Połącz się z nami

News Chicago

Zostały już tylko cztery miejsca. Rafał Kawalec z grupy JP II zaprasza na Polonijną Pielgrzymkę do Guadalupe

Opublikowano

dnia

12 grudnia obchodzimy rocznicę objawień Matki Bożej z Guadalupe. Świętuje cały Meksyk, ale nie tylko. „Grupa JP II”, aby uczcić to wielkie wydarzenie, organizuje, jak co roku, pielgrzymkę z Chicago. Jej uczestnicy, oprócz odwiedzin w sanktuarium, mają także czas na wypoczynek i skorzystanie z uroków gorącego Meksyku.

Obchody Uroczystości NMP z Guadalupe zawsze przebiegają w atmosferze głębokiej wiary. Podkreśla to na antenie Radia Deon Rafał Kawalec z grupy JP II

„Dzieci z mamami, ojcami, z dziadkami, z rodzeństwem są razem. Choćby na placu, gdzie gromadzą się miliony ludzi dzień wcześniej, 11 grudnia. Wtedy wspólnie wszyscy śpiewają <Sto lat> dla Maryi. Tysiące ludzi godzinami, przez całą noc adorują, cieszą się, śpiewają i modlą się. To jest czas, kiedy uciekamy od Chicago i zatrzymujemy się w zupełnie nowej rzeczywistości meksykańskiej”.

Przedstawiciel grupy JP II zapewnia, że oferta pielgrzymki skierowana jest także do tych, którzy w codziennej pogoni zgubili drogę wiary. Wyjazd jest według niego doskonałą okazją, aby stanąć bliżej Kościoła

„Nasza oferta jest dla wszystkich i to tworzy w grupie wyjazdowej niesamowitą atmosferę. W jednym autokarze spotykają się ludzie w różnym wieku, z różnym poziomem duchowości i wiary. Często docieramy do osób, które stoją gdzieś na obrzeżach Kościoła, wierzą w Pana Boga, ale nie praktykują”.

Rafał Kawalec kilkakrotnie sam uczestniczył w pielgrzymkach do Guadalupe. Jak twierdzi, zawsze towarzyszy temu wydarzeniu niepowtarzalny klimat

„To jest święto, które trwa bardzo długo. Meksykanie już praktycznie od początku grudnia zaczynają je celebrować. We wszystkich wioskach, nawet w najmniejszych zakątkach Guadalupe widać ten niepowtarzalny klimat, którego tutaj, niestety nam brakuje”.

Uroczystości przebiegają w atmosferze wiary

Uroczystości NMP z Guadalupe przebiegają zawsze w gorącej atmosferze wiary. Uczestnicy pielgrzymek przede wszystkim modlą się do Matki Bożej. Jak podkreśla jednak Rafał Kawalec gorąca jest też w Meksyku pogoda. Pielgrzymi mają także czas na wypoczynek i zwiedzanie

 „Guadalupe jest głównym punktem, a sam odpust jest najważniejszym punktem programu. Żeby jednak zrozumieć, dlaczego Maryja się tam objawiła, staramy się pokazać całą przestrzeń historyczną. Dlatego dotykamy Piramid w Tonantzintla, całej historii Azteków i Majów. Jeszcze jeden wspaniały punkt programu. To małe wyjątkowe miasteczko Taxco, do którego wyjeżdżamy jedyną kolejką linową w całym Meksyku. Jesteśmy także w Acapulco”.

Rafał Kawalec podkresla, że w tym roku pielgrzymka będzie miała charakter naprawdę wyjątkowy

„Myślę, że to będzie szczególny wyjazd. W roku, w którym przypada stulecie objawień Matki Boskiej w Fatimie. Ten czas jest naprawdę głęboko Maryjny. Pielgrzymka do Guadelupe w 2017 roku będzie waznym wydarzeniem”.

Rafał Kawalec zachęca do wzięcia udziału w  pielgrzymce do Meksyku – Guadalupe 2017. Odbędzie się ona w dniach od 9 do 16 grudnia. Zostało już tylko cztery wolne miejsca. Wszelkie informacje na temat wyjazdu można uzyskać pod nr telefonu 773 340 3135

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

 

News Chicago

Konsulat Generalny RP w Chicago zaprasza na spotkanie w tą niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Konsulat Generalny RP w Chicago zaprasza na otwarte spotkanie Konsula Generalnego Pawła Zyzaka oraz konsula Michała Arciszewskiego z Polonią.

W czasie spotkania odbędzie się rozmowa o wyborach, dokumentach i wszystkim, co ważne dla Polonii.

Spotkanie odbędzie się już 26 marca w Parafii św. Ferdynanda, przy 5936 W Barry Ave, Chicago, IL 60634.

Źródło: Konsulat Generalny RP w Chicago
Foto: Konsulat Generalny RP w Chicago
Czytaj dalej

News Chicago

UWAGA: Poszukiwani sędziowie elekcyjni na dzień Wyborów 4 kwietnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Czy jesteś obywatelem Stanów Zjednoczonych zarejestrowanym w Powiecie Cook? Czy mówisz i piszesz biegle zarówno w języku angielskim jak i polskim? Jeśli tak, zgłoś się do pracy przy drugiej turze Wyborów Miejskich w Chicago 4 kwietnia. Płaca wynosi 230 dolarów.

Komisja Wyborcza miasta Chicago poszukuje dwujęzycznych osób do pracy w obwodowych komisjach wyborczych, w charakterze sędziego elekcyjnego, w drugiej turze wyborów miejskich, które odbędą się 4 kwietnia (wtorek) 2023 r.

Członkami obwodowych komisji wyborczych mogą być obywatele Stanów Zjednoczonych, zarejestrowani do głosowania w Powiecie Cook.

Osoby te powinny być biegłe w języku angielskim i polskim oraz posiadać podstawowe umiejętności matematyczne.

Wynagrodzenie sędziego elekcyjnego wynosi 230 dolarów.

Obowiązki i wymagania członków komisji wyborczej są dokładnie opisane na stronie internetowej Komisji Wyborczej pod adresem www.chicagowybory.com na stronie „Zostań członkiem obwodowej komisji”.

Aplikacje można też wydrukować, wypełnić i odesłać na adres:

Chicago Board of Election Commissioners
69 W Washington Street, Suite 600
Chicago IL 60602
Attn: Monika

Aplikacje można również złożyć przez internet na stronie pollworker.chicagoelections.gov.

Po więcej informacji prosimy o kontakt z Moniką Myśliwiec-Gałuszką pod numerem telefonu 312-269-5702 lub polishvote@chicagoelections.gov.

 

Foto: istock/ Anastasiia Makarevich
Czytaj dalej

News Chicago

Harcerska droga krzyżowa w Jezuickim Ośrodku Milenijnym

Opublikowano

dnia

Autor:

23 marca w Jezuickim Ośrodku Milenijnym odbyła się harcerska droga krzyżowa z bł. Stefanem Wincentym Frelichowskim, zuchami, harcerkami i harcerzami Chorągwi Harcerek USA.

„W ramach obchodów 20-tej rocznicy ogłoszenia ‚druha Wicka’ patronem Harcerstwa, zebraliśmy się na dorocznym nabożeństwie wielkopostnym w Jezuickim Ośrodku Milenijnym. Droga Krzyżowa z nim przypomniała nam jego życie, ofiarność i poświęcenie, jego do końca harcerską postawę”, czytamy na profilu fb Chorągwi Harcerek USA.

Chorągiew Harcerek stanowi żeńską gałąź Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami Kraju, która wspiera wszechstronny rozwój młodzieży w kierunku określonym przez Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie.

Organizacja tworzy jednostki młodzieżowe w lokalnych ośrodkach. Program kształcenia jest prowadzony na różnych szczeblach zgodnie z metodą i zasadami harcerskimi. Grupy dzieci i młodzieży wyjeżdżają na coroczne na kolonie zuchowe i obozy harcerskie.

​Związek Harcerstwa Polskiego ma na celu wychowanie dzielnych, prawych i zdolnych do poświęceń ludzi; a także przygotowanie młodzieży do świadomej, czynnej i ofiarnej służby dla Polski oraz narodu osiedlenia Polaków.

Jego celem jest utrzymanie więzi z narodem polskim i pielęgnowanie dorobku kulturalnego Polski; oraz wprowadzenie zasad ideologii harcerskiej do życia publicznego.

Bł. Stefan Wincenty Frelichowski, urodził się 22 stycznia 1913 r. w Chełmży, w rodzinie rzemieślniczej. W czwartej klasie gimnazjalnej, został przyjęty do Sodalicji Mariańskiej. Był też bardzo aktywny w działalności harcerskiej. W czerwcu 1931 r. zdał maturę, a jesienią wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

Dnia 14 marca 1937 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

11 września 1939 r. został aresztowany przez Niemców jako jeden z zakładników. Uważano go za szczególnie „podejrzanego” ze względu na jego wielki wpływ na młodzież. Uwięzionych osadzono w Forcie VII w Toruniu.

W styczniu 1940 r. przewieziono go do Stutthofu pod Gdańskiem, a w grudniu 1940 r. do obozu w Dachau, który stanowił główne skupisko duchowieństwa z całej Europy, szczególnie z Polski.

Pomimo ekstremalnych warunków ks. Frelichowski pełnił nadal posługę kapłańską. Organizował wspólne modlitwy, spowiadał, sprawował potajemnie Msze św. i rozdzielał Komunię św.

Na przełomie 1944/45 w obozie wybuchła epidemia tyfusu. Ks. Frelichowski zaangażował się w pomoc chorym, udało mu się także zachęcić do tego 32 innych kapłanów. Podczas tej pracy sam zaraził się tyfusem plamistym, który w połączeniu z zapaleniem płuc, doprowadził w dniu 23 lutego 1945 r. do jego śmierci.

Władze obozowe, łamiąc obowiązującą praktykę, zgodziły się na wystawienie zwłok ks. Frelichowskiego na widok publiczny, w wyłożonej białym prześcieradłem i udekorowanej kwiatami trumnie przed kremacją.

7 czerwca 1999 r. podczas pobytu w Toruniu, Jan Paweł II dokonał beatyfikacji ks. Frelichowskiego.

 

Źródło: fb, czuwaj, wikipedia
Foto: YouTube, fb

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

listopad 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu