News Chicago
Pierwsza Dama w Domu Podhalan w Chicago. Szkoła polonijna wychowuje młode pokolenie na emigracji

Ostatnim punktem piątkowej wizyty Pierwszej Damy w USA było spotkanie z nauczycielami szkół polonijnych w chicagowskim okręgu konsularnym oraz z przedstawicielami organizacji polonijnych. Małżonka Prezydenta wysłuchała wykładu pt. „Promocja języka polskiego w Stanach Zjednoczonych Ameryki”. W Domu Podhalan zapoznała się też z procedurami urzędowego poświadczania znajomości języka polskiego w USA. Młodzi ludzie mają możliwość przystąpienia do oficjalnego sprawdzianu znajomości języka polskiego, jakim jest pieczęć dwujęzyczności na ich świadectwach ze szkoły średniej w ramach programu „Seal of Biliteracy”. Realizacja tego projektu jest możliwa dzięki wsparciu Konsulatu RP w Chicago, Zrzeszenia Nauczycieli Polskich oraz wielu organizacji polonijnych.

– To ogromny zaszczyt i przyjemność wziąć udział w dyskusji w reprezentatywnym gronie specjalistów, których pasją – tak jak i moją – jest praca pedagogiczna – zaznaczyła Małżonka Prezydenta. – Radość z naszego spotkania i rozmów jest tym większa, że sprawy oświaty polonijnej, nauczania w języku polskim i nauczania języka polskiego, dla mnie jako wieloletniego nauczyciela i pedagoga są sprawami wielkiej wagi – mówiła Pierwsza Dama. – W moim głębokim przekonaniu szkoła polonijna ma fundamentalne znaczenie dla wychowania młodego pokolenia na emigracji, świadomego swojej tożsamości, które potrafi szanować i czerpać z tradycji i dziedzictwa kulturowego dwóch ojczyzn i narodów – kraju pochodzenia: Polski i kraju zamieszkania: Stanów Zjednoczonych – podkreśliła.
Wśród tematów poruszonych w trakcie spotkania znalazły się również wyzwania stojące przed szkolnictwem polonijnym, także w kontekście wzrastającej mobilności Polaków oraz zróżnicowanych potrzeb dzieci polskiego pochodzenia. – Jestem pod ogromnym wrażeniem efektów Państwa pracy – mówiła Małżonka Prezydenta. – Odwiedzam bardzo wiele szkól polonijnych na całym świecie i nigdzie nie widziałam tak wielu uczniów, którzy kończyliby szkołę średnią – kontynuowała Pierwsza Dama.
Ogromne uznanie i prawdziwy podziw budzą Państwa sukcesy w promowaniu dwujęzyczności (…) Cieszy fakt, że znajomość języka polskiego, języka kraju pochodzenia rodziców i dziadków w młodym pokoleniu Polonii zdobywa uznanie miejscowych władz i jako wartość premiowana pomaga w uzyskaniu możliwości dalszej edukacji na poziomie wyższym. Z pewnością ten problem wymaga silniejszego wsparcia ze strony Polski – kontynuowała Pierwsza Dama, podzielając opinię swoich gospodarzy, że „jest to nasze wspólne, niezwykle ważne i perspektywiczne zadanie”. Pierwsza Dama podkreśliła, że „w wielu sprawach, które Państwo podnosiliście w swoich wypowiedziach, możecie liczyć na zrozumienie władz polskich i instytucjonalną pomoc płynącą z kraju”. Agata Kornhauser-Duda zaznaczyła, że państwo polskie, poprzez organy administracji rządowej, w tym przede wszystkim przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz jednostki podległe temu resortowi, realizuje zadania związane z organizacją kształcenia dzieci obywateli polskich przebywających za granicą. Dodała, że ze względu na liczebność Polonii i Polaków za granicą, niezwykle istotne są działania wspomagające nauczanie języka polskiego prowadzone przez polskie organizacje oraz szkoły w systemie oświaty kraju zamieszkania naszych rodaków.
W okręgu konsularnym KGRP w Chicago uczniowie korzystają z różnych ścieżek nauki języka polskiego. Poza edukacją we własnym zakresie dzieci i młodzież korzystają z lekcji odbywających się w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym przy Konsulacie Generalnym RP, uczestniczą w weekendowych zajęciach w szkołach polonijnych a także odbierają edukację w dwujęzycznych placówkach amerykańskich.
GALERIA ZDJĘĆ
Agata Kornhauser-Duda mówiąc o wsparciu, jakiego państwo polskie udziela rodakom mieszkającym za granicą nawiązała m.in. do inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy przyznającej uczniom polonijnym uprawnienia do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego i zniżek na bilety wstępu do instytucji kulturalnych identycznych z tymi, które przysługują dzieciom i młodzieży w Polsce. Pierwsza Dama podziękowała przedstawicielom polskich środowisk oświatowych za prowadzenie działań zapewniających szkołom polonijnym stabilne funkcjonowanie oraz za prace zmierzające do określenia statusu nauczyciela polonijnego, co Agata Kornhauser-Duda uznała za pilne. – W najbliższym czasie planowane jest podjęcie w tym zakresie działań o charakterze legislacyjnym – zapewniła.
źródło i foto; Kancelaria Prezydenta RP
News Chicago
Aqua Illinois daje nawet 70% zniżki na rachunki za wodę i ścieki osobom o niskich dochodach

We wtorek Aqua Illinois ogłosiło rozpoczęcie nowego programu pomocowego, który ma przynieść ulgę finansową klientom borykającym się z trudnościami ekonomicznymi. Osoby spełniające kryteria dochodowe mogą liczyć nawet na 70-procentową zniżkę na opłaty za wodę i ścieki.
Program jest skierowany do gospodarstw domowych o niższych przychodach. Jak poinformowali przedstawiciele Aqua Illinois, rabat dotyczy kosztów zużycia zarówno wody, jak i ścieków. Został opracowany we współpracy z organizacją non-profit Dollar Energy Fund, która od lat wspiera rodziny w opłacaniu rachunków za media. To kolejny krok Aqua Illinois w stronę zwiększenia dostępności podstawowych usług komunalnych.
Jak uzyskać pomoc?
Osoby zainteresowane udziałem w programie mogą:
-
Kliknąć tutaj, aby sprawdzić, czy się kwalifikują,
-
Kliknąć tutaj, aby złożyć wniosek online,
-
Zadzwonić pod numer infolinii klienta: 1-888-282-6816, aby uzyskać pomoc i więcej informacji.
Zniżki są dostępne od momentu uruchomienia programu – we wtorek, 2 lipca 2025 roku – i obowiązują do odwołania. Program może przynieść realne oszczędności i poprawić sytuację finansową wielu rodzin w Illinois.
Źródło: abc7
Foto: Aqua Illinois
News Chicago
Trzy pisklęta sieweczki bladej z Montrose Beach czekają na imiona. Macie fajne pomysły?

W czerwcu na plaży Montrose w Chicago wykluły się trzy pisklęta sieweczki bladej. Teraz potrzebują imion — i to właśnie mieszkańcy miasta mogą je nadać. Organizacje zajmujące się ochroną ptaków ogłosiły konkurs na ciekawe imiona dla trzech wyjątkowych maluchów. Ich rodzice, Sea Rocket i Imani, powrócili do Montrose Beach po zeszłorocznym sezonie lęgowym — i ponownie doczekali się potomstwa.
Do godziny 7:00PM w poniedziałek 7 lipca każdy może zaproponować trzy imiona dla piskląt za pomocą formularza online. Organizatorzy proszą, by zgłoszenia odzwierciedlały dziedzictwo, kulturę i różnorodność Chicago. Po zakończeniu konkursu każde z piskląt zostanie zaobrączkowane i oficjalnie nazwane.
Konkurs organizują wspólnie:
- Chicago Piping Plovers,
- Chicago Bird Alliance,
- Chicago Ornithological Society,
- oraz Illinois Audubon Society.
To kontynuacja działań mających na celu ochronę sieweczki bladej Wielkich Jezior — gatunku zagrożonego, który od kilku lat gniazduje w Chicago.
Powrót do sukcesu: kolejne pokolenie nad jeziorem Michigan
Pisklęta wykluły się 20 czerwca, o czym informowaliśmy tutaj i stanowią drugą udaną próbę lęgową pary Sea Rocket i Imaniego. W ubiegłym roku para również złożyła cztery jaja, z których niestety tylko jedno pisklę — Nagamo — przetrwało. Jego imię, wybrane w zeszłorocznym konkursie, oznacza „on/ona śpiewa” w języku Odżibwejów, rdzennych mieszkańców regionu.
Kim są rodzice?
Imani wykluł się na plaży Montrose w 2021 roku jako potomek słynnej pary Monty i Rose, których lęg zapoczątkował boom ochronny wokół sieweczki w Chicago. Sea Rocket została wypuszczona na wolność na tej samej plaży w lipcu 2023 roku po wychowaniu w niewoli, co było częścią programu ratunkowego.

Imani z trójką dzieci
Plaża Montrose — nie tylko miejsce wypoczynku
Sukcesy lęgowe sieweczek sprawiły, że Montrose Beach stała się symbolem skutecznej ochrony przyrody w mieście. W 2021 roku władze Chicago Park District rozszerzyły tam naturalny obszar chroniony, by zapewnić ptakom większe bezpieczeństwo.
Dziś Montrose to miejsce współistnienia natury i ludzi — z przestrzenią zarówno dla plażowiczów, jak i dla ptaków potrzebujących ochrony.
Chcesz pomóc? Nadaj imię!
Jeśli chcesz mieć wpływ na historię sieweczek w Chicago, możesz wziąć udział w konkursie. Imiona trzech nowych piskląt będą symbolem zaangażowania mieszkańców w ochronę dzikiej przyrody — tuż obok miejskich drapaczy chmur.
Formularz do zgłaszania imion dostępny jest online do poniedziałku, do godz. 7:00PM.
Źródło: blockclubchicago
Foto: Chicago Piping Plovers
News Chicago
Schaumburg zaprasza do udziału w letniej akcji oddawania krwi – cenne nagrody czekają

Władze Schaumburga po raz kolejny zachęcają mieszkańców do wsparcia lokalnej społeczności poprzez udział w letniej edycji akcji Community Blood Drive, która odbędzie się w czwartek, 10 lipca w godzinach 2:30–6:30PM. Zbiórka krwi zostanie przeprowadzona w Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, przy 1320 W. Schaumburg Road.
Akcja odbywa się we współpracy z organizacją Vitalant, która regularnie wspiera lokalne potrzeby szpitali i placówek medycznych, organizując sześć takich wydarzeń rocznie w Schaumburgu. Kolejne w tym roku odbędą się jeszcze 4 września i 4 listopada.
Jak się zarejestrować?
Aby wziąć udział, można:
- Zadzwonić pod numer: 1-877-25VITAL (1-877-258-4825)
- Zarejestrować się online: vitalant.org. Wyszukując wydarzenie z kodem sponsora: ORD0SH98
Rejestracja z wyprzedzeniem jest zalecana, by skrócić czas oczekiwania, ale osoby bez wcześniejszego zapisu również są mile widziane.
Dodatkowe korzyści dla dawców
Każdy uczestnik akcji otrzyma:
- Dwa bilety na mecz Schaumburg Boomers
- Kupon na darmową pintę mrożonego kremu od Culver’s
- Szansę na wygranie karty podarunkowej Sprinkles w specjalnym losowaniu
To świetna okazja, aby zrobić coś dobrego, wspomóc potrzebujących i jednocześnie cieszyć się lokalnymi atrakcjami.
Dlaczego warto oddawać krew?
- Jedna donacja może uratować do trzech istnień
- Latem centra krwiodawstwa często odnotowują spadek liczby dawców – Twoja pomoc jest szczególnie cenna
- Regularne akcje pozwalają utrzymać odpowiedni poziom zapasów krwi dla lokalnych szpitali
Więcej informacji
Aby dowiedzieć się więcej o programie, odwiedź: schaumburg.com/blooddrives.
Można także zadzwonić pod numer 311 (lokalnie w Schaumburgu) lub skontaktować się z Działem Pielęgniarskim pod numerem (847) 923-3766
Dołącz do akcji 10 lipca – oddaj krew i pomóż ratować życie!
Źródło: dailyherald
Foto: Vitalant Illinois, istock/AnnaStills/
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Polonia ma wielkie serca: Pomagamy pani Ewie spod Jarosławia, cioci Moniki Doroty
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
W wieku 53 lat zmarł Marcin Więcław były wiceprezes oraz działacz Wisłoki Chicago
-
News USA4 tygodnie temu
Administracja Trumpa wycofuje federalne wytyczne dla aborcji ratujących życie
-
News USA4 tygodnie temu
ICE przekroczył 100 tys. aresztowań nielegalnych imigrantów w czasie drugiej kadencji Trumpa
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News USA3 tygodnie temu
Polowanie na ojca oskarżonego o zamordowanie trzech córek przejęły władze federalne
-
News Chicago4 tygodnie temu
Uwaga: Chicago ma obecnie jedną z najgorszych jakości powietrza na świecie
-
Kościół2 tygodnie temu
Kościół św. Wojciecha oficjalnie zabytkiem. Obrońcy historycznej świątyni zwyciężyli