Połącz się z nami

News Chicago

“Niektórzy dopiero teraz wychodzą z namiotu”. Polish Navy znowu w Teksasie. Polonia z Chicago nie zapomina

Opublikowano

dnia

Ponad 2200 mil. Ochotnicy z grupy Polish Navy w Chicago po raz szósty wybrali się do Teksasu, aby pomóc poszkodowanym po huraganie Harvey. Tym razem ich głównym celem było dostarczenie zabawek dla dzieci, które zmuszone będą spędzić święta w prowizorycznych warunkach. Do Teksasu dostarczono produkty o łącznej wartości ponad 300 tysięcy dolarów.

O wyprawie mówiła Kinga Romanowski, która po raz pierwszy na własne oczy pojechała zobaczyć jak wygląda niszczycielska siła natury

„Przede wszystkim skupiliśmy się na zabawkach, ponieważ jest to czas świąteczny. Dużo dzieci będzie miało kiepskie święta. Oczywiście zbieraliśmy też żywność, środki czystości, wszystko co może się przydać do normalnego funkcjonowania”

Jak podkreśla wolontariuszka z Polish Navy, ochotnicy pojechali z niespodzianką

„Nie wszyscy wiedzieli, że jadą tam zabawki, była to trochę niespodzianka”

Kinga Romanowski dodaje, że Teksas powoli wygrzebuje się z gruzów. Wielu czuje się zapomnianych. Część z nich dopiero niedawno otrzymało dach nad głową

„Ci co mieli lepsze warunki finansowe już się podnoszą, ale są osoby, które dopiero w tamtym tygodniu wyszły z namiotu do przyczepy campingowej”

Dzięki akcji Polish Navy Polonia z Chicago na stałe wpisała się w świadomość Teksańczyków

„Zaistnieliśmy w historii Luizjany, w historii Teksasu, ponieważ tak jak kiedyś był to Pulaski, tak teraz my zaznaczyliśmy naszą obecność w historii”

Polish Navy skupia około 50 wolontariuszy, którzy za cel wyznaczyli sobie pomoc regionom po katastrofach naturalnych. Każdy kto chciałby wesprzeć akcję lub przyłączyć się do grupy proszony jest o kontakt e-mailowy pod adresem thepolishnavychicago@gmail.com

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Polish Navy First Responders

News Chicago

Arktyczne powietrze w Chicago: Temperatura poniżej zera, a odczuwalna sięgnie –20°F

Opublikowano

dnia

Autor:

Narodowa Służba Meteorologiczna (NWS) ostrzega, że najbliższe dni przyniosą gwałtowne ochłodzenie i temperatury spadające poniżej zera stopni Fahrenheita. Według prognoz nocne wartości mają osiągać ujemne jednocyfrowe temperatury, a temperatura odczuwalna może spaść nawet do –15°F – –20°F.

Czwartek będzie najzimniejszym dniem tygodnia — w ciągu dnia słupki rtęci nie powinny przekroczyć kilkunastu stopni Fahrenheita. Piątek rozpocznie się równie mroźnie, jednak w drugiej części dnia przyniesie stopniowe ocieplenie do 20°F.

Miejskie centra ogrzewania otwarte dla mieszkańców

W związku z falą mrozów Chicago Office of Emergency Management and Communications przypomina, że mieszkańcy mogą korzystać z miejskich punktów schronienia przed zimnem. Do dyspozycji są:

  • sześć oficjalnych warming centers,
    • Englewood Community Service Center – 1140 West 79th Street, 312-747-0200
    • Garfield Community Service Center – 10 South Kedzie Avenue, 312-746-5400
    • Martin Luther King Community Service Center – 4314 South Cottage Grove, 312-747-2300
    • North Area Community Service Center – 845 West Wilson Avenue, 312-744-2580
    • South Chicago Community Service Center – 8650 South Commercial Avenue, 312-747-0500
    • Trina Davila Community Service Center – 4312 West North Avenue, 312-744-2014
  • biblioteki publiczne,
  • obiekty Chicago Park District,
  • wybrane lokalizacje wspierające osoby narażone na wychłodzenie.

Te miejsca są otwarte w godzinach ich normalnej pracy i zapewniają bezpieczne schronienie przed ekstremalnym chłodem dla osób potrzebujących się ogrzać.

Zimno zwiększa ryzyko pożarów — szczególnie przez niewłaściwe użycie grzejników

Służby miejskie przypominają, że podczas silnych mrozów wzrasta liczba pożarów spowodowanych nieprawidłowym korzystaniem z przenośnych ogrzewaczy.

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa:

Bezpieczna odległość

  • Utrzymuj minimum 3 stopy (ok. 1 metr) wolnej przestrzeni wokół grzejnika.
  • Trzymaj go z dala od łóżek, zasłon, ubrań, papieru, tapicerowanych mebli oraz źródeł wody.
  • Nigdy nie dotykaj urządzenia mokrymi dłońmi.

Zasady dotyczące kabli

  • Nigdy nie prowadź przewodu grzejnika pod dywanami ani wykładziną.
  • Nie podłączaj grzejnika do przedłużaczy ani listw zasilających — ryzyko przegrzania i pożaru jest bardzo wysokie.

Stabilne ustawienie

  • Ustaw urządzenie na stabilnej, równej powierzchni, z dala od miejsc, gdzie może zostać przewrócone.

Nigdy nie zostawiaj grzejnika bez nadzoru

  • Nie pozostawiaj grzejnika włączonego, gdy śpisz lub opuszczasz pomieszczenie.


Mieszkańcom zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, regularne sprawdzanie komunikatów pogodowych oraz korzystanie z dostępnych miejskich punktów ogrzewania. Władze apelują także o pomoc osobom starszym i bezdomnym, które są najbardziej narażone na skutki ekstremalnego mrozu.

Źródło: wttw, fox32
Foto: istock/photosvit/Ionel Lupu/Galina Sandalova/
Czytaj dalej

News Chicago

Chicago jest najbardziej zakorkowanym miastem w USA. W korkach tracimy średnio 112 godzin rocznie

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicago ponownie znalazło się na pierwszym miejscu wśród najbardziej zakorkowanych miast Stanów Zjednoczonych, wyprzedzając Nowy Jork, Filadelfię, Los Angeles i Boston. Według corocznego raportu Global Traffic Scorecard firmy Inrix, korki w Chicago są także drugie najgorsze na świecie, ustępując jedynie Stambułowi.

To już kolejny rok, w którym miasto znajduje się w światowej czołówce, jednak w 2025 zanotowało szczególnie duży wzrost — częściowo dlatego, że w Nowym Jorku wprowadzono w tym roku opłatę wjazdową na Manhattan, która ograniczyła ruch samochodowy.

Ile czasu tracą kierowcy?

Raport odnotował wyraźne pogorszenie sytuacji:
112 godzin zmarnowanych w korkach przez przeciętnego kierowcę w Chicago (wzrost o 10%)
2 063 USD – tyle wynosi średni koszt ekonomiczny na jednego kierowcę
7,5 miliarda USD – łączny koszt korków dla miasta

Dane te obejmują czas stracony w tzw. szczytach komunikacyjnych i porównują go z sytuacją, gdy ruch przebiegałby bez opóźnień.

USA i świat – korki wracają do poziomów sprzed pandemii

Raport podkreśla, że w 2025 roku zatłoczenie dróg pogorszyło się w około 88% amerykańskich miast.
Średnio w USA kierowcy stracili 49 godzin – to o 6 godzin więcej niż w 2024 roku. Najbardziej zakorkowane miasta USA w 2025:

– Chicago: 112 godzin
– Nowy Jork: 102 godziny
– Filadelfia: 101 godzin
– Los Angeles: 87 godzin
– Boston: 83 godziny

Na świecie gorszy wynik odnotował jedynie Stambuł – 118 godzin.

kennedy Expresway

„Popyt rośnie szybciej niż drogi”

Eksperci Inrix wskazują, że globalne korki są efektem rosnącej liczby aut i wolniejszego tempa rozwoju infrastruktury: „Gdy popyt na podróże samochodowe rośnie szybciej niż podaż dróg, korki i opóźnienia będą się pogłębiać”.

Prędkość ostatniego odcinka – Chicago na końcu

Autorzy raportu analizowali także tzw. „last-mile speed”, czyli średnią prędkość na ostatniej mili trasy.

W 2025 roku wyniosła ona:
– Chicago: 9 mph
– Nowy Jork: 11 mph
– Stambuł: 13 mph

To wynik stawiający Chicago wśród najwolniejszych miast na świecie pod względem ruchu w samym centrum.

centrum chicago

Najbardziej zakorkowane odcinki w USA

Raport wyróżnił także najbardziej obciążone trasy. W Chicago jest nim I-55 od węzła z I-90, która znalazła się na 7. miejscu w USA, z 87 godzinami strat rocznie na kierowcę korzystającego z tego odcinka codziennie.

Dlaczego korki w Chicago są tak duże?

Autorzy oraz lokalni eksperci wskazują na kilka czynników:

  1. Spadek korzystania z transportu publicznego – w USA ogółem o 22% mniej pasażerów niż w 2019.
  2. Więcej osób dojeżdża samochodem – odsetek jest bliski poziomów sprzed pandemii.
  3. Brak opłaty wjazdowej – mimo że lokalni politycy brali taki pomysł pod uwagę.
  4. Rosnące obciążenie kluczowych dróg wlotowych do centrum.

Chicago Transit Authority (CTA)

Polityczne próby zmian

Chicago już wprowadziło dodatkowe opłaty dla usług rideshare (Uber, Lyft). W 2019 roku administracja ówczesnej burmistrz Lori Lightfoot wprowadziła 40 mln USD rocznie opłaty od usług przewozowych w centrum. Pomysł opłaty dla wszystkich kierowców w centrum miasta wciąż wraca w lokalnych debatach.

Chicago było już liderem korków wcześniej

To nie pierwszy raz, kiedy Chicago znalazło się na czele amerykańskich rankingów. W 2022 roku kierowcy tracili tu średnio 155 godzin rocznie — znacząco więcej niż obecnie.

Eksperci podkreślają, że bez zmian systemowych — obejmujących transport publiczny, infrastrukturę i regulacje ruchu — problem będzie stale narastał.

Źródło: WBEZ
Foto: CTA, istock/Jaysin Trevino/Anthony Mance
Czytaj dalej

News Chicago

Szkoły na północnym przedmieściu były zamknięte z powodu “incydentu cyberbezpieczeństwa”

Opublikowano

dnia

Autor:

Na północnym przedmieściu Chicago od kilku dni zamknięte były szkoły podstawowe należące do Zion Elementary School District 6. Powodem jest poważny incydent cyberbezpieczeństwa, który doprowadził do wstrzymania zajęć oraz odwołania wszystkich aktywności pozalekcyjnych. Przerwa w nauce nastąpiła zaraz po wcześniejszych dniach wolnych z okazji Święta Dziękczynienia — szkoły były już nieczynne w środę, czwartek i piątek poprzedniego tygodnia. Dzisiaj placówki mają zostać otwarte.

Co się stało?

Według informacji opublikowanej na stronie internetowej dystryktu, incydent rozpoczął się 30 listopada. Władze poinformowały, że pliki elektroniczne i serwery szkolne mogły zostać naruszone, a specjaliści pracują nad ustaleniem pełnej skali potencjalnego wycieku.

1 grudnia dystrykt ogłosił zawieszenie wszystkich usług i zamknięcie szkół, zapowiadając współpracę z ekspertami ds. cyberbezpieczeństwa w celu oceny sytuacji.

Zamknięcie przedłużone do środy

Do wtorku problem wciąż nie został rozwiązany, a szkoły pozostawały zamknięte także w środę. Dopiero kolejny komunikat potwierdził, że uczniowie i pracownicy wrócą do placówek w czwartek. „Chociaż nasze dochodzenie w sprawie incydentu cyberbezpieczeństwa nadal trwa, jesteśmy przekonani, że nasze systemy i kampusy są bezpieczne, by ponownie przyjąć uczniów” – poinformowały władze dystryktu.

Kogo dotyczy incydent?

Zion Elementary School District 6 obejmuje siedem szkół, od poziomu przedszkolnego po ósmą klasę. Władze nie podały szczegółów dotyczących charakteru ataku ani tego, czy naruszono dane osobowe uczniów lub pracowników.

Nadal wiele pytań bez odpowiedzi

Sprawa budzi niepokój wśród rodziców i lokalnej społeczności. Brak szczegółowych informacji o rodzaju ataku — czy był to ransomware, kradzież danych, czy inna forma naruszenia — powoduje, że oczekiwania wobec dalszych wyjaśnień rosną.

Dystrykt zapowiedział publikację kolejnych aktualizacji, gdy tylko specjaliści zakończą analizę. Władze proszą rodziców o cierpliwość oraz zapewniają, że priorytetem pozostaje bezpieczeństwo uczniów i personelu. Na ten moment nie udostępniono dodatkowych informacji.

Źródło: nbc
Foto: Zion Elementary School District 6
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

grudzień 2017
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu