Połącz się z nami

News Chicago

Rusza konkurs „Młody Olimpijczyk”. Zgłoś się już dziś. Czekają na ciebie cenne nagrody

Opublikowano

dnia

W Chicago oraz USA rusza pierwszy konkurs geograficzny skierowany do szkół podstawowych, którego tematyką jest geografia regionalna i sakralna Polski oraz Stanów Zjednoczonych. Organizatorem jest między innymi szkoła św. Błażeja na południu Chicago. Patronat objęła fundacja „Teraz Polska”.

Uczniowie konkursu „Młody Olimpijczyk” mogą wybrać jeden z pięciu tematów. Wśród nich znalazły się między innymi reportaż o turystyce religijnej sanktuariów w Stanach Zjednoczonych lub w Polsce. Uczniowie mogą także zaprojektować plakat przedstawiający najważniejsze osiągnięcia gospodarcze, czy kulturowe Polski po 1989 roku.

Zgłoś się dziś

Organizatorem konkursu jest szkoła św. Błażeja w Chicago, Szkoła Języka Polskiego i Kultury Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej Wydział Nauk o Ziemi oraz Gospodarki Przestrzennej w Lublinie. Patronat objął Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Fundacja Teraz Polska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Szkoła Języka Polskiego i Kultury Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Przewodniczącym komisji jest doktor habilitowany Grzegorz Janicki z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz Małgorzata Tys. Finał konkursu odbędzie się w Chicago na przełomie lutego i marca 2019 roku.

Tematy prac

1. „Teraz Polska – projekt plakatu lub folderu promującego najważniejsze osiągnięcia gospodarcze, naukowo-techniczne i kulturowe Polaków po 1989 roku”
Przedstawienie za pomocą narzędzi multimedialnych sukcesów współczesnych Polaków i Polski.
2. „Odkrywanie Ojczyzny/Ojcowizny – Projekt trasy turystycznej dla młodzieży szkolnej”
Mini-przewodnik turystyczny dla wybranych regionów i mikroregionów lub dla całej Polski.
3. ,,7 cudów natury i dziedzictwa kulturowego Polski”
Opracowanie nowego zestawienia najważniejszych atrakcji turystycznych o zasięgu światowym, które dokumentują dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe naszego kraju.
4. „Sanktuaria w USA lub Polsce – geneza, historia, turystyka religijna”
Opracowanie monograficzne, reportaż lub fotoreportaż wybranego ośrodka religijnego lub miejsca kultu ważnego dla Polonii amerykańskiej.
5. „Śladami młodych świętych. Miejsca geograficzne, historyczne i religijne na wybranym przykładzie osoby świętej lub błogosławionej”
Opis, dziennik lub mapa drogowa albo mini-przewodnik dotyczący życia oraz działalności młodych świętych na wybranym przykładzie.

Praca konkursowa może mieć charakter wypowiedzi pisemnej w dowolnej formie, np. monografii, eseju, reportażu, wywiadu, kroniki etc. lub multimedialnej, np. film, video, strona internetowa, blog etc. Prace mogą być wykonane przez uczniów indywidualnie lub w zespołach w obrębie tej samej szkoły.

Więcej informacji wkrótce na stronie internetowej szkoły św. Błażeja w Chicago

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: pixabay.com

News Chicago

Za pogrzeb „covidowy” zapłaci stan Illinois. Sprawdź czy dostaniesz pieniądze za najbliższych

Opublikowano

dnia

Autor:

Pomoc finansowa związana z pogrzebami podczas pandemii  dla mieszkańców stanu Illinois i całego kraju.

Ogromne straty finansowe większości amerykanów spowodowane pandemią, doprowadziły rząd federalny do ogłoszenia pandemii katastrofą, umożliwiając Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zaoferowanie pomocy finansowej ponad pół milionowi rodzin, które straciły swoich bliskich na skutek koronowirusa.

„Naszą misją w FEMA jest pomoc ludziom przed w trakcie i po katastrofach” ‐ powiedział pełniący obowiązki administratora FEMA, Bob Fenton.

Osoby, które się kwalifikują do pomocy, mogą dzwonić pod numer 844-684-6333 , pod którym można wypełniać wnioski o pomoc. Wnioskodawcy muszą być obywatelami USA, którzy stracili bliską osobę i ponieśli koszty pogrzebu, po 20 stycznia 2020.

Pomoc jest ograniczona do maksymalnej kwoty 9 tysięcy dolarów.

Źródło:chicago.nbclocal.com
Foto: Flickr/he National Guard

Czytaj dalej

News Chicago

Stan Illinois chce szczepić specyfikiem Johnson&Johnson

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od przyszłego tygodnia w United Center, będzie oferowana szczepionka firmy Johnson&Johnson. Nie wiadomo jak zareagują władze stanowe na ostrzeżenie federalne, aby wstrzymać szczepienia tą szczepionką.

Według doniesień prasowych biura burmistrza, od 20 kwietnia osoby, które umówiły się na wizytę, otrzymają szczepionkę Johnson& Johnson, na którą Departament Zdrowia zgłosił duże zapotrzebowanie ze strony mieszkańców.

Wizyty dla mieszkańców Chicago można już rezerwować na stronie zocdoc.com/vaccine oraz umawiać pod numerem telefonu 312-746-4835. Osobom, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Pfizer w United Center, znajdująca się w tym punkcie drive-thru, będzie wydawać drugą dawkę.

Mieszkańcy Illinois w wieku 16 lat i starsi, będą otrzymywać szczepienia od 19 kwietnia.

Źródło:chicagotribune.com
Foto: Flickr/Glorius Gaduang

Czytaj dalej

News Chicago

Szantaż w chicagowskich szkołach. W środę pracownicy szkół średnich nie przyjdą do pracy

Opublikowano

dnia

Autor:

Pracownicy szkół średnich z chicagowskich szkół publicznych, odmówią przyjścia do pracy w następną środę, Stawiaja warunki.

Jeżeli plan ponownego otwarcia szkół nie będzie po myśli pracowników CPS, nie wrócą oni do pracy do budynków szkolnych. Chicago Public School określiło 19 kwietnia jako docelową datę otwarcia klas.

Jednak patrząc na duże rozbieżności między zarządem a pracownikami, data ta może okazać się nierealna w dotrzymaniu.

Krytyczne punkty sporne obejmują: zakwaterowanie, plany zajęć w liceach, które minimalizują przenoszenie wirusów, pracę zdalną, zwłaszcza, że większość uczniów pozostanie w systemie zdalnego nauczania oraz szczepionki dla uczniów i ich rodzin.

Źródło:WGNTV
Foto: WGNTV

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

kwiecień 2018
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne