Połącz się z nami

News Chicago

Egzamin na Polaka. Polonijni uczniowie z Chicago przystąpili do matur

Opublikowano

dnia

W polskich szkołach sobotnich rozpoczęły się matury. Do egzaminu dojrzałości składającego się z części pisemnej i ustnej w szkole im. św. Błażeja w Summit przystąpiło 33 uczniów.

Relacja Andrzeja Baraniaka

W sobotni poranek przed wejściem na salę egzaminacyjną trwało ostatnie „szlifowanie” wiedzy. Uczniowie odpytywali się nawzajem, sprawdzali daty i reguły pisowni, wiedzę z historii i geografii. Przed wejściem na salę Sabina Tylka nie kryła pewności siebie. „Przygotowałam się dobrze, tak jak na co dzień. Pomodliłam się i wszystko będzie dobrze. Na pewno piątka”. Bardzo intensywnie do egzaminu przygotowywała się Julia Klis. „Przygotowałam się dobrze. Musiałam długo chodzić do szkoły przecież. Mama mi pomogła, babcia mi pomogła. W ogóle nie spałam przez ostatnie noce, bo tyle się uczyłam. W szkole amerykańskiej dużo się uczyłam o komunizmie. Na wszystkie te pytania dam radę odpowiedzieć” – powiedziała Julia przyznając, że może mieć trochę więcej problemów z tematyką dotyczącą dawniejszych czasów z historii Polski.

Galeria zdjęć

REKLAMA REKLAMA

Przed wejściem na salę każdy z uczniów losował u nauczycielki Heleny Golec miejsce w ławce egzaminacyjnej. Przed rozpoczęciem pisania pani Helena udzieliła maturzystom ostatnich instrukcji zwracając szczególną uwagę uczniów na to, aby wyzbyli się pośpiechu i dokładnie przeczytali i przeanalizowali pytania zanim udzielą odpowiedzi.

Egzamin pisemny składał się z dwóch części. Jedna część dotyczyła znajomości literatury polskiej, druga gramatyki i ortografii. „Pytań z literatury jest 30. Jest to zakres materiału z całych trzech lat. Wszystkie epoki są wzięte pod uwagę. Z każdej epoki jest po kilka pytań. Natomiast gramatyka polega na wstawieniu wyrazów w zdania, żeby miały sens logiczny” – powiedziała Mireille Witek, nauczyciela drugiej z klas uczestniczących w egzaminie. W części dotyczącej zagadnień ortograficznych w wolne miejsca zdający mieli prawidłowo wstawić litery z grupy: “u”, “ó”, “rz” i “ż”. Uczniowie mieli również zadanie w oparciu o nowelę Henryka Sienkiewicza “Janko Muzykant”. “Młodzież musi dokładnie przepisać fragment tej nowelki i odpowiedzieć na pytania, które są zamieszczone pod tym tekstem. Oprócz tego jest jeszcze kilka zdań w języku angielskim, które dzieci muszą przetłumaczyć poprawnie na język polski. Ta część matury trwa dwie godziny” – powiedziała Mireille Witek. Ci z maturzystów, którzy uczestniczyli w międzyszkolnej olimpiadzie geograficznej byli zwolnieni z egzamniu dotyczącego zakresu wiedzy z tego przedmiotu.

Z dużą dozą humoru duszpasterskiego błogosławieństwa udzielił uczniom proboszcz ks. Wojciech Kwiecień, który zapewnił, że wszyscy poradzą sobie z egzaminem, bo są bardzo dobrymi uczniami. Dyrektor szkoły Małgorzata Tys składając gratulacje uczniom i ich rodzicom dotarcia do tej fazy nauki przedstawiła propozycję uczestniczenia w kursie przygotowawczym dla zainteresowanych w przyszłości nauką na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Członkiem komisji egzaminacyjnej była również Jolanta Wiśnicki z Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, która była sponsorem egzaminu.

Młodzież okazała się bardzo dobrze przygotowana. Praktycznie już po godzinie czasu pierwsi maturzyści opuścili salę egzaminacyjną. “Jest to moja trzecia matura w szkole im. św. Błażeja i mam wrażenie, że idzie im bardzo dobrze. Bardzo dobrze radzą sobie z pytaniami, które są w teście z języka polskiego. Bardzo dobrze odpowiadają, bardzo dobrze komponują zdania. Jestem pod wrażeniem” – powiedział o. Łukasz Kleczka, wicedyrektor szkoły.

Po zakończeniu części pisemnej, a przed rozpoczęciem egzaminów ustnych maturzyści zostali zaproszeni na przygotowany przez rodziców poczęstunek. Humory i apetyty dopisywały wszystkim bez wyjątku.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

News Chicago

Wszyscy na pokład! Dzisiaj rusza Świąteczny Pociąg w Blackberry Farm w Aurorze

Opublikowano

dnia

Autor:

Świąteczny pociąg wyjedzie na tory na przedmieściach Aurora, stając się jednym z wielu, które będą kursować w okolicach Chicago w okresie zimowym. Holiday Express w Blackberry Farm rozpoczyna kursowanie w czwartek, zapraszając gości do wskoczenia na pokład na wycieczkę wokół Lake Gregory o powierzchni 7,2 akra.

Zlokalizowana przy 100 S. Barnes Rd. farma będzie obsługiwała pociąg do 18 grudnia, wraz z szeregiem innych zajęć celebrujących świątecznym czas.

Tysiące migoczących światełek, przejażdżki wozem i czytanie klasycznych świątecznych opowieści odbędą się na terenie farmy.

Pojawi się tu także Św. Mikołaj i jego elfy.

REKLAMA REKLAMA

Holiday Express będzie kursował w następujących terminach:

  • od 5:00 do 8:00PM w czwartki; 1, 8 i 15 grudnia
  • od 5:00 do 8:00PM w piątki; 9 i 16 grudnia
  • od 2:00 do 7:00PM w soboty i niedziele; 3-4, 10-11 i 17-18 grudnia

Bilety kosztują 8 dolarów i są do kupienia tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Blackberry Farm
Czytaj dalej

News Chicago

Rodzinna tragedia w Buffalo Grove. Nie żyje pięć osób, w tym dwoje dzieci

Opublikowano

dnia

Autor:

Pięć osób zostało znalezionych martwych w środę rano po wezwaniu policji do domu w północnej części Buffalo Grove. Wstępne dochodzenie wskazuje, że tragedia, która się tu wydarzyła była sytuacją domową i nie ma zagrożenia dla społeczeństwa, poinformowali funkcjonariusze.

Jak poinformowała policja, funkcjonariusze udali się do domu jednorodzinnego przy 2800 Acacia Terrace około godziny 11.00AM po wezwaniu do zbadania stanu zdrowia kobiety.

Funkcjonariusze nie byli w stanie nawiązać kontaktu z nikim w domu, więc wdarli się do środka i znaleźli ciała, powiedziała policja.

Policja nie ujawniła wieku ani płci żadnej ze znalezionych osób ani żadnych informacji o tym, jak zginęli. Podano tylko, że było to troje dorosłych i dwoje dzieci, prawdopodobnie należących do jednej rodziny.

Nazwiska są utajnione do czasu zbadania przez koronera i powiadomienia najbliższych krewnych, przekazała policja.

REKLAMA REKLAMA

Grupa zadaniowa ds. poważnych przestępstw w powiecie Lake pomaga policji w Buffalo Grove w toczącym się dochodzeniu. Istnieje podejrzenie że było to morderstwo połączone z samobójstwem.

Mieszkańcy spokojnej okolicy Buffalo Grove przeżyli prawdziwy szok i niedowierzanie

Źródło: dailyherald, abc7
Foto: YouTube

 

Czytaj dalej

News Chicago

Nie zostawiajcie auta w centrum miasta w nocy. Od dziś obowiązuje zimowy zakaz nocnego parkowania w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Zakaz parkowania obejmuje ponad 100 mil miejskich ulic. Nie przestrzeganie go grozi odholowaniem samochodu i grzywną w wysokości od 235 dolarów dla właściciela. Ograniczenia obowiązują niezależnie od opadów śniegu od 3:00 nad ranem do 7:00 rano w okresie od 1 grudnia do 1 kwietnia, jak podaje miejski wydział Department of Streets and Sanitation.

Oznakowanie jest umieszczane na stałe wzdłuż tras, których zakaz dotyczy a departament umieści ulotki na samochodach jako dodatkowe przypomnienia przed wprowadzeniem ograniczeń.

Mapę ulic objętych zakazem można znaleźć na stronie internetowej miasta.

Osoby, które ignorują wyznaczoną strefę zakazu parkowania, muszą zapłacić minimalną opłatę za holowanie w wysokości 150 USD oprócz mandatu w wysokości 60 USD i początkowej opłaty za przechowanie samochodu w wysokości 25 USD.

REKLAMA REKLAMA

Samochody odholowywane są na duży miejski parking przy 10301 S. Doty Avenue lub 701 N. Sacramento Boulevard.

Zakazy dotyczące parkowania w mieście zostały wdrożone po całkowitym zablokowaniu ruchu na drogach, które nastąpiło podczas dużych burz śnieżnych w 1967 i 1979 roku.

Miasto uważa, że zakaz parkowania na „krytycznych drogach” zapewnia, że ​​pługi i ciężarówki z solą mogą szybko zareagować na zimowe burze.

Kierowcy mogą również odwiedzić stronę chicagoshovels.org lub zadzwonić pod numer 311, aby dowiedzieć się, czy ich pojazd został odholowany z powodu zakazu.

Oddzielny zakaz parkowania związany ze śniegiem obowiązuje na 500 milach innych dróg, gdy jest minimum 2 cale śniegu — niezależnie od pory roku.

W ubiegłym roku miasto odholowało ponad 7400 samochodów za naruszenie zimowego zakazu parkowania.

 

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/SCC
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

kwiecień 2017
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu