Połącz się z nami

News Chicago

Polonia obchodzi Rok Kościuszki. Uroczystości w Muzeum Polskim w Ameryce

Opublikowano

dnia

Rok 2017 został przez UNESCO ogłoszony Rokiem Kościuszki. Z tej okazji, 15 października, dokładnie 200 lat po śmierci wybitnego Polaka, Muzeum Polskie w Ameryce otworzyło wystawę poświęconą bohaterowi dwóch narodów. Rocznicowe uroczystości uświetnił spektakl w wykonaniu uczniów Polskiej Szkoły im. Tadeusza Kościuszki.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Podczas niedzielnego otwarcia wystawy Pluton Reprezentacyjny Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki sprawował honorową wartę. O cennych pamiątkach ekspozycji opowiadała kurator wystawy Halina Misterka.

Galeria zdjęć

“Dzisiejsza wystawa jest ukoronowaniem 5-letniej pracy nad opracowywaniem dokumentów kościuszkowskich. Tą kolekcję dr. Aleksandra Kochanowicza zakupiliśmy w 1945 roku. Na podstawie tych dokumentów w 1977 roku powstała publikacja Kościuszko Letters, która jest naszą ważną publikacją dotyczącą tej kolekcji. Później słuch o dokumentach zaginął. Zostały one odzyskane w 2012 roku i od tego czasu wspólnie z panią Teresą Sromek opracowujemy, opisujemy, katalogujemy, dygitalizujemy. Efektem tego jest wystawa” – opowiadała muzealna archiwistka Halina Misterka.

Cenna kolekcja zawiera ponad 200 pamiątek, w tym listy Tadeusza Kościuszki, generałów armii amerykańskiej z okresu wojny rewolucyjnej oraz dokumenty dotyczące powstania Kościuszkowskiego w Polsce. Wystawę można oglądać do marca 2018 roku.

W rocznicowe obchody włączyli się filateliści z Polonus Polish Philatelic Society, udostępniając kolekcję tematyczną związaną z postacią Tadeusza Kościuszki oraz jego czasów.

Podczas niedzielnych uroczystości w Muzeum Polskim w Ameryce uczniowie szkoły im. Tadeusza Kościuszki zaprezentowali program wspomnieniowy o generale. W postać Kościuszki wcielił się aktor Andrzej Krukowski. Ostatnim akordem spektaklu była ceremonia wbijania gwoździa w drzewce szkolnego sztandaru, w której uczestniczyli konsul generalny Piotr Janicki, prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego Joseph Drobot, prezes muzeum Richard Owsiany, prof. historii James Pula z Purdue University, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce Ewa Koch, dyrektor muzeum Małgorzata Kot oraz prezes Komitetu Rodzicielskiego szkoły Aneta Dudek.

Podczas uroczystości goście wysłuchali koncertu fortepianowego Marty Pasek. Poczęstunek serwowany był przez delikatesy Montrose Food Mart and Deli.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSR

News Chicago

Harcerska droga krzyżowa w Jezuickim Ośrodku Milenijnym

Opublikowano

dnia

Autor:

23 marca w Jezuickim Ośrodku Milenijnym odbyła się harcerska droga krzyżowa z bł. Stefanem Wincentym Frelichowskim, zuchami, harcerkami i harcerzami Chorągwi Harcerek USA.

„W ramach obchodów 20-tej rocznicy ogłoszenia ‚druha Wicka’ patronem Harcerstwa, zebraliśmy się na dorocznym nabożeństwie wielkopostnym w Jezuickim Ośrodku Milenijnym. Droga Krzyżowa z nim przypomniała nam jego życie, ofiarność i poświęcenie, jego do końca harcerską postawę”, czytamy na profilu fb Chorągwi Harcerek USA.

Chorągiew Harcerek stanowi żeńską gałąź Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami Kraju, która wspiera wszechstronny rozwój młodzieży w kierunku określonym przez Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie.

Organizacja tworzy jednostki młodzieżowe w lokalnych ośrodkach. Program kształcenia jest prowadzony na różnych szczeblach zgodnie z metodą i zasadami harcerskimi. Grupy dzieci i młodzieży wyjeżdżają na coroczne na kolonie zuchowe i obozy harcerskie.

​Związek Harcerstwa Polskiego ma na celu wychowanie dzielnych, prawych i zdolnych do poświęceń ludzi; a także przygotowanie młodzieży do świadomej, czynnej i ofiarnej służby dla Polski oraz narodu osiedlenia Polaków.

Jego celem jest utrzymanie więzi z narodem polskim i pielęgnowanie dorobku kulturalnego Polski; oraz wprowadzenie zasad ideologii harcerskiej do życia publicznego.

Bł. Stefan Wincenty Frelichowski, urodził się 22 stycznia 1913 r. w Chełmży, w rodzinie rzemieślniczej. W czwartej klasie gimnazjalnej, został przyjęty do Sodalicji Mariańskiej. Był też bardzo aktywny w działalności harcerskiej. W czerwcu 1931 r. zdał maturę, a jesienią wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

Dnia 14 marca 1937 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

11 września 1939 r. został aresztowany przez Niemców jako jeden z zakładników. Uważano go za szczególnie „podejrzanego” ze względu na jego wielki wpływ na młodzież. Uwięzionych osadzono w Forcie VII w Toruniu.

W styczniu 1940 r. przewieziono go do Stutthofu pod Gdańskiem, a w grudniu 1940 r. do obozu w Dachau, który stanowił główne skupisko duchowieństwa z całej Europy, szczególnie z Polski.

Pomimo ekstremalnych warunków ks. Frelichowski pełnił nadal posługę kapłańską. Organizował wspólne modlitwy, spowiadał, sprawował potajemnie Msze św. i rozdzielał Komunię św.

Na przełomie 1944/45 w obozie wybuchła epidemia tyfusu. Ks. Frelichowski zaangażował się w pomoc chorym, udało mu się także zachęcić do tego 32 innych kapłanów. Podczas tej pracy sam zaraził się tyfusem plamistym, który w połączeniu z zapaleniem płuc, doprowadził w dniu 23 lutego 1945 r. do jego śmierci.

Władze obozowe, łamiąc obowiązującą praktykę, zgodziły się na wystawienie zwłok ks. Frelichowskiego na widok publiczny, w wyłożonej białym prześcieradłem i udekorowanej kwiatami trumnie przed kremacją.

7 czerwca 1999 r. podczas pobytu w Toruniu, Jan Paweł II dokonał beatyfikacji ks. Frelichowskiego.

 

Źródło: fb, czuwaj, wikipedia
Foto: YouTube, fb

 

Czytaj dalej

News Chicago

Święconka Związku Klubów Polskich w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Zarząd Związku Klubów Polskich w USA serdecznie zaprasza na tradycyjną Święconkę, która odbędzie się w sobotę, 15 kwietnia 2023 r. o godz. 6:00PM. Rezerwacje są możliwe do 10 kwietnia.

Spotkanie będzie miało miejsce w siedzibie ZKP, przy 5835 W. Diversey Ave. Chicago, IL 60639 a uroczystość umili Zespół Marcus Band.

Rezerwacja miejsc jest możliwa do 10 kwietnia. Donacja wynosi $60.

Szczegółowe informacje oraz zgłoszenia są możliwe pod numerem telefonu do p. Marii Boduch – 708-373-1187.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/Sarsmis

 

Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Zaproszenie na największy plenerowy festiwal chrześcijański dla młodzieży w Polsce

Opublikowano

dnia

Autor:

Zaproszenie na Festiwal Życia, który odbędzie się w dniach od 3 do 9 lipca w Kokotku na Śląsku.

Pragnę serdecznie zaprosić polską młodzież ze Stanów Zjednoczonych do udziału w Festiwalu Życia, który odbędzie się od 3 do 9 lipca w Kokotku na Śląsku.

Festiwal Życia to największy plenerowy festiwal chrześcijański dla młodzieży w Polsce. Co roku biorą w nim udział tysiące młodych osób z Polski i zagranicy. Już rok temu gościliśmy uczestników z Europy, Azji i obu Ameryk!

Młodzi Polacy z zagranicy w rozmowach podkreślają, że widok takiej liczby ich rówieśników, którzy bawią się i modlą – oraz poczucie wspólnoty – jest dla nich niesamowitym przeżyciem, jakiego nie mają okazji doświadczyć w krajach, gdzie mieszkają.

Warto przyjechać na Festiwal Życia nawet z drugiego końca świata! To również dobra okazja do odwiedzenia rodziny i przyjaciół w Polsce.

Wszystkie informacje o Festiwalu Życia można znaleźć na stronie internetowej.

Szymon Zmarlicki
rzecznik medialny NINIWY
redaktor prowadzący portalu niniwa.pl

Oblackie Centrum Młodzieży | Stowarzyszenie Młodzieżowe NINIWA | NINIWA Spółka z o.o.
tel. +48 577 16 00 66

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

październik 2017
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu