Połącz się z nami

News Chicago

Ulica Generała Władysława Andersa w Niles. Patriotyczny weekend w Chicago. Przyjdź i zobacz

Opublikowano

dnia

Już w najbliższą niedzielę 7 maja w Niles na przedmieściach Chicago odbędzie się uroczyste otwarcie honorowej ulicy imienia generała Władysława Andersa. Obecni będą na niej nie tylko goście z Polski, ale również przedstawiciele lokalnej i stanowej administracji w Illinois. Po uroczystościach odbędzie się bankiet.

Na uroczystości zapraszają przedstawiciele komitetu pamięci generała Andersa – Michał Niemkiewicz oraz Marek Dobrzycki. Podkreślają oni wyraźnie, że pamięć po generale została zachowana dzięki współpracy lokalnych i stanowych polityków

„Był poseł stanowy John D’Amico, którego osobiście znam bo skończyłem z nim szkołę średnią. Również pomógł nam senator stanowy, który jest odpowiedzialny za ten dystrykt Ira Silverstein. Również wchodzi w grę osoba irlandzkiego pochodzenia Michael Mcauliffe  i poseł stanowy polskiego pochodzenia Robert Martwick” – mówił na antenie Radia Deon Marek Dobrzycki

Michał Niemkiewicz dodaje, że w Chicago obecna będzie senator Anna Maria Anders

„Wieloetniczne spotkanie, dialog międzynarodowy, tak jak Anna Maria Anders ma wpisany, że jest ministrem do spraw dialogu międzynarodowego – tutaj rzeczywiście zaistniał on ku chwale i promocji naszej wspaniałej historii”.

Generał Władysław Anders był nie tylko polskim bohaterem, ale jego zasługi znane są na całym świecie. I to na uroczystościach chcą także podkreślić organizatorzy

„Próbujemy nauczyć nasze społeczeństwo – nie tylko w miasteczku Niles, nie tylko w stanie Illinois, ale całą Amerykę, że są ludzi wartościowi, którzy są ważni nie tylko dla Polski i Polonii, ale dla całego świata”.

Niedzielne uroczystości w Niles to nie jedyna jaka jest związana z Polską i Polonią

„Chciałem powiedzieć, że to się znakomicie wpisuje w cały weekend parady 3 majowej, wspaniały weekend patriotyczny”.

Otwarcie ulicy odbędzie się w niedzielę 7 maja o godzinie 12: 20 po południu przy kaplicy na cmentarzu Maryhill w Niles. O godzinie 2 po południu w salach Lone Tree Manor odbędzie się bankiet inauguracyjny. Rezerwacja biletów w cenie 60 dolarów pod numerem telefonu 224-724-1235. Ilość miejsc ograniczona.

Swoją obecność potwierdzili już senator RP Anna Maria Anders, Konsul RP w Chicago Piotr Janicki oraz burmistrz Niles Andrzej Przybyło.

Współinicjatorem ulicy jest niezależna grupa motocyklowa NGM Anders z prezydentem Arkadiuszem Kogutem

Cmentarz Maryhill
8600 N. Milwaukee Ave, Niles

Lone Tree Manor
7730 N. Milwaukee Ave, Niles,

 

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

News Chicago

Młodzieżowy mistrz szachów mieszka w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

15 – letni Avi Kaplan niedawno zajął drugie miejsce w ogólnokrajowym turnieju szachów młodzieżowych. Poznaj młodego szachistę z Chicago.

Kaplan zaczął grać w szachy w pierwszej klasie. Zdolny nastolatek trenuje granie w szachy około 20 godzin tygodniowo, zwiększając tą liczbę do 40 godzin, gdy  przygotowuje się do turnieju.

„Poszedłem do szkoły Chicago Public School i mieli tam fajną drużynę szachową i czuję, że CPS jest naprawdę dobry we wprowadzaniu ludzi do gry” – opowiada Kaplan.

Kaplan mówi, że chce zostać wielkim mistrzem szachowym i przekazywać tajniki gry w szachy młodszym pokoleniom.

 

Źródło: fox 32

Foto: You Tube

 

Czytaj dalej

News Chicago

Masz jeszcze choinkę w domu? Pamiętaj, że możesz oddać żywe drzewko tylko do 22 stycznia

Opublikowano

dnia

Autor:

Akcja zbiórki i recyklingu choinek w Chicago, rozpoczęta 8 stycznia, dobiega końca. Żywe, ścięte drzewka, są zbierane w kilku punktach w mieście tylko do soboty 22 stycznia. Nie wyrzucaj więc swojej choinki tylko oddaj by mogła być mądrze i korzystnie dla środowiska zutylizowana.

Chicagowski program recyklingu drzewek jest prowadzony od 8 do 22 stycznia. Choinki zebrane podczas akcji recyklingowych przerabia się na ściółkę, która następnie służy do wspomagania uprawy roślin, wzbogacając glebę w miejskich parkach i lasach.

Oddanie choinki do recyklingu jest o wiele bardziej przyjazne i korzystne dla środowiska niż wysyłanie ich na wysypiska śmieci. Oczywiście upewnij się, że wszystkie ozdoby, świecidełka i światła zostały usunięte z Twojego drzewka. Plastikowe torby używane do transportu należy również usunąć przed umieszczeniem drzew w boksach.

Akcja zbierania choinek jest prowadzona w 26 parkach w całym mieście. W sześciu z nich jest również możliwość otrzymania bezpłatnej ściółki od 12 stycznia. Będzie to: Lincoln Park, Margate Park, Mount Greenwood Park, North Park Village, Warren Park i Forestry Site.  

Szczegóły akcji tutaj.

Źródło: wgn

Foto: pixabay/ksyfffka07

Czytaj dalej

News Chicago

Pożar magazynu na Northwest Side. Tutaj są polskie biznesy

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę w środę w nocy na Northwest Side wybuchł pożar w opuszczonym magazynie. W dzielnicy Polacy prowadzą swoje firmy. Nikt nie ucierpiał.

Pożar rozpoczął się około 2:30 w pobliżu alej Austin i Dickens. Chicago Fire Department potwierdziło, że magazyn był opuszczony.

Nie zgłoszono poszkodowanych przez pożar osób.

 

Źródło: cbs

Foto: You Tube

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Popularne