Połącz się z nami

Ciekawostki

Esperanto łatwiejsze niż myślisz. Wystawa w Chicago w stulecie urodzin twórcy języka

Opublikowano

dnia

Już w najbliższą niedzielę 17 grudnia na Uniwersytecie Northeastern w Chicago zostanie otwarta pierwsza wystawa poświęcona Esperanto oraz życiu jego twórcy Ludwika Zamenhofa. Wystawa została przywieziona do Wietrznego Miasta dzięki staraniom doktora Ludwika Kordylewskiego, prezesa Esperanto Society of Chicago

Na antenie Radia Deon doktor Kordylewski przekonywał, że wystawa ma w tym roku charakter szczególny. Rok 2017 został według UNESCO ogłoszony rokiem Zamenhofa

„Przywiozłem ją do Chicago i gościny udzielił nam Uniwersytet Northeastern w ramach rocznicy urodzin Ludwika Zamenhofa”

Wystawa została przygotowana przez polski rząd. Po raz pierwszy doktor Kordylewski zobaczył ja w dalekiej Korei Południowej

„To jest część obchodów, które zostały zainicjowane w Seulu przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP”

Łatwe do nauki

Prezes Esperanto Society of Chicago zachęca wszystkich do nauki tego języka. Zwłaszcza w czasach skomplikowanej wielojęzyczności i wielokulturowości.

„Esperanto ma te zalety, że łatwo go nauczyć i daje satysfakcje wyrażania się w sposób wolny od błędów i niewygody, że ktoś nie wie jak to powiedzieć”

Doktor Kordylewski na antenie Radia Deon pozdrowił wszystkich słuchaczy w języku Esperanto

Wystawa zostanie otwarta przez konsula RP w Chicago Piotra Janickiego. Można ją zwiedzać w bibliotece uniwersytetu pod adresem 5200 N. St. Louis Ave. do 10 stycznia 2018 roku.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: commons.wikimedia.org./ HombreDHojalata

News USA

Szopy będą domowymi ulubieńcami w Kansas? Stephen Kaspar walczy o legalizację

Opublikowano

dnia

Autor:

Stephen Kaspar od lat fascynuje się szopami, a teraz jest o krok bliżej legalizacji ich jako zwierząt domowych w stanie Kansas. W zeszłym miesiącu stanął przed parlamentem, składając zeznania na rzecz nowej ustawy, która miałaby umożliwić posiadanie tych zwierząt na określonych zasadach.

Miłość do szopów zaczęła się od papier-mâché

Stephen Kaspar od dzieciństwa uwielbiał te charakterystyczne zwierzaki o wyglądzie „zamaskowanych bandytów”. Jako chłopiec stworzył figurkę szopa z papier-mâché, którą nosił ze sobą przez lata, aż w końcu ją zgubił. Teraz, jako dorosły, jego pasja do tych zwierząt nie tylko nie osłabła, ale stała się misją.

„Chcę, żeby ludzie wiedzieli, że to nie są agresywne, futrzane kule biegające po podwórkach. Są niezwykle inteligentne i potrafią być bardzo czułe” – przekonuje Kaspar.

On i jego żona Holly od lat dokarmiają i opiekują się dzikimi szopami. Wszystko zaczęło się od zostawiania im pianek marshmallow. Teraz każdej nocy, między 9:00PM a północą, Kaspar wychodzi na podwórko z przysmakami, a szopy odwdzięczają się zaufaniem.

HB 2297 – ustawa, która może zmienić los szopów w Kansas

To właśnie wieloletnie interakcje ze zwierzętami skłoniły Kaspara do współtworzenia projektu ustawy HB 2297 wraz z Kongresmenem Joe Seiwertem. Jej celem jest legalizacja hodowlanych szopów jako zwierząt domowych, ale przy zachowaniu ścisłych regulacji.

Nowe przepisy zakładają, że właściciele musieliby:

  • Uzyskać zezwolenie od komisarza ds. zdrowia zwierząt
  • Ukończyć kurs edukacyjny dotyczący opieki nad szopami
  • Zaszczepić zwierzęta przeciwko wściekliźnie
  • Zgodzić się na coroczne kontrole

Do tego dochodzą konkretne opłaty administracyjne:

  • 100 USD – wniosek o pozwolenie
  • 250 USD – coroczne odnowienie pozwolenia
  • 150 USD – pierwsza inspekcja obiektu
  • 75 USD – każda kolejna inspekcja
  • 100 USD – kara za spóźnione odnowienie
  • 150 USD – opłata za przeniesienie pozwolenia
  • 1 000 USD – grzywna za złamanie przepisów skutkujące odebraniem szopa

Eksperci: Szopy to dzikie zwierzęta, a nie maskotki

Nie wszyscy jednak popierają pomysł. Kathleen Savaiano z Missouri Department of Conservation podkreśla, że udomowienie dzikich zwierząt trwa setki lat i nie można ot tak wyeliminować ich naturalnych instynktów.

„To nie są zwierzęta, które da się przekształcić w domowe pupile w ciągu kilku pokoleń” – twierdzi Savaiano. – „Są silne, destrukcyjne i wymagają specjalistycznej opieki”.

Ekspertka zwraca również uwagę na aspekt etyczny: „Ludzie myślą, że się o nie troszczą, ale w rzeczywistości działają egoistycznie. Szopy mają swoją rolę w ekosystemie – są drapieżnikami, pomagają kontrolować populacje innych zwierząt, a ich miejsce jest w naturze”.

Ustawa w zawieszeniu do maja

Obecnie HB 2297 znajduje się w Komisji ds. Rolnictwa i Zasobów Naturalnych Izby Reprezentantów Kansas. Decyzja o dalszych losach projektu zapadnie najwcześniej w maju, po zakończeniu obrad legislacyjnych.

Stephen Kaspar nie zamierza się jednak poddawać. „Jest tyle dezinformacji na temat szopów – ich chorób, rzekomej agresji. Ludzie po prostu ich nie rozumieją” – mówi. – „Nie przestanę walczyć, dopóki nie osiągniemy celu”.

Czy Kansas stanie się pierwszym stanem, który umożliwi legalne trzymanie szopów w domach? O tym przekonamy się w najbliższych miesiącach.

Źródło: scrippsnews
Foto: Carsten Volkwein, Stephen Kaspar
Czytaj dalej

News USA

Luksusową rezydencję z akwarium pełnym rekinów można kupić za 59 milionów dolarów

Opublikowano

dnia

Autor:

W sercu słonecznej Kalifornii, na wzgórzu w prestiżowym Bighorn Golf Club w Palm Desert, pojawiła się na rynku niezwykła posiadłość. Nowoczesna rezydencja zaprojektowana przez renomowanego architekta Guya Dreiera to prawdziwe dzieło sztuki, a jej unikatową atrakcją jest akwarium z rekinami, które rozciąga się wzdłuż ścian i sufitu przedpokoju prowadzącego do jadalni.

Cena tej spektakularnej nieruchomości o powierzchni 7,67 akra została ustalona na 59 milionów dolarów, co czyni ją jedną z najdroższych ofert w regionie.

Imponujące wnętrza i architektura

Posiadłość, wzniesiona w 2007 roku, oferuje oszałamiającą przestrzeń 32 000 stóp kwadratowych. W jej wnętrzu znajdują się: 7 sypialni, 10 pełnych łazienek oraz 2 półłazienki, 6 kuchni oraz liczne prywatne miejsca do spotkań i wypoczynku.

Dom łączy luksus z nowoczesnością, oferując przeszklone ściany, które zapewniają panoramiczne widoki na góry, pole golfowe i rozświetloną Dolinę Coachella. Wyjątkowe prywatne biuro, wykończone w intensywnych odcieniach błękitu, wyposażone jest w ogromne okna, które otwierają wnętrze na zapierające dech w piersiach krajobrazy.

Przestrzenie zewnętrzne i wyjątkowe udogodnienia

Nieruchomość jest doskonałym miejscem do relaksu na świeżym powietrzu, oferując:

  • Rozległe tarasy, które mogą pomieścić zarówno kameralne spotkania, jak i imprezy na kilkaset osób
  • Zjawiskowe owalne baseny, harmonijnie wkomponowane w architekturę posiadłości
  • Ogrody z elementami wodnymi, tworzące spokojną i luksusową atmosferę

Historia i prestiż

Rezydencja ostatni raz zmieniła właściciela w 2022 roku, kiedy została sprzedana za 42 miliony dolarów, ustanawiając wówczas rekord cenowy w regionie, jak informuje The Wall Street Journal. Pierwotnym właścicielem był nieżyjący już Duane Hagadone, znany przedsiębiorca.

Palm Desert, gdzie znajduje się posiadłość, uznawane jest za kulturalne i handlowe centrum pustynnych społeczności Doliny Coachella. Miasto położone jest około 15 mil na wschód od Palm Springs, będącego jednym z najbardziej ekskluzywnych miejsc wypoczynkowych w Kalifornii.

Czy znajdzie się chętny na tę niezwykłą rezydencję i mieszkanie pod jednym dachem z rekinami? Przy cenie 59 milionów dolarów, z pewnością będzie to jeden z najbardziej spektakularnych zakupów w historii nieruchomości w regionie.

Źródło: foxbusiness
Foto: Anthony Barcello
Czytaj dalej

News USA

Znamy zwyciężczynię fortuny: Mieszkanka Kalifornii wygrała ponad 1,2 mld USD w Mega Millions

Opublikowano

dnia

Autor:

Szczęśliwą zwyciężczynią jednej z największych wygranych w historii loterii okazała się Rosemary Casarotti, która zdobyła oszałamiającą nagrodę w wysokości 1,269 miliarda dolarów w losowaniu Mega Millions 27 grudnia. Jest to piąta co do wielkości wygrana w historii tej loterii.

Zwycięzcy jackpotów Mega Millions mają dwie opcje odbioru nagrody:

  • Jednorazowa wypłata gotówkowaCasarotti wybrała tę opcję, zgarniając 571 milionów dolarów po potrąceniu podatków.
  • Wypłata w ratach – druga opcja zakładałaby wypłatę całej kwoty w 29 rocznych ratach.

Rosemary Casarotti zdecydowała się zachować na tyle prywatności na ile to możliwe i odmówiła udziału w konferencji prasowej. Zwycięski kupon zakupiła w Sunshine Food and Gas Circle K w miejscowości Cottonwood w Kalifornii. Nagroda wzrosła do astronomicznej kwoty w ciągu 31 losowań, zanim padła główna wygrana.

Według dyrektora California Lottery, Harjindera Shergill-Chimy, dzięki tej wygranej udało się przekazać aż 89,5 miliona dolarów na rzecz szkół publicznych.

„Miałam przyjemność rozmawiać z Rosemary przez telefon po jej wygranej i mogę z całą pewnością powiedzieć, jak wdzięczna i szczęśliwa jest, że zdobyła te pieniądze i wsparła edukację” – powiedziała Carolyn Becker, rzeczniczka California Lottery.

Wielkie wygrane w Mega Millions

Największa wygrana do tej pory w Mega Millions wyniosła 1,602 miliarda dolarów i padła w sierpniu 2023 r. Dwie przekraczające miliard wygrane w 2024 roku, to: 1,269 miliarda dolarów (Kalifornia, 27 grudnia – wygrana Casarotti) oraz 1,128 miliarda dolarów (New Jersey, marzec 2024).

Szczęśliwe liczby, które zapewniły Rosemary Casarotti fortunę, to 3, 7, 37, 49, 55 oraz 6 jako złota Mega Ball. O wygranej informowaliśmy 28 grudnia.

Loteria Mega Millions po raz kolejny udowodniła, że szczęście może uśmiechnąć się do każdego – wystarczy tylko jeden los!

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

grudzień 2017
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu