Połącz się z nami

Kościół

Wielki Czwartek- dzień Eucharystii i kapłaństwa. Tak Jezus wyraża miłość do człowieka

Opublikowano

dnia

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Na antenie Radia Deon ojciec Marek Janowski mówi o obrzędach Wielkiego Czwartku. Jezuita wskazuje na ogromny wymiar duchowy Mszy Świętej Krzyżma, która sprawowana jest właśnie w tym dniu. Jednoczy ona wszystkich wokół ołtarza, a także wokół tajemnicy kapłaństwa i Eucharystii

„Msza Święta Krzyżma odprawiana jest w Wielki Czwartek przez pasterza diecezji w Katedrze. Gromadzi ona wszystkich kapłanów pracujących w archidiecezji. Jest to bardzo ważna Eucharystia, ponieważ w trakcie jej trwania arcybiskup, w naszym przypadku kardynał Cupich pobłogosławi oleje. Te święte oleje są potem w ciągu roku używane do sprawowania sakramentów chrztu św. i namaszczenia chorych”.

Ojciec Marek Janowski wyjaśniał, że wieczorna msza święta Wieczerzy Pańskiej, celebrowana w Wielki Czwartek otwiera tajemnicę Triduum Paschalnego

„Ta liturgia otwiera Triduum Paschalne. W jej trakcie najświętszy sakrament przeniesiony zostaje do ciemnicy. Tam adorujemy Jezusa, jesteśmy przy nim. Potem Wielki Czwartek przechodzi w kontynuację uroczystości wielkopiątkowych”.

Obchody Wielkiego Czwartku odwołują się do męki Jezusa

O obchodach Wielkiego Czwartku mówił także ojciec Paweł Kosiński. Jezuita przypominał, że odwołują się one do męki i śmierci Jezusa

 „Jego agonia rozpoczyna się od samotnej modlitwy w ogrodzie oliwnym. Jezus wie, co Go czeka i świadomie idzie z uczniami do ogrodów, które znajdują się na zboczu Góry Oliwnej. Od pojmania w ogrodzie oliwnym i uwięzienia, Jezus jest już zdany tylko na łaskę i niełaskę władzy świeckiej i religijnej. Na pamiątkę pojmania i zamknięcia Jezusa w więzieniu, pod strażą, w liturgii wielkoczwartkowej następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do miejsca przechowania. W ten sposób, towarzysząc pojmanemu Jezusowi w ciszy, adorując Najświętszy Sakrament, wypełniamy niejako Jego prośbę z ogrodu oliwnego: „czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie”.

 W Wielki Czwartek kapłani kultywują także tradycję obmywania nóg wiernym. Na antenie Radia Deon mówił o tym salwatorianin Łukasz Kleczka. Dla niego jako kapłana ten obrzęd jest kluczowy

„To jest gest Kościoła. Kościół jest absolutnie po to, aby służyć. Kościół jest po to, aby klękać przed drugim człowiekiem i w pokorze umyć mu nogi. Ktoś kiedyś powiedział, że przed człowiekiem się klękać nie powinno, należy klękać przed Bogiem. A przecież Pan Jezus pochylił się nad drugim człowiekiem, obmył mu stopy i tym samym pokazał święty wymiar służby. Często zapominamy, że w drugim człowieku przychodzi do nas on sam. Służąc sobie nawzajem, służymy Chrystusowi”.
Obmywając nogi apostołom Jezus pokreślił, że budulcami każdej religii jest pokora i chęć służenia bliźnim. Swoje kapłaństwo i powołanie ojciec Łukasz Kleczka także nazywa sprawowaniem służby

 Im dłużej jestem księdzem, tym mocniej kapłaństwo wiąże mi się ze służbą. Stąd często wracam myślami do Wielkiego Czwartku. Ta szkoła służby, którą daje wtedy Chrystus przypomina o tym, że mam być przede wszystkim sługą i że to miejsce wskazał mi sam Jezus. Ta pokora pokazuje mi także właściwe miejsce kapłaństwa”.

Ojciec Tomasz Oleniacz przypomina, że Triduum Paschalne trzeba przeżyć z Chrystusem. Jezuita zachęca do tego, aby w tych dniach, podobnie jak kapłani czy apostołowie służyć także drugiemu człowiekowi

„Każdy wierzący, każdy chrześcijanin, każdy ochrzczony tak naprawdę uczestniczy w kapłańskiej misji Jezusa. Właśnie poprzez chrzest. Dzięki temu możemy uczestniczyć we mszy świętej, ofiarowując samych siebie. Warto w dniu dzisiejszym zwrócić uwagę, że to nie tylko kapłani uczestniczą w eucharystii. Oni jej przewodniczą, natomiast każdy wierzący może nawiązać dziś do postawy Jezusa. A ta jest postawą ofiarowania samego siebie na rzecz innych”.

Uroczystości Wielkiego Czwartku kończą się procesyjnym przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do tzw. ciemnicy. W wielu kościołach adoracja w ciemnicy będzie trwała całą noc, aż do początku liturgii Wielkiego Piątku.

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, CNS photo/Tyler Orsburn

 

 

Polonia Amerykańska

Tylko do jutra można się zapisać na rekolekcje i warsztaty dla osób, które straciły dziecko

Opublikowano

dnia

Autor:

W Chicago, w zacisznym klasztorze, w dniach od 13 do 15 grudnia, odbędą się rekolekcje połączone z warsztatami dla rodziców w żałobie, po każdej stracie dziecka począwszy od poronienia. Wszystkie osoby potrzebujące pomocy zaprasza Siostra Maksymiliana Kamińska.

Uczestnicy spotkań nie muszą być osobami wierzącymi i praktykującymi. Rekolekcje są miejscem dla każdego, a organizatorzy zapewniają pełną dyskrecję.

Zapraszamy, tutaj znajdziesz zrozumienie, uzdrowienie oraz współczucie.

Rekolekcje prowadzą: s. Maksymiliana Kamińska i ks. Krzysztof Świerczyński. Informacje i zapisy do 11 grudnia u s. Maksymiliany, nr tel. 773 656 7703.

Siostra Maksymiliana Kamińska należąca do zakonu Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla od 11 lat pracuje w Chicago, m.in. prowadząc poradnię Rachel skierowaną przede wszystkim do Polaków.

Poradnia ma trzy zadania. „Po pierwsze pomaga rodzicom po stracie dziecka z powodu poronienia lub śmierci okołoporodowej dziecka, ale również zgłaszają się do nas kobiety, które niestety musiały oddać swoje dzieci do adopcji i z tego powodu cierpią. Druga nasza działalność to pomoc kobietom, które są nakłaniane do aborcji albo są w tzw. niechcianej ciąży.

Staramy się im pomóc w każdym wymiarze: duchowym, psychologicznym i materialnym. Trzecia grupa osób, którym pomagamy, to są osoby, które dokonały aborcji w sposób bezpośredni lub pośredni i z tego powodu cierpią emocjonalnie i psychicznie” – mówiła siostra Maksymiliana w rozmowie dla polskifr.fr.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/KatarzynaBialasiewicz/

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

Tysiące katolików weźmie udział w uroczystościach ku czci Matki Bożej z Guadalupe w Des Plaines

Opublikowano

dnia

Autor:

W tym tygodniu tysiące wiernych z całych Stanów Zjednoczonych zgromadzi się w Des Plaines na dorocznym święcie Matki Bożej z Guadalupe. Uroczystości odbędą się w środę i czwartek w Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe, mieszczącym się na terenie Maryville Academy przy 1170 North River Road.

Wydarzenie upamiętnia objawienia Matki Bożej w Mexico City w 1531 roku, które odegrały kluczową rolę w historii Kościoła katolickiego w Ameryce Łacińskiej. Sanktuarium w Des Plaines jest jednym z najważniejszych miejsc kultu Matki Bożej z Guadalupe poza Meksykiem.

Chociaż wierni już od kilku dni uczestniczą w procesjach, oficjalny program rozpocznie się w środę w południe modlitwami. Wieczorem o godzinie 8:00PM odprawiona zostanie msza inauguracyjna, a o 9:30PM uczestnicy zobaczą pokaz fajerwerków.

Jednym z centralnych punktów wydarzenia będzie tradycyjna serenada „Las Mañanitas”, która rozpocznie się o godzinie 11:00PM, a zaraz po niej o północy odbędzie się msza. W czwartek przez cały dzień odprawiane będą kolejne msze i modlitwy, a uroczystości zakończy msza wieczorna o godzinie 7:00PM.

Logistyka i bezpieczeństwo

Organizatorzy przygotowali rozbudowaną infrastrukturę, aby umożliwić uczestnikom sprawne dotarcie na miejsce. Parking przy sanktuarium będzie dostępny za 15 USD w wyznaczonych godzinach, a dodatkowe, bezpłatne miejsca postojowe zostały udostępnione w trzech lokalizacjach:

  • Palwaukee Plaza, Prospect Heights
  • Oakton Community College, Des Plaines
  • Kościół św. Emilii, Mount Prospect

Bezpłatne autobusy wahadłowe będą kursować między parkingami a sanktuarium.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa, policja będzie obecna w okolicy, kierując ruchem i chroniąc uczestników. Pastor sanktuarium, ks. Esequiel Sanchez, podkreślił, że status imigracyjny wiernych nie będzie przedmiotem uwagi.

„To czas nadziei i wiary” — powiedział ks. Sanchez podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, apelując o udział wszystkich, niezależnie od pochodzenia.

Ważne informacje dla uczestników

Aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo podczas wydarzenia:

  • Zabronione jest wnoszenie alkoholu, broni, dronów oraz zwierząt domowych.
  • Nie będzie można rozdawać jedzenia, napojów ani materiałów religijnych.
  • Z uwagi na niskie temperatury, organizatorzy apelują o ciepłe, warstwowe ubranie oraz przychodzenie w grupach, by uczestnicy mogli się nawzajem wspierać.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe
Czytaj dalej

Kościół

Archidiecezja wojskowa buduje wspólnoty katolickie w bazach wojskowych

Opublikowano

dnia

Autor:

Regina Fontana rzuciła pracę i podążyła za powołaniem od Boga. Została misjonarką Team Saint Paul, inicjatywy Archidiecezji Wojskowej USA, która łączy katolicką wiarę z codziennym życiem żołnierzy. O tym jak wygląda działalność tej grupy mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Team Saint Paul jest nową inicjatywą arcybiskupa Timothy’ego Broglio, przewodniczącego Konferencji Episkopatu USA i Archidiecezji Wojskowej USA.

Młodzi misjonarze, tacy jak Regina Fontana, organizują studia biblijne, adoracje i inne wydarzenia duchowe, wspierając żołnierzy w ich duchowej podróży.

Fontana obecnie pracuje w Fort Campbell w stanie Kentucky. Jej dni zaczynają się od mszy i Godziny Świętej, a reszta czasu poświęcana jest na organizację wydarzeń dla żołnierzy. Jak sama mówi, modlitwa i bliskość z Jezusem to filary jej codziennej pracy.

Tworzenie wspólnoty w wojsku

Jednym z pierwszych projektów Fontany było wprowadzenie adoracji dwa razy w tygodniu, co szybko spotkało się z entuzjazmem żołnierzy. Od stycznia wprowadziła także studia biblijne, a w wolne weekendy organizuje mniej formalne aktywności, takie jak taniec liniowy czy wspólne nieszpory z siostrami dominikankami z Nashville.

Team Saint Paul zmienia również indywidualne życia. Fontana wspomina wyjazd na Narodowy Kongres Eucharystyczny, gdzie wielu żołnierzy miało wyjątkowe spotkania z Jezusem w Eucharystii.

Wyzwania i nadzieje

Regina Fontana przyznaje, że jednym z największych wyzwań jest dynamiczna natura życia wojskowego. „Ludzie przychodzą i odchodzą. Nawet jeśli ktoś staje się liderem duchowym, za dwa lata może go już tutaj nie być” — mówi. Mimo to wierzy, że praca Team Saint Paul zasiewa ziarna, które żołnierze zabiorą ze sobą w nowe miejsca.

Rozszerzanie misji

Obecnie Team Saint Paul działa w dwóch lokalizacjach: Fort Campbell w Kentucky i bazie lotniczej Travis w Kalifornii. Plany na przyszłość obejmują rozszerzenie programu na trzecią bazę wojskową. Organizatorzy mają nadzieję, że projekt pomoże jeszcze większej liczbie młodych dorosłych znaleźć drogę do głębszej wiary i wspólnoty.

 

Źródło: cna
Foto: Team Saint Paul
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

marzec 2018
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu