Połącz się z nami

audycje

„Przystanek Historia” w Chicago. Uroczyste podpisanie umowy w Konsulacie Generalnym RP

Opublikowano

dnia

W Konsulacie Generalnym RP w Chicago odbyło się podpisanie umowy pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej i Zrzeszeniem Nauczycieli Polskich o powołaniu „Przystanku Historia”.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Umowę w obecności konsula generalnego Piotra Janickiego i licznego grona gości w czwartek podpisali: prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Ewa Koch i prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. O tym, jaki cel przyświęca powoływaniu “Przystanków Historia” w skupiskach polonijnych na całym świecie mówiła prezes Zrzeszenia Ewa Koch.

Galeria zdjęć

“Zagraniczne przystanki polegają na cyklicznych spotkaniach, prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z instytucjami i organizacjami polskimi i polonijnymi poza granicami kraju. Mają przede wszystkim na celu podtrzymanie kontaktu osób mieszkających poza Polską z krajem i jego historią poprzez spotkania historyków z IPN z Polakami i Polonią” – mówiła w konsulacie prezes Ewa Koch.

O tym, co konkretnie kryje się za hasłem „Przystanek Historia” tłumaczył prezes IPN Jarosław Szarek. “Te przystanki stoją poza granicami Polski. To jest praca wśród polskich uczniów uczących się w polskich szkołach. Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej Biura Edukacji Narodowej przez tydzień pracują z polską młodzieżą (…) Wykłady, spotkania, warsztaty mamy w kilkunastu szkołach”.

Powołani zostali koordynatorzy tego przedsięwzięcia, Helena Sołtys, wiceprezes Zrzeszenia oraz Marek Adamczyk, wicedyrektor szkoły im. Jana Karskiego i nauczyciel w szkole im. Marii Konopnickiej, którzy będą czuwać nad lansowaniem mody na wiedzę historyczną pośród dzieci i młodzieży w aglomeracji Chicago.

“Teraz przed nami działanie. Wizyty w szkołach polonijnych, warsztaty dla uczniów polegające na przybliżeniu historii najnowszej, na promocji tej historii. Nauka poprzez zabawę, zainspirowanie dzieci do tego, by historia stała się modna, by była powodem do tego, by odnajdować własną tożsamość, odnajdywać zapomnianych bohaterów. Również edukacja skierowana do polonijnego nauczyciela, który niejednokrotnie pobierał naukę w czasach komunistycznych, gdzie ta historia była daleka od prawdy. Będą wystawy i spotkania z Polonią” – opowiadała koordynatorka inicjatywy “Przystanek Historia” w Chicago Helena Sołtys.

Uczestnicy uroczystości w Konsulacie Generalnym wysłuchali wykładu o zadaniach Biura Edukacji wygłoszonego przez dyrektora Adama Hlebowicza oraz prezentacji pozycji książkowych m. in.  o Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej autorstwa dr. habilitowanego Piotra Kardeli. Obejrzeli również czterominutowy film animowany o historii Polski pt. „Niezwyciężeni”.

“Jest to bardzo nowocześnie i współcześnie zrobiona animacja, która porusza kwestie historyczne. Myśleliśmy o najmłodszym odbiorcy, którego codziennością jest kultura audiowizualna, który na co dzień spotyka się z krótkimi formami filmowymi” – tłumaczył współautor obrazu Rafał Pękała.

Film przedstawia najważniejsze wydarzenia z historii Polski w latach od 1939 roku do 1990 roku.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

audycje

Wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” w Muzeum Polskim w Ameryce. Zaprasza Filip Frąckowiak

Opublikowano

dnia

„Generał Kukliński. Polska samotna misja” to tytuł wystawy, którą będzie można zwiedzić w Chicago 15 grudnia w Muzeum Polskim w Ameryce. Ekspozycja przedstawia życiorys Ryszarda Kuklińskiego, a także prezentuje sowieckie, amerykańskie i peerelowskie dokumenty, które były zbierane przez ponad dwadzieścia lat.

Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci płk. Kuklińskiego w Warszawie, mówi, że dzięki wystawie Polacy mieszkający poza granicami swojej ojczyzny mogą bliżej poznać postać płk. Kuklińskiego. Zachęca więc do jej zobaczenia

Jak mówi Filip Frąckowiak, wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” będzie podróżować po Stanach Zjednoczonych przez kilka tygodni. Oprócz podziwiania eksponatów, będzie można wziąć udział także w wykładach dotyczących postaci Ryszarda Kuklińskiego

Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na stronach internetowych www.polshmuseuminamerica.com lub www.generalkuklinski.com

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, www.polshmuseuminamerica.com

Czytaj dalej

audycje

Sukces pierwszego Rodzinnego Kongresu Modlitewnego w Chicago. Tysiące uczestników

Opublikowano

dnia

Uroczysta msza święta w chicagowskiej archikatedrze pw. Najświętszego Imienia Jezus zakończyła dwutygodniowy pierwszy Rodzinny Kongres Modlitewny “Przyjdź i rozbudź wiarę”. Podczas nabożeństwa życzenia wiernym złożył osobiście kardynał Blase Cupich.

Relacja Andrzeja Baraniaka

22 kwietnia, w katedrze matce wszystkich kościołów w aglomeracji Chicago spotkali się uczniowie polonijnych szkół, rodzice i pedagodzy. Mszę odprawił ks. Przemysław Wójcik w asyście o. Łukasza Buksy i ks. Ryszarda Fedka, opiekuna Polonii z ramienia archidiecezji. Punktem kulminacyjnym nabożeństwa było rozdanie nagród w konkursie plastycznym pt. “Jezus mówi do ciebie w modlitwie”, zorganizowanym w ramach kongresu. Pierwsze miejsce zajęła Julianna Mulica ze szkoły im. św. Błażeja. W sumie spośród 140 prac wyłonionych zostało 12, które trafią do kalendarza ewangelizacyjnego dla polskich szkół na terenie Chicago.

Galeria zdjęć

Rodzinny Kongres Modlitewny trwał dwa tygodnie, podczas których w licznych spotkaniach w siedmiu parafiach polonijnych archidiecezji Chicago wzięło udział 3 i pół tysiąca osób, mówiła Marta Stępniak odpowiedzialna w archidiecezji za współpracę z Polonią, która wraz z ks. Markiem Smółką organizowała kongres.

O znaczeniu kongresu mówił franciszkanin, o. Łukasz Buksa z Krakowa, który przewodniczył modlitewnym spotkaniom.

“Był to wyjątkowy czas, kiedy mieliśmy możliwość otwierania swego serca i budzenia w sobie świadomości, jak Bóg jest blisko każdego z nas, jak Bóg nas kocha, jak Bóg wychodzi nam ciągle naprzeciw, jak Bóg ofiaruje nam siebie. Przepiękny czas spotkań z Kościołem dzieci, młodych, dorosłych, rodzin, katechetów i sióstr zakonnych. Wszystko po to, żeby się przebudzić i odkryć obecność Boga, który daje nam siłę, żeby żyć jeszcze piękniej, godniej, szczęśliwiej i treściwiej”.

Inicjatorem Rodzinnego Kongresu Modlitewnego był ks. Marek Smółka, który chciał, aby rekolekcje dla kilkuset uczniów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania, które rok temu poprowadził o. Łukasz Buksa, miały swoją kontynuację. I tak zrodził się pomysł na kongres.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej

audycje

Wielki sukces Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej. „Ten bal jest tym wszystkim, co naprawdę kocham”

Opublikowano

dnia

Dom Podhalan pękał w szwach, parkingi były wypchane po brzegi, a przed wejściem ustawiała się kolejka. Tak wyglądał Bal Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej, Karoliny Nowobilskiej, w którym wzięło udział ponad 700 gości.

Relacja Andrzeja Baraniaka

 Podczas sobotniej imprezy sam prezes Związku Józef Cikowski przecierał oczy ze zdumienia twierdząc, że przynajmniej od dwudziestu lat Dom Podhalan nie przyjął pod swoją strzechę za jednym razem takiego tłumu ludzi. Wielkim sukcesem najprawdopodobniej okaże się również wynik zbiórki charytatywnej. Jeszcze przed balem, królowa Karolina Nowobilska cieszyła się, że uzbierała już 30 tysięcy dolarów. Liczyna to, że końcowa kwota sięgnie 50 tysięcy. Wszystko będzie wiadomo po podliczeniu wszystkich kosztów. Uzbierane w ramach balu fundusze tegoroczna królowa ma zamiar w całości przeznaczyć na rzecz potrzebujących dzieci w Polsce oraz w Illinois.

Galeria zdjęć

Karolina Nowobilska w swojej nowej roli odnajduje się znakomicie.

“Pół roku jestem królową i powiem szczerze, ja to bardzo lubię. To mi taką radość daje być między ludźmi, rozmawiać, pośmiać się, zaśpiewać, to jest naprawdę takie niesamowite. Ten bal jest wszystkim tym, co naprawdę kocham (…) Cieszę się bardzo, że mogę tutaj być, a dzieki ofiarności licznej grupy ludzi uzbierać pieniążki na pomoc dla chorych dzieci tam pod Tatrami i tutaj nad jeziorem Michigan (…) Znalazłam już organizacje i fundacje, które będę chciała wesprzeć” – mówiła Karolina Nowobilska.

Za szczodrość sponsorów wdzięczni są również rodzice królowej, którzy są dumni z bardzo odpowiedzialnej i konsekwentnej córki, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, jak mówi tata Karoliny, Stanisław Nowobilski.

Dla królowej to bardzo intensywny rok. Lada moment zostanie absolwentką szkoły średniej i zamierza rozpocząć studia biomedyczne. Imprezę rozpoczął występ zespołu Ślebodni, którego członkiem królowa jest od wielu lat. Gratulacje Karolinie Nowobilskiej składali przedstawiciele Związku Podhalan w Ameryce Północnej z Józefem Cikowskim na czele, konsul generalny Piotr Janicki, kapelani Jacek Palica i Wacław Lech, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Bogdan Strumiński i prezes Koła 42 Białka Tatrzańska Marian Łukaszczyk.

Emocjonalnym momentem spotkania było wykonanie przez królową piosenki dedykowanej jej rodzicom. Serca gości zdobyła również mała Gabrysia Mulica, która wyrecytowała wiersz o bohaterce wieczoru.

Dopełnieniem części artystycznej była pełna góralskiego humoru sztuka teatralna, do której scenariusz napisała mama królowej, Maria Nowobilska.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. Własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2018
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu