Połącz się z nami

News Chicago

25-lecie klubu sportowego „Bronek”. Medycyna i sport – pasje dr. Bronisława Orawca

Opublikowano

dnia

Założony przez popularnego kardiologa, dr. Bronisława Orawca Klub Sportowy Bronek celebrował ćwierćwiecze istnienia.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Wszystko zaczęło się 26 stycznia 1992 roku. O przesłankach założenia klubu sportowego dla lekarzy i ich rodzin mówił dr Bronisław Orawiec. „ Po przyjeździe do Chicago zacząłem pracę jako lekarz kardiolog i zauważyłem, że wśród licznej braci lekarskiej tutaj jest wielu lekarzy sportowców, którzy albo uprawiali sport jeszcze w Polsce albo uprawiali go tutaj w Chicago. Wpadłem na myśl, aby ten sport wśród lekarzy troszeczkę bardziej uatrakcyjnić i aby ten sport dał możliwość współzawodnictwa i kompetycji, ale nie tylko. Pomyślałem, że będzie wspaniałą rzeczą, kiedy my jako lekarze będziemy sportem wskazywać drogę do zdrowego życia również naszej Polonii chicagowskiej”. Polem tej rywalizacji wśród lekarzy stały się dwie dyscypliny – tenis i narciarstwo.

Galeria zdjęć

Każdego roku osoby, które uzyskały najlepszy wynik w obydwu konkurencjach zdobywały zaszczytny tytuł najlepszego sportowca wśród lekarzy. W roku jubileuszu wśród kobiet ten tytuł po raz jedenasty zdobyła dr Halina Anioł, natomiast wśród panów tytuł niepodzielnie od 25 lat zdobywa dr Bronisław Orawiec.

Wyniki uzyskane w poszczególnych latach stały się podstawą ustalenia rankingu ćwierćwiecza. W tej klasyfikacji wśród lekarek zwyciężyła Halina Anioł przed Beatą Danek i Jolantą Kloc, a wśród lekarzy Bronisław Orawiec przed Markiem Rudnickim i Józefem Mazurkiem. Laureaci zostali uhonorowani medalami i pucharami. Specjalne wyróżnienia jubileuszowe otrzymali także: były konsul generalny i senator Franciszek Adamczyk, Małgorzata i Andrzej Pitoniowie, organizatorzy pokazów mody narciarskiej, hojna sponsorka lekarskich imprez Barbara Cooper oraz kapitan drużyny tenisowej dziennikarzy Piotr Dąbrowski.

Najlepsza sportsmenka wśród lekarek dr Halina Anioł sportem interesowała się od najmłodszych lat. „Moja nauczycielka mnie zachęciła. Nawet nie wiedziałam, że mam jakiekolwiek zdolności do sportu, bo nikt go w rodzinie nie uprawiał (…). Zaczęło się od gimnastyki, potem zaczęłam trenować tenis, na studiach narty i pokochałam sport i wszystkim moim pacjentom absolutnie zalecam, że to najlepsza rzecz dla ducha i ciała”.

W ciągu ćwierćwiecza dr Orawiec zorganizował 26 edycji zawodów narciarskich i tenisowych dla lekarzy oraz 24 turnieje tenisowe dla Klubu „Tatry”, 6 turniejów tenisowych dziennikarzy i lekarzy oraz dwa turnieje tenisowe jako imprezy towarzyszące Światowym Kongresom Polonii Medycznej w Krakowie i Warszawie, a także 21 narciarskich imprez międzynarodowych dla środowiska narciarskiego, które najczęściej odbywały się w ośrodkach alpejskich na terenie Włoch, Austrii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych.

Ostatnim akordem uroczystości jubileuszowej , która odbyła się w posiadłości Grażyny i Bronisława Orawców był pokaz sportowej odzieży narciarskiej przygotowany przez sklep „Goskand”. W roli modelek wystąpili uczestnicy jubileuszu.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Foto: Andrzej Baraniak/ NEWSRP

News Chicago

Harcerska droga krzyżowa w Jezuickim Ośrodku Milenijnym

Opublikowano

dnia

Autor:

23 marca w Jezuickim Ośrodku Milenijnym odbyła się harcerska droga krzyżowa z bł. Stefanem Wincentym Frelichowskim, zuchami, harcerkami i harcerzami Chorągwi Harcerek USA.

„W ramach obchodów 20-tej rocznicy ogłoszenia ‚druha Wicka’ patronem Harcerstwa, zebraliśmy się na dorocznym nabożeństwie wielkopostnym w Jezuickim Ośrodku Milenijnym. Droga Krzyżowa z nim przypomniała nam jego życie, ofiarność i poświęcenie, jego do końca harcerską postawę”, czytamy na profilu fb Chorągwi Harcerek USA.

Chorągiew Harcerek stanowi żeńską gałąź Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami Kraju, która wspiera wszechstronny rozwój młodzieży w kierunku określonym przez Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie.

Organizacja tworzy jednostki młodzieżowe w lokalnych ośrodkach. Program kształcenia jest prowadzony na różnych szczeblach zgodnie z metodą i zasadami harcerskimi. Grupy dzieci i młodzieży wyjeżdżają na coroczne na kolonie zuchowe i obozy harcerskie.

​Związek Harcerstwa Polskiego ma na celu wychowanie dzielnych, prawych i zdolnych do poświęceń ludzi; a także przygotowanie młodzieży do świadomej, czynnej i ofiarnej służby dla Polski oraz narodu osiedlenia Polaków.

Jego celem jest utrzymanie więzi z narodem polskim i pielęgnowanie dorobku kulturalnego Polski; oraz wprowadzenie zasad ideologii harcerskiej do życia publicznego.

Bł. Stefan Wincenty Frelichowski, urodził się 22 stycznia 1913 r. w Chełmży, w rodzinie rzemieślniczej. W czwartej klasie gimnazjalnej, został przyjęty do Sodalicji Mariańskiej. Był też bardzo aktywny w działalności harcerskiej. W czerwcu 1931 r. zdał maturę, a jesienią wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

Dnia 14 marca 1937 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

11 września 1939 r. został aresztowany przez Niemców jako jeden z zakładników. Uważano go za szczególnie „podejrzanego” ze względu na jego wielki wpływ na młodzież. Uwięzionych osadzono w Forcie VII w Toruniu.

W styczniu 1940 r. przewieziono go do Stutthofu pod Gdańskiem, a w grudniu 1940 r. do obozu w Dachau, który stanowił główne skupisko duchowieństwa z całej Europy, szczególnie z Polski.

Pomimo ekstremalnych warunków ks. Frelichowski pełnił nadal posługę kapłańską. Organizował wspólne modlitwy, spowiadał, sprawował potajemnie Msze św. i rozdzielał Komunię św.

Na przełomie 1944/45 w obozie wybuchła epidemia tyfusu. Ks. Frelichowski zaangażował się w pomoc chorym, udało mu się także zachęcić do tego 32 innych kapłanów. Podczas tej pracy sam zaraził się tyfusem plamistym, który w połączeniu z zapaleniem płuc, doprowadził w dniu 23 lutego 1945 r. do jego śmierci.

Władze obozowe, łamiąc obowiązującą praktykę, zgodziły się na wystawienie zwłok ks. Frelichowskiego na widok publiczny, w wyłożonej białym prześcieradłem i udekorowanej kwiatami trumnie przed kremacją.

7 czerwca 1999 r. podczas pobytu w Toruniu, Jan Paweł II dokonał beatyfikacji ks. Frelichowskiego.

 

Źródło: fb, czuwaj, wikipedia
Foto: YouTube, fb

 

Czytaj dalej

News Chicago

Święconka Związku Klubów Polskich w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Zarząd Związku Klubów Polskich w USA serdecznie zaprasza na tradycyjną Święconkę, która odbędzie się w sobotę, 15 kwietnia 2023 r. o godz. 6:00PM. Rezerwacje są możliwe do 10 kwietnia.

Spotkanie będzie miało miejsce w siedzibie ZKP, przy 5835 W. Diversey Ave. Chicago, IL 60639 a uroczystość umili Zespół Marcus Band.

Rezerwacja miejsc jest możliwa do 10 kwietnia. Donacja wynosi $60.

Szczegółowe informacje oraz zgłoszenia są możliwe pod numerem telefonu do p. Marii Boduch – 708-373-1187.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/Sarsmis

 

Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Zaproszenie na największy plenerowy festiwal chrześcijański dla młodzieży w Polsce

Opublikowano

dnia

Autor:

Zaproszenie na Festiwal Życia, który odbędzie się w dniach od 3 do 9 lipca w Kokotku na Śląsku.

Pragnę serdecznie zaprosić polską młodzież ze Stanów Zjednoczonych do udziału w Festiwalu Życia, który odbędzie się od 3 do 9 lipca w Kokotku na Śląsku.

Festiwal Życia to największy plenerowy festiwal chrześcijański dla młodzieży w Polsce. Co roku biorą w nim udział tysiące młodych osób z Polski i zagranicy. Już rok temu gościliśmy uczestników z Europy, Azji i obu Ameryk!

Młodzi Polacy z zagranicy w rozmowach podkreślają, że widok takiej liczby ich rówieśników, którzy bawią się i modlą – oraz poczucie wspólnoty – jest dla nich niesamowitym przeżyciem, jakiego nie mają okazji doświadczyć w krajach, gdzie mieszkają.

Warto przyjechać na Festiwal Życia nawet z drugiego końca świata! To również dobra okazja do odwiedzenia rodziny i przyjaciół w Polsce.

Wszystkie informacje o Festiwalu Życia można znaleźć na stronie internetowej.

Szymon Zmarlicki
rzecznik medialny NINIWY
redaktor prowadzący portalu niniwa.pl

Oblackie Centrum Młodzieży | Stowarzyszenie Młodzieżowe NINIWA | NINIWA Spółka z o.o.
tel. +48 577 16 00 66

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

listopad 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu