Połącz się z nami

Newsroom

LOT na jednym silniku. W USA pod osłoną nocy awaryjne lądują turyści bez wiz

Opublikowano

dnia

W nocy z piątku na sobotę pilot polskiego Dreamlinera podjął decyzję o posadzeniu  maszyny na lotnisku w Nowym Jorku, po tym jak awarii uległ jeden z dwóch silników. Nikomu nic się nie stało. Samolot wracał z turystami z Meksyku do Polski – poinformowało Radio ZET.

Samolot oderwał się z płyty lotniska w meksykańskim Cancun w piątek póżnym wieczorem. Po trzech godzinach lotu maszyna rozpoczęła manewr awaryjnego lądowania i szybko została ściągnięta przez wieżę kontroli lotów lotniska JFK w Nowym Jorku. „Bezpieczeństwo rejsu nie było zagrożone” – powiedział Konrad Majszyk z PLL LOT. Zachowano wszystkie procedury obowiązujące w takich sytuacjach – dodał.

Nikt nie planował międzylądowania w Stanach Zjednoczonych, stąd pasażerowie nie posiadali żadnych dokumentów umożliwiających przekroczenie amerykańskiej granicy. Służby lotniska i PLL LOT podstawiły rejsową maszynę i po przesadzeniu wszystkich pasażerów, samolot odleciał do Warszawy.

Pierwotnie samolot ten miał odbyć kursowy rejs z pasażerami z Nowego Jorku do Warszawy. Stało się inaczej.  Wszystkim pasażerom, którzy kupili bilet na ten lot zapewniono im hotel i bezpłatnie zmieniono rezerwację.

Zepsuty Boeing 787-8 Dreamliner pozostał w Nowym Jorku.

Sławomir Budzik
sbudzik@radiodeon.com

żródło: Radio ZET
foto: youtube, LOT

 

 

 

 

 

News Polska

Są trzy powody, aby wiosną wrócić do normalności i zakończyć tą całą pandemię

Opublikowano

dnia

Główny doradca polskiego premiera do spraw Covid-19 profesor Andrzej Horban powiedział, że zbliża się czas zakończenia epidemii. Jego zdaniem są trzy powody, dla których na wiosnę będzie można mówić o powrocie normalności.

Ekspert wymienił między innymi dużą liczę osób, która już przechorowała Covid-19, czyli około 20-30 procent Polaków. „W związku z tym zaczynamy osiągać pierwszy próg odporności społeczeństwa” – wyjaśnił ekspert.

Profesor Andrzej Horban jako drugi pozytywny czynnik widzi akcję szczepień, zwłaszcza wśród seniorów. „Unikniemy powodu zamykania kraju, czyli będziemy mieli odporną grupę seniorów” – argumentował.

Przewodniczący Rady Medycznej dodał, że trzecia kwestia dotyczy klimatu. „Na wiosnę i latem mamy bardzo długi czas operowania światła słonecznego” – powiedział Andrzej Horban.

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia mamy w Polsce ponad 1 milion 391 tysięcy osób, które uznano za ozdrowieńców. Dodatkowo wykonano ponad 2,8 miliona szczepień przeciw Covid-19, z czego ponad 1 milion osób otrzymało już drugą dawkę szczepionki.

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych na początku tego roku, w szczycie kolejnej fali pandemii, wykrywano w USA nawet 300 tysięcy infekcji dziennie. W ostatnich tygodniach liczba ta spadła do około 70 tysięcy. Amerykański rząd przyspieszył też szczepienia.

Do poszczególnych stanów dostarczono już 75 milionów dawek szczepionki, z czego 63 miliony zostały wykorzystane. Amerykański rząd zamówił 300 milionów podwójnych dawek szczepionki (czyli dla 90 procent populacji), które mają być dostarczone do końca lipca.

źródło: IAR
foto: wikipedia.com, flickr/Hospital CLÍNIC,

Czytaj dalej

News Polska

Gdzie leży święty bohater Polski generał Fieldorf „Nil”? Mija rocznica jego egzekucji

Opublikowano

dnia

Mija 68. rocznica egzekucji generała Augusta Fieldorfa „Nila” w więzieniu na warszawskim Mokotowie.

Był organizatorem i szefem Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, jednym z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego, a także żołnierzem Legionów Józefa Piłsudskiego.

Jarosław Wróblewski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL podkreśla, że generał Fieldorf był charyzmatycznym dowódcą Kedywu. Historyk wyjaśnia, że ten zbrojny oddział Armii Krajowej walczył bezpośrednio z Niemcami, między innymi wykonując wyroki.

Generał Fieldorf odpowiadał za brawurową akcję – zabicia kata Warszawy Frantza Kutschery.

Jarosław Wróblewski podkreśla, że egzekucja generała Fieldorfa właśnie w mokotowskim więzieniu miała zastraszyć innych żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Komuniści chcieli pokazać więzionym tam żołnierzom z batalionu „Zośka” i „Parasol”, że mogą zginąć podobnie, jak generał Fieldorf.

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL – na terenie dawnego mokotowskiego więzienia – znajdują się pamiątki po generale Fieldorfie „Nilu” przekazane przez jego rodzinę. Dwa lata temu odnaleziono również fragmenty szubienicy, na której wykonano wyrok na generale.

Mimo wieloletnich poszukiwań, ciało generała „Nila” nie zostało dotąd odnalezione. Przy murze muzeum, na którym znajduje się wizerunek generała Fieldorfa, zapalane są dziś znicze i składane kwiaty.

 

źródło: IAR
foto: wikipedia.pl,

Czytaj dalej

News Chicago

Koronowirus zmienia ludziom zawód. Trener sportowy zaczyna karierę w Home Depot

Opublikowano

dnia

Autor:

Pandemia ,to nie tylko zachorowania, izolacja, bezrobocie czy zdalne nauczanie, to również, dla wielu mieszkańców naszego stanu, ale i kraju, zmiana zawodu.

Z powodu pandemii dwie trzecich Amerykanów zdecydowanych jest na zmianę swojej kariery. Po 20 latach były manager sklepu GAP w Chicago zostaje spawaczem.

Kelnerka w jednej ze znanych chicagowskich restauracji, która z powodu epidemii została zamknięta, pracuje już jako sprzedawca w sklepie z marihuaną.

Trener personalny, który w swojej historii miał prężnie rozwijającą się karierę finansową dziś pracuje już w Home Depot.

W związku z kryzysem zdrowotnym, jaki panuje na całym świecie, rynek pracy w Chicago, podobnie jak i w całych Stanach Zjednoczonych jest niezwykle niestabilny. Wszyscy starają się jak mogą, aby utrzymać istniejącą pracę lub znależć nową, zapewniającą godne życie.

W Stanach Zjednoczonych padł prawdopodobnie kolejny tragiczny rekord pandemii koronawirusa. Liczba zgonów z powodu COVID-19 w USA przekroczyła pół miliona.

W miniony wtorek po zachodzie słońca w Białym Domu odbyła się ceremonia upamiętniająca śmiertelne ofiary pandemii. W Stanach Zjednoczonych stwierdzono 28 milionów przypadków koronawirusa.

To więcej niż łączna liczba amerykańskich ofiar śmiertelnych podczas drugiej wojny światowej i wojny wietnamskiej.

źródło: informacja własna, IAR
foto: Flickr/Mike Mozart

Czytaj dalej
Reklama

Facebook

Marzec 2018
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne