Połącz się z nami

News USA

Whole Foods oficjalnie przejęty przez Amazon. Klienci sklepu mogą liczyć na niższe ceny

Opublikowano

dnia

Głosowanie akcjonariuszy Whole Foods odbyło się wczoraj w kwaterze głównej firmy w Austin, w Teksasie. Podjęto decyzję aprobującą przejęcie firmy przez Amazona. Także wczoraj w błyskawicznym tempie zgodę na transakcję wydały amerykańskie władze antymonopolowe.

Relacja Sławka Sobczaka

Wartość transakcji to 13,7 mld dolarów, co oznacza wykup akcji w cenie 42 dolarów za akcję. Obie spółki odniosą wymierne korzyści z połączenia. Amazon zyska 466 sklepów Whole Foods, które wykorzysta m.in. do rozwoju usługi click&collect – nie tylko w zakresie oferty żywnościowej, ale dla całego swojego asortymentu. „Whole Foods Market zaoferuje od poniedziałku niższe ceny na wiele najlepiej sprzedających się artykułów spożywczych w sklepach, ale przecen będzie wiele więcej” – czytamy w oświadczeniu.

Posiadacze kart Amazon Prime dostaną dodatkowe rabaty. To dobra wiadomośc dla klientów i krytyków Whole Foods, którzy od dawna obawiali się wysokich cen w sklepach. Dodatkowo skrytki Amazona pojawią się wybranych sklepach Whole Foods.

Sławek Sobczak
redakcja@radiodeon.com

Foto: Flickr.com/Open Grid Scheduler / Grid Engine Follow

News USA

Z uszkodzonych wagonów wykolejonego pociągu w Minnesocie uwolnił się etanol

Opublikowano

dnia

Autor:

Pociąg przewożący etanol wykoleił się w czwartek nad ranem w Raymond w stanie Minnesota, zapalając kilka wagonów i zmuszając około 800 mieszkańców miasta do obowiązkowej ewakuacji, poinformowali urzędnicy. Pożar nadal płonął ponad 14 godzin po wykolejeniu, poinformowała Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych w czwartek po południu. Zespół EPA był w Raymond, aby przeprowadzić monitorowanie jakości powietrza.

EPA poinformowała, że cztery wagony zawierające denaturowany etanol – etanol zawierający benzynę do stosowania jako dodatek do paliwa, który jest wysoce łatwopalny – uległy uszkodzeniu i zapaliły się.

Pociąg obsługiwany przez BNSF Railway wykoleił się około godziny 1.00AM w nocy w czwartek. Mieszkańcy domów położonych w promieniu pół mili od wykolejenia zostali ewakuowani – poinformowało biuro szeryfa powiatu Kandiyohi. Nie było żadnych obrażeń wśród ludzi.

Nakaz ewakuacji mieszkańców został zniesiony w czwartek w południe.

EPA poinformowała w czwartek po południu, że monitoruje powietrze pod kątem cząstek stałych i lotnych związków organicznych, a także nadzoruje działania BNSF w zakresie monitorowania powietrza. Nakaz ewakuacji został zniesiony na podstawie wstępnych danych z monitoringu powietrza z EPA i BNSF, dodała agencja federalna.

Piana, której władze użyją do ugaszenia pożaru, nie będzie zawierała chemikaliów PFAS, zapowiedział gubernator Minnesoty Tim Walz podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Związki PFAS znane także jako „wieczne chemikalia” to rodzina wszechobecnych syntetycznych związków, które pozostają w środowisku i ludzkim ciele, gdzie mogą powodować poważne problemy zdrowotne.

Katastrofa kolejowa w Raymond miała miejsce prawie dwa miesiące po tym, jak pociąg Norfolk Southern przewożący niebezpieczne chemikalia wykoleił się w East Palestine w stanie Ohio.

Oba pociągi towarowe przewoziły łatwopalne i potencjalnie toksyczne chemikalia; chlorek winylu w Ohio i etanol w Minnesocie.

Wstępne informacje z Minnesoty sugerują, że 14 z 40 wagonów pociągu przewoziło materiały niebezpieczne, w tym etanol, który został uwolniony – co doprowadziło do pożaru, powiedział w czwartek Sekretarz Transportu USA Pete Buttigieg. Oprócz etanolu pociąg przewoził towary mieszane, w tym syrop kukurydziany.

Etanol może eksplodować po zmieszaniu z oparami i powietrzem. Narażenie na etanol może prowadzić do kaszlu, zawrotów głowy, uczucia pieczenia oczu, senności i utraty przytomności.

Ale istnieją różnice między chemikaliami na pokładach pociągów w Minnesocie i Ohio, mówi profesor Uniwersytetu Purdue, Andrew Whelton.

Etanol wymaga pewnego stężenia, aby stanowić zagrożenie dla zdrowia, tłumaczy Whelton, ekspert w dziedzinie chemii środowiska i jakości wody. Jest dobrze rozpuszczalny w wodzie, co oznacza, że stosunkowo łatwo go rozcieńczyć a rozcieńczanie jest jednym ze sposobów zmniejszenia ryzyka wystąpienia problemów zdrowotnych.

Z kolei chemikalia uwolnione we katastrofie pociągu w Ohio są na ogół cięższe i mniej rozpuszczalne w wodzie – wyjaśnia Whelton – opadły na dno strumienia i tam zostały.

Departament Transportu stanu Minnesota zamknął pobliską autostradę z powodu wykolejenia i pożaru – poinformowała straż pożarna. Główny tor kolejowy jest zablokowany, a szacowany czas ponownego otwarcia linii nie jest znany.

Trwa ustalanie przyczyny wykolejenia. Zespół z Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu przybył na miejsce w czwartek po południu.

Źródło: cnn
Fot: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Donald Trump oskarżony. Ponad 30 zarzutów postawiono byłemu prezydentowi

Opublikowano

dnia

Autor:

Donaldowi Trumpowi postawiono ponad 30 zarzutów związanych z oszustwami biznesowymi w akcie oskarżenia złożonym przez Wielką Ławę Przysięgłych na Manhattanie. Po raz pierwszy w historii Ameryki obecny lub były prezydent został oskarżony o przestępstwo. Trump ma pojawić się w sądzie we wtorek.

Akt oskarżenia został złożony pod pieczęcią i zostanie ogłoszony w najbliższych dniach. Zarzuty nie są obecnie publicznie znane.

Biuro prokuratora okręgowego na Manhattanie, Alvina Bragga, prowadzi dochodzenie w sprawie byłego prezydenta w związku z jego rzekomą rolą w programie cichych płatności i ich tuszowania, związanych z gwiazdą filmów dla dorosłych Stormy Daniels. Do defraudacji miało dojść w czasie wyborów prezydenckich w 2016 roku.

Decyzja o oskarżeniu Donalda Trumpa z pewnością wstrząśnie całym krajem. W USA nigdy żaden z jego byłych przywódców nie został postawiony w stan oskarżenia, nie mówiąc już o ponownym ubieganiu się o prezydenturę.

Trump wydał oświadczenie w odpowiedzi na akt oskarżenia, twierdząc, że jest to prześladowanie polityczne i ingerencja w wybory na najwyższym poziomie w historii USA.

Biuro Bragga poinformowało, że jest w kontakcie z prawnikami byłego prezydenta.

Postępowanie prawne przeciwko Trumpowi wpłynie na kampanię prezydencką w 2024 r., ponieważ były prezydent zapowiedział, że będzie nadal kandydował w obliczu zarzutów karnych.

Przed ogłoszeniem aktu oskarżenia Trump wezwał swoich zwolenników do protestu przeciwko jego aresztowaniu.

Republikańscy sojusznicy Trumpa – a także jego rywale z GOP w 2024 r. – potępili prokuraturę okręgową na Manhattanie w związku z zbliżającym się aktem oskarżenia, a przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy obiecał wszcząć dochodzenie w tej sprawie.

Swoje oburzenie wyraził m.in. przewodniczący Izby Sądownictwa Jim Jordan z Ohio i Senator Ted Cruz z Teksasu.

Dochodzenie w sprawie defraudacji Donalda Trumpa rozpoczęło się jeszcze pod rządami Cy Vance’a, poprzednika Alvina Bragga, kiedy prezydentem był Trump.

Odnosi się to do płatności w wysokości 130 000 dolarów dokonanej przez ówczesnego osobistego adwokata Trumpa, Michaela Cohena, na rzecz Stormy Daniels, której dokonano pod koniec października 2016 r., na kilka dni przed wyborami prezydenckimi.

Celem było uciszenie gwiazdy filmów pornograficznych przed upublicznieniem rzekomego romansu z Trumpem dziesięć lat wcześniej. Sam Trump zaprzeczył romansowi.

Kwestią sporną w dochodzeniu jest płatność dokonana na rzecz Daniels i zwrot kosztów Organizacji Trumpa na rzecz Cohena.

Zgodnie z aktami sądowymi złożonymi przez prokuraturę federalną, dyrektorzy Trump Organization zezwolili na płatności na jego rzecz w łącznej wysokości 420 000 USD, aby pokryć jego pierwotne zobowiązania płatnicze i podatkowe w wysokości 130 000 USD oraz nagrodzić go premią.

To nie pierwsze problemy prawne, z którymi spotyka się były prezydent. W grudniu 2022 roku Organizacja Trumpa została skazana pod wieloma zarzutami oszustw podatkowych, chociaż sam Trump nie został oskarżony w tej sprawie.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Dziewięciu żołnierzy zginęło w katastrofie dwóch śmigłowców w Kentucky. Trwa dochodzenie

Opublikowano

dnia

Autor:

Śledczy armii amerykańskiej próbują ustalić, co spowodowało katastrofę dwóch helikopterów ewakuacyjnych Black Hawk, do której doszło podczas rutynowych nocnych ćwiczeń w Kentucky w środę wieczorem. W wypadku zginęło dziewięciu żołnierzy – wszyscy będący na pokładzie. Nikt nie został ranny na ziemi.

Nodice Thurman, rzeczniczka Fort Campbell, poinformowała, że do tragicznego wypadku doszło w środę wieczorem w południowo-zachodnim Kentucky podczas rutynowej misji szkoleniowej.

Oświadczenie z Fort Campbell mówi, że dwa śmigłowce HH-60 Black Hawk, będące częścią 101 Dywizji Powietrznodesantowej, rozbiły się około godziny 10:00PM w środę w powiecie Trigg, około 30 mil na północny zachód od Fort Campbell.

Gen. John Lubas, zastępca dowódcy 101. Dywizji Powietrznodesantowej, przekazał w czwartek, że jeden helikopter miał na pokładzie pięć osób, a drugi cztery, bryg. Śmigłowce rozbiły się na polu w pobliżu dzielnicy mieszkalnej, nie powodując obrażeń osób na ziemi, powiedział Lubas.

Rzecznik armii odmówił komentarza, czy helikoptery zderzyły się w powietrzu – nie ma jeszcze żadnych ustaleń co do szczegółów wypadku i nie jest jasne, co było przyczyną katastrofy. Zespół Bezpieczeństwa Lotniczego z Fort Rucker w Alabamie zbada wypadek.

Gen. John Lubas przekazał, że lot szkoleniowy odbywał się w formacji i z użyciem gogli noktowizyjnych.

Helikoptery mają urządzenia podobne do czarnych skrzynek w samolotach pasażerskich, które rejestrują osiągi samolotów w locie i są wykorzystywane przez śledczych do analizy wypadków. Zostaną one zbadane.

Przemawiając na konferencji prasowej w czwartek rano, gubernator Kentucky Andy Beshear powiedział, że stan zrobi wszystko, co w jego mocy, aby wesprzeć rodziny zabitych.

Helikopter Black Hawk jest kluczową maszyną roboczą armii amerykańskiej i jest używany m. in. w misjach związanych z bezpieczeństwem, transportem, ewakuacją medyczną, poszukiwaniami i ratownictwem. Znane są chociażby z filmu „Helikopter w ogniu” z 2001 roku, który opowiada o brutalnej bitwie w Somalii w latach 90-tych.

Black Hawki były częstym widokiem na niebie nad Irakiem i Afganistanem podczas wojen, a także są używane przez 160 Pułk Lotnictwa Operacji Specjalnych Armii. Były również często używane do przewożenia przywódców z wizytą do kwater głównych w strefach działań wojennych w Iraku i Afganistanie.

Fort Campbell znajduje się w pobliżu granicy z Tennessee, około 60 mil na północny zachód od Nashville.

Nick Tomaszewski, który mieszka około mili od miejsca katastrofy, powiedział, że chwilę przed katastrofą widział dwa helikoptery przelatujące nad jego domem. Mężczyzna zwrócił uwagę, że były bardzo blisko siebie.

Helikoptery przeleciały i zawróciły, a chwilę później Tomaszewski z żoną zobaczyli „coś, co wyglądało jak fajerwerk, który wybuchł na niebie”.

Sekretarz Obrony USA Lloyd Austin złożył kondolencje rodzinom zabitych.

W zeszłym miesiącu dwóch pilotów Gwardii Narodowej Tennessee zginęło, gdy ich helikopter Black Hawk rozbił się wzdłuż autostrady w Alabamie podczas ćwiczeń.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

sierpień 2017
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu