Połącz się z nami

audycje

Istnieją ponad 100 lat. Po raz pierwszy zorganizowali piknik. Klub Jadowniki Mokre w Chicago

Opublikowano

dnia

Pierwszy w 106-letniej historii piknik zorganizowali działacze Klubu Jadowniki Mokre. Piknik okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, imprezą bardzo oczekiwaną przez pochodzących z tej miejscowości mieszkańców Chicago. Na dodatek został zorganizowany w tym samym czasie, co odpust parafialny w rodzinnej miejscowości.

Relacja Andrzeja Baraniaka

„Cieszymy się bardzo i co najważniejsze, spotykamy mnóstwo znajomych z dzieciństwa. Wracają wspomnienia, to jest wspaniałe, że nareszcie można się spotkać ze swoimi. Ludzie mieszkają w różnych częściach Chicago, w okolicach Wietrznego Miasta, przyjeżdżają celowo, żeby się spotkać, żeby się zabawić, potańczyć, pogadać. Zjeść placki ziemniaczane. To jest najważniejsze, to jest nasza mała Ojczyzna” – powiedziała o najnowszej inicjatywie klubu Róża Nowak.

Galeria zdjęć

Zaskoczony frekwencją na imprezie był prezes Klubu Jadowniki Mokre Andrzej Burzawa. „To jest nasz pierwszy piknik, który zorganizowaliśmy. Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo nam się bardzo udał. Jest tutaj wielu ludzi z naszych stron. Wspaniałych ludzi, którzy dają zarobić pieniądze, które przekażemy dla rodzinnej miejscowości. Chcemy także zachęcić ludzi młodych, żeby do nas przychodzili”.

Od początku istnienia klub stara się pomagać rodzinnej wiosce. Dzięki pieniądzom z Chicago zostało zrealizowanych wiele inicjatyw. Klub wspomagał i wspomaga Ochotniczą Straż Pożarną, Koło Gospodyń Wiejskich, parafię i wiele innych. W Jadownikach znajduje się ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci niepełnosprawnych wybudowane dzięki pomocy ówczesnego prymasa Polski Józefa Kowalczyka. Dochód z niedzielnego pikniku zostanie przeznaczony dla Koła Gospodyń. „Nasze panie potrzebują odnowić swoje stroje. To jest bardzo ważne, żeby nie wyglądały źle, a przy okazji co wyskoczy, to nie wiadomo” – powiedział prezes Burzawa.

Wśród kilkuset gości inauguracyjnego pikniku było wielu znajomych z okolicznych miejscowości. Licznąa delegację stanowili mieszkańcy pobliskiego Pojawia z Edwardem Miką, byłym prezesem Związku Klubów Polskich oraz Klubu Pojawie na czele. „Dzisiaj po dożynkach Związku Klubów Polskich postanowiłem wstąpić do sąsiadów. Jakieś piwko się wypije. Kolegów mam tutaj sporo, to pogadamy po przyjacielsku, po swojsku. To jest ważne. Jadowniki Mokre sąsiadują z Pojawiem przez las. Wspólnie chodziliśmy na grzyby” –wspominał Edward Mika.

Dużo emocji wzbudziło losowanie loterii fantowej, w której do wygrania był telewizor, rower i wiele innych nagród. W roli kucharek wspaniale sprawdziły się klubowe wolontariuszki, które serwowały golonki, kiełbasy z rusztu, krupnioki, ciasta i wiele innych specjałów.

Inauguracyjna impreza piknikowa Klubu Jadowniki Mokre zgromadziła w parku przy zbiegu ulic Irving Park i Cumberland kilkuset gości, którzy we wspaniałych nastrojach przy dźwiękach orkiestry „Góra Band” bawili się do zachodu słońca

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodoen.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

 

audycje

Wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” w Muzeum Polskim w Ameryce. Zaprasza Filip Frąckowiak

Opublikowano

dnia

„Generał Kukliński. Polska samotna misja” to tytuł wystawy, którą będzie można zwiedzić w Chicago 15 grudnia w Muzeum Polskim w Ameryce. Ekspozycja przedstawia życiorys Ryszarda Kuklińskiego, a także prezentuje sowieckie, amerykańskie i peerelowskie dokumenty, które były zbierane przez ponad dwadzieścia lat.

Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci płk. Kuklińskiego w Warszawie, mówi, że dzięki wystawie Polacy mieszkający poza granicami swojej ojczyzny mogą bliżej poznać postać płk. Kuklińskiego. Zachęca więc do jej zobaczenia

Jak mówi Filip Frąckowiak, wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” będzie podróżować po Stanach Zjednoczonych przez kilka tygodni. Oprócz podziwiania eksponatów, będzie można wziąć udział także w wykładach dotyczących postaci Ryszarda Kuklińskiego

Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na stronach internetowych www.polshmuseuminamerica.com lub www.generalkuklinski.com

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, www.polshmuseuminamerica.com

Czytaj dalej

audycje

Sukces pierwszego Rodzinnego Kongresu Modlitewnego w Chicago. Tysiące uczestników

Opublikowano

dnia

Uroczysta msza święta w chicagowskiej archikatedrze pw. Najświętszego Imienia Jezus zakończyła dwutygodniowy pierwszy Rodzinny Kongres Modlitewny “Przyjdź i rozbudź wiarę”. Podczas nabożeństwa życzenia wiernym złożył osobiście kardynał Blase Cupich.

Relacja Andrzeja Baraniaka

22 kwietnia, w katedrze matce wszystkich kościołów w aglomeracji Chicago spotkali się uczniowie polonijnych szkół, rodzice i pedagodzy. Mszę odprawił ks. Przemysław Wójcik w asyście o. Łukasza Buksy i ks. Ryszarda Fedka, opiekuna Polonii z ramienia archidiecezji. Punktem kulminacyjnym nabożeństwa było rozdanie nagród w konkursie plastycznym pt. “Jezus mówi do ciebie w modlitwie”, zorganizowanym w ramach kongresu. Pierwsze miejsce zajęła Julianna Mulica ze szkoły im. św. Błażeja. W sumie spośród 140 prac wyłonionych zostało 12, które trafią do kalendarza ewangelizacyjnego dla polskich szkół na terenie Chicago.

Galeria zdjęć

Rodzinny Kongres Modlitewny trwał dwa tygodnie, podczas których w licznych spotkaniach w siedmiu parafiach polonijnych archidiecezji Chicago wzięło udział 3 i pół tysiąca osób, mówiła Marta Stępniak odpowiedzialna w archidiecezji za współpracę z Polonią, która wraz z ks. Markiem Smółką organizowała kongres.

O znaczeniu kongresu mówił franciszkanin, o. Łukasz Buksa z Krakowa, który przewodniczył modlitewnym spotkaniom.

“Był to wyjątkowy czas, kiedy mieliśmy możliwość otwierania swego serca i budzenia w sobie świadomości, jak Bóg jest blisko każdego z nas, jak Bóg nas kocha, jak Bóg wychodzi nam ciągle naprzeciw, jak Bóg ofiaruje nam siebie. Przepiękny czas spotkań z Kościołem dzieci, młodych, dorosłych, rodzin, katechetów i sióstr zakonnych. Wszystko po to, żeby się przebudzić i odkryć obecność Boga, który daje nam siłę, żeby żyć jeszcze piękniej, godniej, szczęśliwiej i treściwiej”.

Inicjatorem Rodzinnego Kongresu Modlitewnego był ks. Marek Smółka, który chciał, aby rekolekcje dla kilkuset uczniów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania, które rok temu poprowadził o. Łukasz Buksa, miały swoją kontynuację. I tak zrodził się pomysł na kongres.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej

audycje

Wielki sukces Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej. „Ten bal jest tym wszystkim, co naprawdę kocham”

Opublikowano

dnia

Dom Podhalan pękał w szwach, parkingi były wypchane po brzegi, a przed wejściem ustawiała się kolejka. Tak wyglądał Bal Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej, Karoliny Nowobilskiej, w którym wzięło udział ponad 700 gości.

Relacja Andrzeja Baraniaka

 Podczas sobotniej imprezy sam prezes Związku Józef Cikowski przecierał oczy ze zdumienia twierdząc, że przynajmniej od dwudziestu lat Dom Podhalan nie przyjął pod swoją strzechę za jednym razem takiego tłumu ludzi. Wielkim sukcesem najprawdopodobniej okaże się również wynik zbiórki charytatywnej. Jeszcze przed balem, królowa Karolina Nowobilska cieszyła się, że uzbierała już 30 tysięcy dolarów. Liczyna to, że końcowa kwota sięgnie 50 tysięcy. Wszystko będzie wiadomo po podliczeniu wszystkich kosztów. Uzbierane w ramach balu fundusze tegoroczna królowa ma zamiar w całości przeznaczyć na rzecz potrzebujących dzieci w Polsce oraz w Illinois.

Galeria zdjęć

Karolina Nowobilska w swojej nowej roli odnajduje się znakomicie.

“Pół roku jestem królową i powiem szczerze, ja to bardzo lubię. To mi taką radość daje być między ludźmi, rozmawiać, pośmiać się, zaśpiewać, to jest naprawdę takie niesamowite. Ten bal jest wszystkim tym, co naprawdę kocham (…) Cieszę się bardzo, że mogę tutaj być, a dzieki ofiarności licznej grupy ludzi uzbierać pieniążki na pomoc dla chorych dzieci tam pod Tatrami i tutaj nad jeziorem Michigan (…) Znalazłam już organizacje i fundacje, które będę chciała wesprzeć” – mówiła Karolina Nowobilska.

Za szczodrość sponsorów wdzięczni są również rodzice królowej, którzy są dumni z bardzo odpowiedzialnej i konsekwentnej córki, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, jak mówi tata Karoliny, Stanisław Nowobilski.

Dla królowej to bardzo intensywny rok. Lada moment zostanie absolwentką szkoły średniej i zamierza rozpocząć studia biomedyczne. Imprezę rozpoczął występ zespołu Ślebodni, którego członkiem królowa jest od wielu lat. Gratulacje Karolinie Nowobilskiej składali przedstawiciele Związku Podhalan w Ameryce Północnej z Józefem Cikowskim na czele, konsul generalny Piotr Janicki, kapelani Jacek Palica i Wacław Lech, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Bogdan Strumiński i prezes Koła 42 Białka Tatrzańska Marian Łukaszczyk.

Emocjonalnym momentem spotkania było wykonanie przez królową piosenki dedykowanej jej rodzicom. Serca gości zdobyła również mała Gabrysia Mulica, która wyrecytowała wiersz o bohaterce wieczoru.

Dopełnieniem części artystycznej była pełna góralskiego humoru sztuka teatralna, do której scenariusz napisała mama królowej, Maria Nowobilska.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. Własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

sierpień 2017
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu