Połącz się z nami

audycje

Plon niesiemy plon… Inauguracja polonijnych obchodów Święta Plonów w Yorkville pod Chicago

Opublikowano

dnia

Wieniec uwity z żyta i pszenicy nieśli starostowie i uczestnicy mszy dożynkowej, która w ramach polonijnych obchodów Święta Plonów od 80 lat sprawowana jest w Ośrodku Młodzieżowym Związku Narodowego Polskiego w Yorkville.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Na czele korowodu do obozowej kaplicy szła kapela rzeszowska i tancerze zespołu „Wawel” niosący wieniec dożynkowy. Za nimi kroczyli Maria i Bolesław Pałka, starostowie dożynek, którzy przynieśli do ołtarza bochen chleba oraz płody ziemi.  Uczestników mszy św. sprawowanej również w intencji zmarłych i żyjących członków rady dyrektorów ośrodka powitał nowy jej członek Bogusław Kwaśny.

Galeria zdjęć

„Pamiętajmy, że kultywowanie tradycji dożynkowej jest bardzo ważne i cieszę się, że mogę w imieniu dyrekcji i zarządu Ośrodka Młodzieżowego w Yorkville Was tutaj gościć” – apelował. Mówiąc w kazaniu o tradycji dożynkowej na polskiej wsi i przywiązaniu polskiego chłopa do ziemi ks. Bruno Chmiel przypomnial scenę śmierci Macieja Boryny z „Chłopów” Władysława Reymonta.

Historia dożynkowych uroczystości w Yorkville liczy ponad 80 lat. „Uroczystości dożynkowe chicagowskiej Polonii zaczynamy mszą świętą. Jest to robione tutaj co roku od 80 lat. Kontynuujemy tę piękną tradycję wiejską, ponieważ kiedyś przychodziły tutaj całe masy pochodzących ze wsi emigrantów, którzy organizowali pierwsze dożynki i my próbujemy to utrzymać i przekazać tę tradycję młodszym pokoleniom” – powiedział prezes ośrodka Edward Mika.

W okresie powojennym na polonijne Święto Polonii do Yorkville przyjeżdżało nawet kilka tysięcy osób. W tym czasie jednym z organizatorów dożynek był Feliks Rembiałkowski, założyciel Chóru im. Ignacego Jana Paderewskiego. Nad stroną artystyczną i obrzędową uroczystości czuwał Feliks Konarski-Refren ze swoją grupą teatralną. W minionej dekadzie obrzęd przygotowywał tutaj Związek Klubów Polskich, który od czterech lat organizuje dożynki przy parafii św. Rozalii. W tym roku odbędą się one 20 sierpnia.

Niedzielne nabożeństwo było również sprawowane w intencji dyrektorów ośrodka. „ Modlimy się za tych co żyją, i za tych co zmarli, bo wielu ich przeszło przez ośrodek od 1935 roku. Trzeba się za wszystkich pomodlić, że o nich pamiętamy” – powiedział Marian Grabowski, wiceprezes ośrodka i skarbnik Związku Narodowego Polskiego.

Po mszy publiczność obejrzała program artystyczny przygotowany przez działający przy Związku Klubów Polskich zespół pieśni i tańca „Wawel”. „Zespół zaprezentuje się w tańcach i przyśpiewkach Beskidu Śląskiego” – powiedziała choreograf Krystyna Sanakiewicz.

O potrzebie kultywowania tej tradycji mówiła dyrektor Zwiazku Klubów Polskich Dori KOZ, a Andrzej Graśnicki, ojciec jednego z tancerzy wspominał dożynki z rodzinnego Podkarpacia. Starostowie częstowali gości kęsami dożynkowego chleba. Wśród straganów dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Bożeny Lindeman wystawiającej dziecięcą i młodzieżową odzież szytą w stylu regionalnym. Kuchnia serwowała smaczne jedzenie. Przy dźwiękach kapeli „Horyzonty” uczestnicy dożynek tańczyli do zachodu słońca.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodoen.com

Żródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

audycje

Wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” w Muzeum Polskim w Ameryce. Zaprasza Filip Frąckowiak

Opublikowano

dnia

„Generał Kukliński. Polska samotna misja” to tytuł wystawy, którą będzie można zwiedzić w Chicago 15 grudnia w Muzeum Polskim w Ameryce. Ekspozycja przedstawia życiorys Ryszarda Kuklińskiego, a także prezentuje sowieckie, amerykańskie i peerelowskie dokumenty, które były zbierane przez ponad dwadzieścia lat.

Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci płk. Kuklińskiego w Warszawie, mówi, że dzięki wystawie Polacy mieszkający poza granicami swojej ojczyzny mogą bliżej poznać postać płk. Kuklińskiego. Zachęca więc do jej zobaczenia

Jak mówi Filip Frąckowiak, wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” będzie podróżować po Stanach Zjednoczonych przez kilka tygodni. Oprócz podziwiania eksponatów, będzie można wziąć udział także w wykładach dotyczących postaci Ryszarda Kuklińskiego

Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na stronach internetowych www.polshmuseuminamerica.com lub www.generalkuklinski.com

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, www.polshmuseuminamerica.com

Czytaj dalej

audycje

Sukces pierwszego Rodzinnego Kongresu Modlitewnego w Chicago. Tysiące uczestników

Opublikowano

dnia

Uroczysta msza święta w chicagowskiej archikatedrze pw. Najświętszego Imienia Jezus zakończyła dwutygodniowy pierwszy Rodzinny Kongres Modlitewny “Przyjdź i rozbudź wiarę”. Podczas nabożeństwa życzenia wiernym złożył osobiście kardynał Blase Cupich.

Relacja Andrzeja Baraniaka

22 kwietnia, w katedrze matce wszystkich kościołów w aglomeracji Chicago spotkali się uczniowie polonijnych szkół, rodzice i pedagodzy. Mszę odprawił ks. Przemysław Wójcik w asyście o. Łukasza Buksy i ks. Ryszarda Fedka, opiekuna Polonii z ramienia archidiecezji. Punktem kulminacyjnym nabożeństwa było rozdanie nagród w konkursie plastycznym pt. “Jezus mówi do ciebie w modlitwie”, zorganizowanym w ramach kongresu. Pierwsze miejsce zajęła Julianna Mulica ze szkoły im. św. Błażeja. W sumie spośród 140 prac wyłonionych zostało 12, które trafią do kalendarza ewangelizacyjnego dla polskich szkół na terenie Chicago.

Galeria zdjęć

Rodzinny Kongres Modlitewny trwał dwa tygodnie, podczas których w licznych spotkaniach w siedmiu parafiach polonijnych archidiecezji Chicago wzięło udział 3 i pół tysiąca osób, mówiła Marta Stępniak odpowiedzialna w archidiecezji za współpracę z Polonią, która wraz z ks. Markiem Smółką organizowała kongres.

O znaczeniu kongresu mówił franciszkanin, o. Łukasz Buksa z Krakowa, który przewodniczył modlitewnym spotkaniom.

“Był to wyjątkowy czas, kiedy mieliśmy możliwość otwierania swego serca i budzenia w sobie świadomości, jak Bóg jest blisko każdego z nas, jak Bóg nas kocha, jak Bóg wychodzi nam ciągle naprzeciw, jak Bóg ofiaruje nam siebie. Przepiękny czas spotkań z Kościołem dzieci, młodych, dorosłych, rodzin, katechetów i sióstr zakonnych. Wszystko po to, żeby się przebudzić i odkryć obecność Boga, który daje nam siłę, żeby żyć jeszcze piękniej, godniej, szczęśliwiej i treściwiej”.

Inicjatorem Rodzinnego Kongresu Modlitewnego był ks. Marek Smółka, który chciał, aby rekolekcje dla kilkuset uczniów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania, które rok temu poprowadził o. Łukasz Buksa, miały swoją kontynuację. I tak zrodził się pomysł na kongres.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej

audycje

Wielki sukces Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej. „Ten bal jest tym wszystkim, co naprawdę kocham”

Opublikowano

dnia

Dom Podhalan pękał w szwach, parkingi były wypchane po brzegi, a przed wejściem ustawiała się kolejka. Tak wyglądał Bal Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej, Karoliny Nowobilskiej, w którym wzięło udział ponad 700 gości.

Relacja Andrzeja Baraniaka

 Podczas sobotniej imprezy sam prezes Związku Józef Cikowski przecierał oczy ze zdumienia twierdząc, że przynajmniej od dwudziestu lat Dom Podhalan nie przyjął pod swoją strzechę za jednym razem takiego tłumu ludzi. Wielkim sukcesem najprawdopodobniej okaże się również wynik zbiórki charytatywnej. Jeszcze przed balem, królowa Karolina Nowobilska cieszyła się, że uzbierała już 30 tysięcy dolarów. Liczyna to, że końcowa kwota sięgnie 50 tysięcy. Wszystko będzie wiadomo po podliczeniu wszystkich kosztów. Uzbierane w ramach balu fundusze tegoroczna królowa ma zamiar w całości przeznaczyć na rzecz potrzebujących dzieci w Polsce oraz w Illinois.

Galeria zdjęć

Karolina Nowobilska w swojej nowej roli odnajduje się znakomicie.

“Pół roku jestem królową i powiem szczerze, ja to bardzo lubię. To mi taką radość daje być między ludźmi, rozmawiać, pośmiać się, zaśpiewać, to jest naprawdę takie niesamowite. Ten bal jest wszystkim tym, co naprawdę kocham (…) Cieszę się bardzo, że mogę tutaj być, a dzieki ofiarności licznej grupy ludzi uzbierać pieniążki na pomoc dla chorych dzieci tam pod Tatrami i tutaj nad jeziorem Michigan (…) Znalazłam już organizacje i fundacje, które będę chciała wesprzeć” – mówiła Karolina Nowobilska.

Za szczodrość sponsorów wdzięczni są również rodzice królowej, którzy są dumni z bardzo odpowiedzialnej i konsekwentnej córki, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, jak mówi tata Karoliny, Stanisław Nowobilski.

Dla królowej to bardzo intensywny rok. Lada moment zostanie absolwentką szkoły średniej i zamierza rozpocząć studia biomedyczne. Imprezę rozpoczął występ zespołu Ślebodni, którego członkiem królowa jest od wielu lat. Gratulacje Karolinie Nowobilskiej składali przedstawiciele Związku Podhalan w Ameryce Północnej z Józefem Cikowskim na czele, konsul generalny Piotr Janicki, kapelani Jacek Palica i Wacław Lech, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Bogdan Strumiński i prezes Koła 42 Białka Tatrzańska Marian Łukaszczyk.

Emocjonalnym momentem spotkania było wykonanie przez królową piosenki dedykowanej jej rodzicom. Serca gości zdobyła również mała Gabrysia Mulica, która wyrecytowała wiersz o bohaterce wieczoru.

Dopełnieniem części artystycznej była pełna góralskiego humoru sztuka teatralna, do której scenariusz napisała mama królowej, Maria Nowobilska.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. Własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

sierpień 2017
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu