Połącz się z nami

Newsroom

Kup pan most. Departament Transportu w Illinois ma do sprzedania niezwykłą konstrukcję. Pod jednym warunkiem

Opublikowano

dnia

Departament Transportu ogłosił sprzedaż mostu. Konstrukcja nad ulicą Pulaski w Chicago stoi obdarta już od kilkunastu lat i nie ma pieniędzy, aby ją naprawić. Departament twierdzi, że każdy może nabyć prawo do własności pod warunkiem, że zdecyduje się na naprawę. Koszty renowacji szacowane są nawet na trzy miliony dolarów.

Ford City Bridge. Tak nazywa się konstrukcja niedaleko miejscowości Burbank na południu miasta. Jest szeroki na 90 stóp (27.4 metra) i zbudowany z betonu. Kilkadziesiąt lat temu przejeżdżało po nim tysiące samochodów.

Każdy kto zakupi most zobowiązywany jest do jego naprawy. Według gazety Chicago Tribune koszty szacowane są na dwa do trzech milionów dolarów. Szczegóły związane ze sprzedażą będą omawiane w jednym z chicagowskich szkół Daley College w czwartek 17 sierpnia.

Konstrukcja została wybudowana w 1944 roku.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: chicagotribune.com, historicbridges.com
Foto: historicbridges.org

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Monika Myśliwiec-Gałuszka: wszystko co powinniśmy wiedzieć o Wyborach w Chicago 4 kwietnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Już tylko kilka dni dzieli nas od drugiej tury Wyborów Miejskich w Chicago. Wśród nierozstrzygniętych w pierwszym terminie pojedynków oczywiście najbardziej emocjonującą kwestią jest wybór nowego burmistrza Wietrznego Miasta. O polonijnych wyborców jak zawsze dba Monika Myśliwiec – Gałuszka, polska koordynator Komisji Wyborczej Miasta Chicago. W studiu Radia Deon mówi o przebiegu wyborów 28 lutego i przygotowaniach do dnia 4 kwietnia.

W drugiej turze Wyborów Miejskich mogą brać udział wszyscy uprawnieni wyborcy, niezależnie od tego czy oddali swój głos 28 lutego, informuje Monika Myśliwiec – Gałuszka. W tej chwili na aktywnej liście wyborczej jest zarejestrowanych ponad 1,5 miliona osób w Chicago i wciąż ich przybywa.

„W dniu Wyborów także można się zarejestrować”, przypomina polska koordynator Komisji Wyborczej Miasta Chicago.

W pierwszej turze Wyborów Miejskich, tylko niewiele ponad 35% uprawnionych wyborców przystąpiło do głosowania, czyli ponad 566 tys., a więc frekwencja była niska i podobna do wyborów, które odbyły się 4 i 8 lat temu, ocenia Gość Radia Deon Chicago.

Niestety nie ma dostępnych danych jak głosuje Polonia w Chicago, ale Polacy przychodzą oddać głos – mówi Monika Myśliwiec – Gałuszka.

„Zarejestrować się do Wyborów mogą osoby, które są obywatelami Stanów Zjednoczonych i muszą mieć ukończone 18 lat” zaznacza nasz Gość. Absolutnie nie wolno tego robić mając jedynie Zieloną Kartę.

Wiele osób zarejestrowało się do Wyborów nie mając obywatelstwa, przy okazji odnawiania dokumentów w biurze Sekretarza Stanu. Zagłosowanie w takiej sytuacji jest przestępstwem federalnym – podkreśla Monika Myśliwiec – Gałuszka. 

W takim przypadku trzeba jak najszybciej rejestrację unieważnić. W tym celu trzeba skontaktować się z Komisja Wyborczą i wypełnić odpowiedni wniosek. Komisja przekazuje wtedy dokumentację, którą trzeba przedstawić przy staraniu się o amerykańskie obywatelstwo.

W Wyborach 4 kwietnia w 105 obwodowych komisjach wyborczych Polacy mogą liczyć na pomoc językową, jeśli mają taką potrzebę. Będą w nich pracować dwujęzyczni sędziowie elekcyjni.

We wszystkich placówkach Wczesnego Głosowania dostępne są na monitorach elektroniczne karty do głosowania w j. polskim. 4 kwietnia będą one także dostępne we wszystkich 1291 lokalach wyborczych, natomiast z drukowanej karty po polsku będzie można skorzystać w 105 obwodowych komisjach – wyjaśnia polska koordynator Komisji Wyborczej Miasta Chicago.

Wszystkie informacje związane z wyborami są publikowane na stronie w j. polskim pod adresem chicagowybory.com

Jeśli chodzi o głosowanie korespondencyjne, to kartę trzeba wysłać najpóźniej 4 kwietnia pocztą lub kurierem. Można ją także oddać w lokalu wyborczym lub wrzucić do skrzynki wyborczej.

W dniu Wyborów 4 kwietnia lokale wyborcze będą czynne od 6.00 rano do 7.00 wieczorem. Każdy wyborca, który ustawi się w kolejce do głosowania przed godziną 7.00PM, będzie mógł oddać swój głos – zaznacza Monika Myśliwiec – Gałuszka. 

Od 20 marca działają w Chicago placówki Wczesnego Głosowania, w których można głosować przed 4 kwietnia. Są one czynne w dni powszednie od 9.00AM do 6.00PM, w sobotę od 9.00AM do 5.00PM i w niedzielę od 10.00AM do 4.00PM.

4 kwietnia placówki Wczesnego Głosowania będą także otwarte, w takich godzinach jak wszystkie lokale wyborcze.

Aby dowiedzieć się więcej o wczesnym głosowaniu w drugiej turze wyborów miejskich 4 kwietnia, odwiedź: https://www.chicagoelections.gov/en/early-voting.html

W celu rejestracji do głosowania, wyborcy mogą odwiedzić stronę: https://www.chicagoelections.gov/en/register-to-vote-change-of-address.html lub zadzwonić pod
numer (312) 269-7936.

Komisja Wyborcza miasta Chicago nadal poszukuje dwujęzycznych osób do pracy w obwodowych komisjach wyborczych, w charakterze sędziego elekcyjnego, w drugiej turze wyborów miejskich, 4 kwietnia (wtorek) 2023 r.

Członkami obwodowych komisji wyborczych mogą być obywatele Stanów Zjednoczonych, zarejestrowani do głosowania w Powiecie Cook. Osoby te powinny być biegłe w języku angielskim i polskim oraz posiadać podstawowe umiejętności matematyczne.

Wynagrodzenie sędziego elekcyjnego wynosi 230 dolarów. 

KONTAKT: Monika Myśliwiec-Gałuszka, polishvote@chicagoelections.gov, 312.269.5702 

 

Foto: Komisja Wyborcza Miasta Chicago, istock/andriano_cz

 

Czytaj dalej

News Chicago

Parada Dnia Konstytucji 3-go Maja: 1 kwietnia tuż tuż! Wysłaliście zgłoszenie?

Opublikowano

dnia

Autor:

Komitet Parady Dnia Konstytucji 3-go Maja informuje, że tegoroczna, 132. Parada odbędzie się w sobotę, 6. Maja, 2023. Początek Parady – godz. 11:30 przed południem. Parada przejdzie wzdłuż ulicy Columbus Drive, w centrum Chicago. Komitet Parady zaprasza i zachęca wszystkie polonijne organizacje, stowarzyszenia, kluby, szkoły polskie, biznesy, media oraz osoby indywidualne do udziału w tym wyjątkowym, patriotycznym polonijnym wydarzeniu. ZGŁOSZENIA TYLKO DO 1 KWIETNIA.

Kalendarz organizacyjny Parady 2023 roku oraz wydarzeń towarzyszących:

1 kwietnia

Termin przyjmowania zgłoszeń/aplikacji do udziału w Paradzie. Zgłoszenia należy wysyłać na adres: Komitet Parady Dnia Konstytucji 3 Maja, 5835 W. Diversey Ave. Chicago, IL 60639 lub emailem: info@polishparade.org.

15 kwietnia

Termin nadsyłania prac w konkursie plastycznym z okazji Parady. Zgłoszenia: Komitet Parady Dnia Konstytucji 3-go Maja, 5835 W. Diversey Ave. Chicago, IL 60639 lub emailem: konkurs.parada@gmail.com

30 kwietnia

Koncert Konstytucyjny – Lira Ensemble i Związek Klubów Polskich w USA; Kościół św. Trójcy. Szczegóły w terminie późniejszym.

1 maja

Termin nadsyłania prac w konkursie patriotycznej dekoracji domów i obiektów biznesowych. Zgłoszenia: Komitet Parady Dnia Konstytucji 3-go Maja, 5835 W.Diversey Ave. Chicago, IL 60639 lub emailem: info@polishparade.org

2 maja

10:00AM Ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Kościuszki, Solidarity Dr, Chicago, IL; organizowana przez Związek Narodowy Polski (PNA).

12:00PM Podniesienie polskiej flagi, Daley Plaza, Chicago, IL.

4 maja

6:30PM Uroczystość z okazji obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja. Konsulat Generalny RP w Chicago.

7:00PM Koncert “ABBA” i Rafał Brzozowski, Elite Club Poland, Copernicus Center

5 maja

6:00PM Bankiet z okazji Dnia Konstytucji 3-go Maja, organizowany przez Polish American Police Association (PAPA), Allegra Banquets

8:00PM „Ten zapach miał kolor niebieski” – Teatr Nasz – spektakl na podstawie książki Grażyny Skoczeń; Dwell Studio Chicago, 7449 W. Irving Park Rd, Chicago, IL 60634

6 maja

8:30AM Śniadanie przed Paradą, Hotel Hilton, Chicago, IL, organizowane przez Chicago Society of the PNA. Szczegóły w terminie późniejszym.

11:30AM Początek Parady, Balbo & Columbus Dr., Chicago, IL

2:00PM Wielki Koncert Konstytucyjny, Chicago Chopin Foundation, Chopin Garten, Grant Park, Michigan Ave. & 11th St. Chicago, IL

7:00PM „Ten zapach miał kolor niebieski” – Teatr Nasz – spektakl na podstawie książki Grażyny Skoczeń; Dwell Studio Chicago, 7449 W. Irving Park Rd, Chicago, IL 60634

7 maja

10:00AM Msza Św. w Intencji Ojczyzny; Kościół Św. Trójcy; 1118 N Noble Street, Chicago, IL; organizator Związek Narodowy Polski (PNA)

2:00PM Bankiet Komitetu Parady Dnia Konstytucji 3-go Maja. Wręczenie nagród w konkursach. Dalsze szczegóły w terminie późniejszym.

5:00PM „Ten zapach miał kolor niebieski” – Teatr Nasz – spektakl na podstawie książki Grażyny Skoczeń; Dwell Studio Chicago, 7449 W. Irving Park Rd, Chicago, IL 60634

20 maja

Otwarcie Wystawy „Back/Home: Polish Chicago” o chicagowskiej Polonii. Chicago History Museum.

Wszystkie informacje oraz formularze zgłoszeniowe na paradę dostępne są na stronie internetowej: www.polishparade.org oraz w siedzibie Związku Klubów Polskich, przy 5835 W. Diversey Ave. Chicago, IL 60639, tel. 773-992-0857 fax.773-745-7278.

Kontakt: Prezes Dr. Łucja Mirowska-Kopeć, tel. 773-396-9242 lub zkppresident@gmail.com.

Elżbieta Sawczuk, Rzecznik Prasowy Komitetu Parady, info@polishparade.org

 

Źródło: informacja własna
Foto: polishparade
Czytaj dalej

News Chicago

Do 1 kwietnia możesz złożyć wniosek do miasta o dotację na założenie i uprawę ogrodu

Opublikowano

dnia

Autor:

Według miasta zgłoszenia do miejskiego programu Community Growers będą otwarte tylko do 1 kwietnia. Jeśli chcesz uprawiać warzywa i owoce w Chicago, złóż wniosek o dotację i ciesz się własną żywnością z miejskiego ogrodu.

Wsparcie finansowe mogą uzyskać zarówno już uprawiający ziemię, jak i nowicjusze. Aplikacja pozwala chętnym osobom zarejestrować się za pomocą podstawowych informacji i podać dalsze szczegóły dotyczące proponowanego projektu.

Inwestycja miasta w program uprawiania ogrodów o wartości 2 milionów dolarów jest opłacona z funduszy pomocy związanej z pandemią, Chicago Recovery Plan, zgodnie z komunikatem prasowym miasta.

Chętni będą oceniani w ramach „konkurencyjnego procesu składania wniosków” przez organizację non-profit NeighborSpace zajmującą się zrównoważonym rozwojem.

Partnerami projektu są również grupy zajmujące się rzecznictwem żywności i rolnictwem miejskim: Chicago Food Policy Action Committee, Community Food Navigator, DePaul Steans Center, Grow Greater Englewood, Advocates for Urban Agriculture, Urban Growers Collective i Windy City Harvest.

Zgodnie z komunikatem prasowym program dla uprawiających ogrody ma na celu zwiększenie dostępności żywności w społecznościach niedoinwestowanych.

Niektóre duże sklepy spożywcze zamykają się po południowej i zachodniej stronie ograniczając dostępność pożywienia.

Aplikacje o dotacje w programie Community Growers można składać tutaj.

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: YouTube, Community Growers Program, istock/Antonio_Diaz
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

sierpień 2017
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu