Połącz się z nami

News USA

Opada poziom wód, rośnie liczba tragedii mieszkańców Teksasu. W USA trwa akcja pomocy powodzianom

Opublikowano

dnia

W zaatakowanych przez huragan Harvey okolicach Houston życie wraca powoli do normy. Zaczęto grzebać zmarłych, sztorm spowodował śmierć co najmniej 44 osób. Wciąż poznajemy przypadki kolejnych tragedii.

Relacja Sławka Sobczaka

W New Waverly poszukiwane jest 6-miesięczne dziecko porwane z rąk matki przez nurt wezbranej rzeki. W kuratorium Houston 12 tys. uczniów będzie wysłanych do innych szkół, 22 placówki z 245 zalanych ośrodków będzie zamkniętych przez miesiące. W powiecie Harris do którego przynależy czwarte pod względem wielkości miasto USA zalanych w sumie zostało 156 tys. budynków. W całym kraju prowadzona jest akcja pomocy powodzianom.

Nie zapomina się też o zwierzętach. Wczoraj do Chicago przybyła z Houston po 23-godzinnej podróży kolejna grupa czworonogów ze schronisk, które zrobiły miejsce dla ratowanych z żywiołu. Zanim zostaną poddane procesowi adopcyjnemu badane są przez weterynarzy.

Sławek Sobczak
redakcja@radiodeon.com

Foto: CNS photo/Jonathan Bachman, Reuters

News USA

Zła wiadomość: Oprocentowanie kredytu hipotecznego skoczyło do 7,22%

Opublikowano

dnia

Autor:

W tym tygodniu oprocentowanie kredytów hipotecznych ponownie wzrosło, zaostrzając jeszcze kryzys przystępności cenowej domów, który spowalnia rynek mieszkaniowy.

Opublikowane w czwartek najnowsze badanie pierwotnego rynku kredytów hipotecznych przeprowadzone przez Freddie Mac wykazało, że średnia stopa referencyjnego 30-letniego kredytu hipotecznego wzrosła w tym tygodniu do 7,22% z 7,17% w zeszłym tygodniu.

Rok temu średnie oprocentowanie kredytu na 30 lat wynosiło 6,39%.

Średnia stopa oprocentowania 15-letniego kredytu hipotecznego wzrosła do 6,47% z 6,44% w zeszłym tygodniu. Rok temu oprocentowanie 15-letnich obligacji stałych wynosiło średnio 5,76%.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych przekroczyło 7% po raz pierwszy w tym roku 18 kwietnia, o czym pisaliśmy tutaj.

Połączenie stale rosnącego oprocentowania i rekordowo wysokich cen domów spowodowało, że rynek mieszkaniowy zamarł na wiele miesięcy, ponieważ wielu potencjalnych nabywców i sprzedawców wstrzymuje się z decyzją, czekając na poprawę przystępności cenowej.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/ Perawit Boonchu/
Czytaj dalej

News USA

Kraje, w których obecnie wolność religijna jest najbardziej ograniczana

Opublikowano

dnia

Autor:

Amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF) opublikowała w środę nowy raport, w którym wyróżniła kraje, w których występują najgorsze prześladowania religijne na świecie. O tym, gdzie na świecie ograniczana jest wolność religijna, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Na podstawie tego publikowanego co roku raportu USCIRF przedstawia Departamentowi Stanu zalecenia dotyczące najlepszych sposobów wspierania wolności religijnej. Sugestie te zazwyczaj przekładają się na sankcje nakładane przez USA na kraje naruszające przepisy, mające na celu wywarcie na nie presji, aby poprawiły tolerancję religijną.

W tym roku kraje, które znalazły się na szczycie listy USCIRF są odpowiedzialne za najbardziej rażące naruszenia wolności religijnej na świecie, to Afganistan, Azerbejdżan, Birma, Chiny, Kuba, Erytrea, Indie, Iran, Nikaragua, Nigeria, Korea Północna, Pakistan, Rosja, Arabia Saudyjska, Tadżykistan, Turkmenistan i Wietnam.

Afganistan

Wolność religijna i wolność słowa w Afganistanie pod rządami talibów w dalszym ciągu się pogarszają. W kraju brutalnie egzekwuje się prawo dotyczące apostazji, które zabrania przechodzenia z islamu do innej religii. W zeszłym roku talibowie wdrożyli szereg środków poważnie ograniczających ubiór kobiet, poruszanie się, dostęp do edukacji i zatrudnienia.

Azerbejdżan

Azerbejdżan, będący w większości krajem muzułmańskim, po raz pierwszy znalazł się w tym roku na liście USCIRF. Kraj w coraz większym stopniu narusza prawa religijne zarówno azerbejdżańskich muzułmanów, jak i mniejszości etnicznych, takich jak ormiańscy chrześcijanie.

Według raportu obywatele Azerbejdżanu są „rutynowo” prześladowani, karani grzywnami i więzieni z powodu swojej działalności religijnej. W 2023 r. w Azerbejdżanie niesprawiedliwie uwięziono 183 osób ze względu na przekonania religijne lub działalność religijną.

Meczet w Baku, Azerbejdżan

Po brutalnym przejęciu regionu Górskiego Karabachu przez Azerbejdżan i późniejszym masowym exodusie ormiańskich chrześcijan USCIRF poinformowało, że kilka historycznych miejsc chrześcijańskich zostało zniszczonych. Azerbejdżan eksmitował także ormiańskich księży z historycznego klasztoru Dadivank w regionie Kalbajar, wzdłuż granicy z Armenią.

Chiny

Pod rządami komunistycznymi Chin wszystkie religie są ściśle kontrolowane przez państwo, a każda nielegalna działalność religijna jest surowo karana. W 2023 r. chińskie władze w dalszym ciągu skazywały podziemnych księży katolickich, w tym dwóch biskupów.

Rząd w dalszym ciągu poddaje muzułmańskich Ujgurów pracy przymusowej i uwięzieniu w obozach indoktrynacyjnych, a także prześladuje i więzi tysiące członków ruchu religijnego Falun Gong.

Indie

Indie, drugi pod względem liczby ludności kraj na świecie, coraz bardziej wyłaniają się na pozycję lidera na arenie światowej. Mimo to kraj rządzony przez hindusko-nacjonalistyczny rząd premiera Narendry Modiego jest świadkiem pogarszania się warunków wolności religijnej.

Chociaż konstytucja kraju chroni prawo do praktykowania wiary, w dużej części kraju egzekwowane są przepisy zapobiegające konwersji. W 2023 r. tysiące chrześcijan i muzułmanów padło ofiarą ataków i zastraszania, a setki kościołów i meczetów zostało zniszczonych.

Indie, kąpiel w świętej rzece Ganges

Iran

Obywatele Islamskiej Republiki Iranu w dalszym ciągu doświadczają „wyjątkowo złych” warunków związanych z wolnością religijną.

W 2023 r. protestujący przeciwko wprowadzonym przez rząd przepisom dotyczącym obowiązkowych hidżabów i innym ograniczeniom nałożonym na religię byli systematycznie nękani, aresztowani, gwałceni, torturowani, a w niektórych przypadkach poddawani egzekucjom. Mniejszości religijne, w tym muzułmanie sunniccy, byli surowo karani.

 Iran, miasto Qom

Nikaragua

W 2023 r. nikaraguańscy dyktatorzy Daniel Ortega i Rosario Murillo nasilili prześladowania Kościoła katolickiego i innych grup religijnych. W zeszłym roku dyktatura przejęła majątek kościołów katolickich, klasztorów i szkół oraz arbitralnie uwięziła i zesłała setki katolików i dysydentów politycznych.

Biskup Rolando Alvarez, wieloletni krytyk reżimu Ortegi-Murillo, został skazany na 26 lat więzienia. Za kratami spędził cały 2023 r. , a w styczniu tego roku został zesłany z Nikaragui do Watykanu.

Nigeria

Według raportu w zeszłym roku w Nigerii zginęło ponad 8 000 chrześcijan. Tylko w weekend bożonarodzeniowy w Nigerii w stanie Plateau zginęło 190 chrześcijan w serii ataków.

Nigeryjscy chrześcijanie, którzy stanowią 46% populacji, byli ofiarami powszechnych ataków, porwań, tortur i aktów zastraszania ze strony elementów przestępczych, które w dużej mierze zostały zignorowane przez rząd Nigerii.

Pakistan

W 2023 r. w Pakistanie znacznie wzrosła liczba ataków terrorystycznych na mniejszości religijne i miejsca kultu. Rząd podjął decyzję o dalszym zaostrzeniu zakazów „bluźnierstwa”, które zdaniem obserwatorów jest metodą atakowania mniejszości religijnych.

W sierpniu tłum zaatakował wspólnotę chrześcijańską w Jaranwala pod zarzutem bluźnierstwa. Tłum zniszczył i splądrował wiele domów w społeczności oraz uszkodził co najmniej 24 kościoły.

Europa

W raporcie wymieniono także niektóre kraje europejskie jako wykazujące tendencje w zakresie ograniczania wolności religijnej. Podkreślono, jak obywatelka Wielkiej Brytanii Isabel Vaughan-Spruce została aresztowana za cichą modlitwę przed kliniką aborcyjną w Birmingham w Anglii.

Ponadto w raporcie wspomniano o fińskiej posłance do parlamentu Päivi Räsänen, której postawiono liczne zarzuty o naruszenie praw człowieka za wyrażanie swoich poglądów religijnych na temat seksualności i małżeństwa.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/Adil Chelebiyev/Henk Bogaard/CanY71/
Czytaj dalej

News USA

W 2023 roku seniorzy w USA stracili ponad 3 mld USD na skutek oszustw

Opublikowano

dnia

Autor:

Z nowego raportu Federalnego Biura Śledczego (FBI) opublikowanego w środę, wynika, że oszustwa wymierzone w starszych Amerykanów kosztowały ofiary co najmniej ponad 3 miliardy dolarów ​​w 2023 r. Najwięcej seniorzy stracili na oszustwach inwestycyjnych.

Raport FBI dotyczący oszustw wobec osób starszych został opracowany przez Internet Crime Complaint Center (IC3), które wykazało, że liczba skarg składanych przez ofiary w wieku powyżej 60 lat wzrosła o 11% w porównaniu z 2022 r.

Liczba skarg złożonych przez ofiary w wieku powyżej 60 lat w 2023 r. wynosiła 101 068.

Skarżący zgłosili całkowite straty wynoszące ponad 3,4 miliarda dolarów, przy średniej stracie w dolarach wynoszącej 33 915 dolarów na ofiarę. Około 5% ofiar, czyli 5920 skarżących, zgłosiło utratę ponad 100 000 dolarów w wyniku oszustwa.

Według FBI liczby te i tak nie odzwierciedlają w pełni oszustw i wyłudzeń wymierzonych w tę bezbronną część społeczeństwa, ponieważ tylko około połowa z ponad 880 000 skarg otrzymanych przez agencję w 2023 r. obejmowała dane dotyczące wieku.

Oszustwa dotyczące wsparcia technicznego były najpowszechniejszym rodzajem przestępstw wymierzonych w osoby składające skargi w wieku powyżej 60 lat, a w raporcie FBI zidentyfikowano 17 696 takich przestępstw.

Na kolejnych miejscach znalazły się naruszenia danych osobowych (7 333), oszustwa związane z zaufaniem lub romansem (6 740), oszustwa związane z brakiem płatności i dostawy (6 693), oszustwa inwestycyjne (6 443) i wymuszenia (5 396).

W raporcie zauważono również, że kryptowaluta była medium lub narzędziem wykorzystanym w 12 284 zgłoszonych przestępstwach, podczas gdy portfele kryptowalutowe były celem w 4684 zgłoszonych incydentach oszustw.

Skargi powiązane z kryptowalutą łącznie spowodowały straty przekraczające 1,1 miliarda dolarów dla Amerykanów w wieku powyżej 60 lat. Prawie dwie trzecie, czyli 64%, stanowiły oszustwa inwestycyjne, podczas gdy oszustwa związane z technologią i obsługą klienta oraz podszywanie się pod rząd były na drugim miejscu (około 16% strat).

Najbardziej kosztowne przestępstwa finansowe wymierzone w osoby powyżej 60. roku życia, to przestępstwa inwestycyjne, które kosztowały ofiary ponad 1,2 miliarda dolarów w 2023 r. Oszustwa związane z pomocą techniczną przyniosły nieuczciwie zdobyte zyski o wartości prawie 590 milionów dolarów.

Inne rodzaje przestępstw wymierzonych w osoby starsze, które okazały się lukratywne dla oszustów, to nadużycia w zakresie służbowych wiadomości e-mail, w wyniku których straty wyniosły ponad 382 mln dolarów, oszustwa związane z zaufaniem i romanse, w wyniku których straty wyniosły prawie 357 mln dolarów, podszywanie się pod rząd, co spowodowało straty o wartości prawie 180 mln dolarów, oraz naruszenia danych osobowych, co doprowadziło do strat wynoszących prawie 110 milionów dolarów.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/stockforliving/Poike/Yaraslau Saulevich/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2017
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu