Połącz się z nami

News Chicago

Jubileusz Wisły Chicago. W lipcu polonijny turniej piłkarski w Yorkville na przedmieściach

Opublikowano

dnia

 

22 i 23 lipca w Ośrodku Młodzieżowym Związku Narodowego Polskiego w Yorkville odbędzie się turniej piłkarski organizowany przez działaczy Klubu Sportowego Wisła Chicago z okazji 90-lecia klubu. Do udziału w zawodach zgłosiło się 29 zespołów z Illinois, Wisconsin, Nowego Jorku, New Jersey i Kanady.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Zdecydowaliśmy się na zorganizowanie turnieju polonijnego mimo, że już go od kilku lat nie było. To jest spore wyzwanie, ale myślę, że nam się to uda. Zaangażowaliśmy w to przedsięwzięcie sporą grupę działaczy z naszego klubu i rodziców z poszczególnych drużyn, aby to wszystko miało przysłowiowe ręce i nogi (…). To jest 29 drużyn, dwa dni wypełnione meczami. Z pewnością będzie co oglądać i co przeżywać, bo wiele drużyn jest chicagowskich. Będą kibice tych drużyn i z pewnością będzie gorąco. Turniej polonijny odbędzie się w Yorkville 22 i 23 lipca. Serdecznie zapraszam całą sportową Polonię. Będą atrakcje dla dzieci, kuchnia i wiele więcej” – powiedział podczas ceremonii losowania turnieju prezes Wisły Ryszard Latawiec.

Galeria zdjęć

Turniej zostanie rozegrany w czterech grupach: otwartej oraz powyżej 30, 40 i 50 roku życia. W grupie zasadniczej wystąpi 16 zespołów, które zostały podzielone na 4 grupy eliminacyjne. W pierwszej zagrają: Polonez, Husaria New Jersey, Wisła A i Czarni Jasło. Grupa II: Warta Białka, Eagles, Unia Chicago i Polonia Milwaukee. Grupa III: Lechia Romania, Polonia Cleveland, Wisłoka i Wisła B. W czwartej grupie eliminacyjnej rywalizować będą: Wisła C, Błyskawica, Jagiellonia i Czarny Dunajec. W eliminacjach gra każdy z każdym. W ćwierćfinałach dwa najlepsze zespoły z grup A i B grając na zasadzie pierwszy z drugim walczą o półfinał. Podobnie w grupach C i D.

W kategorii powyżej 30 lat zgłoszonych zostało 5 zespołów. W grupie pierwszej wystąpią: Młode Wilki, Eagles i Tarnowia. W drugiej zagrają: Iglopol, Wisła i ewentualnie drużyna z Kanady. W gronie piłkarzy, którzy ukończyli 40 lat wystąpi 6 ekip podzielonych na dwie grupy eliminacyjne. W pierwszej zagrają: Cracovia, Wisła i Calisia, a w drugiej: Lowell, Eagles i Duchy. W kategorii Over 50 spotkają się ekipy Royal/Cracovia i Eagles. Turniej piłkarski jest jednym z punktów obchodów roku jubileuszowego. „Nasze 90-lecie to jest cały rok obchodów. To są te pikniki, które się odbywają. To jest turniej polonijny, który się odbędzie za dwa tygodnie i to jest bankiet, który się odbędzie 14 października” – powiedział honorowy prezes klubu i przewodniczący Komitetu Obchodów Józef Karkut.

Pan Józef przypomniał również najważniejsze sukcesy klubu na arenie ogólnoamerykańskiej. „To jest drużyna, która zdobyła Puchar Ameryki. To było za prezesury pana Jakubowa. To było w tym czasie, kiedy dużo wspomagał Wisłę Edward Mazur. Wtedy drużyna była bardzo mocna, bo w lidze „bili” wszystkich. Mniejszy, ale również na skalę mistrzostw Ameryki, to sukces „tróje k”, które w Denver zdobyły Puchar Ameryki”.

Turniej w Yorkville jest nie tylko imprezą dla uczczenia najstarszego polonijnego klubu piłkarskiego na świecie, jaką jest Wisła, ale przede wszystkim ma za zadanie popularyzowanie tej dyscypliny sportu i jest także próbą reaktywowania polonijnych rozgrywek piłkarskich, które w przeszłości cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Śledzenie piłkarskiej rywalizacji jest bezpłatne. Należy jedynie wnieść opłatę w wysokości 20 dolarów od samochodu przy wjeździe na teren ośrodka ZNP przy 10701 River Rd. W Yorkville. Opłata jest jednorazowa. Na miejscu można rozbić namiot. Organizatorzy zapewniają napoje oraz smaczne jedzenie serwowane przez ośrodek oraz kuchnię własną.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

News Chicago

Nie masz czasu w dzień? Zanurkuj w Shedd Aquarium za darmo w czerwcowe wieczory

Opublikowano

dnia

Autor:

Akwarium Shedd oferuje nową letnią ucztę dla mieszkańców Illinois, którzy chcą zwiedzić popularne muzeum – szczególnie dla tych, którzy są zajęci w ciągu dnia. Night Dives to najnowsza okazja dla odwiedzających, chcących cieszyć się życiem oceanu, ale w późniejszych godzinach niż zwykle.

Wydarzenie nie tylko zapewnia zniżki na bilety dla mieszkańców Illinois, ale także zwiększa dostępność dla tych, którzy mają zobowiązania w typowych godzinach pracy w dni powszednie.

Night Dives będą oferować wstęp od 5:00PM do 9:00PM, z ostatnim wejściem nocnym o godz. 7.00 wieczorem, we wtorki i czwartki czerwca. Oferta rozpoczyna się 13 czerwca i kończy 27 czerwca.

Bezpłatny wstęp ogólny obejmuje możliwość obejrzenia zwierząt o 5:30PM i 6:30PM w Oceanarium Abbotta. Są tu takie gatunki jak delfiny białoboczne, bieługi, pingwiny, a nawet kalifornijskie lwy morskie. Sezonowa wystawa dotykowa na świeżym powietrzu, Stingray Touch, będzie również otwarta do godziny 7:00PM, jeśli tylko pozwoli na to pogoda.

Mieszkańcy stanu Illinois z ważnym dowodem tożsamości są uprawnieni do bezpłatnego wstępu ogólnego w godzinach wieczornych po wcześniejszej rezerwacji biletów. Rezerwacje są wymagane, a wszystkie bilety – choć bezpłatne – wiążą się z opłatą transakcyjną w wysokości 3 USD, przypomina muzeum.

Odwiedzający mogą dokonać rejestracji z wyprzedzeniem na stronie Shedd Aquarium. Wszystkie osoby dorosłe muszą okazać dowód zamieszkania w stanie Illinois, przy wejściu do akwarium.

 

Źródło: nbc
Foto: Shedd Aquarium
Czytaj dalej

News Chicago

JB Pritzker podpisał swój piąty budżet dla stanu, wspierając wczesną edukację

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę gubernator JB Pritzker podpisał swój piąty budżet – plan wydatków w wysokości 50,4 miliarda dolarów, który Demokraci nazwali „zrównoważonym pod każdym względem”. Centralnym jego punktem jest inicjatywa Smart Start, dotycząca edukacji wczesnoszkolnej.

JB Pritzker podpisał akt w Christopher House, centrum wczesnej edukacji w dzielnicy Belmont-Cragin, otoczony przez Demokratów, w tym marszałka Izby Reprezentantów stanu Illinois, Emanuela „Chrisa” Welcha i przewodniczącego Senatu stanu Illinois, Dona Harmona.

Gubernator podróżował w tym tygodniu po stanie – od Freeport do Moline, Peorii i Quincy – aby reklamować finansowanie z budżetu jego inicjatywy Smart Start, czyli inwestowania w placówki wczesnoszkolne. Jej budżet obejmuje 250 milionów dolarów na pierwszy rok planu wieloletniego.

Pritzker powiedział, że budżet, który przeszedł przez obie izby bez poparcia Republikanów, jest dowodem na to, że dotrzymał obietnicy wyborczej z 2018 r., dotyczącej przywrócenia odpowiedzialności fiskalnej stanu po latach złego zarządzania.

Gubernator zachwalał spłatę 10,5 miliarda dolarów długu, w tym długu emerytalnego, wzrost Funduszu Rainy Day do 2 miliardów dolarów, przekroczenie 1 biliona dolarów PKB i wzrost liczby miejsc pracy.

Przegląd wykazał, że podwyżki kosztów utrzymania przyznane w budżecie urzędnikom konstytucyjnym, ustawodawcom i mianowanym funkcjonariuszom władzy wykonawczej przekroczyły 5%, co było niezgodne z konstytucją. Dlatego dokonano ich redukcji.

Budżet zwiększy wynagrodzenie ustawodawców za rok podatkowy rozpoczynający się 1 lipca do prawie 90 000 USD.

Opieka zdrowotna dla osób nieposiadających dokumentów otrzymała 550 milionów dolarów w ramach większych środków Medicaid za pośrednictwem Department of Human Services Illinois. Kolejne 45 milionów dolarów zostało przeznaczone na pomoc miastu Chicago w kryzysie migracyjnym w mieście.

Budżet obejmuje również 350 milionów dolarów na stanową formułę finansowania szkół K-12, 100 milionów dolarów na dodatkowe dotacje MAP dla szkolnictwa wyższego oraz wzrost o 100 milionów dolarów dla uniwersytetów publicznych. Dodatkowe fundusze na program stypendialny MAP pozwolą każdemu, kto osiąga średni dochód lub poniżej niego, bezpłatnie uczęszczać do college’u społecznego.

Fundusze na kolegia społeczne również zostały zwiększone o 19,4 miliona dolarów.

Republikanie ostatecznie głosowali przeciwko planowi wydatków z różnych powodów.

Niektórzy twierdzili, że nie mogą poprzeć budżetu, ponieważ obejmuje on podwyżkę płac o tylko 2,50 USD za godzinę dla usługodawców dla osób z niepełnosprawnością rozwojową – pomimo Illinois Association of Rehabilitation Facilities proszą o podwyżkę płac o 4 dolary za godzinę.

Republikański przywódca Senatu Illinois, John Curran, R-Downers Grove, skrytykował włączenie opieki zdrowotnej dla osób nieposiadających dokumentów.

Inni republikanie byli zbulwersowani, że nie uwzględniono Invest in Kids, programu stypendialnego i ulgi podatkowej dla szkół prywatnych. Na tą chwilę, bez żadnych działań legislacyjnych, program wygaśnie pod koniec roku, ale JB Pritzker zapowiedział dziennikarzom, że jest jeszcze czas na jego rozważenie podczas jesiennej sesji weta.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Od 1 lipca możemy spodziewać się wyższego rachunku za zakupy spożywcze

Opublikowano

dnia

Autor:

W zeszłym roku, podatek od artykułów spożywczych w stanie został zawieszony w ramach planu budżetu stanowego o wartości 46,5 miliarda dolarów na 2022 rok, mającego na celu zapewnienie ulgi rodzinom zmagającym się z rosnącymi kosztami towarów i inflacją. Urzędnicy poinformowali, że podatek powraca 1 lipca 2023 r. – od tego dnia zapłacimy więcej za zakupy spożywcze.

Przewiduje się, że zawieszenie podatku zaoszczędziło mieszkańcom Illinois nawet 400 milionów dolarów w ciągu roku podatkowego.

Zawieszony podatek dotyczył „żywności przeznaczonej do spożycia przez ludzi, która ma być spożywana poza lokalem, w którym jest sprzedawana”, w tym wyrobów piekarniczych i delikatesowych, tacek z serem i owocami, paczkowanych przekąsek i preparatów dla niemowląt.

Inne produkty, takie jak napoje alkoholowe, żywność zawierająca marihuanę dla dorosłych, napoje bezalkoholowe, słodycze i żywność przygotowana do bezpośredniego spożycia, były wyłączone z zawieszenia, podobnie jak leki.

Zgodnie z dokumentami państwowymi ostatnim dniem wakacji podatkowych jest 30 czerwca 2023 r.

Jaki wpływ będzie miał powrót podatku od artykułów spożywczych na kieszeń mieszkańców Illinois?

Według Departamentu Skarbowego stanu Illinois, rachunek za zakupy spożywcze w wysokości 145,29 USD, podatek w wysokości 1% dodałby 1,45 USD.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/anyaberkut
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

lipiec 2017
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu