Połącz się z nami

News Chicago

Wracajcie do Polski. Wicepremier w Chicago. Mateusz Morawiecki na spotkaniu z Polonią

Opublikowano

dnia

W Chicago gościł w czwartek wicepremier rządu RP, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, który w kościele św. Trójcy na krótkim briefingu spotkał się z dziennikarzami, a następnie przez godzinę uczestniczył w otwartym spotkaniu z Polonią. Jeszcze tego samego dnia udał się do siedziby konsulatu RP w Wietrznym Mieście, gdzie czekali na niego przedstawiciele środowisk biznesowych. Po wizycie w Chicago wicepremier Morawiecki poleciał do Waszyngtonu. Na Trójcowie był reporter Andrzej Baraniak.

W kościele św. Trójcy wicepremier dziękował za możliwość spotkania z Polonią.

Celem wizyty, szczególnie jej waszyngtońskiego etapu są rozmowy z inwestorami i przedstawicielami instytucji finansowych.

Mówiąc o polityce rządu, wicepremier Morawiecki powiedział, że Polska dąży do odbudowy polskiego przemysłu motoryzacyjnego stawiając na nowe kierunki związane z szeroko rozumianą produkcją samochodów i urządzeń napędzanych energią elektryczną.

Minister rozwoju i finansów zaznaczył również, że Polska jest wiodącym krajem na rynku europejskim, jeżeli chodzi o tworzenie nowych miejsc pracy w przemyśle.

Zdaniem wicepremiera Polska jest niezależna od światowej finansjery i mało zadłużona.

Minister Morawiecki zaprzeczył głosom o możliwości wyjścia Polski z UE, w której Polska jest obrońcą wspólnego rynku.

Podczas spotkania poruszony został wątek letniej wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa w Polsce oraz kwestia konsekwencji gospodarczych wizyty, szczególnie w odniesieniu do bezpieczeństwa energetycznego i wojskowego.

Komentując procedowaną w Sejmie ustawę o częściowym zakazie handlu w niedzielę oraz jej wpływ na obniżenie dochodów państwa, wicepremier Morawiecki powiedział:

Na pytanie o zagwarantowanie Polonii możliwości reprezentacji w polskim parlamencie krytycznie skomentował jej zaangażowanie w wyborach.

Odpowiadając na pytanie o możliwość wzniesienia pomnika Bitwy Warszawskiej oraz o politykę historyczną państwa i honorowania bohaterów narodowych powiedział:

Wicepremier Morawiecki apelował o większe zaangażowanie Polonii w życie Polski oraz o powroty nad Wisłę.

Głównym pomysłodawcą spotkania wicepremiera Morawieckiego z Polonią w Chicago był dr Paweł Zyzak i red. Marek Bober.

Gospodarze spotkania w sali parafii kościoła św. Trójcy wręczyli gościowi replikę czapki generalskiej Józefa Hallera. Prezes grupy motocyklowej „Rajd Katyński”, Jacek Kawczyński wręczył wicepremierowi klubową kurtkę motocyklową. Na zakończenie spotkania minister rozwoju i finansów wpisał się do księgi pamiątkowej polskiej szkoły sobotniej im. Św. Trójcy.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

 

News Chicago

Harcerska droga krzyżowa w Jezuickim Ośrodku Milenijnym

Opublikowano

dnia

Autor:

23 marca w Jezuickim Ośrodku Milenijnym odbyła się harcerska droga krzyżowa z bł. Stefanem Wincentym Frelichowskim, zuchami, harcerkami i harcerzami Chorągwi Harcerek USA.

„W ramach obchodów 20-tej rocznicy ogłoszenia ‚druha Wicka’ patronem Harcerstwa, zebraliśmy się na dorocznym nabożeństwie wielkopostnym w Jezuickim Ośrodku Milenijnym. Droga Krzyżowa z nim przypomniała nam jego życie, ofiarność i poświęcenie, jego do końca harcerską postawę”, czytamy na profilu fb Chorągwi Harcerek USA.

Chorągiew Harcerek stanowi żeńską gałąź Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami Kraju, która wspiera wszechstronny rozwój młodzieży w kierunku określonym przez Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie.

Organizacja tworzy jednostki młodzieżowe w lokalnych ośrodkach. Program kształcenia jest prowadzony na różnych szczeblach zgodnie z metodą i zasadami harcerskimi. Grupy dzieci i młodzieży wyjeżdżają na coroczne na kolonie zuchowe i obozy harcerskie.

​Związek Harcerstwa Polskiego ma na celu wychowanie dzielnych, prawych i zdolnych do poświęceń ludzi; a także przygotowanie młodzieży do świadomej, czynnej i ofiarnej służby dla Polski oraz narodu osiedlenia Polaków.

Jego celem jest utrzymanie więzi z narodem polskim i pielęgnowanie dorobku kulturalnego Polski; oraz wprowadzenie zasad ideologii harcerskiej do życia publicznego.

Bł. Stefan Wincenty Frelichowski, urodził się 22 stycznia 1913 r. w Chełmży, w rodzinie rzemieślniczej. W czwartej klasie gimnazjalnej, został przyjęty do Sodalicji Mariańskiej. Był też bardzo aktywny w działalności harcerskiej. W czerwcu 1931 r. zdał maturę, a jesienią wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

Dnia 14 marca 1937 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

11 września 1939 r. został aresztowany przez Niemców jako jeden z zakładników. Uważano go za szczególnie „podejrzanego” ze względu na jego wielki wpływ na młodzież. Uwięzionych osadzono w Forcie VII w Toruniu.

W styczniu 1940 r. przewieziono go do Stutthofu pod Gdańskiem, a w grudniu 1940 r. do obozu w Dachau, który stanowił główne skupisko duchowieństwa z całej Europy, szczególnie z Polski.

Pomimo ekstremalnych warunków ks. Frelichowski pełnił nadal posługę kapłańską. Organizował wspólne modlitwy, spowiadał, sprawował potajemnie Msze św. i rozdzielał Komunię św.

Na przełomie 1944/45 w obozie wybuchła epidemia tyfusu. Ks. Frelichowski zaangażował się w pomoc chorym, udało mu się także zachęcić do tego 32 innych kapłanów. Podczas tej pracy sam zaraził się tyfusem plamistym, który w połączeniu z zapaleniem płuc, doprowadził w dniu 23 lutego 1945 r. do jego śmierci.

Władze obozowe, łamiąc obowiązującą praktykę, zgodziły się na wystawienie zwłok ks. Frelichowskiego na widok publiczny, w wyłożonej białym prześcieradłem i udekorowanej kwiatami trumnie przed kremacją.

7 czerwca 1999 r. podczas pobytu w Toruniu, Jan Paweł II dokonał beatyfikacji ks. Frelichowskiego.

 

Źródło: fb, czuwaj, wikipedia
Foto: YouTube, fb

 

Czytaj dalej

News Chicago

Święconka Związku Klubów Polskich w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Zarząd Związku Klubów Polskich w USA serdecznie zaprasza na tradycyjną Święconkę, która odbędzie się w sobotę, 15 kwietnia 2023 r. o godz. 6:00PM. Rezerwacje są możliwe do 10 kwietnia.

Spotkanie będzie miało miejsce w siedzibie ZKP, przy 5835 W. Diversey Ave. Chicago, IL 60639 a uroczystość umili Zespół Marcus Band.

Rezerwacja miejsc jest możliwa do 10 kwietnia. Donacja wynosi $60.

Szczegółowe informacje oraz zgłoszenia są możliwe pod numerem telefonu do p. Marii Boduch – 708-373-1187.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/Sarsmis

 

Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Zaproszenie na największy plenerowy festiwal chrześcijański dla młodzieży w Polsce

Opublikowano

dnia

Autor:

Zaproszenie na Festiwal Życia, który odbędzie się w dniach od 3 do 9 lipca w Kokotku na Śląsku.

Pragnę serdecznie zaprosić polską młodzież ze Stanów Zjednoczonych do udziału w Festiwalu Życia, który odbędzie się od 3 do 9 lipca w Kokotku na Śląsku.

Festiwal Życia to największy plenerowy festiwal chrześcijański dla młodzieży w Polsce. Co roku biorą w nim udział tysiące młodych osób z Polski i zagranicy. Już rok temu gościliśmy uczestników z Europy, Azji i obu Ameryk!

Młodzi Polacy z zagranicy w rozmowach podkreślają, że widok takiej liczby ich rówieśników, którzy bawią się i modlą – oraz poczucie wspólnoty – jest dla nich niesamowitym przeżyciem, jakiego nie mają okazji doświadczyć w krajach, gdzie mieszkają.

Warto przyjechać na Festiwal Życia nawet z drugiego końca świata! To również dobra okazja do odwiedzenia rodziny i przyjaciół w Polsce.

Wszystkie informacje o Festiwalu Życia można znaleźć na stronie internetowej.

Szymon Zmarlicki
rzecznik medialny NINIWY
redaktor prowadzący portalu niniwa.pl

Oblackie Centrum Młodzieży | Stowarzyszenie Młodzieżowe NINIWA | NINIWA Spółka z o.o.
tel. +48 577 16 00 66

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

październik 2017
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu