Połącz się z nami

News Chicago

W hołdzie twórcy amerykańskiej kawalerii. Kwiaty i modlitwa przy obelisku gen. Kazimierza Pułaskiego

Opublikowano

dnia

 

11 października 1779 roku pod Savannah zginął gen. Kazimierz Pułaski. W uznaniu zasług generała dla narodu amerykańskiego prezydent Donald Trup ogłosił minioną środę Dniem Pułaskiego. 238. rocznicę śmierci twórcy amerykańskiej kawalerii uczcili członkowie wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Przy obelisku generała, który stoi w kompleksie leśnym Pulaski Woods w Willow Springs wartę honorową zaciągnęli członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów im. Tadeusza Kościuszki. Kwiaty złożyli członkowie władz wydziału KPA na czele z prezesem Mirosławem Niedzińskim oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej, Związku Podhalan i okoliczni mieszkańcy. Zapalone zostały znicze. Odśpiewano hymny narodowe.

Galeria zdjęć

Modlitwę w intencji bohatera narodu polskiego i amerykańskiego poprowadził przeor ojców cystersów w Willow Spring, o. Michał Blicharski. “Modlimy się w intencji, która każdemu Polakowi jest bliska. Cieszę się, że są takie akcenty jak dzisiejszy. Wielu z nas pamięta, że jedenasty października to rocznica śmierci generała Pułaskiego. Jesteśmy tutaj przy obelisku, żeby modlić się nie tylko za niego ale dziękować za takich ludzi, którzy na przestrzeni czasu walczyli o naszą wolność, niepodległość i demokrację. Dzięki którym teraz możemy żyć spokojnie (…). Wielu nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest to wolność wywalczona również przez naszych rodaków na ziemi amerykańskiej”.

Z inicjatywy dyrektora krajowego KPA Andrzeja Gędłka i wiceprezesa wydziału stanowego kongresu Bogdana Strumińskiego po raz drugi w tym roku uroczystości upamiętniające postać generała Kazimierza Pułaskiego odbyły się właśnie przy tym obelisku w kompleksie leśnym Pulaski Woods. “Trzeba pamiętać o dacie 11 października 1779 roku, a że w 1929 roku Senat amerykański uchwalił Pulaski Day, to tym bardziej powinniśmy pamiętać o tym dniu. To jest szczególne miejsce, bo tutaj jest obelisk poświęcony generałowi, który został postawiony 13 lipca 1930 roku przez Polonię. Wielu naszych rodaków nie wie o tym, że tutaj taka pamiątka się znajduje” – powiedział Andrzej Gędłek.

87 lat temu w uroczystości odsłonięcia obelisku, który w międzyczasie został przebudowany i odnowiony uczestniczyło ponad 30 tysięcy naszych rodaków. Niejako ponownego odkrycia obelisku dla naszego środowiska dokonał kilka lat temu maratończyk Kazimierz Fryzowicz, który wraz z córką Iwoną Klimowską trenował biegi w obrębie tego kompleksu leśnego. Od tej pory z okazji marcowych imienin generała oraz rocznicy śmierci Fryzowiczowie czyszczą obelisk i sadzą przy nim kwiaty.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

News Chicago

Za pogrzeb „covidowy” zapłaci stan Illinois. Sprawdź czy dostaniesz pieniądze za najbliższych

Opublikowano

dnia

Autor:

Pomoc finansowa związana z pogrzebami podczas pandemii  dla mieszkańców stanu Illinois i całego kraju.

Ogromne straty finansowe większości amerykanów spowodowane pandemią, doprowadziły rząd federalny do ogłoszenia pandemii katastrofą, umożliwiając Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zaoferowanie pomocy finansowej ponad pół milionowi rodzin, które straciły swoich bliskich na skutek koronowirusa.

„Naszą misją w FEMA jest pomoc ludziom przed w trakcie i po katastrofach” ‐ powiedział pełniący obowiązki administratora FEMA, Bob Fenton.

Osoby, które się kwalifikują do pomocy, mogą dzwonić pod numer 844-684-6333 , pod którym można wypełniać wnioski o pomoc. Wnioskodawcy muszą być obywatelami USA, którzy stracili bliską osobę i ponieśli koszty pogrzebu, po 20 stycznia 2020.

Pomoc jest ograniczona do maksymalnej kwoty 9 tysięcy dolarów.

Źródło:chicago.nbclocal.com
Foto: Flickr/he National Guard

Czytaj dalej

News Chicago

Stan Illinois chce szczepić specyfikiem Johnson&Johnson

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od przyszłego tygodnia w United Center, będzie oferowana szczepionka firmy Johnson&Johnson. Nie wiadomo jak zareagują władze stanowe na ostrzeżenie federalne, aby wstrzymać szczepienia tą szczepionką.

Według doniesień prasowych biura burmistrza, od 20 kwietnia osoby, które umówiły się na wizytę, otrzymają szczepionkę Johnson& Johnson, na którą Departament Zdrowia zgłosił duże zapotrzebowanie ze strony mieszkańców.

Wizyty dla mieszkańców Chicago można już rezerwować na stronie zocdoc.com/vaccine oraz umawiać pod numerem telefonu 312-746-4835. Osobom, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Pfizer w United Center, znajdująca się w tym punkcie drive-thru, będzie wydawać drugą dawkę.

Mieszkańcy Illinois w wieku 16 lat i starsi, będą otrzymywać szczepienia od 19 kwietnia.

Źródło:chicagotribune.com
Foto: Flickr/Glorius Gaduang

Czytaj dalej

News Chicago

Szantaż w chicagowskich szkołach. W środę pracownicy szkół średnich nie przyjdą do pracy

Opublikowano

dnia

Autor:

Pracownicy szkół średnich z chicagowskich szkół publicznych, odmówią przyjścia do pracy w następną środę, Stawiaja warunki.

Jeżeli plan ponownego otwarcia szkół nie będzie po myśli pracowników CPS, nie wrócą oni do pracy do budynków szkolnych. Chicago Public School określiło 19 kwietnia jako docelową datę otwarcia klas.

Jednak patrząc na duże rozbieżności między zarządem a pracownikami, data ta może okazać się nierealna w dotrzymaniu.

Krytyczne punkty sporne obejmują: zakwaterowanie, plany zajęć w liceach, które minimalizują przenoszenie wirusów, pracę zdalną, zwłaszcza, że większość uczniów pozostanie w systemie zdalnego nauczania oraz szczepionki dla uczniów i ich rodzin.

Źródło:WGNTV
Foto: WGNTV

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Październik 2017
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne