnia, Jerell Thomas z Chicago, został zatrzymany i oskarżony w związku z wydarzeniami, które doprowadziły do śmierci detektywa.
Życie i służba Reddinsa
Reddins, urodzony w Chicago w 1984 roku, marzył o karierze w organach ścigania. Po ukończeniu Triton College oraz Uniwersytetu Loyola rozpoczął pracę w Departamencie Policji Metra, a w 2019 roku dołączył do Departamentu Policji Oak Park. Jego zaangażowanie i profesjonalizm szybko zostały docenione – w 2022 roku awansował na detektywa.
Znajomi i współpracownicy opisują go jako „odważnego, zdeterminowanego i charyzmatycznego”. Był również oddanym ojcem – jego syn, Jayden, rozpoczął naukę w Morehouse College.
Społeczność jednoczy się w pamięci
6 grudnia społeczność Oak Park uczciła pamięć detektywa podczas czuwania przy świecach. W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy, przedstawiciele lokalnych władz oraz liderzy społeczni.
Pogrzeb detektywa odbędzie się 12 grudnia w Apostolic Church of God w Chicago. Będzie poprzedzony policyjną procesją z Oak Park do kościoła. Wydarzenie to będzie transmitowane na żywo, aby umożliwić udział wszystkim, którzy chcą uczcić pamięć Allana Reddinsa.
Źródło: oakpark
Foto: Oak Park Police Department, YouTube
News Chicago
Pożar w ratuszu Chicago: Przeprowadzono ewakuację i ustalono przyczynę
W środę po południu niewielki pożar w ratuszu Chicago przy 118 N. Clark St. zmusił setki osób do ewakuacji. Według straży pożarnej Chicago, pożar rozpoczął się około godziny 11:30AM w pomieszczeniu mechanicznym na piętrze oznaczonym jako 3M. Ustalono, że ogień wybuchł wskutek przypadkowego zapalenia produktów papierniczych w pomieszczeniu magazynowym.
Straż pożarna podjęła natychmiastowe działania, ewakuując budynek dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników i gości. Ewakuacja przebiegła sprawnie i bez paniki. Nie zgłoszono żadnych obrażeń wśród osób przebywających w ratuszu.
Do godziny 12:00PM strażacy ugasili pożar, a budynek nie doznał żadnych uszkodzeń konstrukcyjnych. Radni i urzędnicy, którzy musieli opuścić swoje biura, udostępnili w mediach społecznościowych zdjęcia i nagrania z ewakuacji.
Burmistrz Chicago Brandon Johnson odwołał zaplanowaną na środę konferencję prasową, tłumacząc to nagłością wydarzeń i troską o bezpieczeństwo w budynku. „Dziękuję wszystkim służbom za szybką reakcję oraz ewakuowanym za zachowanie spokoju. Priorytetem pozostaje bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców i pracowników” – powiedział burmistrz w wydanym oświadczeniu.
Choć pożar w ratuszu okazał się niewielki i nie spowodował większych strat, reakcja straży pożarnej i przeprowadzenie ewakuacji potwierdziły skuteczność procedur bezpieczeństwa. Incydent podkreśla jednak konieczność zachowania ostrożności w budynkach użyteczności publicznej, zwłaszcza w obszarach przechowywania materiałów łatwopalnych.
Źródło: nbc
Foto: YouTube
News Chicago
Pritzker krytykuje plany deportacyjne nowego „cara granicy” Trumpa
Gubernator Illinois JB Pritzker zadeklarował gotowość do współpracy z administracją prezydenta elekta Donalda Trumpa w kwestii zarządzania granicami. Jednocześnie wyraził sceptycyzm wobec rzeczywistych kompetencji nowo mianowanego „cara granicy”, Toma Homana, krytykując jego plany jako politycznie motywowane i wątpliwe pod względem wykonawczym.
„Bycie carem granicy nie jest oficjalnym stanowiskiem w rządzie. Ostateczne decyzje w sprawach zarządzania granicą należą do prezydenta oraz przywódców federalnych agencji, takich jak Służba Celna i Straż Graniczna” – podkreślił JB Pritzker.
Komentarz ten odnosił się do zapowiedzi Toma Homana, który w poniedziałek, podczas swojej wizyty w Chicago określił miasto jako centralny punkt przyszłej „największej operacji deportacyjnej w historii USA”. O tym, że Chicago będzie pierwszym miastem, w którym rozpoczną czystki deportacyjne, informowaliśmy 10 grudnia.
Ostra wymiana zdań z Homanem
Tom Homan, znany z twardego stanowiska wobec imigracji, w niewybrednych słowach oskarżył Gubernatora Pritzkera i Burmistrza Chicago Brandona Johnsona o brak współpracy z federalnymi służbami imigracyjnymi. Krytyka dotyczyła polityki Illinois jako stanu azylu i Chicago jako miasta sanktuarium, które ograniczają współpracę lokalnych organów ścigania z ICE (U.S. Immigration and Customs Enforcement).
JB Pritzker zbagatelizował te uwagi, nazywając je „polityczną retoryką”. „Jeśli zajmujesz stanowisko w organie wykonawczym, masz obowiązek służyć wszystkim obywatelom, niezależnie od ich przynależności politycznej” – powiedział gubernator.
Deportacje przestępców z użyciem przemocy
Pritzker wyraził poparcie dla deportacji osób skazanych za przestępstwa z użyciem przemocy, które przebywają w USA bez dokumentów.
„Przestępcy z użyciem przemocy, którzy nie mają dokumentów i zostali skazani, powinni zostać deportowani” – powiedział.
Zapytany, czy oznacza to współpracę z federalnymi agentami w takich przypadkach, gubernator odpowiedział jednoznacznie: „Tak, tak jak współpracuję z organami ścigania na poziomie stanowym i federalnym w innych sprawach każdego dnia”.
Sprzeciw wobec wykorzystania Gwardii Narodowej
Donald Trump zapowiedział możliwość wykorzystania jednostek Gwardii Narodowej do wspierania działań deportacyjnych. Jednak Gubernator Pritzker stanowczo odrzucił taki scenariusz. „Nie pozwolę, aby Gwardia Narodowa Illinois była wykorzystywana do działań ICE ani aby jednostki Gwardii z innych stanów przybywały do Illinois w tym celu” – powiedział.
Pritzker dodał, że angażowanie Gwardii Narodowej w takich operacjach mogłoby prowadzić do konfliktów między stanami.
„Nie uważam, że powinniśmy nastawiać Gwardię Narodową jednego stanu przeciwko drugiemu. To po prostu nie jest amerykańskie”.
W Illinois oraz Chicago władze lokalne i stanowe konsekwentnie bronią polityk, które chronią imigrantów przed agresywnymi działaniami deportacyjnymi.
Zapowiedź największej operacji deportacyjnej w historii USA oraz kontrowersyjna rola „cara granicy” sugerują, że relacje między Illinois a administracją federalną będą w nadchodzących miesiącach źródłem intensywnych debat i konfliktów politycznych.
Źródło: politico
Foto: YouTube
-
News Chicago3 tygodnie temu
Illinois inwestuje w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych. Nowa stacja w Joliet
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Nazwijmy park w Morton Grove imieniem śp. Darka Borysiewicza. Podpisz petycję!
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Konkurs Najpiękniejsza Polka w USA: Poznajcie listę 33 uczestniczek!
-
News USA4 tygodnie temu
Musk poprowadzi Departament Efektywności Rządowej w gabinecie Trumpa
-
News Chicago7 dni temu
Pierwszy atak zimy w Chicago: Mroźne dni, silne wiatry. Jak przetrwać chłód?
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Baumert Law: Kancelaria prawna, której możesz zaufać, załatwi Twoje sprawy
-
News Chicago2 dni temu
Przeżyj magię filmu „Elf” z akompaniamentem Orkiestry Symfonicznej w Chicago
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Festiwal „Betlejem dla Świata”: 100 artystów i wiele kultur na jednej scenie 8 grudnia