Połącz się z nami

News Chicago

Rusza konkurs „Młody Olimpijczyk”. Zgłoś się już dziś. Czekają na ciebie cenne nagrody

Opublikowano

dnia

W Chicago oraz USA rusza pierwszy konkurs geograficzny skierowany do szkół podstawowych, którego tematyką jest geografia regionalna i sakralna Polski oraz Stanów Zjednoczonych. Organizatorem jest między innymi szkoła św. Błażeja na południu Chicago. Patronat objęła fundacja „Teraz Polska”.

Uczniowie konkursu „Młody Olimpijczyk” mogą wybrać jeden z pięciu tematów. Wśród nich znalazły się między innymi reportaż o turystyce religijnej sanktuariów w Stanach Zjednoczonych lub w Polsce. Uczniowie mogą także zaprojektować plakat przedstawiający najważniejsze osiągnięcia gospodarcze, czy kulturowe Polski po 1989 roku.

Zgłoś się dziś

Organizatorem konkursu jest szkoła św. Błażeja w Chicago, Szkoła Języka Polskiego i Kultury Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej Wydział Nauk o Ziemi oraz Gospodarki Przestrzennej w Lublinie. Patronat objął Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Fundacja Teraz Polska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Szkoła Języka Polskiego i Kultury Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Przewodniczącym komisji jest doktor habilitowany Grzegorz Janicki z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz Małgorzata Tys. Finał konkursu odbędzie się w Chicago na przełomie lutego i marca 2019 roku.

Tematy prac

1. „Teraz Polska – projekt plakatu lub folderu promującego najważniejsze osiągnięcia gospodarcze, naukowo-techniczne i kulturowe Polaków po 1989 roku”
Przedstawienie za pomocą narzędzi multimedialnych sukcesów współczesnych Polaków i Polski.
2. „Odkrywanie Ojczyzny/Ojcowizny – Projekt trasy turystycznej dla młodzieży szkolnej”
Mini-przewodnik turystyczny dla wybranych regionów i mikroregionów lub dla całej Polski.
3. ,,7 cudów natury i dziedzictwa kulturowego Polski”
Opracowanie nowego zestawienia najważniejszych atrakcji turystycznych o zasięgu światowym, które dokumentują dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe naszego kraju.
4. „Sanktuaria w USA lub Polsce – geneza, historia, turystyka religijna”
Opracowanie monograficzne, reportaż lub fotoreportaż wybranego ośrodka religijnego lub miejsca kultu ważnego dla Polonii amerykańskiej.
5. „Śladami młodych świętych. Miejsca geograficzne, historyczne i religijne na wybranym przykładzie osoby świętej lub błogosławionej”
Opis, dziennik lub mapa drogowa albo mini-przewodnik dotyczący życia oraz działalności młodych świętych na wybranym przykładzie.

Praca konkursowa może mieć charakter wypowiedzi pisemnej w dowolnej formie, np. monografii, eseju, reportażu, wywiadu, kroniki etc. lub multimedialnej, np. film, video, strona internetowa, blog etc. Prace mogą być wykonane przez uczniów indywidualnie lub w zespołach w obrębie tej samej szkoły.

Więcej informacji wkrótce na stronie internetowej szkoły św. Błażeja w Chicago

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: pixabay.com

News Chicago

Bandyci związali pracowników Walgreens by uciec z walizką zawierającą 10 000 USD

Opublikowano

dnia

Autor:

Dwóch zamaskowanych mężczyzn związało pracowników Walgreens podczas napadu z bronią w ręku w dzielnicy Gold Coast w niedzielny wieczór, a następnie zabrało walizkę zawierającą łup o wartości około 10 000 dolarów. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń.

Napad miał miejsce około 9:40PM kiedy jeden ze złodziei natknął się na pracownika na tyłach zamkniętego już sklepu przy 933 N. State St., przyłożył mu kolbę pistoletu do kręgosłupa i nakazał mu by otworzył drzwi, jak wynika z raportu policyjnego.

Ten pracownik oraz inny, który liczył pieniądze z utargu, byli trzymani na muszce na zapleczu i kazano im położyć się twarzą do ziemi. Z raportu wynika, że rabusie zakleili usta pracownikom taśmą pakową i co najmniej jednemu z nich zakleili nadgarstki.

Jeden z bandytów spokojnie powiedział: „Przyszliśmy tylko po pieniądze”.

Z raportu wynika, że drugi był „znacznie bardziej wrogi” i podczas wydawania poleceń używał przekleństw. Wyszli niezauważeni ze sklepu z walizką po tym, jak kazali pracownikom otworzyć sklepowy sejf i napełnić go gotówką.

Policja podała, że obaj rabusie byli w wieku od 20 do 27 lat, nosili maski na twarz i czarne ubrania oraz wymachiwali bronią.

Jeden miał wzrost około 6 stóp do 6 stóp i 4 cali, ważył około 230 funtów, miał na sobie pomarańczowo-białe „kolorowe” buty gimnastyczne i niebieskie rękawiczki chirurgiczne. Drugi bandyta miał od 5 stóp i 10 cali do 6 stóp wzrostu i ważył około 180 funtów.

Nie dokonano żadnych aresztowań. Przedstawiciel Walgreens oświadczył, że firma współpracuje z policją w dochodzeniu oraz, że bezpieczeństwo klientów i członków zespołu jest priorytetem firmy.

 

Źródło: suntimes
Foto: Google Maps, istock/ yacobchuk/
Czytaj dalej

News Chicago

Zapisz dzieci i siebie na zajęcia zimowe organizowane przez Chicago Park District

Opublikowano

dnia

Autor:

Nie siedźcie zimą w domu – od poniedziałku rozpoczęła się rejestracja online na zimowe zajęcia Chicago Park District do wszystkich programów wirtualnych oraz do parków na zachód od California Avenue. Programy sportowe oferują zajęcia na świeżym powietrzu i w halach.

Natomiast we wtorek rano rozpoczynają się zapisy przez Internet na zajęcia parków na wschód od California Avenue, wraz z ośrodkami gimnastycznymi.

Sesja zimowa zajęć organizowanych przez Chicago Park District trwa od 8 stycznia do 24 marca. Poza dziećmi i młodzieżą oferuje także programy dla dorosłych.

Atrakcje obejmują m.in. lekcje jazdy na łyżwach i hokeja na lodowisku Midway Plaisance, balet, występy muzyczne i koszykówkę w Kennicott Park oraz klub spacerowy dla starszych osób w Kenwood Community Park.

Rejestracja osobista w parkowych domach terenowych będzie również możliwa, od 9 do 11 grudnia. Odwiedź stronę internetową dystryktu parkowego, aby uzyskać więcej informacji na temat każdego z oferowanych programów oraz godzin pracy poszczególnych  parków.

Źródło: cbs, Hyde Park Herald
Foto: Chicago Park District, istock/RDaniel12/

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

Voodoo Doughnut otwiera swój słodki sklep w Chicago. Fanom pączków już cieknie ślinka

Opublikowano

dnia

Autor:

Firma Voodoo Doughnut ogłosiła datę otwarcia pierwszego w historii sklepu w Chicago. Oficjalnie rozpocznie on działalność 16 grudnia na Fulton Market o godzinie 8:00 rano. Pierwszych 50 klientów w kolejce pod adresem 945 W. Randolph St. otrzyma „miłą niespodziankę”, jak zapowiada sieć.

Sklep w Chicago będzie 22. sklepem popularnej sieci pączków w USA, ale pierwszym w Wietrznym Mieście. Część dochodu ze sprzedaży z wielkiego otwarcia 16 grudnia zostanie przekazana organizacji Make-A-Wish Illinois.

Voodoo Doughnut oferuje ponad 50 rodzajów wyśmienitych pączków, w tym 25 opcji wegańskich, sprzedawanych w różowych pudełkach. Sieć słynie z niezwykłych połączeń smakowych i pączków z obfitymi posypkami, w tym charakterystycznej „lalki” Voodoo.

Do najbardziej znanych smaków należą Bacon Maple Bar, z lukrem klonowym i boczkiem; Mafia z Memphis, z kawałkami bananów i cynamonem, polewą, kawałkami czekolady, orzeszkami ziemnymi i masłem orzechowym; oraz The Cannolo, pączek nadziewany słodkim kremem bawarskim lub pokrojonymi w kostkę jabłkami, posypany cynamonem i cukrem.

Goście nowej lokalizacji w Chicago mogą spodziewać się starannie dobranych żyrandoli, czarnego aksamitu, dobrego nastroju i mnóstwa pączków.

Placówka w Chicago będzie pierwszą lokalizacją Voodoo na Środkowym Zachodzie. Sieć została założona w 2000 roku w Portland w stanie Oregon. Swoje sklepy ma prawie wyłącznie na zachód od Mississippi.

Popularny sklep z pączkami jest uwielbiany przez swoich wiernych fanów i gości, którym podoba się kiczowaty wystrój i humor – choć w sierpniu został również uznany przez USA Today za jedną z największych pułapek turystycznych.

Serwis podał, że przeanalizował 23,2 miliona recenzji w Google dotyczących 500 najpopularniejszych atrakcji turystycznych na świecie w 65 krajach i stwierdził, że Voodoo Doughnut to „najbardziej przereklamowana atrakcja turystyczna” na świecie.

Źródło: nbc, wttw, blockclubchicago
Foto: Voodoo Doughnut
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2018
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu