Połącz się z nami

News Chicago

W poszukiwaniu złotego środka. Jezuici o światowym kryzysie migracyjnym. Kościół stawia sprawę jasno

Opublikowano

dnia

Imigracja to problem, który obecnie dotyczy całego świata. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości będzie się on pogłębiał. Wojny, prześladowania, głód oraz coraz bardziej dotkliwe zmiany klimatyczne zmuszają ludzi do ucieczki. Kościół z papieżem Franciszkiem na czele jednoznaczne wskazują, jak ma wyglądać zaangażowanie na rzecz uchodźców.

Temat imigracji we współczesnym świecie podejmowali na antenie Radia Deon jezuici: o. Paweł Kosiński i o. Wiesław Faron. Obaj zgodnie podkreślają, że Kościół opowiada się jasno za centralnym traktowaniem osoby ludzkiej, której należy bronić przed wszelkimi zagrożeniami

 „Na pewno trzeba sformułować jasny program dla tych przybyszów. Naukę języka lokalnego, dostęp do rynku pracy, czy akceptowanie fundamentalnych wartości. Należy zagwarantować wolność sumienia, wyznania i przede wszystkim rozdzielać religię od polityki. Sprzyjające warunki dla imigrantów powinny być stworzone zwłaszcza na początku”- mówi o. Wiesław Faron.

Papież Franciszek, od początku swojego pontyfikatu, dołącza swoje jednoznaczne gesty i czyny wskazując, jak ma wyglądać pomoc ludziom, którzy zmuszeni są do ucieczki ze swojego kraju. Mówi o tym ojciec Paweł Kosiński

„Papież wielokrotnie mówił na ten temat. Kościół nie postrzega migracji jako zagrożenia, ale w pewien sposób domaga się sprawiedliwości, domaga się dobrego traktowania tych ludzi. Twierdzi, że wspólnota międzynarodowa powinna zrobić wszystko, aby ulżyć ich losowi”.

Kościół domaga się dobrego traktowania imigrantów

Chrześcijańska propozycja przyjmowania uchodźców i imigrantów nie może być jednak traktowana w sposób naiwny, bez gwarancji bezpieczeństwa i wyobraźni przewidującej skutki nawet najszlachetniejszych celów. Według ojca Pawła Kosińskiego integracja oznacza konsekwentne przestrzeganie nie tylko obowiązków strony przyjmującej, ale też obowiązki przyjmowanego

„Oczywiście wymagamy też tego, żeby oni dostosowali się do życia i zaakceptowali pewne ograniczenia. Muszą też zaakceptować wartości, które obowiązują w danym państwie, np. wolności kobiet i mężczyzn, demokracja, wrażliwość i wolność religijna. To są rzeczy, których imigranci nie mogą wykorzystywać , po to, żeby narzucać swoje, obce nam wzorce”.

Jezuita Wiesław Faron zwraca także uwagę na fakt, iż powinno się w sposób jednoznaczny zwalczać nielegalne organizacje zarabiające na współczesnych formach niewolnictwa

 „Warto także zwrócić uwagę na problem organizacji, które chcą zarabiać na nieszczęściu drugiego człowieka. Wykorzystują one ludzi, którzy z różnych racji muszą migrować, bo pozostanie w kraju grozi im śmiercią. Warto jest więc głośno takie zachowania potępiać i eliminować”.

Według danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców w roku 2016 liczba migrantów na świecie przekroczyła 65 milionów.

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, CNS photo/Yannis Kolesidis, EPA

 

 

News Chicago

Konsul Generalny RP w Chicago zaprasza na spotkanie w tą niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Konsulat Generalny RP w Chicago zaprasza na otwarte spotkanie Konsula Generalnego Pawła Zyzaka oraz konsula Michała Arciszewskiego z Polonią.

W czasie spotkania odbędzie się rozmowa o wyborach, dokumentach i wszystkim, co ważne dla Polonii.

Spotkanie odbędzie się już 26 marca w Parafii św. Ferdynanda, przy 5936 W Barry Ave, Chicago, IL 60634.

Źródło: Konsulat Generalny RP w Chicago
Foto: Konsulat Generalny RP w Chicago
Czytaj dalej

News Chicago

UWAGA: Poszukiwani sędziowie elekcyjni na dzień Wyborów 4 kwietnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Czy jesteś obywatelem Stanów Zjednoczonych zarejestrowanym w Powiecie Cook? Czy mówisz i piszesz biegle zarówno w języku angielskim jak i polskim? Jeśli tak, zgłoś się do pracy przy drugiej turze Wyborów Miejskich w Chicago 4 kwietnia. Płaca wynosi 230 dolarów.

Komisja Wyborcza miasta Chicago poszukuje dwujęzycznych osób do pracy w obwodowych komisjach wyborczych, w charakterze sędziego elekcyjnego, w drugiej turze wyborów miejskich, które odbędą się 4 kwietnia (wtorek) 2023 r.

Członkami obwodowych komisji wyborczych mogą być obywatele Stanów Zjednoczonych, zarejestrowani do głosowania w Powiecie Cook.

Osoby te powinny być biegłe w języku angielskim i polskim oraz posiadać podstawowe umiejętności matematyczne.

Wynagrodzenie sędziego elekcyjnego wynosi 230 dolarów.

Obowiązki i wymagania członków komisji wyborczej są dokładnie opisane na stronie internetowej Komisji Wyborczej pod adresem www.chicagowybory.com na stronie „Zostań członkiem obwodowej komisji”.

Aplikacje można też wydrukować, wypełnić i odesłać na adres:

Chicago Board of Election Commissioners
69 W Washington Street, Suite 600
Chicago IL 60602
Attn: Monika

Aplikacje można również złożyć przez internet na stronie pollworker.chicagoelections.gov.

Po więcej informacji prosimy o kontakt z Moniką Myśliwiec-Gałuszką pod numerem telefonu 312-269-5702 lub polishvote@chicagoelections.gov.

 

Foto: istock/ Anastasiia Makarevich
Czytaj dalej

News Chicago

Harcerska droga krzyżowa w Jezuickim Ośrodku Milenijnym

Opublikowano

dnia

Autor:

23 marca w Jezuickim Ośrodku Milenijnym odbyła się harcerska droga krzyżowa z bł. Stefanem Wincentym Frelichowskim, zuchami, harcerkami i harcerzami Chorągwi Harcerek USA.

„W ramach obchodów 20-tej rocznicy ogłoszenia ‚druha Wicka’ patronem Harcerstwa, zebraliśmy się na dorocznym nabożeństwie wielkopostnym w Jezuickim Ośrodku Milenijnym. Droga Krzyżowa z nim przypomniała nam jego życie, ofiarność i poświęcenie, jego do końca harcerską postawę”, czytamy na profilu fb Chorągwi Harcerek USA.

Chorągiew Harcerek stanowi żeńską gałąź Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami Kraju, która wspiera wszechstronny rozwój młodzieży w kierunku określonym przez Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie.

Organizacja tworzy jednostki młodzieżowe w lokalnych ośrodkach. Program kształcenia jest prowadzony na różnych szczeblach zgodnie z metodą i zasadami harcerskimi. Grupy dzieci i młodzieży wyjeżdżają na coroczne na kolonie zuchowe i obozy harcerskie.

​Związek Harcerstwa Polskiego ma na celu wychowanie dzielnych, prawych i zdolnych do poświęceń ludzi; a także przygotowanie młodzieży do świadomej, czynnej i ofiarnej służby dla Polski oraz narodu osiedlenia Polaków.

Jego celem jest utrzymanie więzi z narodem polskim i pielęgnowanie dorobku kulturalnego Polski; oraz wprowadzenie zasad ideologii harcerskiej do życia publicznego.

Bł. Stefan Wincenty Frelichowski, urodził się 22 stycznia 1913 r. w Chełmży, w rodzinie rzemieślniczej. W czwartej klasie gimnazjalnej, został przyjęty do Sodalicji Mariańskiej. Był też bardzo aktywny w działalności harcerskiej. W czerwcu 1931 r. zdał maturę, a jesienią wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

Dnia 14 marca 1937 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

11 września 1939 r. został aresztowany przez Niemców jako jeden z zakładników. Uważano go za szczególnie „podejrzanego” ze względu na jego wielki wpływ na młodzież. Uwięzionych osadzono w Forcie VII w Toruniu.

W styczniu 1940 r. przewieziono go do Stutthofu pod Gdańskiem, a w grudniu 1940 r. do obozu w Dachau, który stanowił główne skupisko duchowieństwa z całej Europy, szczególnie z Polski.

Pomimo ekstremalnych warunków ks. Frelichowski pełnił nadal posługę kapłańską. Organizował wspólne modlitwy, spowiadał, sprawował potajemnie Msze św. i rozdzielał Komunię św.

Na przełomie 1944/45 w obozie wybuchła epidemia tyfusu. Ks. Frelichowski zaangażował się w pomoc chorym, udało mu się także zachęcić do tego 32 innych kapłanów. Podczas tej pracy sam zaraził się tyfusem plamistym, który w połączeniu z zapaleniem płuc, doprowadził w dniu 23 lutego 1945 r. do jego śmierci.

Władze obozowe, łamiąc obowiązującą praktykę, zgodziły się na wystawienie zwłok ks. Frelichowskiego na widok publiczny, w wyłożonej białym prześcieradłem i udekorowanej kwiatami trumnie przed kremacją.

7 czerwca 1999 r. podczas pobytu w Toruniu, Jan Paweł II dokonał beatyfikacji ks. Frelichowskiego.

 

Źródło: fb, czuwaj, wikipedia
Foto: YouTube, fb

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

lipiec 2017
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu