Połącz się z nami

News Chicago

Chicago pamięta „niezłomnych”. Żołnierze Wyklęci uczczeni w Wietrznym Mieście piosenką, biegiem i mszą świętą

Opublikowano

dnia

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Wyklętych. Święto upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy walczyli z narzuconą Polsce sowiecką okupacją. W czasach PRL byli zapomniani. Obecnie w Polsce, ale także w środowiskach polonijnych na całym świecie odbywają się uroczyste apele pamięci, msze święte, wystawy, przemarsze i spotkania historyczno-patriotyczne.

W ramach obchodów święta, 2 marca o godzinie 9.30 w Shabbona Park w Chicago odbędzie się bieg. Ideą projektu „Tropem Wilczym-Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu „niezłomnym” i popularyzacja wiedzy na temat bohaterów narodowych. Do udziału w przedsięwzięciu zachęca Arkadiusz Cimoch ze Związku Żołnierzy Narodowych Sił zbrojnych Koło Chicago

Arkadiusz Cimoch przypomina, że Żołnierze Wyklęci reprezentowali szereg wartości, które dzisiaj także powinny żyć w każdym z Polaku. Ku ich pamięci ochotnicy przebiegną symboliczną odległość na cześć ostatniego zamordowanego Żołnierza Wyklętego

Wschodząca Gwiazda polonijnej sceny muzycznej, Natalia Kawalec w związku z Dniem Żołnierzy Wyklętych nagrała cover utworu o generale Nilu zatytułowanego „Panie Generale”. Na antenie Radia Deon czternastoletnia uczennica Szkoły im. Św. Trójcy mówi, skąd zaczerpnęła inspirację do wykonania piosenki o tematyce historycznej

Oryginalnie piosenkę „Panie Generale”nagrał Darek Malejonek z zespołu Maleo Reggae Rockers. Natalia Kawalec zaznacza, że swoim osobistym wykonaniem utworu pragnie podtrzymywać polską kulturę i przypominać polską historię

Ojciec Marek Janowski, proboszcz parafii św. Władysława w Chicago serdecznie zaprasza do wzięcia udziału we mszy świętej, która poświęcona będzie pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak przekonuje jezuita, podczas uroczystej Eucharystii nie zabraknie elementów patriotycznych

Bieg odbędzie się w sobotę, 4 marca, o godz. 9.3​0 rano w Shabbona Park w Chicago.

Adres: 6935 W Addison St, Chicago, IL 60634 (w pobliżu parafii Św. Pryscylli)

Wpisowe wynosi $5 od osoby (opłata tylko gotówką). Każdy z uczestników otrzyma pakiet startowy: koszulkę z wizerunkiem Żołnierza Wyklętego
pamiątkowy medal.
Przed biegiem obowiązkowa jest rejestracja.

Uroczysta msza święta ku czci pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się 3 marca o godzinie 1.30 po południu w Kościele św. Władysława.

Parafia św. Władysława

5345 W. Roscoe St.
Chicago , IL 60641

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, Marta Kędzior, PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF

News Chicago

Mieszkańcy Illinois przeciwko aborcji: March For Life w Springfield

Opublikowano

dnia

Autor:

17 kwietnia tysiące zwolenników ochrony nienarodzonych dzieci, w tym wiele grup katolickich uczniów szkół średnich i studentów, wzięło udział w Marszu dla Życia stanu Illinois w Springfield. O wydarzeniu pokazującym, że nie wszyscy w stanie Illinois są za aborcją, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Młodzież katolicka z „Crusaders for Life”, grupy pro-life z parafii św. Jana Kantego w Chicago, była jedną z takich grup, która podróżowała kilka godzin, aby wziąć udział w tym wydarzeniu.

Członków grupy można było zobaczyć na przodzie marszu z kolorowymi parasolami i dmuchańcami. Wielu młodych ludzi wiwatowało, tańczyło i grało na bębnach i cymbałach, podczas gdy inni w tłumie skandowali hasła pro-life i modlili się.

Mimo że w Illinois obowiązują jedne z najbardziej proaborcyjnych przepisów w kraju, zezwalających na zabijanie nienarodzonych dzieci aż do chwili ich narodzin, wg organizatorów wydarzenia, tysiące demonstrantów z całego stanu przyniosło „przesłanie nadziei i miłości zarówno dla mam, jak i dzieci”.

Marsz w Illinois, współsponsorowany przez organizacje Prawo do Życia stanu Illinois i Marsz dla Życia, jest corocznym wydarzeniem, które rozpoczyna się przed Kapitolem stanu i przebiega przez centrum Springfield.

Tegoroczny marsz jest ważniejszy niż kiedykolwiek ze względu na trwające wysiłki na rzecz włączenia aborcji do ustawy o prawach człowieka stanu Illinois.

„Mieszkańcy stanu Illinois rozumieją znaczenie świadczenia o życiu na Kapitolu w Springfield teraz, gdy moc ochrony nienarodzonych została zwrócona narodowi amerykańskiemu za pośrednictwem wybranych przedstawicieli po objęciu władzy przez Roe” – powiedziała Jeanne Mancini, przewodnicząca Marszu dla Życia.

„Ustawodawcy są świadkami, jak wielu mieszkańców Illinois opowiada się za wrodzoną godnością nienarodzonego dziecka i matki”. Atmosfera marszu była „przepełniona radością i nadzieją, ale także pełna szacunku ze względu na świadomość, że przynosimy do Kapitolu głos tych, którzy nie mają głosu” – dodała Mancini.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, March For Life
Czytaj dalej

News Chicago

Zastrzelony policjant Luis M. Huesca zostanie pochowany w poniedziałek

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek, w dniu 31. urodzin chicagowskiego policjanta Luisa M. Huesca, jego zabójstwo, które miało miejsce w weekend, zostało formalnie uznane za śmierć na służbie. Na poniedziałek zaplanowano uroczystości pogrzebowe młodego oficera.

W liście do członków wydziału Komendant Policji w Chicago, Larry Snelling, opisał zastrzelonego policjanta jako „życzliwego ducha, który bardzo troszczył się o swoją rodzinę, przyjaciół i nasze miasto”.

Luis M. Huesca został zaatakowany w niedzielę wczesnym rankiem pod adresem 3100 West 56th Street, gdy jechał z pracy do swojego mieszkania w Gage Park. Policjant, który nadal miał na sobie mundur został wielokrotnie postrzelony i zabrano mu samochód. O zabójstwie informowaliśmy 22 kwietnia.

„Dziś przypadałyby 31. urodziny funkcjonariusza Luisa Huesca” – napisał we wtorek Snelling. „Zamiast tego pozostaje nam opłakiwać stratę młodego oficera na służbie. Chociaż pogrążamy się w żałobie, uhonorujemy i uczcimy człowieka, którym był, oraz trwały wpływ, jaki wywarł na wszystkich, którzy go znali”.

Rodzina funkcjonariusza będzie teraz uprawniona do dodatkowych świadczeń w związku z orzeczeniem, że Huesca zmarł w trakcie pełnienia obowiązków. Zabójstwo funkcjonariuszki Aréanah Preston, zastrzelonej podczas napadu, gdy w maju ubiegłego roku wracała do domu z pracy, także zostało sklasyfikowane jako śmierć na służbie.

22 kwietnia wieczorem policja wydała ostrzeżenie dla społeczności, publikując nagrania z monitoringu przedstawiające osobę poszukiwaną w związku z zabójstwem policjanta. Podejrzany może być uzbrojony i niebezpieczny.

Mężczyzna poszukiwany w związku z zabójstwem policjanta

„Dla swojej rodziny był ukochanym synem i bratem. Dla swojej rodziny w CPD był lojalnym i zaufanym przyjacielem, który dawał przykład. Dla społeczności był oddanym i uczciwym funkcjonariuszem, który reprezentował to, co najlepsze w naszym wydziale”, napisał Snelling.

Uroczystości pogrzebowe Luisa Huesca odbędą się w poniedziałek o godzinie 10:00AM w kościele katolickim św. Rity z Cascia przy 7740 S. Western Ave. w Chicago.

Czuwanie odbędzie się o godzinie 1:00PM w niedzielę, w domu pogrzebowym Blake-Lamb pod adresem 4727 W. 103rd St. w Oak Lawn.

 

Źródło: suntimes
Foto: Chicago Police Department
Czytaj dalej

News Chicago

C2E2 w Chicago – Największe Wydarzenie Popkultury!

Opublikowano

dnia

Autor:

W dniach 26-28 kwietnia 2024 roku w McCormick Place w Chicago odbędzie się C2E2 Expo, największe wydarzenie popkultury w Stanach Zjednoczonych! Fani komiksów, gier, filmów i seriali nie mogą przegapić tej imprezy!

Wystawcy z całego świata prezentują swoje najnowsze produkcje, od komiksów po gry wideo! Można będzie spotkać  tam swoich ulubionych autorów, artystów i aktorów!

Nie zabraknie także paneli dyskusyjnych, pokazów i konkursów! To będzie niezapomniane wydarzenie dla wszystkich fanów popkultury!

C2E2 Expo odbędzie się w dniach:

  • 26 kwietnia (piątek) – 10:00 – 7:00
  • 27 kwietnia (sobota) – 10:00 – 7:00
  • 28 kwietnia (niedziela) – 10:00 – 5:00

Więcej informacji na stronie: https://www.c2e2.com

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2019
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

Popularne w tym miesiącu