Połącz się z nami

audycje

Arkadiusz Gruszka i Łukasz Wroński najlepszymi rajdowcami Ameryki. W Chicago specjalny gość z Polski

Opublikowano

dnia

Arkadiusz Gruszka i Łukasz Wroński jadący samochodem Mitsubishi Mirage wygrywając cztery z sześciu eliminacji cyklu „Rally America National Championship” zostali rajdowymi mistrzami Ameryki. To pierwsze w historii zwycięstwo Polaków, na dodatek osiągnięte w tak przekonywującym stylu.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Polska załoga jeszcze przed zakończeniem cyklu wyrobiła sobie tak dużą przewagę nad rywalami, że ostatnia eliminacja w rajdzie „Lake Superior” w stanie Michigan była czystą formalnością. I chociaż tej eliminacji, prowadząc do półmetka z przewagą dwóch minut, Polacy nie ukończyli ze względu na awarię silnika, to i tak atmosfera na zakończenie mistrzostw była znakomita.

Galeria zdjęć

Naocznym świadkiem tego wydarzenia był znakomity polski kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc, wielokrotny mistrz Polski, mistrz Europy i zdobywca Pucharu Świata w rajdach, który wraz z załogą uczestniczył w konferencji prasowej dla polonijnych mediów, jaka w miniony poniedziałek odbyła się „Play Book” w Niles.

Sportowcy dzieli się wrażeniami, podpisywali książki i pozowali do zdjęć. O magicznym wręcz wyczynie Gruszki i Wrońskiego Krzysztof Hołowczyc powiedział: „Te sukces to jest taki końcowy element ciężkiej pracy. Składania dobrego zespołu i sprzętu. Arek oprócz tego, że jest kierowcą, co raz lepszym kierowcą, naprawdę coraz lepszym, jest także wspaniałym inżynierem, który ma wielką pasję budowania tego samochodu. I ten samochód, który według mnie naprawdę jest bliski liderowania wszystkim samochodom rajdowym w Ameryce został stworzony z jego pasji, idei, myśli i dobrej inżynierii. Trzeba umieć poskładać te klocuszki, jeden po drugim, żeby na koniec można się było cieszyć takim sukcesem (…). Z sześciu rajdów cztery wygrane w pięknym stylu. Myślę, że Arek i jego zespół może śmiało powiedzieć – zrobiliśmy to”.

Autor tego sukcesu wielokrotnie podkreślał, że udział kierowcy i pilota to jedynie skromny udział w sukcesie, na który z mozołem i poświęceniem pracowała cała ekipa. „My jako załoga mamy niewielki wpływ na to. Największy wpływ mają mechanicy, cała ekipa, która jest wokół nas. To oni nie śpią po nocach. Oni przygotowują ten samochód, żebyśmy mogli bezpiecznie dojechać do mety. Dlatego chciałbym podziękować wszystkim mechanikom i ich rodzinom za wysiłek i cierpliwość, bo gdy jedziemy to praktycznie przez tydzień czasu wszyscy są poza domem” – powiedział Arkadiusz Gruszka. Ze zwycięstwa zadowolony był pilot Łukasz Wroński, który podkreślił, że liczy się cały sezon. Jest wielu kierowców, którzy „odpalą” na jednym czy drugim rajdzie, ale utrzymanie wysokiej dyspozycji przez cały sezon nie jest łatwe. „ Jesteśmy pierwszymi Polakami w historii rajdów w Ameryce, którzy zakończyli sezon takim sukcesem. Bardzo się cieszymy pomimo, że ostatni rajd nie był najbardziej udany, to jednak końcowy wynik w kontekście całego sezonu jest kapitalną sprawą” – powiedział pilot, który parokrotnie stawał na podium rajdowych mistrzostw Polski.

Arkadiusz Gruszka startuje w rajdach od kilkunastu lat. Minione sezony był mniej lub bardziej udane. Nie brakowało w nich pojedynczych sukcesów, ale wjazd na szczyt rajdowej rywalizacji był możliwy dopiero po „własnoręcznym” zbudowaniu obecnej „rajdówki” na bazie samochodu Mitsubishi Mirage

Niestety, z tytułu wygranych załogi nie otrzymują żadnych gratyfikacji finansowych. Jest to prawdziwe hobby, które uczestnicy muszą sami finansować wnosząc do organizatorów „startowe” i pokrywając pozostałe koszty od zakupu auta poczynając, po te związane z utrzymaniem zespołu, przejazdami, itp. „Ścigamy się praktycznie o uścisk ręki kierownika tego całego zamieszania i o taki puchar, który na końcu dostajemy” – powiedział uśmiechnięty rajdowy mistrz Ameryki prezentując skromne trofeum.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia Andrzej Baraniak

audycje

Wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” w Muzeum Polskim w Ameryce. Zaprasza Filip Frąckowiak

Opublikowano

dnia

„Generał Kukliński. Polska samotna misja” to tytuł wystawy, którą będzie można zwiedzić w Chicago 15 grudnia w Muzeum Polskim w Ameryce. Ekspozycja przedstawia życiorys Ryszarda Kuklińskiego, a także prezentuje sowieckie, amerykańskie i peerelowskie dokumenty, które były zbierane przez ponad dwadzieścia lat.

Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci płk. Kuklińskiego w Warszawie, mówi, że dzięki wystawie Polacy mieszkający poza granicami swojej ojczyzny mogą bliżej poznać postać płk. Kuklińskiego. Zachęca więc do jej zobaczenia

Jak mówi Filip Frąckowiak, wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” będzie podróżować po Stanach Zjednoczonych przez kilka tygodni. Oprócz podziwiania eksponatów, będzie można wziąć udział także w wykładach dotyczących postaci Ryszarda Kuklińskiego

Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na stronach internetowych www.polshmuseuminamerica.com lub www.generalkuklinski.com

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, www.polshmuseuminamerica.com

Czytaj dalej

audycje

Sukces pierwszego Rodzinnego Kongresu Modlitewnego w Chicago. Tysiące uczestników

Opublikowano

dnia

Uroczysta msza święta w chicagowskiej archikatedrze pw. Najświętszego Imienia Jezus zakończyła dwutygodniowy pierwszy Rodzinny Kongres Modlitewny “Przyjdź i rozbudź wiarę”. Podczas nabożeństwa życzenia wiernym złożył osobiście kardynał Blase Cupich.

Relacja Andrzeja Baraniaka

22 kwietnia, w katedrze matce wszystkich kościołów w aglomeracji Chicago spotkali się uczniowie polonijnych szkół, rodzice i pedagodzy. Mszę odprawił ks. Przemysław Wójcik w asyście o. Łukasza Buksy i ks. Ryszarda Fedka, opiekuna Polonii z ramienia archidiecezji. Punktem kulminacyjnym nabożeństwa było rozdanie nagród w konkursie plastycznym pt. “Jezus mówi do ciebie w modlitwie”, zorganizowanym w ramach kongresu. Pierwsze miejsce zajęła Julianna Mulica ze szkoły im. św. Błażeja. W sumie spośród 140 prac wyłonionych zostało 12, które trafią do kalendarza ewangelizacyjnego dla polskich szkół na terenie Chicago.

Galeria zdjęć

Rodzinny Kongres Modlitewny trwał dwa tygodnie, podczas których w licznych spotkaniach w siedmiu parafiach polonijnych archidiecezji Chicago wzięło udział 3 i pół tysiąca osób, mówiła Marta Stępniak odpowiedzialna w archidiecezji za współpracę z Polonią, która wraz z ks. Markiem Smółką organizowała kongres.

O znaczeniu kongresu mówił franciszkanin, o. Łukasz Buksa z Krakowa, który przewodniczył modlitewnym spotkaniom.

“Był to wyjątkowy czas, kiedy mieliśmy możliwość otwierania swego serca i budzenia w sobie świadomości, jak Bóg jest blisko każdego z nas, jak Bóg nas kocha, jak Bóg wychodzi nam ciągle naprzeciw, jak Bóg ofiaruje nam siebie. Przepiękny czas spotkań z Kościołem dzieci, młodych, dorosłych, rodzin, katechetów i sióstr zakonnych. Wszystko po to, żeby się przebudzić i odkryć obecność Boga, który daje nam siłę, żeby żyć jeszcze piękniej, godniej, szczęśliwiej i treściwiej”.

Inicjatorem Rodzinnego Kongresu Modlitewnego był ks. Marek Smółka, który chciał, aby rekolekcje dla kilkuset uczniów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania, które rok temu poprowadził o. Łukasz Buksa, miały swoją kontynuację. I tak zrodził się pomysł na kongres.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej

audycje

Wielki sukces Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej. „Ten bal jest tym wszystkim, co naprawdę kocham”

Opublikowano

dnia

Dom Podhalan pękał w szwach, parkingi były wypchane po brzegi, a przed wejściem ustawiała się kolejka. Tak wyglądał Bal Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej, Karoliny Nowobilskiej, w którym wzięło udział ponad 700 gości.

Relacja Andrzeja Baraniaka

 Podczas sobotniej imprezy sam prezes Związku Józef Cikowski przecierał oczy ze zdumienia twierdząc, że przynajmniej od dwudziestu lat Dom Podhalan nie przyjął pod swoją strzechę za jednym razem takiego tłumu ludzi. Wielkim sukcesem najprawdopodobniej okaże się również wynik zbiórki charytatywnej. Jeszcze przed balem, królowa Karolina Nowobilska cieszyła się, że uzbierała już 30 tysięcy dolarów. Liczyna to, że końcowa kwota sięgnie 50 tysięcy. Wszystko będzie wiadomo po podliczeniu wszystkich kosztów. Uzbierane w ramach balu fundusze tegoroczna królowa ma zamiar w całości przeznaczyć na rzecz potrzebujących dzieci w Polsce oraz w Illinois.

Galeria zdjęć

Karolina Nowobilska w swojej nowej roli odnajduje się znakomicie.

“Pół roku jestem królową i powiem szczerze, ja to bardzo lubię. To mi taką radość daje być między ludźmi, rozmawiać, pośmiać się, zaśpiewać, to jest naprawdę takie niesamowite. Ten bal jest wszystkim tym, co naprawdę kocham (…) Cieszę się bardzo, że mogę tutaj być, a dzieki ofiarności licznej grupy ludzi uzbierać pieniążki na pomoc dla chorych dzieci tam pod Tatrami i tutaj nad jeziorem Michigan (…) Znalazłam już organizacje i fundacje, które będę chciała wesprzeć” – mówiła Karolina Nowobilska.

Za szczodrość sponsorów wdzięczni są również rodzice królowej, którzy są dumni z bardzo odpowiedzialnej i konsekwentnej córki, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, jak mówi tata Karoliny, Stanisław Nowobilski.

Dla królowej to bardzo intensywny rok. Lada moment zostanie absolwentką szkoły średniej i zamierza rozpocząć studia biomedyczne. Imprezę rozpoczął występ zespołu Ślebodni, którego członkiem królowa jest od wielu lat. Gratulacje Karolinie Nowobilskiej składali przedstawiciele Związku Podhalan w Ameryce Północnej z Józefem Cikowskim na czele, konsul generalny Piotr Janicki, kapelani Jacek Palica i Wacław Lech, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Bogdan Strumiński i prezes Koła 42 Białka Tatrzańska Marian Łukaszczyk.

Emocjonalnym momentem spotkania było wykonanie przez królową piosenki dedykowanej jej rodzicom. Serca gości zdobyła również mała Gabrysia Mulica, która wyrecytowała wiersz o bohaterce wieczoru.

Dopełnieniem części artystycznej była pełna góralskiego humoru sztuka teatralna, do której scenariusz napisała mama królowej, Maria Nowobilska.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. Własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

październik 2017
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu