Połącz się z nami

News Chicago

Chicago pamięta „niezłomnych”. Żołnierze Wyklęci uczczeni w Wietrznym Mieście piosenką, biegiem i mszą świętą

Opublikowano

dnia

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Wyklętych. Święto upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy walczyli z narzuconą Polsce sowiecką okupacją. W czasach PRL byli zapomniani. Obecnie w Polsce, ale także w środowiskach polonijnych na całym świecie odbywają się uroczyste apele pamięci, msze święte, wystawy, przemarsze i spotkania historyczno-patriotyczne.

W ramach obchodów święta, 2 marca o godzinie 9.30 w Shabbona Park w Chicago odbędzie się bieg. Ideą projektu „Tropem Wilczym-Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu „niezłomnym” i popularyzacja wiedzy na temat bohaterów narodowych. Do udziału w przedsięwzięciu zachęca Arkadiusz Cimoch ze Związku Żołnierzy Narodowych Sił zbrojnych Koło Chicago

Arkadiusz Cimoch przypomina, że Żołnierze Wyklęci reprezentowali szereg wartości, które dzisiaj także powinny żyć w każdym z Polaku. Ku ich pamięci ochotnicy przebiegną symboliczną odległość na cześć ostatniego zamordowanego Żołnierza Wyklętego

Wschodząca Gwiazda polonijnej sceny muzycznej, Natalia Kawalec w związku z Dniem Żołnierzy Wyklętych nagrała cover utworu o generale Nilu zatytułowanego „Panie Generale”. Na antenie Radia Deon czternastoletnia uczennica Szkoły im. Św. Trójcy mówi, skąd zaczerpnęła inspirację do wykonania piosenki o tematyce historycznej

REKLAMA REKLAMA

Oryginalnie piosenkę „Panie Generale”nagrał Darek Malejonek z zespołu Maleo Reggae Rockers. Natalia Kawalec zaznacza, że swoim osobistym wykonaniem utworu pragnie podtrzymywać polską kulturę i przypominać polską historię

Ojciec Marek Janowski, proboszcz parafii św. Władysława w Chicago serdecznie zaprasza do wzięcia udziału we mszy świętej, która poświęcona będzie pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak przekonuje jezuita, podczas uroczystej Eucharystii nie zabraknie elementów patriotycznych

Bieg odbędzie się w sobotę, 4 marca, o godz. 9.3​0 rano w Shabbona Park w Chicago.

Adres: 6935 W Addison St, Chicago, IL 60634 (w pobliżu parafii Św. Pryscylli)

Wpisowe wynosi $5 od osoby (opłata tylko gotówką). Każdy z uczestników otrzyma pakiet startowy: koszulkę z wizerunkiem Żołnierza Wyklętego
pamiątkowy medal.
Przed biegiem obowiązkowa jest rejestracja.

Uroczysta msza święta ku czci pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się 3 marca o godzinie 1.30 po południu w Kościele św. Władysława.

Parafia św. Władysława

5345 W. Roscoe St.
Chicago , IL 60641

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, Marta Kędzior, PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Enej na scenie to mega energia i radość! Lider zespołu, Piotr Sołoducha zaprasza na koncert w Chicago!

Opublikowano

dnia

Autor:

Już 15 października fani polskiej muzyki w Chicago będą mogli na żywo doświadczyć mega pozytywnej energii – na scenie Centrum Kopernika zagra Enej! W Radiu Deon Chicago, lider zespołu, Piotr Sołoducha, mówi o muzyce i popularności „chłopców z Olsztyna”, którzy obchodzą już XX-lecie działalności.

„Nie możemy jednoznacznie sklasyfikować gatunku naszej muzyki” – mówi Piotr Sołoducha z zespołu Enej, tłumacząc, że muzyka nie ma barier ani granic. Grupę „chłopców z Olsztyna” tworzy 8 muzyków o silnych, niezależnych charakterach, które łączą się w swojej twórczości scenicznej.

„Gramy to co mamy w swojej duszy”

Swój wielokulturowy i eklektyczny charakter zespół zawdzięcza niezwykle zróżnicowanej grupie muzyków, którzy go tworzą, pochodzą oni bowiem z przeróżnych środowisk muzycznych, od jazzu, czy klasyki po muzykę stricte etniczną.

W twórczości zespołu przeplatają się styl folkowy, rock, elementy bałkańskie i ukraińskie. Muzycy zespołu używają wielu różnorodnych instrumentów, a wszystko razem daje świetną mieszankę o niepowtarzalnym stylu i zawsze nieposkromionej energii.

REKLAMA REKLAMA

Karierze grupy Enej impet nadała wygrana programu „Must be the music” w 2011 r. 

Przetarła szlaki do szerszej publiczności i sprawiła, że zespół stał się rozpoznawany i sławny, choć Piotr Sołoducha twierdzi, że ich „największym atutem była jednak zgrana paczka kumpli”.

Na popularność zespołu z pewnością wpływ mają bijące wszelkie rekordy single, takie jak “Radio Hello”, “Skrzydlate Ręce’, “Tak smakuje Życie”, “Lili”, “Symetryczno Liryczna”, “Zbudujemy Dom”, “Nie chcę spać” czy “Kamień z napisem LOVE”.

Lider grupy Enej twierdzi jednak, że nie ma jednego przepisu na przebój.

Niezwykły styl, różnorodność, energia i niepowtarzalność przedostają się również poza granice Polski, zespół koncertował w USA, Wielkiej Brytanii, na Litwie, Ukrainie, we Włoszech, w Belgii, Czechach, Niemczech, czy Irlandii, wszędzie spotykając się z żywiołowym przyjęciem publiczności.

Piotr Sołoducha mówi, że Enej jest w 100% zespołem scenicznym. Koncerty na żywo to jest zdecydowanie jego żywioł, a energia i radość jaką przekazuje ze sceny są uwielbiane przez publiczność.

„To jest siła zespołu Enej”

W Chicago na pewno usłyszymy największe przeboje grupy ale też nowe piosenki. A przede wszystkim, ci którzy przyjdą dostaną ogromną dawkę mega energii!!

„Ten wieczór będzie na pewno magiczny i mamy nadzieję na spotkanie z liczną publicznością w Chicago” – zaprasza Piotr Sołoducha

Koncert Enej odbędzie się 15 października o godzinie 8.00 wieczorem w Centrum Kopernika przy 5216 W. Lawrence Ave. Chicago, IL 60630.

Bilety w cenie 60-75 USD można kupić na stronie Centrum Kopernika.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: You Tube

 

 

 

 

 

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Ed Sheeran w Chicago! Gwiazda muzyki rusza w nową trasę koncertową i zawita na Soldier Field

Opublikowano

dnia

Autor:

Ed Sheeran rusza w trasę ze swoją trasą „+-=÷x” (matematyka). Trasa po Ameryce Północnej rozpoczyna się w maju 2023 roku i jest pierwszą trasą artysty od 2018 roku.

Pierwszy występ piosenkarza odbędzie się 6 maja na AT&T Stadium w Arlington w Teksasie, a zakończy się 23 września na SoFi Stadium w Inglewood w Kalifornii.

Ostatnia trasa Eda Sheerana – „Divide Tour” miała miejsce w 2018 roku i była najbardziej dochodowa w historii.

Sheeran wydał swój najnowszy album „=” w 2021 roku, który zawiera utwory „Shivers”, „Bad Habits” i „Tides”. Swój najnowszy singiel „Celestial” wydał w 2022 roku.

W Chicago koncert odbędzie się 29 lipca. W Detroit, w stanie Michigan 15 lipca.

Artyści towarzyszący, którzy pojawią się na różnych przystankach, to Khalid, Russ, Dylan, Rosa Linn, Cat Burns i Maisie Peters.

REKLAMA REKLAMA

Przedsprzedaż biletów Verified Fan rozpocznie się 12 października i potrwa do 13 października. Bilety trafią do publicznej sprzedaży 14 października.

 

 

Źródło: fox 32
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Szpital Dziecięcy Lurie w Chicago chce zbudować nową placówkę w Shaumburgu. Przewidywane koszty to 56 mln USD

Opublikowano

dnia

Autor:

Szpital Dziecięcy Lurie w Chicago proponuje utworzenie centrum ambulatoryjnego o wartości 55,9 miliona dolarów i powierzchni 70 000 stóp kwadratowych w Schaumburgu. Placówka zastąpiłaby istniejące w Arlington Heights, Hoffman Estates i Huntley, aby zaspokoić rosnący popyt na usługi medyczne dla małych pacjentów mieszkających na północno-zachodnich przedmieściach.

Wybrana lokalizacja znajduje się pod adresem 3 Hillcrest Blvd., na skrzyżowaniu Roselle Road na południe od autostrady Jane Addams Memorial Tollway.

Rada Rewizyjna Infrastruktury i Usług Opieki Zdrowotnej stanu Illinois wstępnie zaplanowała publiczne przesłuchanie w sprawie wniosku na spotkaniu 13 grudnia w Springfield.

Miasto Schaumburg brało udział w kilku wstępnych rozmowach na temat propozycji, ale nie otrzymało jeszcze formalnych planów.

REKLAMA REKLAMA

Zgodnie z oświadczeniem Szpitala Dziecięcego Lurie, nabycie przez NorthShore szpitala Northwest Community Hospital w Arlington Heights jest kolejnym powodem, dla którego Lurie musi opuścić tam swoją siedzibę.

Oczekuje się, że przychodnia zostanie ukończona do końca 2025 r., jeśli zostanie zatwierdzona przez władze stanowe i miasto Schaumburg.

Pięć lat po otwarciu placówka zatrudniałaby 85 pełnoetatowych pracowników, z czego prawie 16% poświęciłoby się pomocy ambulatoryjnej.

Przewidywane wielkości usług w pierwszym roku to 19 000 wizyt w gabinetach opieki specjalistycznej i 3200 w ambulatorium. Te liczby mają powiększyć się w następnych latach.

Lurie Children’s posiada obecnie 21 lokalizacji satelitarnych w regionie i świadczy usługi kliniczne w 14 partnerskich szpitalach.

„Potrzebny jest zwiększony dostęp poprzez dodatkowe satelitarne lokalizacje ambulatoryjne, aby zaspokoić potrzeby pacjentów i ich rodzin” – czytamy w oświadczeniu szpitala.

Istnieje znaczne i rosnące zapotrzebowanie na wizyty ambulatoryjne u lekarzy specjalistów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej powiązanych z Lurie Children’s.

Nasze badania nadal pokazują, że pacjenci i rodziny poszukują dostępu do korzystania z systemu opieki zdrowotnej w rozsądnym czasie dojazdu. Chcemy zapewnić opiekę jak najbliżej domu.”

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/tupungato

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

luty 2019
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

Popularne w tym miesiącu