Połącz się z nami

Newsroom

Polski konsul w Detroit i St. Louis. Konsulat Generalny RP w Chicago otrzymał duże wsparcie

Opublikowano

dnia

Jak informuje Konsulat RP w Chicago, w Detroit oraz mieście St. Louis zostaną utworzone dwie placówki konsularne kierowane przez konsulów honorowych. Będą one wspierały działanie Konsulatu RP w Wietrznym Mieście. Do ich głównych obowiązków należeć będzie działanie na rzecz współpracy z Polonią oraz ochrona interesów Polaków zamieszkujących poszczególne regiony.

Według informacji podanych przez wicekonsula Piotra Semeniuka w miejscowości Saint Louis funkcje konsula honorowego będzie sprawował Wojciech Golik. Richard Walawander będzie sprawował funkcję konsula honorowego w mieście Detroit. Konsulowie nie będą otrzymywali wynagrodzenia z tytułu wykonywania swoich czynności.

Placówki mają wspierać działania Konsula Generalnego w Chicago. Do ich obowiązków należeć będzie przede wszystkim rozwój stosunków i współpracy gospodarczej między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Dodatkowo również konsulowie będą opiekować się Polakami zamieszkującymi dany okręg (stan Michigan i Missouri).

Informacje o datach rozpoczęcia działalności pracy konsulów honorowych nie zostały podane do wiadomości publicznej.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: Konsulat RP w Chicago
Foto: Rafał Muskała

News Chicago

Nowe prawa zaczną obowiązywać w Illinois 2024. Sprawdź co Cię czeka

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowy rok już za kilka tygodni, a dla mieszkańców Illinois oznacza to, że zacznie ich obowiązywać kilka nowych przepisów. Gubernator J.B. Pritzker podpisał w tym roku dziesiątki ustaw, niektóre z nich weszły w życie natychmiast, a inne zaczną obowiązywać 1 stycznia 2024 r. Przedstawiamy kilka najważniejszych.

Ustawa o płacy minimalnej

Płaca minimalna w Illinois wzrośnie z 13 do 14 dolarów od 1 stycznia 2024 r. Pensja pracowników otrzymujących napiwki wzrośnie z 7,80 dolarów do 8,40 dolarów. Nadgodziny muszą być płacone tym pracownikom, którzy pracują więcej niż 40 godzin tygodniowo.

Płatny urlop „z dowolnego powodu”

Illinois stanie się jednym z trzech stanów, które będą wymagać od pracodawców oferowania płatnego urlopu z dowolnego powodu.

Pracodawcy w Illinois muszą oferować pracownikom płatny czas wolny w oparciu o przepracowane godziny, bez konieczności wyjaśniania przyczyny nieobecności, pod warunkiem że przedstawią wniosek o urlop zgodnie z rozsądnymi standardami pracodawcy.

Ustawa o inicjatywie spożywczej

Projekt ustawy dotyczy pustyń żywnościowych w całym Illinois i ma na celu zwiększenie dostępu do sklepów spożywczych na obszarach miejskich i wiejskich.

Ustawa Whole Child

Celem ustawodawstwa jest uczynienie edukacji bardziej sprawiedliwą i włączającą dla uczniów. Wdraża ona także zalecenia dla Grupy Zadaniowej Whole Child (Whole Child Task Force). W ramach tego środka częścią wymogów licencyjnych dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów będzie szkolenie związane z traumą.

Ustawa o ochronie społeczności stanu Illinois

Gubernator Pritzker podpisał ustawę publiczną nr 102-1116 10 stycznia 2023 r. Ustawa weszła w życie natychmiast. Jednakże mieszkańcy Illinois, którzy posiadają broń szturmową i magazynki o dużej pojemności, mają czas do końca roku na zarejestrowanie broni palnej i akcesoriów w Policji Stanowej Illinois.

SB 67

Illinois stało się pierwszym stanem w kraju, który przeprowadza badania noworodków pod kątem rzadkiej choroby genetycznej.

Leukodystrofia metachromatyczna będzie teraz towarzyszyć innym schorzeniom w stanowym teście dla noworodków. W przypadku tej choroby dzieci są często błędnie diagnozowane, ale można je leczyć, jeśli diagnoza zostanie postawiona wcześnie.

HB 3882

Nieudokumentowani imigranci w Illinois będą mogli uzyskać prawo jazdy od 1 stycznia, zgodnie z ustawą podpisaną przez gubernatora J.B. Pritzkera na początku tego roku.

Nieudokumentowanym mieszkańcom zostanie wydane standardowe czteroletnie prawo jazdy, które będzie stanowić ważną formę identyfikacji i będzie wydawane zamiast aktualnego tymczasowego prawa jazdy dla gości – TVDL. Obecnie ponad 300 000 osób w Illinois ma TVDL.

Kandydaci muszą zdać egzamin na prawo jazdy, posiadać ważne ubezpieczenie, przedstawić dokumenty tożsamości i udowodnić, że zamieszkują w Illinois przez co najmniej rok.

SB 1817

Nowe ustawodawstwo zmienia ustawę o prawach człowieka stanu Illinois, zabraniając właścicielom lokali dyskryminowania potencjalnych najemców ze względu na ich status imigracyjny.

HB 3751

Prawo federalne wymagało, aby funkcjonariusze policji w Chicago i całym stanie byli obywatelami Stanów Zjednoczonych, ale Illinois umożliwi osobom niebędącym obywatelami, którzy będą do tego uprawnieni, zostać członkami organów ścigania po ukończeniu szkolenia.

HB 1540

Elektroniczne urządzenia do palenia zostaną dodane do ustawy o zakazie palenia tytoniu w Illinois z 2008 r., która zakazała palenia w większości miejsc publicznych w stanie. Nowelizacja ustawy zakłada wprowadzenie zakazu stosowania elektronicznych urządzeń do palenia wszędzie tam, gdzie palenie jest już zabronione.

HB 2068

Wymaga, aby uprawnieni pracodawcy umożliwili uprawnionym pracownikom wyłączenie kosztów transportu publicznego z wynagrodzenia podlegającego opodatkowaniu.

HB 2123

Stanowi, że przedstawiona osoba o celowo zmienionym cyfrowo obrazie seksualnym ma podstawę do wniesienia powództwa przeciwko osobie rozpowszechniającej ten wizerunek lub grożącej jego rozpowszechnianiem.

HB 2245

Nakłada na producentów samochodów sprzedających pojazdy w tym stanie obowiązek utworzenia całodobowej infolinii umożliwiającej śledzenie samochodów skradzionych. Infolinia będzie przekazywać policji informacje o lokalizacji, a śledzenie będzie dostępne w większości samochodów wyprodukowanych od 2015 r.

HB 3203

Pozwala farmaceutom w Illinois na sprzedaż wszystkich pasków testowych badających zawartość fentanylu bez recepty, a okręgowym wydziałom zdrowia na bezpłatną dystrybucję tych testów.

HB 2431

Zakazuje rozmów wideo podczas kierowania samochodem, a także przesyłania strumieniowego wideo lub skanowania mediów społecznościowych w telefonie.

Aby zobaczyć listę wszystkich nowych przepisów, które zaczną obowiązywać 1 stycznia, wejdź tutaj, albo odwiedź stronę Illinois.gov.

 

Źródło: fox32, nbc
Foto: istock/ Drazen Zigic/ Paolo Cordoni/ Igor Ilkov/ djedzura/ Tippapatt/Nicola Patterson/
Czytaj dalej

News Chicago

Uwaga: Dni ZUS w Chicago! Uzyskaj ważne informacje w dniach 15-17 grudnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Konsulat Generalny RP w Chicago oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych serdecznie zapraszają na Dni Poradnictwa ZUS 2023, które odbywać się będą w dniach 15-17 grudnia 2023 r. w siedzibie Związku Narodowego Polskiego (PNA) przy 6100 N Cicero Ave.

Zapisy na spotkanie z ekspertem ZUS możliwe są od dnia 6 grudnia 2023 r. i będą trwały do wyczerpania miejsc. Zapisać na wizytę można się na stronie e-Konsulat. W kategorii „Sprawy prawne” należy w polu „Lokalizacja” wybrać zakładkę „Spotkanie z ekspertem ZUS – Dni Poradnictwa ZUS, Chicago 15-17 grudnia” i określić dogodny dla Państwa termin spotkania.

UWAGA! Zakład Ubezpieczeń Społecznych uprzejmie prosi o podanie przy zapisie numeru PESEL lub numeru Państwa sprawy w ZUS w polu „Uwagi”. Ułatwi to ekspertom ZUS przygotowanie się do udzielenia Państwu informacji w konkretnej sprawie.

Jednocześnie ZUS informuje, że nie będzie możliwości złożenia u ekspertów ZUS wniosku ani żadnych dokumentów dla ZUS. Eksperci ZUS będą natomiast udzielać informacji, jakie dokumenty należy przygotować i w jaki sposób należy je wypełnić.

Dyżury konsularne podczas Dni ZUS 2023

Podczas Dni ZUS 2023 odbędą się również dyżury konsula w sprawach paszportowych (16 grudnia) oraz prawnych (17 grudnia). UWAGA! Dyżury konsularne podczas Dni ZUS 2023 skierowane są wyłącznie do osób urodzonych w roku 1963 lub wcześniej!

W związku z tym Konsulat prosi aby na dyżury nie zapisywały się osoby urodzone po 1963 roku. Osoby urodzone po roku 1963 proszone są o zapisywanie się na wizyty do Konsulatu lub na inne dyżury konsularne poza siedzibą Konsulatu.

Wizyty osób nie spełniających powyższego warunku niestety będą musiały zostać anulowane.

Na dyżury konsularne prowadzone podczas Dni ZUS 2023 można się zapisywać przez stronę e-Konsulat w zakładce „Sprawy paszportowe” albo „Sprawy prawne”.

Informacje na temat dokumentów jakie należy przedłożyć podczas wizyty paszportowej można znaleźć na stronie: Dokumenty konieczne do złożenia podczas wizyty prawnej zależą od rodzaju sprawy. Szczegółowe informacje z podziałem na przedmiot sprawy znajdują się na stronie: Polska w USA – Informacje Konsularne.

Opłatę konsularną podczas dyżuru paszportowego i prawnego będzie można uiścić wyłącznie w formie money order lub cashier’s check (gotówka oraz czeki personalne nie będą przyjmowane).


W związku z tym, że dyżury konsularne skierowane są wyłącznie do osób urodzonych w roku 1963 lub wcześniej, przy zapisywaniu się na dyżur konsula w sprawach prawnych prosimy o podanie w polu „Uwagi” numeru PESEL lub daty urodzenia.

UWAGA! Na dyżur konsularny należy zapisać się niezależnie od zapisania się na spotkanie z ekspertem ZUS!

Czego jeszcze będzie się można dowiedzieć podczas Dni ZUS 2023

W Dniach ZUS 2023 w Chicago udział wezmą również przedstawiciele Biura Prokuratora Generalnego Stanu Illinois (Office of the Illinois Attorney General), Departamentu Pracy Stanu Illinois (Illinois Department of Labor) oraz Biura Zarządzania Kryzysowego i Komunikacji Miasta Chicago (Office of Emergency Management and Communications).

Będzie zatem można dowiedzieć się m.in. jakie mamy prawa jako konsumenci czy pracownicy, ale także jak reagować w sytuacji zagrożenia i jakie sytuacje zgłaszać pod numerem alarmowym 9-1-1 a w jakich sprawach dzwonić na numer 3-1-1.


Dodatkowo, w ramach organizowanych przez Związek Narodowy Polski (PNA) klinik porad prawnych Amicus Poloniae, w sobotę 16 grudnia będzie można również uzyskać porady prawne (po wcześniejszej weryfikacji czy dana osoba kwalifikuje się do uzyskania takich porad).

Serdecznie Zapraszamy!

Konsulat Generalny RP w Chicago

Źródło: Polish Consulate in Chicago
Foto: Polish Consulate in Chicago, ZUS
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Konsulat RP w Chicago ogłosił terminy dyżurów w placówkach PSFCU na 2024 r.

Opublikowano

dnia

Autor:

Polski Konsulat Generalny w Chicago już od wiosny prowadzi niezwykle udaną, wspólną akcję z Polsko Słowiańską Federalną Unią Kredytową. Korzystając z biur PSFCU konsulowie Wydziału Ruchu Osobowego oraz Referatu ds. Prawnych są dostępni bliżej miejsc, w których mieszka Polonia. Ogłoszono terminy tych dyżurów na przyszły rok.

Ideą współpracy konsulatu z oddziałami PSFCU jest zwiększenie dostępności jego usług, zwłaszcza dla osób schorowanych, starszych, mających problemy z dojazdem do centrum Chicago czy nie radzących sobie dobrze z Internetem.

Konsulowie przyjmują wnioski paszportowe w różnych oddziałach PSFCU. Dyżury odbywają się rotacyjnie we wszystkich oddziałach Naszej Unii dwa razy w miesiącu (sprawy paszportowe) oraz raz w miesiącu (sprawy prawne), w środy.

W tym roku będzie miał jeszcze dyżur w Glandale Heights, 13 grudnia, oraz w Norrige, 20 grudnia (również dyżur w sprawach prawnych)

Dyżury Konsularne w 2024 roku:

Styczeń 2024

 • 24 stycznia – Algonquin
 • 31 stycznia – Glendale Heights (również dyżur w sprawach prawnych)

Luty 2024

 • 07 luty – Schaumburg
 • 14 luty – Orland Park
 • 21 luty – Mount Prospect (również dyżur w sprawach prawnych)
 • 28 luty – Norrigde

Marzec 2024

 • 6 marzec – Bridgeview
 • 13 marzec – Mount Prospect
 • 20 marzec – Glendale Heights
 • 27 marzec – Algonquin (również dyżur w sprawach prawnych)

Kwiecień 2024

 • 10 kwietnia – Orland Park
 • 17 kwietnia – Norrigde (również dyżur w sprawach prawnych)
 • 24 kwietnia –Bridgeview

Maj 2024

 • 8 maja – Mount Prospect
 • 15 maja – Glandale Heights
 • 22 maja – Norrigde

Czerwiec 2024

 • 5 czerwca – Schaumburg
 • 12 czerwca – Mount Prospect (również dyżur w sprawach prawnych)
 • 26 czerwca – Orland Park

Terminy na spotkania paszportowe w oddziałach Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, będę udostępniane w systemie e-konsulat na tydzień (środa) przed planowanym dyżurem konsularnym w danym oddziale Unii, o godz. 3 pm czasu chicagowskiego.

Terminy na dyżury prawne będą udostępniane w 2 tygodnie przed planowanym terminem dyżuru, w środy o godz. 3 pm.

System pozwala na jednokrotną rejestrację na spotkanie. Ponowna rejestracja możliwa jest tylko po odwołaniu wcześniejszej wizyty lub po upływie terminu, na który została ona wyznaczona.

Na dyżur prawny należy przygotować dokumenty zależnie od rodzaju sprawy.

Szczegółowe informacje oraz wysokość opłat znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/usa/informacje-konsularne, według kategorii załatwianej sprawy. Opłata podczas dyżurów konsularnych przyjmowana będzie wyłącznie w formie money order lub cashier’s check.

 

Źródło: Polish Consulate
Foto: Polish Consulate
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2018
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu