Połącz się z nami

Kościół

Przyjdź i rozbudź wiarę w sobie. Ojciec Łukasz Buksa zaprasza na pierwszy Rodzinny Kongres Modlitwy w Chicago

Opublikowano

dnia

Już jutro w sobotę 7 kwietnia w Chicago rusza pierwszy w Chicago Rodzinny Kongres Modlitwy. Jest on organizowany w ramach Programu Katechetycznego Szkół Polonijnych chicagowskiej archidiecezji. W ramach Kongresu odbędą się koncerty, spotkania, oraz programy dla młodzieży i rodziców.

Na Kongres zapraszał franciszkanin z Krakowa ojciec Łukasz Buksa, który na antenie Radia Deon przekonywał o wartościach jakie niosą ze sobą spotkania

„Staram się za pomocą muzyki, za pomocą sportu towarzyszyć młodemu człowiekowi i pokazywać mu kierunek jakim jest dojście do Pana Boga i odkrycie wartości swojego życia, po to, żeby je jeszcze lepiej i godniej przeżyć”.

Franciszkanin podkreślał też jak bardzo potrzebne jest duchowe obudzenie. Dzięki niemu możemy jeszcze bardziej poznać wartość życia

„Jeżeli się obudzę i zrobię ten przełomowy krok odkrywając wartość swojego życia. To wtedy jeszcze lepiej, jeszcze bardziej zacznę to życie przeżywać, bo odkryje jego wartość”.

Na spotkania i koncerty zapraszała także Beata Bosak, która podkreśla, że z wiedzy może skorzystać nie tylko młodzież, ale również ich rodzice

„To jest obudzenie nie tylko młodzieży, ale również ich rodziców. To jest pokazanie im, że święta Wielkanocne to nie koniec, tak naprawdę powinniśmy żyć zmartwychwstaniem każdego dnia”.

Kongres rozpocznie się 7 kwietnia koncertem w Polskiej Misji Ojców Cystersów w Willow Springs. Zakończy się 22 kwietnia mszą świętą w Katedrze Imienia Jezus w centrum Chicago.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

News Chicago

Kardynał Cupich na Marszu Dla Życia w Chicago. Dlaczego to co powiedział tak źle przyjęto?

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę odbył się w Chicago March For Life, demonstracja która miała być „największym wydarzeniem w obronie życia na Środkowym Zachodzie”, zorganizowana w odpowiedzi na zmiany w prawie aborcyjnym w Illinois. Przebiegający spokojnie manifest został zakłócony poprzez reakcję niektórych osób na słowa Kardynała Cupicha, które padły podczas jego przemówienia na wiecu w Federal Plaza.

Jak poinformował Chicago Tribune, Kardynał Blase Cupich został eskortowany przez służby bezpieczeństwa po swoim wystąpieniu.

Mniej więcej minutę po przemówieniu Cupich, który nosił maskę na wiecu plenerowym, wywołał falę buczenia, gdy podzielił się słowami wsparcia dla tych, których widział w tłumie w maskach.

„Wiecie, przybywamy tutaj w tych dniach pandemii, kiedy życie jest zagrożone. I tak się cieszę, że widzę wielu z was noszących maski.

Mam nadzieję, że nadal szukacie sposobów, w jaki możemy zakończyć tę pandemię poprzez promowanie życia. To naprawdę ważne by to robić” – powiedział Cupich.

Słysząc buczenie i krzyki niektórych z tłumu, Cupich dodał:

„Teraz wiem, są tutaj tacy, którzy nie szanują nienarodzonych, a to jest bardzo złe. Ale pozwólcie mi mówić. Pozwólcie mi mówić. „

Gwizdanie i okrzyki ucichły na chwilę, ale stały się głośniejsze pod koniec uwag Cupicha.

„Teraz ci ludzie nie pozwalają mi mówić, ponieważ nie są tutaj, aby szanować nienarodzonych. Nie są tutaj, aby szanować ciebie”

odpowiedział Cupich na reakcję tłumu.

Kardynał Cupich został w zeszłym roku skrytykowany przez niektórych członków ruchu obrony życia za kierowanie próbami zapobieżenia bezpośredniej konfrontacji między Konferencją Biskupów Stanów Zjednoczonych a prezydentem Joe Bidenem, który prowadził politykę sprzeczną z oficjalnym nauczaniem Kościoła przeciwko aborcji i małżeństwom osób tej samej płci.

Rok temu Cupich mocno skrytykował na Twitterze to, co nazwał „nieprzemyślanym” oświadczeniem wydanym przez U.S. Conference of Catholic Bishops  (USCCB) w dniu inauguracji Bidena, które nazywało aborcję „bezpośrednim atakiem na życie, który również rani kobietę i osłabia rodzinę”.

10 dni później Cupich poleciał do Rzymu na spotkanie z papieżem Franciszkiem, co niektórzy obserwatorzy uznali za próbę pozyskania pomocy Watykanu w odwróceniu stanowiska USCCB od przyjęcia polityki odmawiania komunii Bidenowi i innym politykom aktywnie promującym zalegalizowaną aborcję.

Biskupi amerykańscy w listopadzie przegłosowali opublikowanie nowego dokumentu nauczania, który wzywa do odnowy eucharystycznej w Kościele. Dokument nie wymienia Bidena ani żadnych innych polityków z imienia i nazwiska.

W swoich uwagach na wiecu Marszu dla Życia w dniu 8 stycznia Cupich odniósł się do możliwości, że

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych cofnie decyzję Roe przeciwko Wade z 1973 r., która zalegalizowała aborcję w całym kraju, jeszcze w tym roku.

„Mamy wiele powodów, aby mieć nadzieję, że ochrona prawna dziecka w łonie matki, za którą opowiadaliśmy się od dziesięcioleci, wkrótce stanie się rzeczywistością” – powiedział Cupich.

 

„Ale jak już dzisiaj słyszeliśmy, to naprawdę nie jest nasz jedyny cel” – powiedział.

„Dziś maszerujemy w imię szacunku dla całego ludzkiego życia. To jest cel, do którego musimy dążyć”.

Cupich później wskazywał na potrzebę obrony osób starszych, chorych, imigrantów, żyjących w biedzie m.in. przed nastawieniem, traktującym życie ludzkie przedmiotowo.

March for Life Chicago jest uważane za największe wydarzenie pro-life na Środkowym Zachodzie. Tegoroczna impreza przyciągnęła tysiące maszerujących w obronie życia, a także mniejszą kontrmanifestację.

 

Źródło: CNA

Foto: You Tube

Czytaj dalej

Kościół

Papież Franciszek zachęca, aby uczyć się od Jezusa, jak być człowiekiem

Opublikowano

dnia

Trzeba patrzeć na Jezusa, bo poznając Jego życie, to, co mówił, jak się zachowywał, uczymy się, jak ma wyglądać nasze ludzkie życie dzisiaj. Zwrócił na to uwagę Papież, przyjmując członków Stowarzyszenia świętych Piotra i Pawła. Zostało ono założone przed 50 laty przez Pawła VI po rozwiązaniu watykańskich korpusów zbrojnych. Przejęło ono ideały Palatyńskiej Gwardii Honorowej Jego Świątobliwości.

Jego członkowie pełną służbę przede wszystkim w Bazylice Watykańskiej oraz podczas papieskich liturgii.
Nawiązując do tej historycznej ewolucji, Franciszek zauważył, że członkowie stowarzyszenia z gwardii honorowej stali się sługami pielgrzymującej ludzkości, dając świadectwo życia chrześcijańskiego oraz wierności Stolicy Apostolskiej. Taka posługa daje okazję do wielu spotkań.
„W spotkaniu zawsze jest ruch. Jeśli wszyscy będziemy stać w miejscu, nigdy się nie spotkamy. «Życie jest sztuką spotkania, nawet jeśli w życiu jest tyle konfliktów» (Fratelli tutti, 215).”
„Dlatego potrzebujemy kultury spotkania, ponieważ «naszą pasją jako ludu jest pragnienie spotkania, poszukiwanie punktów stycznych, budowanie mostów, projektowanie czegoś, co angażowałoby wszystkich» (tamże, 216).”

„To jest kryterium, które nadaje sens waszemu codziennemu zaangażowaniu i bardzo wam za to dziękuję! Poprzez waszą codzienną posługę stajecie się twórcami spotkania, niosąc ciepło dobroci Jezusa tym, którzy wchodzą do Bazyliki św. Piotra, tym, którzy potrzebują przewodnika, tym, którzy potrzebują uśmiechu, aby poczuć się jak w domu.”

Dziękuję wam za wasz uśmiech. Myślę, że na tym, w jakimś sensie, polega wasza mistyka. Uśmiech sprzyja spotkaniu, jest mostem.

Przychodzą mi na myśl słowa św. Jana XXIII: «Oczy moje wkładam w wasze oczy, a serce moje w wasze serca». Te słowa dobrze oddają chrześcijański sens spotkania.“

 

Autor: Krzysztof Bronk – Watykan, Radio Watykańskie

Foto: pixabay/PublicDomainPicturesStockSnap/ Elkaaaaaaa / nastya_gepp 

Czytaj dalej

Kościół

Ojcostwo i macierzyństwo pełnią życia człowieka. Franciszek apeluje „otwórzcie serce na miłość”

Opublikowano

dnia

Autor:

Podczas audiencji ogólnej Papież Franciszek poruszył temat ojcostwa św. Józefa. Zaznaczył, że Ewangeliści przedstawiają go jako opiekuna Jezusa, nie zaś jego biologicznego ojca. „Ojcostwo i macierzyństwo to pełnia życia człowieka i nie można ich porzucać bez konsekwencji. Osoby, które z różnych powodów nie mogą mieć dzieci, zachęcam do rozważenia adopcji” – powiedział Papież.

Franciszek mówił, że żyjemy obecnie w epoce sieroctwa, które dotyka nawet dzieci mające pełne rodziny. Dzieje się tak dlatego, że wydanie na świat potomstwa, nie czyni z ludzi od razu mamy i taty.

„Macierzyństwo i ojcostwo kształtują się poprzez odpowiedzialną troskę o dziecko i miłość mu okazywaną” – powiedział Papież.

 

„Nie wystarczy wydać dziecko na świat, by móc powiedzieć, że jesteśmy jego rodzicami. Nikt nie rodzi się ojcem, ale się nim staje. I nie staje się nim jedynie dlatego, że wydaje dziecko na świat, lecz dlatego, że podejmuje za nie odpowiedzialną troskę.

„Za każdym razem, gdy ktoś bierze odpowiedzialność za życie drugiego, w pewnym sensie sprawuje względem niego ojcostwo” – powiedział Papież Franciszek.

„Myślę szczególnie o tych wszystkich, którzy otwierają się na przyjęcie życia poprzez drogę adopcji. Józef pokazuje nam, że ten rodzaj więzi nie jest czymś drugorzędnym, nie jest środkiem awaryjnym. To jedna z najdoskonalszych form miłości oraz ojcostwa i macierzyństwa. Ileż dzieci na świecie czeka na kogoś, kto się o nie zatroszczy! Iluż małżonków pragnie być ojcami i matkami, ale nie może tego uczynić z powodów biologicznych; albo – chociaż mają już dzieci – chcą dzielić się miłością rodzinną z tymi, którzy zostali jej pozbawieni.“

Franciszek podkreślił, że nie należy się bać posiadania dzieci, ponieważ ojcostwo i macierzyństwo, to pełnia życia człowieka. Osoby, które nie mogą mieć własnego potomstwa zachęcił do rozważenia adopcji. Zaznaczył, że wszelkie instytucje państwowe powinny taką procedurę ułatwiać, aby mogły spełnić się marzenia dzieci, które tęsknią za rodziną oraz pragnienia małżonków, którzy mają w sobie ogrom miłości i chcieliby się nią podzielić.

„Dzisiaj z tym powszechnym sieroctwem wiąże się egoizm. Mówiłem niedawno o zimie demograficznej, o tym, że ludzie nie chcą mieć dzieci, albo tylko jedno.

„Ale wiele par, choć nie chce mieć dzieci, ma jednak po dwa psy i koty. Te zwierzęta zastępują dzieci. Może się to wydawać zabawne, ale taka jest rzeczywistość”.

„Niechęć do ojcostwa i macierzyństwa umniejsza nas, odbiera nam człowieczeństwo, a także destrukcyjnie wpływa na społeczeństwo. Ktoś starszy zażartował przy mnie: «kto będzie teraz płacił podatki na moją emeryturę?» Można potraktować to jako żart, ale w sumie to prawda” – powiedział Papież Franciszek. – „Proszę św. Józefa o łaskę budzenia sumień, wywoływania refleksji nad sensem posiadania dzieci.”

„Ojcostwo i macierzyństwo to pełnia życia człowieka. Jeśli nie możesz mieć dzieci, nie bój się rozważyć adopcji”.

Jest to ryzyko, ale posiadanie dziecka, czy urodzonego naturalnie, czy adoptowanego, to zawsze ryzyko. Jednak bardziej ryzykowne jest nieposiadanie dzieci, niechęć do macierzyństwa i ojcostwa. Mężczyźnie i kobiecie, którzy dobrowolnie nie rozwijają w sobie ojcostwa i macierzyństwa, brakuje czegoś podstawowego, czegoś bardzo ważnego. Proszę się nad tym zastanowić.“

Franciszek zakończył swoje rozważanie modlitwą do św. Józefa o to, aby nikt nie czuł się pozbawiony miłości ojcowskiej i macierzyńskiej. Modlił się także w intencji wszystkich małżeństw, które pragną mieć dzieci, ale z różnych powodów jest to utrudnione lub niemożliwe. Prosił także o uleczenie z egoizmu tych, którzy zamykają się na nowe życie, aby otwarli swoje serca na miłość.

 

Autor: Łukasz Sośniak SJ – Watykan

Foto: pixabay/PublicDomainPicturesStockSnap/ Elkaaaaaaa / nastya_gepp 

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

kwiecień 2018
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne